Μέτρια νοημοσύνη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 15:07

Μην έχετε ελλειπτική γλώσσα ρε ιντερνετάκηδες.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Νοέμ 2020, 15:34

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:06
Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
:goodpost::smt038:smt038

Με περιγράφεις!
δηλαδη?
Μην έχεις ελλειπτική γλώσσα ρε ιντερνετάκια
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 17:44

Bazoomba έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 15:34
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:06
Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
:goodpost::smt038:smt038

Με περιγράφεις!
δηλαδη?
Μην έχεις ελλειπτική γλώσσα ρε ιντερνετάκια
Τι δηλαδή;
Πληρώ τα κριτήρια του Σιντ για την τέχνη.
Είμαι μικροαστός παρακμιακός και δηλώνω υποταγή και δουλικότητα στην εξουσία.
ΟΚ τώρα;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 17:47

Δυο μέσα μου αντιπαλεύουν τάσεις.
Η μία για το ψέμα (τέχνη) και η άλλη για την αλήθεια (επιστήμη). Θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά αργότερα, τώρα είμαι στο κινητό.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Νοέμ 2020, 19:21

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 17:44
Bazoomba έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 15:34
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:06


:goodpost::smt038:smt038

Με περιγράφεις!
δηλαδη?
Μην έχεις ελλειπτική γλώσσα ρε ιντερνετάκια
Τι δηλαδή;
Πληρώ τα κριτήρια του Σιντ για την τέχνη.
Είμαι μικροαστός παρακμιακός και δηλώνω υποταγή και δουλικότητα στην εξουσία.
ΟΚ τώρα;
Απογοητευσις
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 10 Νοέμ 2020, 10:57

Όταν πάντως λέγω για μέτριο επίπεδο εν γένει, εννοώ τον μέτριο άνθρωπο που έχει ένα πτυχίο Πανεπιστημίου, όπως μια λαϊκή κοπελίτσα, ή ένα απλό παιδί που βρίσκεται παντού εκεί έξω. Μιλάω με όρους 21ου αιώνα. Δεν εννοώ τον αγράμματο λαό, ή κάποια παρωχημένη ιδέα της εργατικής τάξης. Σήμερα άλλωστε ο καθένας έχει πάρει ένα πτυχίο και δηλώνει κάποιος χωρίς να έχει φτάσει στην ανώτατη βαθμίδα της εκπαίδευση (βαθύ Πανεπιστήμιο). Επί αυτής της βάση συζητάω.
Να σας πω την αλήθεια, ομολογώ ότι το όνειρό μου ήταν να κάνω μακροπρόθεσμα μεταδιδακτορική έρευνα. Διαπιστώνω τώρα ότι μπορώ να κάνω μέχρι και διδακτορικό με πολύ μόχθο και τίποτα παραπέρα. Γενικά η εκπαίδευσή μου έχει χρονικά όρια, εκτός αν σπουδάσω τίποτα άλλο, σε άλλο τμήμα. ώστε να έχω μια παραδεκτή σφαιρική γνώση. Κι αυτό δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι ματαιοδοξίας, αφού ολοκληρωμένη γνώση δεν θα έχω ποτέ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Νοέμ 2020, 12:07

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 10:57
Όταν πάντως λέγω για μέτριο επίπεδο εν γένει, εννοώ τον μέτριο άνθρωπο που έχει ένα πτυχίο Πανεπιστημίου, όπως μια λαϊκή κοπελίτσα, ή ένα απλό παιδί που βρίσκεται παντού εκεί έξω. Μιλάω με όρους 21ου αιώνα. Δεν εννοώ τον αγράμματο λαό, ή κάποια παρωχημένη ιδέα της εργατικής τάξης. Σήμερα άλλωστε ο καθένας έχει πάρει ένα πτυχίο και δηλώνει κάποιος χωρίς να έχει φτάσει στην ανώτατη βαθμίδα της εκπαίδευση (βαθύ Πανεπιστήμιο). Επί αυτής της βάση συζητάω.
Να σας πω την αλήθεια, ομολογώ ότι το όνειρό μου ήταν να κάνω μακροπρόθεσμα μεταδιδακτορική έρευνα. Διαπιστώνω τώρα ότι μπορώ να κάνω μέχρι και διδακτορικό με πολύ μόχθο και τίποτα παραπέρα. Γενικά η εκπαίδευσή μου έχει χρονικά όρια, εκτός αν σπουδάσω τίποτα άλλο, σε άλλο τμήμα. ώστε να έχω μια παραδεκτή σφαιρική γνώση. Κι αυτό δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι ματαιοδοξίας, αφού ολοκληρωμένη γνώση δεν θα έχω ποτέ.
Με διαφορά η ειρωνικότερη περσόνα του φόρουμ.
Δηλώνω φαν.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 10 Νοέμ 2020, 13:28

Γιατί το λες αυτό; Κάντε καμιά κουβέντα βρε.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Νοέμ 2020, 14:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:54
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:37
Μπορεί να είμαι μέτριας νοημοσύνης αλλά δεν είμαι πεζός για να βλέπω μπάλα και να καβλώνω με αμάξια. Τώρα περιφρονείς τους φιλοσόφους, μα εγώ δεν είναι σε ανώτερη θέση να τους κάνω κριτική. Ίσως εσύ είσαι. Η ευτυχία είναι κάτι απτό, αλλά για εμάς που δε διαθέτουμε ευφυία μπορεί να είναι κάτι πολύπλοκο, δε βρίσκεις;
Γιατί τι είναι οι φιλόσοφοι για να μην τους κάνεις κριτική; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εσύ τελικά εννοείς με το ότι είσαι μέτριας νοημοσύνης, ειλικρινά. Οι άνθρωποι μέτριας νοημοσύνης αμφίβαλλω αν κάθονται να κάνουν φιλοσοφική συζήτηση για την φύση της ευτυχίας. Δεν ξέρω για εσάς που δε διαθέτετε ευφυία τι είναι η ευτυχία, για μας πάντως που διαθέτουμε σίγουρα δεν είναι το να μελετάμε φιλοσοφία της κβαντομηχανικής ή retrograde analysis, ή η εργοδική θεωρία.
Ανώτεροι; Για να είσαι φιλοσοφική αυθεντία θέλεις διάνοια.
Δε μιλάω για την φιλοσοφία σαν φιλόσοφος παρά μόνο σαν εξωτερικός παρατηρητής (αδέξιος μάλλον).
Γω δεν ξέρω τι είναι αυτά τα κβαντομηχανικάεργοδικά που λες αλλά τέσπα.
Όταν μιλάνε για θετικές επιστήμες την κάνω με ελαφρά.
Αν ήθελα να ασχοληθώ πχ. με την πληροφορική θα μάθαινα πολλά, αλλά σίγουρα δεν θα γινόμουνα καθηγητής πανεπιστημίου. Πολλή σπαζοκεφαλιά για μένα.
Μια χαρά μπορείς να τους κάνεις κριτική, αυτό που γράφεις είναι πραγματικά ο _ορισμός_ λογικού fallacy.

Ενώ το να βρεις το νόημα της ζωής δεν είναι πολλή σπαζοκεφαλιά apparently. Με τι ασχολείσαι επαγγελματικά αυτόν τον καιρό;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 10 Νοέμ 2020, 16:31

klg έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:54
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:49


Γιατί τι είναι οι φιλόσοφοι για να μην τους κάνεις κριτική; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εσύ τελικά εννοείς με το ότι είσαι μέτριας νοημοσύνης, ειλικρινά. Οι άνθρωποι μέτριας νοημοσύνης αμφίβαλλω αν κάθονται να κάνουν φιλοσοφική συζήτηση για την φύση της ευτυχίας. Δεν ξέρω για εσάς που δε διαθέτετε ευφυία τι είναι η ευτυχία, για μας πάντως που διαθέτουμε σίγουρα δεν είναι το να μελετάμε φιλοσοφία της κβαντομηχανικής ή retrograde analysis, ή η εργοδική θεωρία.
Ανώτεροι; Για να είσαι φιλοσοφική αυθεντία θέλεις διάνοια.
Δε μιλάω για την φιλοσοφία σαν φιλόσοφος παρά μόνο σαν εξωτερικός παρατηρητής (αδέξιος μάλλον).
Γω δεν ξέρω τι είναι αυτά τα κβαντομηχανικάεργοδικά που λες αλλά τέσπα.
Όταν μιλάνε για θετικές επιστήμες την κάνω με ελαφρά.
Αν ήθελα να ασχοληθώ πχ. με την πληροφορική θα μάθαινα πολλά, αλλά σίγουρα δεν θα γινόμουνα καθηγητής πανεπιστημίου. Πολλή σπαζοκεφαλιά για μένα.
Μια χαρά μπορείς να τους κάνεις κριτική, αυτό που γράφεις είναι πραγματικά ο _ορισμός_ λογικού fallacy.

Ενώ το να βρεις το νόημα της ζωής δεν είναι πολλή σπαζοκεφαλιά apparently. Με τι ασχολείσαι επαγγελματικά αυτόν τον καιρό;
Εντάξει μπορώ δηλαδή να κάνω εγώ κριτική σε έναν κορυφαίο φυσικομαθηματικό; Εσύ δεν ξέρω εγώ όμως όχι. Κάποιοι άνθρωποι είναι κορυφαίοι για αναγνωρισμένους λόγους. Το λογικό σφάλμα που λες είναι για να παρηγορείται η πλέμπα της επιστήμης.

Ασχολούμαι επαγγελματικά με τον εαυτό μου. :D
Δεν κάνω κάποιο επάγγελμα εδώ και χρόνια.
Θα μπορούσα να δραστηριοποιηθώ επαγγελματικά μόνο στη λογοτεχνία αλλά και έχω δηλώσει στον Ασεπ για μόνιμες θέσεις ΔΥ και κατά πάσα πιθανότητα θα με πάρουν.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Νοέμ 2020, 18:34

Τέλος, έκλεισε, αφιερώνομαι στις Μούσες. Άκουσα την κλήση μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 17 Νοέμ 2020, 13:58

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 16:31
klg έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:54


Ανώτεροι; Για να είσαι φιλοσοφική αυθεντία θέλεις διάνοια.
Δε μιλάω για την φιλοσοφία σαν φιλόσοφος παρά μόνο σαν εξωτερικός παρατηρητής (αδέξιος μάλλον).
Γω δεν ξέρω τι είναι αυτά τα κβαντομηχανικάεργοδικά που λες αλλά τέσπα.
Όταν μιλάνε για θετικές επιστήμες την κάνω με ελαφρά.
Αν ήθελα να ασχοληθώ πχ. με την πληροφορική θα μάθαινα πολλά, αλλά σίγουρα δεν θα γινόμουνα καθηγητής πανεπιστημίου. Πολλή σπαζοκεφαλιά για μένα.
Μια χαρά μπορείς να τους κάνεις κριτική, αυτό που γράφεις είναι πραγματικά ο _ορισμός_ λογικού fallacy.

Ενώ το να βρεις το νόημα της ζωής δεν είναι πολλή σπαζοκεφαλιά apparently. Με τι ασχολείσαι επαγγελματικά αυτόν τον καιρό;
Εντάξει μπορώ δηλαδή να κάνω εγώ κριτική σε έναν κορυφαίο φυσικομαθηματικό; Εσύ δεν ξέρω εγώ όμως όχι. Κάποιοι άνθρωποι είναι κορυφαίοι για αναγνωρισμένους λόγους. Το λογικό σφάλμα που λες είναι για να παρηγορείται η πλέμπα της επιστήμης.

Ασχολούμαι επαγγελματικά με τον εαυτό μου. :D
Δεν κάνω κάποιο επάγγελμα εδώ και χρόνια.
Θα μπορούσα να δραστηριοποιηθώ επαγγελματικά μόνο στη λογοτεχνία αλλά και έχω δηλώσει στον Ασεπ για μόνιμες θέσεις ΔΥ και κατά πάσα πιθανότητα θα με πάρουν.
Πολλοί κορυφαίοι φυσικομαθηματικοί έχουν εκφράσει ηλιθιότητες, το ότι είσαι κορυφαίος δεν σημαίνει ότι είσαι immune στα λάθη. Επίσης εδώ μιλάμε για φιλόσοφους, που γενικά είναι κάτι αρκετά πιο διαφορετικό ως προς το είδος των επιχειρημάτων που διατυπώνουν.

Γράψε ένα βιβλίο τότε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 17 Νοέμ 2020, 14:12

Όπως είπα φίλε μου το να αμφισβητείς τις αυθεντίες είναι ένα σπορ της πλέμπας.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 25 Ιουν 2021, 18:29

Πάντα επίκαιρο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Ιουν 2021, 18:42

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:26
1451 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:23
Αντί να προσπαθείς να αποφύγεις τη δυστυχία, μπορείς να φτάσεις στην απάθεια. Μπορεί να μην χαίρεσαι αλλά δεν θα λυπάσαι κιόλας.
Η απάθεια είναι ψυχική διαταραχή. Την είχα για χρόνια.
:lol:

Οριστικό.
Κερνάω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών