Διαχείριση απόγνωσης.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Σεπ 2020, 01:37

Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σοβαρό πρόβλημα στο να αντιμετωπίσω καταστάσεις που μου συμβαίνουν και που προκαλούν απόγνωση. Δηλαδή τεράστια αγωνία, ακραίο στρες κλπ. Πρόσφατα μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μαίνεται ακόμα.

Το λάθος που έκανα στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων (επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν κατά καιρούς στη ζωή μου) είναι ότι δεν έδινα κανέναν τόπο σε οποιαδήποτε διέξοδο που έχει να κάνει με ψυχαγωγία, με διασκέδαση κλπ.

Ακόμη και το να συνομιλήσω ευχάριστα με φίλους, ήταν απαγορευτικό για μένα, διότι θεωρούσα εσφαλμένα ότι "εφόσον σου συμβαίνει ένα τόσο μεγάλο κακό, δεν είσαι για τέτοια".

Θεωρώ ότι οι ρίζες του προβλήματος, τοποθετούνται στην παιδική μου ηλικία. Οταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, είχα πληροφορηθεί από έναν συμμαθητή μου ότι πέθανε ο παππούς του. Δεδομένου ότι ο πατέρας του ήταν υπερβολικά αυστηρός, είχε απαγορεύσει ρητά σε αυτόν και στον αδελφό του να βλέπουν τηλεόραση για δυο βδομάδες μετά την κηδεία.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται.

Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο για ένα κακό που με βρήκε (δεν έχει να κάνει με θάνατο) και να μου δώσουν να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης, δεν ακυρώνει το να ξεχνιέσαι με λίγη -έστω και ψεύτικη- χαρά.

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Σεπ 2020, 04:30

AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο...
Εικόνα
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 26 Σεπ 2020, 04:46

AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν

να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης
το έκανα και εγώ στις εκθέσεις αυτό, δοκιμάζεις όλες τις δυνατές "ορθογραφίες" και όποια κάτσει...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Σεπ 2020, 05:20

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
τσιπουρο

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Σεπ 2020, 05:50

AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σοβαρό πρόβλημα στο να αντιμετωπίσω καταστάσεις που μου συμβαίνουν και που προκαλούν απόγνωση. Δηλαδή τεράστια αγωνία, ακραίο στρες κλπ. Πρόσφατα μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μαίνεται ακόμα.

Το λάθος που έκανα στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων (επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν κατά καιρούς στη ζωή μου) είναι ότι δεν έδινα κανέναν τόπο σε οποιαδήποτε διέξοδο που έχει να κάνει με ψυχαγωγία, με διασκέδαση κλπ.

Ακόμη και το να συνομιλήσω ευχάριστα με φίλους, ήταν απαγορευτικό για μένα, διότι θεωρούσα εσφαλμένα ότι "εφόσον σου συμβαίνει ένα τόσο μεγάλο κακό, δεν είσαι για τέτοια".

Θεωρώ ότι οι ρίζες του προβλήματος, τοποθετούνται στην παιδική μου ηλικία. Οταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, είχα πληροφορηθεί από έναν συμμαθητή μου ότι πέθανε ο παππούς του. Δεδομένου ότι ο πατέρας του ήταν υπερβολικά αυστηρός, είχε απαγορεύσει ρητά σε αυτόν και στον αδελφό του να βλέπουν τηλεόραση για δυο βδομάδες μετά την κηδεία.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται.

Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο για ένα κακό που με βρήκε (δεν έχει να κάνει με θάνατο) και να μου δώσουν να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης, δεν ακυρώνει το να ξεχνιέσαι με λίγη -έστω και ψεύτικη- χαρά.

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
ευκαιρια να σου συνταγογραφησουν σιταλοπραμη
θα σε λατρεψουν αι γυναικαι :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19507
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Σεπ 2020, 07:16

Εγώ πάντως δεν προσπαθώ να κρυφτώ από τα άσχημα συναισθήματα, τα αφήνω να με κατακλύσουν. Αν μου συμβεί κάτι πολύ κακό έχω κάθε δικαίωμα να νιώθω άσχημα. Μην πέφτεις στην παγίδα του new age να ενοχοποιείς την στενοχώρια ούτε είσαι υποχρεωμένος να είσαι πάντα χαρούμενος.

Το να αποτραβηχτείς για ένα διάστημα είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν δεις και τελματώνεις βέβαια, περνούν δηλαδή οι μήνες και δεν αλλάζει τίποτα, εκεί να θορυβηθείς.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Σεπ 2020, 07:35

Πιο μικρός σκεφτόμουνα ότι στην ηλικία μου ο Μεγας Αλέξανδρος είχε ήδη κατακτήσει τον γνωστό κόσμο και με έπαιρνε από κάτω. Αυτό όμως είναι κάτι που δε θα συνέβαινε ποτέ στον ΙΔΙΟ τον Μεγα Αλέξανδρο. Ίσως για αυτό κατάφερε ό,τι κατάφερε.


Αυτόν τον έπαιρνε πάντα από πίσω.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Σεπ 2020, 12:02

Αγις έγραψε:
26 Σεπ 2020, 05:50
AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σοβαρό πρόβλημα στο να αντιμετωπίσω καταστάσεις που μου συμβαίνουν και που προκαλούν απόγνωση. Δηλαδή τεράστια αγωνία, ακραίο στρες κλπ. Πρόσφατα μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μαίνεται ακόμα.

Το λάθος που έκανα στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων (επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν κατά καιρούς στη ζωή μου) είναι ότι δεν έδινα κανέναν τόπο σε οποιαδήποτε διέξοδο που έχει να κάνει με ψυχαγωγία, με διασκέδαση κλπ.

Ακόμη και το να συνομιλήσω ευχάριστα με φίλους, ήταν απαγορευτικό για μένα, διότι θεωρούσα εσφαλμένα ότι "εφόσον σου συμβαίνει ένα τόσο μεγάλο κακό, δεν είσαι για τέτοια".

Θεωρώ ότι οι ρίζες του προβλήματος, τοποθετούνται στην παιδική μου ηλικία. Οταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, είχα πληροφορηθεί από έναν συμμαθητή μου ότι πέθανε ο παππούς του. Δεδομένου ότι ο πατέρας του ήταν υπερβολικά αυστηρός, είχε απαγορεύσει ρητά σε αυτόν και στον αδελφό του να βλέπουν τηλεόραση για δυο βδομάδες μετά την κηδεία.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται.

Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο για ένα κακό που με βρήκε (δεν έχει να κάνει με θάνατο) και να μου δώσουν να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης, δεν ακυρώνει το να ξεχνιέσαι με λίγη -έστω και ψεύτικη- χαρά.

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
ευκαιρια να σου συνταγογραφησουν σιταλοπραμη
θα σε λατρεψουν αι γυναικαι :003:
δεν θελω φαρμακα. αλλιως θα επαιρνα MDMA.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23081
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Σεπ 2020, 13:38

Green Dragon έγραψε:
26 Σεπ 2020, 07:16
Εγώ πάντως δεν προσπαθώ να κρυφτώ από τα άσχημα συναισθήματα, τα αφήνω να με κατακλύσουν. Αν μου συμβεί κάτι πολύ κακό έχω κάθε δικαίωμα να νιώθω άσχημα. Μην πέφτεις στην παγίδα του new age να ενοχοποιείς την στενοχώρια ούτε είσαι υποχρεωμένος να είσαι πάντα χαρούμενος.

Το να αποτραβηχτείς για ένα διάστημα είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αν δεις και τελματώνεις βέβαια, περνούν δηλαδή οι μήνες και δεν αλλάζει τίποτα, εκεί να θορυβηθείς.
Το ακούω αυτό που λες, αλλά μερικές φορές η γκαντεμιά τη ζωής, τα φέρνει ώστε να υπάρχουν προγραμματισμένες ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ευχάριστες δραστηριότητες.

Σε αυτές, δεν έχει κανένα νόημα να πω τον πόνο μου ή να εμφανιστώ ως συντρίμμι της ζωής. Το "αντικείμενο" των δραστηριοτήτων αυτών, είναι ευχάριστο εκ των πραγμάτων.

Σκέψου να έχεις να δώσεις μια ραδιοφωνική συνέντευξη για κάτι θετικό που έχεις δημιουργήσει και το ίδιο διάστημα να εκκρεμεί δίκη εις βάρος σου. Το αναφέρω ως παράδειγμα για να καταστήσω σαφές τι εννοώ, όχι ότι έχει σχέση με αυτό που αντιμετωπίζω.

Οσον αφορά τη δουλειά, δεν με απασχολεί, διότι καλύτερα να εργάζομαι όταν βρίσκομαι σε απόγνωση, παρά να είμαι σπίτι και να κλαίω τη μοίρα μου.

Οι emo και new age συμπεριφορές, είναι για τη νεολαία, που δεν έχει ιδιαίτερες σκοτούρες.
Ζούμε σε μια οικονομία.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Σεπ 2020, 14:46

AlienWay έγραψε:
26 Σεπ 2020, 01:37
Εδώ και πολλά χρόνια, είχα σοβαρό πρόβλημα στο να αντιμετωπίσω καταστάσεις που μου συμβαίνουν και που προκαλούν απόγνωση. Δηλαδή τεράστια αγωνία, ακραίο στρες κλπ. Πρόσφατα μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και μαίνεται ακόμα.

Το λάθος που έκανα στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων (επαναλαμβάνω: Μιλάμε για πανολεθρίες που συμβαίνουν κατά καιρούς στη ζωή μου) είναι ότι δεν έδινα κανέναν τόπο σε οποιαδήποτε διέξοδο που έχει να κάνει με ψυχαγωγία, με διασκέδαση κλπ.

Ακόμη και το να συνομιλήσω ευχάριστα με φίλους, ήταν απαγορευτικό για μένα, διότι θεωρούσα εσφαλμένα ότι "εφόσον σου συμβαίνει ένα τόσο μεγάλο κακό, δεν είσαι για τέτοια".

Θεωρώ ότι οι ρίζες του προβλήματος, τοποθετούνται στην παιδική μου ηλικία. Οταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, είχα πληροφορηθεί από έναν συμμαθητή μου ότι πέθανε ο παππούς του. Δεδομένου ότι ο πατέρας του ήταν υπερβολικά αυστηρός, είχε απαγορεύσει ρητά σε αυτόν και στον αδελφό του να βλέπουν τηλεόραση για δυο βδομάδες μετά την κηδεία.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται.

Σήμερα έχω ευτυχήσει να γνωρίσω δύο θαυμάσιους ανθρώπους που με βοήθησαν να βρω το χαμένο κουράγιο για ένα κακό που με βρήκε (δεν έχει να κάνει με θάνατο) και να μου δώσουν να καταλάβω ότι το να διανύεις περιόδους πανωλεθρίας και απόγνωσης, δεν ακυρώνει το να ξεχνιέσαι με λίγη -έστω και ψεύτικη- χαρά.

Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
Σε καλό πνευματικό
Οχι μια φορά, αρκετες
Μέσα στις ακολουθίες της εκκλησίας
Με άτομα πιο ανεβασμένα πνευματικα, τα οποία γνωρίζεις στις κατηχησεις και διακονιες

- Casper -

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 26 Σεπ 2020, 16:26

Ο καθένας το αντιμετωπίζει με τον τρόπο του. Αυτό που θέλει να σου πει νομίζω ο dragon είναι να μην "προσποιείσαι", κυρίως με τον εαυτό σου, πως όλα είναι καλά και πως ΠΡΕΠΕΙ να δείχνεις καλά, να μην υποτιμάς το πρόβλημα. Αλλά ούτως ή άλλως δεν φαίνεται ότι το κάνεις. Η κοινωνικότητα και η δουλειά σ' αυτές τις περιπτώσεις σίγουρα βοηθάει, αφού η αδράνεια μπορεί να σε αφήσει για αρκετό καιρό στην ίδια κατάσταση και μετά θα είναι δυσκολότερο να ανακάμψεις.

"Θεώρησα λοιπόν ότι είναι φυσιολογικό, όταν συμβαίνει ένα μεγάλο κακό, να μην ξεχνιέται το μυαλό μας, να εστιάζει στο κακό καθεαυτό και να καταπιέζεται."
^Σκέψου το πένθος και πώς αντιδράει κάποιος τρίτος όταν βλέπει άνθρωπο που πενθεί να χαμογελάει ή να προσπαθεί να νιώσει καλά. (Και εγώ ένα παράδειγμα δίνω). Στα μάτια πολλών φαίνεται αναίσθητος. Δεν χρειάζεται να δίνεις σημασία. Δεν σε ξέρουν και ο κάθε άνθρωπος αλλιώς αντιμετωπίζει τα προβλήματά του. Είναι προσωπική σου υπόθεση και ίσα ίσα που προσπαθείς να μην το αφήσεις να σε καταβάλει.


Εγώ συνήθως αντλώ κουράγιο από τους ανθρώπους που με αγαπούν και αγαπάω. Δεν θέλω να ξέρουν ότι είμαι στα χάλια μου ή ότι παραδίνομαι. Και επίσης σκέφτομαι το χειρότερο σενάριο για να είναι οικείο σε μένα, να το απενοχοποιήσω έτσι ώστε οτιδήποτε άλλο συμβεί να είναι πιο ευχάριστο και να μπορώ να ελπίζω. :lol: εσένα αυτό μπορεί να σε κάνει χειρότερα βέβαια. Λολ.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Σεπ 2020, 16:30

Yochanan έγραψε:
26 Σεπ 2020, 07:35

Αυτόν τον έπαιρνε πάντα από πίσω.
Έτσι είναι αυτά καμάρι, αν δεν μπορείς να πας μπροστά, βρες κάποιον να σε σμπρώξει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 26 Σεπ 2020, 16:39

perseus έγραψε:
26 Σεπ 2020, 05:20
Εσείς, έχει τύχει να διανύετε περιόδους έντονης απόγνωσης και αγωνίας; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζατε; Από πού αντλούσατε κουράγιο; Ζημίωνε η απόγνωση τις κοινωνικές σας συναναστροφές;
τσιπουρο
Το πρόβλημα είναι ότι αυτή είναι η απάντησή σου 24/7 όπως φαίνεται από τα πόστς σου
Yochanan έγραψε:
26 Σεπ 2020, 07:35
Πιο μικρός σκεφτόμουνα ότι στην ηλικία μου ο Μεγας Αλέξανδρος είχε ήδη κατακτήσει τον γνωστό κόσμο και με έπαιρνε από κάτω. Αυτό όμως είναι κάτι που δε θα συνέβαινε ποτέ στον ΙΔΙΟ τον Μεγα Αλέξανδρο. Ίσως για αυτό κατάφερε ό,τι κατάφερε.


Αυτόν τον έπαιρνε πάντα από πίσω.
τι μαλάκας :smt005::smt005:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Διαχείριση απόγνωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 26 Σεπ 2020, 16:45

νομίζω ότι έχεις τύψεις όταν περνάς καλά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών