Μέτρια νοημοσύνη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 08 Νοέμ 2020, 18:56

John Brown Gun Club έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 18:47

ακριβως, κατι η καποιους να εκφρασεις, και οχι απλα να εκφραστεις ατομικα, πηγαινε ουρλιαξε σε κανα γκρεμο η κανε ψυχαναλυση εαν δεν μπορεις να δεις την εκφραση ως μερος ενος συνολου πραγματων, με το οποιο οι αλλοι μπορουν να συσχετιστουν.
νιώθω πως δεν έχω δικαίωμα να κρίνω τα κίνητρα των δημιουργών,
μα υποθέτω (και θέλω να πιστεύω) πως τα σπουδαιότερα κίνητρα
της δημιουργίας γενικότερα είναι η επικοινωνία αρχικά, η συνταύτιση
και η συγκίνηση εννοείται, κι αφού επιτευχθούν αυτά, ίσως συγχωρείται
και η ικανοποίηση της ματαιοδοξίας και του ναρκισσισμού, μέσω
της ανατροφοδότησης
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Νοέμ 2020, 18:58

Εντωμεταξύ φαίνεται ποιος κ α τ ε υ θ ε ί α ν αμφισβητεί και ποιος έχει γερή πίστη στον εαυτό του.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 19:00

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:45
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:44
Δεν έχει σημασία το αν είσαι έξυπνος (whatever that means) αλλα να είσαι ευτυχισμένος μπρο :a108:
Αυτό λέω. Αν είσαι διάνοια ασχολείσαι με τη διάνοια. Έστω ότι είσαι μέτριας ευφυίας, τι κάνεις;
Πατάς κουμπάκια στο Xfactor.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Νοέμ 2020, 19:02

stavmanr έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:00
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:45
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:44
Δεν έχει σημασία το αν είσαι έξυπνος (whatever that means) αλλα να είσαι ευτυχισμένος μπρο :a108:
Αυτό λέω. Αν είσαι διάνοια ασχολείσαι με τη διάνοια. Έστω ότι είσαι μέτριας ευφυίας, τι κάνεις;
Πατάς κουμπάκια στο Xfactor.
Τι εννοείς μ' αυτό; Εξήγησε και σε μένα που δεν έχω δει το X-factor.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Νοέμ 2020, 19:05

Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 19:06

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:02
stavmanr έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:00
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:45


Αυτό λέω. Αν είσαι διάνοια ασχολείσαι με τη διάνοια. Έστω ότι είσαι μέτριας ευφυίας, τι κάνεις;
Πατάς κουμπάκια στο Xfactor.
Τι εννοείς μ' αυτό; Εξήγησε και σε μένα που δεν έχω δει το X-factor.
Τότε είσαι διάνοια.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Νοέμ 2020, 19:06

Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
:goodpost::smt038:smt038

Με περιγράφεις!
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 19:08

Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
Ο Χίτλερ ήταν καλλιτέχνης...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Νοέμ 2020, 19:11

stavmanr έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:08
Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
Ο Χίτλερ ήταν καλλιτέχνης...
Να και ο νεοναζί stavmanr αμέσως να μας αναφέρει τον ήρωα του, μην χάσει ευκαιρία
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 19:18

Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:11
stavmanr έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:08
Sid Vicious έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:05
Η τέχνη είναι σύμπτωμα μικροαστικης παρακμής και καθρέφτης υποταγής και δουλικοτητας στην εξουσία
Ο Χίτλερ ήταν καλλιτέχνης...
Να και ο νεοναζί stavmanr αμέσως να μας αναφέρει τον ήρωα του, μην χάσει ευκαιρία
Ο Χριστός και η Παναγία!!!!

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 09 Νοέμ 2020, 02:08

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 18:00
Winston Smith έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 00:03
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 19:12
Για αρχή σταματάς την εμμονική απαρίθμηση ταμπέλων για τον εαυτό σου που είναι αποτέλεσμα της εμμονικής σύγκρισης με τους υπόλοιπους (όχι ότι το κάνεις μόνο εσύ). Τώρα, πέρα από το να κάνεις πράγματα που σ' ευχαριστούν και σε κάνουν ευτυχισμένο, σκοπός της ζωής δεν υπάρχει. Ό,τι ονομάσεις σκοπό είναι απλά ένα μέσο για να γίνεις ευτυχισμένος μελλοντικά (ή νομίζεις ότι θα σε κάνει). Η νοημοσύνη δεν παίζει κανένα ρόλο σε όλο αυτό το μηχανισμό.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, έτσι λειτουργούμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, με κουτάκια και ταμπέλες. Δεν είναι κάτι δύσκολο να τα χρησιμοποιείς. Αυτό το κάνουν όλοι. Εννοείται πως σκοπός της ζωής είναι η ευτυχία, το έγραψα και παραπάνω. Το θέμα μου είναι να βρω νωρίς τα μέσα για τη μελλοντική ευτυχία. Ίσως είναι αργά, αλλά και πάλι το γοργό και χάριν έχει. Δεν θα κάτσω να χάσω το τρένο της ζωής. Λόγω της μέτριας ευφυίας μου τώρα το συνειδητοποίησα. Με βάση αυτό το σκεπτικό, απορρίπτω τον δρόμο της απόλυτης πνευματικότητας και ψάχνω πρακτικά κάποια πράγματα για να χαρώ.
Ακόμα και να μην έχεις πρόβλημα, η εμμονική σύγκριση δημιουργεί προβλήματα, γιατί δημιουργεί άγχος και το άγχος μειώνει την ευτυχία, που τόσο αναζητάς. Επίσης η εμμονική σύγκριση δημιουργεί ψευδαισθήσεις για το τι είναι το επιθυμητό και ιδανικό. Πχ όταν κάποιος βγάζει 1 εκ / χρόνο και νομίζει ότι θα γίνει ευτυχισμένος αν βγάζει 2 εκ (δηλαδή περισσότερα από τον συνάδερφο του που βγάζει 1.5 εκ), μάντεψε πόσο ευτυχισμένος θα γίνει όταν φτάσει τα 2 εκ και διαπιστώσει ότι κάποιος άλλος βγάζει 2.5εκ.

Για μένα δεν υπάρχει συνταγή. Επίσης την πνευματικότητα μην την απορρίπτεις. Ευτυχισμένος μπορείς να είσαι με πολύ απλά πράγματα χωρίς να αναβάλλεις την ευτυχία σου για το μέλλον. Γνωστός μου πέρασε μια σοβαρή ασθένεια και όλα ήρθαν τούμπα, από τότε απολαμβάνει τα πολύ απλά πράγματα, μια βόλτα έξω, έναν απλό καφέ κοκ. Αυτό είναι ένα είδος πνευματικότητας (χωρίς να πιστεύει στο θεό κλπ) που τον κάνει αρκετά ευτυχισμένο/ευγνώμων για αυτά που έχει, πράγματα που εγώ και συ αγνοούμε στη καθημερινότητα μας που τρέχουμε να χτίσουμε την μελλοντική ευτυχία με δουλειές/οικογένειες κλπ. Αυτός κάνει pause το τρέξιμο και απολαμβάνει/είναι ευγνώμων για τη φάση που βρίσκεται. Τώρα για το πως θα γίνεις έτσι, συνταγή δεν υπάρχει, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα για το τι μορφές μπορεί να έχει η "ευτυχία", το οποίο δείχνει ότι ίσως δεν υπάρχει πραγματικά τραίνο που θα χάσεις.

Τέλος πάντων, το πιο πιθανό είναι ότι άνοιξες το νήμα για τρολλάρισμα αλλά είναι μεγάλο θέμα και δύσκολα θα βρεις μία απάντηση (σε περίπτωση που δεν τρολλάρεις).

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 11:46

Winston Smith έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 02:08
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 18:00
Winston Smith έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 00:03

Για αρχή σταματάς την εμμονική απαρίθμηση ταμπέλων για τον εαυτό σου που είναι αποτέλεσμα της εμμονικής σύγκρισης με τους υπόλοιπους (όχι ότι το κάνεις μόνο εσύ). Τώρα, πέρα από το να κάνεις πράγματα που σ' ευχαριστούν και σε κάνουν ευτυχισμένο, σκοπός της ζωής δεν υπάρχει. Ό,τι ονομάσεις σκοπό είναι απλά ένα μέσο για να γίνεις ευτυχισμένος μελλοντικά (ή νομίζεις ότι θα σε κάνει). Η νοημοσύνη δεν παίζει κανένα ρόλο σε όλο αυτό το μηχανισμό.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, έτσι λειτουργούμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, με κουτάκια και ταμπέλες. Δεν είναι κάτι δύσκολο να τα χρησιμοποιείς. Αυτό το κάνουν όλοι. Εννοείται πως σκοπός της ζωής είναι η ευτυχία, το έγραψα και παραπάνω. Το θέμα μου είναι να βρω νωρίς τα μέσα για τη μελλοντική ευτυχία. Ίσως είναι αργά, αλλά και πάλι το γοργό και χάριν έχει. Δεν θα κάτσω να χάσω το τρένο της ζωής. Λόγω της μέτριας ευφυίας μου τώρα το συνειδητοποίησα. Με βάση αυτό το σκεπτικό, απορρίπτω τον δρόμο της απόλυτης πνευματικότητας και ψάχνω πρακτικά κάποια πράγματα για να χαρώ.
Ακόμα και να μην έχεις πρόβλημα, η εμμονική σύγκριση δημιουργεί προβλήματα, γιατί δημιουργεί άγχος και το άγχος μειώνει την ευτυχία, που τόσο αναζητάς. Επίσης η εμμονική σύγκριση δημιουργεί ψευδαισθήσεις για το τι είναι το επιθυμητό και ιδανικό. Πχ όταν κάποιος βγάζει 1 εκ / χρόνο και νομίζει ότι θα γίνει ευτυχισμένος αν βγάζει 2 εκ (δηλαδή περισσότερα από τον συνάδερφο του που βγάζει 1.5 εκ), μάντεψε πόσο ευτυχισμένος θα γίνει όταν φτάσει τα 2 εκ και διαπιστώσει ότι κάποιος άλλος βγάζει 2.5εκ.

Για μένα δεν υπάρχει συνταγή. Επίσης την πνευματικότητα μην την απορρίπτεις. Ευτυχισμένος μπορείς να είσαι με πολύ απλά πράγματα χωρίς να αναβάλλεις την ευτυχία σου για το μέλλον. Γνωστός μου πέρασε μια σοβαρή ασθένεια και όλα ήρθαν τούμπα, από τότε απολαμβάνει τα πολύ απλά πράγματα, μια βόλτα έξω, έναν απλό καφέ κοκ. Αυτό είναι ένα είδος πνευματικότητας (χωρίς να πιστεύει στο θεό κλπ) που τον κάνει αρκετά ευτυχισμένο/ευγνώμων για αυτά που έχει, πράγματα που εγώ και συ αγνοούμε στη καθημερινότητα μας που τρέχουμε να χτίσουμε την μελλοντική ευτυχία με δουλειές/οικογένειες κλπ. Αυτός κάνει pause το τρέξιμο και απολαμβάνει/είναι ευγνώμων για τη φάση που βρίσκεται. Τώρα για το πως θα γίνεις έτσι, συνταγή δεν υπάρχει, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα για το τι μορφές μπορεί να έχει η "ευτυχία", το οποίο δείχνει ότι ίσως δεν υπάρχει πραγματικά τραίνο που θα χάσεις.

Τέλος πάντων, το πιο πιθανό είναι ότι άνοιξες το νήμα για τρολλάρισμα αλλά είναι μεγάλο θέμα και δύσκολα θα βρεις μία απάντηση (σε περίπτωση που δεν τρολλάρεις).
Όχι ακριβώς εμμονική σύγκριση αλλά σκέφτομαι ως κοινωνικό ον. Και θα σχολιάσω και όλα. Όπως κάνουν όλοι. Το στάδιο αυτό το έχω ξεπεράσει (το να κάνω απλοϊκά πράγματα και να νιώθω ευτυχισμένος). Ο απλός άνθρωπος της σήμερον διαβάζει και κανένα κλασικό βιβλίο. Μιλάω για τον μέσο άνθρωπο του 21ου αιώνα, όχι δηλαδή και αγράμματο. Αλλά δεν φτάνει αυτό. Δεν θέλω μια παθητικοποιημένη ζωή. Είμαι άνθρωπος της ενέργειας και της δράσης. Δηλαδή να μην είμαι θεατής, και να κάνω συνειδητές και σχεδιασμένες πράξεις. Συνταγή μπορεί να υπάρχει για εμάς τους απλούς ανθρώπους. Η ψυχολογία ουσιαστικά είναι έτοιμη επιστήμη για μας. Γι' αυτό βέβαια δεν έχω τα εφόδια.

Δεν τρολάρω εδώ και τουλάχιστον 1,5 χρόνο. Δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 11:49

Άλλωστε το να κάνεις απλοϊκά πράγματα και να έχεις λιτές συνήθειες είναι αυταπάτη. Ή έστω διάλειμμα. Σε λίγο καιρό θες να μπεις στο παιχνίδι. Ο άνθρωπος είναι λαίμαργος.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 09 Νοέμ 2020, 14:34

ok τώρα άρχισα να σε πιάνω :lol:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Νοέμ 2020, 15:05

Winston Smith έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 14:34
ok τώρα άρχισα να σε πιάνω :lol:
Παρντόν;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών