Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
the comet the course the tail

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 31 Οκτ 2020, 00:05

Χαοτικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:01
Πτολεμαίος έγραψε:
30 Οκτ 2020, 22:54
Χαοτικός έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:34
και να σκεφτίς :
:smt126:smt126
Τι μωρή Λουίζα; Έχεις πρόβλημα με σκεφτίς μου. Εγώ γιατί δεν έχω με το ποστίς σου; Μάλλον... :p2: χμμμ παίζει να μην ξέρεις γαλλικά
Σoβαρά τώρα δεν ξέρεις τι είναι το squeftiche; :o
τι τρολλάρεις ρε σαχλαμάρα σε αυτό το νήμα; δεν το περίμενα από σένα. είναι σοβαρό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:06

Δημοκρατικός έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:58
Σουβλίτσα έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:11
Ρε συ Δημοκρατικέ, κάνε κει πέρα ένα απντέιτ και σβησε το κακόγουστο τρολάρισμα που έφτιασες, τόσα νήματα έχει για τον κορωνοιό, εδώ ήρθες να μας το χαλάσεις? :lol:
H ψεκαστική στάση απέναντι στην πανδημία έχει ψυχολογικές προεκτάσεις. Κανένας έχων τα φρένας δεν υπονομεύει τα μέτρα και εν γένει την σοβαρότητα της πανδημίας με αποτέλεσμα να συμβάλει στον θάνατο συμπολιτών του, και δη των πλέον αδυνάτων. Όσα κουτάλια και να γλύψετε, όσα ξόρκια κι αν επαναλάβετε, δεν σώζετε την ψυχή σας.
Καταθλιπτική εγώ, ψυχωσικός εσύ, μια χαρά θα τα περάσουμε στην καραντίνα τα δυο μας!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 00:08

the comet the course the tail έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:05
Χαοτικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:01
Πτολεμαίος έγραψε:
30 Οκτ 2020, 22:54


:smt126:smt126
Τι μωρή Λουίζα; Έχεις πρόβλημα με σκεφτίς μου. Εγώ γιατί δεν έχω με το ποστίς σου; Μάλλον... :p2: χμμμ παίζει να μην ξέρεις γαλλικά
Σoβαρά τώρα δεν ξέρεις τι είναι το squeftiche; :o
τι τρολλάρεις ρε σαχλαμάρα σε αυτό το νήμα; δεν το περίμενα από σένα. είναι σοβαρό το θέμα.
:003:
Σουβλίτσα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:06
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:58
Σουβλίτσα έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:11
Ρε συ Δημοκρατικέ, κάνε κει πέρα ένα απντέιτ και σβησε το κακόγουστο τρολάρισμα που έφτιασες, τόσα νήματα έχει για τον κορωνοιό, εδώ ήρθες να μας το χαλάσεις? :lol:
H ψεκαστική στάση απέναντι στην πανδημία έχει ψυχολογικές προεκτάσεις. Κανένας έχων τα φρένας δεν υπονομεύει τα μέτρα και εν γένει την σοβαρότητα της πανδημίας με αποτέλεσμα να συμβάλει στον θάνατο συμπολιτών του, και δη των πλέον αδυνάτων. Όσα κουτάλια και να γλύψετε, όσα ξόρκια κι αν επαναλάβετε, δεν σώζετε την ψυχή σας.
Καταθλιπτική εγώ, ψυχωσικός εσύ, μια χαρά θα τα περάσουμε στην καραντίνα τα δυο μας!
Το βρήκες εσύ Καταθλιπτική έτσι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:09

the comet the course the tail έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:05


τι τρολλάρεις ρε σαχλαμάρα σε αυτό το νήμα; δεν το περίμενα από σένα. είναι σοβαρό το θέμα.
έλα ρε :whp: τί μαλώνεις τον Χαοτικό :whp: δεν μας ξέρεις εδώ στο φόρουμ? :whp: πρώτη φορά μπαίνεις? :whp:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

the comet the course the tail

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 31 Οκτ 2020, 00:10

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:04
the comet the course the tail έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:50


Σουβλίτσα διάβασε κάτι πιο σύγχρονο. Άλμπερ Καμύ για παράδειγμα. οι θρησκείες είναι λίγο μπαναλ.
Σιγά μην πέσω στον βούρκο των υπαρξιστών
Γλύτωσα από κει-επώδυνα-στα νιάτα μου
Είπαμε να παλιμπαιδίσουμε, να χαλαρώσουμε για λίγο το τόξο αλλά όχι κι έτσι


Ο τίτλος να μείνει ως έχει ή να προταθεί καλύτερη περιφραστική διατύπωση.
γιατί βούρκος και παλιμπαιδισμός;
παλιμπαιδισμός είναι να έχεις φανταστικούς φίλους, όπως ο χριστούλης ή εμείς στο πχορουμ.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:10

Το βρήκες εσύ Καταθλιπτική έτσι;
Κάπως έπρεπε να το φτιάσω, πώς αλλιώς θα κάνουμε ζευγαράκι στα νήματα πετυχημένο? :102:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 31 Οκτ 2020, 00:11

Με την διαφορά ότι εγώ δεν είμαι επικίνδυνος για την κοινωνία και τις ζωές των συμπολιτών μου. Γι αυτό και δεν φλέγεται η ψυχή μου, αλλά περιπλανάται γαλήνια, και εποπτεύει βλοσυρά την σωστή εφαρμογή των μέτρων, προσπαθώντας να σώσει έστω και μια ζωη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 31 Οκτ 2020, 00:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 00:13

the comet the course the tail έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:50
Σουβλίτσα έγραψε:
30 Οκτ 2020, 23:09
Ευχαριστώ Αλάσκα

Γενικότερα για την κατάθλιψη που λες και τον διαχωρισμό που κάνεις σε πικραμένο-πληγωμένο, οι άνθρωποι μπορεί πχ να θυμώσουμε κτλ όταν ας πούμε κάτι δεν πάει όπως το θέλουμε. Αυτό μπορεί νομίζω και να πυροδοτήσει κατάθλιψη-με την γενικότερη έννοια, αναλόγως βέβαια και των συνθηκών, του χαρακτήρα, της έντασης του φαινομένου. Εκεί θέλει αυτό που λέμε ταπείνωση. Αποδοχή. Και κάπου εκεί ίσως βρίσκεις τί θες και τί δεν θες..αν θες ή αν δεν θες ( ο Χριστός στο Ευαγγέλιο, ρωτά τον άρρωστο: θέλεις υγιής γεννέσθαι?)
Και όλα οσα πρακτικά σου λέει να κάνεις η Εκκλησία και ο πνευματικός ωστε να έχεις την Χάρη να μπορέσεις να εφαρμόσεις τα παραπάνω στην πράξη, για να μην πάθει κανείς αυτό που λέει στο Ευαγγέλιο

μὴ σκληρύνητε τὰς καρδίας ὑμῶν ὡς ἐν τῷ παραπικρασμῷ, κατὰ τὴν ἡμέραν τοῦ πειρασμοῦ ἐν τῇ ἐρήμῳ


ΥΓ: αυτά δεν χρειάστηκε να μου τα πει ο Πνευματικός, είναι εκεί και τα βιώνεις και λες, ναι, είναι αλήθεια αυτό που γράφει μέσα το Βιβλίο
Σουβλίτσα διάβασε κάτι πιο σύγχρονο. Άλμπερ Καμύ για παράδειγμα. οι θρησκείες είναι λίγο μπαναλ.
Ναι ειδικά το μύθο του Σίσυφου που εμβαθύνει στον πνευματικό θάνατο και κατ επέκτασιν στην αυτοκτονία. Βρε παπάρα προτείνεις υλιστικό διέξοδο σε πιθανολογούμενο ψυχωσικό κατιτίς; :sal9:


Κι εσύ Διάδοχε, κόψε τη μαλακία με του ψυχιατρικούς όρους ρε μια φορά και μίλα σαν άνθρωπος.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:13

the comet the course the tail έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:10


γιατί βούρκος και παλιμπαιδισμός;
παλιμπαιδισμός είναι να έχεις φανταστικούς φίλους, όπως ο χριστούλης ή εμείς στο πχορουμ.
Εσείς στο φόρουμ είστε κάτι μαγικό είστε αρρώστια στο μυαλό :hebit: δεν είστε φίλοι, μην σου μπαίνουν ιδέες
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, μάλιστα. Αιώνιος φίλος (και μάνα και πατέρας κι αδελφός)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:14

Ποιός είναι ο Διάδοχος??!!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:16

Δημοκρατικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:11
Με την διαφορά ότι εγώ δεν είμαι επικίνδυνος για την κοινωνία και τις ζωές των συμπολιτών μου. Γι αυτό και δεν φλέγεται η ψυχή μου, αλλά περιπλανάται γαλήνια, και εποπτεύει βλοσυρά την σωστή εφαρμογή των μέτρων, προσπαθώντας να σώσει έστω και μια ζωη.
Κάτι τέτοια μου έλεγε ένα γκομενάκι στα μικράτα μου και στο μεταξύ μου πέταγε ατάκα "έχω δει όνειρο, θα πεθάνω 33χρονών"

:102:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 00:16

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:10
Το βρήκες εσύ Καταθλιπτική έτσι;
Κάπως έπρεπε να το φτιάσω, πώς αλλιώς θα κάνουμε ζευγαράκι στα νήματα πετυχημένο? :102:
Πουτανίστικο με την καλή γλυκιά έννοια που μόνο εγώ ξέρω
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Οκτ 2020, 00:18

Χαοτικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:13
πιθανολογούμενο ψυχωσικό κατιτίς; :sal9:

πώς το 'πατε αυτό το κατιτιτιτίς?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 31 Οκτ 2020, 00:18

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:16
Δημοκρατικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:11
Με την διαφορά ότι εγώ δεν είμαι επικίνδυνος για την κοινωνία και τις ζωές των συμπολιτών μου. Γι αυτό και δεν φλέγεται η ψυχή μου, αλλά περιπλανάται γαλήνια, και εποπτεύει βλοσυρά την σωστή εφαρμογή των μέτρων, προσπαθώντας να σώσει έστω και μια ζωη.
Κάτι τέτοια μου έλεγε ένα γκομενάκι στα μικράτα μου και στο μεταξύ μου πέταγε ατάκα "έχω δει όνειρο, θα πεθάνω 33χρονών"

:102:
Έτρεχε σε εκκλησιές και πνευματικούς για ξόρκια και μαντζούνια;
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 00:19

Δημοκρατικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 00:11
Με την διαφορά ότι εγώ δεν είμαι επικίνδυνος για την κοινωνία και τις ζωές των συμπολιτών μου. Γι αυτό και δεν φλέγεται η ψυχή μου, αλλά περιπλανάται γαλήνια, και εποπτεύει βλοσυρά την σωστή εφαρμογή των μέτρων, προσπαθώντας να σώσει έστω και μια ζωη.
Μη λες μαλακίες. Μηδεία προ του τέλους Μακάριε.

Κανένας δεν ξέρει το μέλλον. και ποτέ κανείς δεν θα το ξέρει. Τα ίδια και για τον εαυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών