Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 11 Ιαν 2021, 20:15

foscilis έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:28

Εγώ προσωπικά επειδή έχω σχεδόν ανύπαρκτο αγελαίο ένστικτο και η ζωή μου είναι πολύ παρόμοια με πριν δεν έχω ξενερώσει ιδιαίτερα με την καραντίνα, αλλά οι υπόλοιποι αν το βιώνετε όπως βίωσα εγώ τη θητεία λογικά σκέφτεστε πράγματα όπως "ποτέ δε θα ξαναείμαι 32 χρονών, το έχασα όλο στην καραντίνα" και παρόμοιες μαλακίες.

Αφού είναι γλεντζέδες οι νεοελ. Εγώ έκατσα μέσα ο μαλακάς από εκεί που περπατούσα δύο ώρες την μέρα και έτρωγα ότι γούσταρα έγινε η κοιλιά μου διπλάσια. Τώρα δύο μέρες μπήκα σε πρόγραμμα ξυπνάω πρωί και πάω στις 9 για τζόκινγκ. Ούτε αστυνομία υπάρχει ούτε τίποτα, όση ώρα θες. Δηλαδή υπάρχει αλλά στα αρχίδια τους. Αυτοί όταν λένε έξω εννοούν μπουζούκια κάθε Σάββατο βράδυ, εκεί είναι το πρόβλημα τους.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιαν 2021, 20:17

taliban έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 19:41
Προσωπικά ..θυμώνω με αυτούς που έχουν σαλταρει με την καραντίνα ενώ ...θα ήθελαν και πόλεμο με την Τουρκία σαν Έλληνες πολεμοχαρείς πατριώτες !!
Θέλουν αλλά ξες...να πάνε οι άλλοι να πολεμήσουν.

Καλύτερα απ το πληκτρολόγιο.

:lol:
Τώρα σοβαρά :D
Μια απλή επιδημία και καραντίνα έριξε έξω την οικονομία και μας δημιούργησε τόσα ψυχολογικά και άλλα προσωπικά προβλήματα
Φαντάζεστε μαζί με την καραντίνα να γίνονταν και μια γενικότερη πολεμική σύρραξη στην περιοχή ; :wink

Μόνο από πλευράς οικονομίας θα πηγαίναμε διακόσια χρόνια πίσω , και δεν αναφέρομαι σε τυχόν άλλες συνέπειες η αρνητικές εξελίξεις

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Ιαν 2021, 20:19

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:17
taliban έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 19:41
Προσωπικά ..θυμώνω με αυτούς που έχουν σαλταρει με την καραντίνα ενώ ...θα ήθελαν και πόλεμο με την Τουρκία σαν Έλληνες πολεμοχαρείς πατριώτες !!
Θέλουν αλλά ξες...να πάνε οι άλλοι να πολεμήσουν.

Καλύτερα απ το πληκτρολόγιο.

:lol:
Τώρα σοβαρά :D
Μια απλή επιδημία και καραντίνα έριξε έξω την οικονομία και μας δημιούργησε τόσα ψυχολογικά και άλλα προσωπικά προβλήματα
Φαντάζεστε μαζί με την καραντίνα να γίνονταν και μια γενικότερη πολεμική σύρραξη στην περιοχή ; :wink

Μόνο από πλευράς οικονομίας θα πηγαίναμε διακόσια χρόνια πίσω , και δεν αναφέρομαι σε τυχόν άλλες συνέπειες η αρνητικές εξελίξεις
Πέστα ρε δικέ μου. Μιλάμε για μεγάλους φλώρους.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 11 Ιαν 2021, 20:31

Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:19

Πέστα ρε δικέ μου. Μιλάμε για μεγάλους φλώρους.
ο Αινείαν λέει πάντα τα αυτοανόητα
fear as night can’t be shut off

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιαν 2021, 20:33

νύχτα έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:31
Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:19

Πέστα ρε δικέ μου. Μιλάμε για μεγάλους φλώρους.
ο Αινείαν λέει πάντα τα αυτοανόητα
Που διαφωνείς ;
Αυτοανοητο η αυτονόητο;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 11 Ιαν 2021, 20:38

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:33

Που διαφωνείς ;
Αυτοανοητο η αυτονόητο;
απλά εκπλήσσομαι που κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται πως η υπερβολική
χρήση ίντερνετ οδηγεί συχνά σε ψυχασθένειες, και ότι αυτό έχουμε πάθει
οι περισσότεροι
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4832
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 11 Ιαν 2021, 20:40

Πέρασα σοβαρή κατάθλιψη με το 1ο μνημόνιο που έμεινα χωρίς δουλειά. Πήγα σε ειδικούς το ξεπέρασα. Τώρα στην καραντίνα καλά τα πάω. Λίγο η δουλειά, όσο υπάρχει, λίγο το διάβασμα , σχετικά με τη δουλειά η με άλλα ενδιαφέροντα μου, λίγο η μουσική, λίγο τα αθλητικα, λίγο σερφσρισμα στο ίντερνετ, περνάει η ώρα.
Βέβαια για τη νεολαία τα πράγματα το αναγνωρίζω είναι δύσκολα. Σε σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν ειδικοί, η κατάθλιψη γιατρεύεται.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιαν 2021, 20:40

νύχτα έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:38
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:33

Που διαφωνείς ;
Αυτοανοητο η αυτονόητο;
απλά εκπλήσσομαι που κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται πως η υπερβολική
χρήση ίντερνετ οδηγεί συχνά σε ψυχασθένειες, και ότι αυτό έχουμε πάθει
οι περισσότεροι
Εάν ζούσες στην κατοχή κρυμμένη μέσα σε ένα καταφύγιο για να γλυτώσεις από βομβαρδισμούς χωρίς ίντερνετ και τηλεόραση η κινητή τηλεφωνία και χωρίς να γνωρίζεις εάν οι δικοί σου άνθρωποι ζουν η πέθαναν θα ήσουν καλύτερα ;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Ιαν 2021, 20:44

Ίακχος έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:40
Πέρασα σοβαρή κατάθλιψη με το 1ο μνημόνιο που έμεινα χωρίς δουλειά. Πήγα σε ειδικούς το ξεπέρασα. Τώρα στην καραντίνα καλά τα πάω. Λίγο η δουλειά, όσο υπάρχει, λίγο το διάβασμα , σχετικά με τη δουλειά η με άλλα ενδιαφέροντα μου, λίγο η μουσική, λίγο τα αθλητικα, λίγο σερφσρισμα στο ίντερνετ, περνάει η ώρα.
Βέβαια για τη νεολαία τα πράγματα το αναγνωρίζω είναι δύσκολα. Σε σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν ειδικοί, η κατάθλιψη γιατρεύεται.
Είσαι τυχερός
Έχουμε δεινοπαθήσει
Δεν πάει άλλο δλδ θα κάνω τπτ ακραίο γμτ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 11 Ιαν 2021, 20:47

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:40
Εάν ζούσες στην κατοχή κρυμμένη μέσα σε ένα καταφύγιο για να γλυτώσεις από βομβαρδισμούς χωρίς ίντερνετ και τηλεόραση η κινητή τηλεφωνία και χωρίς να γνωρίζεις εάν οι δικοί σου άνθρωποι ζουν η πέθαναν θα ήσουν καλύτερα ;
δεν είναι αρκετά αυτοκαταστροφικό για να το χωρέσει ο νουςμου
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4832
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 11 Ιαν 2021, 20:55

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:44
Ίακχος έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:40
Πέρασα σοβαρή κατάθλιψη με το 1ο μνημόνιο που έμεινα χωρίς δουλειά. Πήγα σε ειδικούς το ξεπέρασα. Τώρα στην καραντίνα καλά τα πάω. Λίγο η δουλειά, όσο υπάρχει, λίγο το διάβασμα , σχετικά με τη δουλειά η με άλλα ενδιαφέροντα μου, λίγο η μουσική, λίγο τα αθλητικα, λίγο σερφσρισμα στο ίντερνετ, περνάει η ώρα.
Βέβαια για τη νεολαία τα πράγματα το αναγνωρίζω είναι δύσκολα. Σε σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν ειδικοί, η κατάθλιψη γιατρεύεται.
Είσαι τυχερός
Έχουμε δεινοπαθήσει
Δεν πάει άλλο δλδ θα κάνω τπτ ακραίο γμτ
Πήγαινε σε ψυχίατρο φίλε. Γιατρεύεται. Εγώ είχα και έχω φοβερά οικονομικά προβλήματα και οικογένεια να ζήσω και το ξεπέρασα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Ιαν 2021, 20:56

Ίακχος έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:55
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:44
Ίακχος έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:40
Πέρασα σοβαρή κατάθλιψη με το 1ο μνημόνιο που έμεινα χωρίς δουλειά. Πήγα σε ειδικούς το ξεπέρασα. Τώρα στην καραντίνα καλά τα πάω. Λίγο η δουλειά, όσο υπάρχει, λίγο το διάβασμα , σχετικά με τη δουλειά η με άλλα ενδιαφέροντα μου, λίγο η μουσική, λίγο τα αθλητικα, λίγο σερφσρισμα στο ίντερνετ, περνάει η ώρα.
Βέβαια για τη νεολαία τα πράγματα το αναγνωρίζω είναι δύσκολα. Σε σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν ειδικοί, η κατάθλιψη γιατρεύεται.
Είσαι τυχερός
Έχουμε δεινοπαθήσει
Δεν πάει άλλο δλδ θα κάνω τπτ ακραίο γμτ
Πήγαινε σε ψυχίατρο φίλε. Γιατρεύεται. Εγώ είχα και έχω φοβερά οικονομικά προβλήματα και οικογένεια να ζήσω και το ξεπέρασα.
Ποιος είπε ότι δεν πηγαίνω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11827
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 11 Ιαν 2021, 21:12

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:17
taliban έγραψε:
11 Ιαν 2021, 20:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιαν 2021, 19:41
Προσωπικά ..θυμώνω με αυτούς που έχουν σαλταρει με την καραντίνα ενώ ...θα ήθελαν και πόλεμο με την Τουρκία σαν Έλληνες πολεμοχαρείς πατριώτες !!
Θέλουν αλλά ξες...να πάνε οι άλλοι να πολεμήσουν.

Καλύτερα απ το πληκτρολόγιο.

:lol:
Τώρα σοβαρά :D
Μια απλή επιδημία και καραντίνα έριξε έξω την οικονομία και μας δημιούργησε τόσα ψυχολογικά και άλλα προσωπικά προβλήματα
Φαντάζεστε μαζί με την καραντίνα να γίνονταν και μια γενικότερη πολεμική σύρραξη στην περιοχή ; :wink

Μόνο από πλευράς οικονομίας θα πηγαίναμε διακόσια χρόνια πίσω , και δεν αναφέρομαι σε τυχόν άλλες συνέπειες η αρνητικές εξελίξεις
Εντάξει, το να σκεφτόμαστε το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί δεν σημαίνει πως το τώρα είναι και ότι καλύτερο μας συμβαίνει.
Πόλεμος με όπλα και πείνα δεν είναι.
Δουλειά δεν υπάρχει πλέον.
Και από κει και πέρα ο καθένας όσο αντέξει.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Ιαν 2021, 21:31

Τύπισσες και τύποι, όταν χωρίζουμε μετά από κάποιον καιρό λέμε: Καλύτερα που έγινε έτσι, δεν άξιζε, ευτυχώς, απαλλάχτηκα κτλ.

Όταν πεθαίνει κάποιος αγαπημένος μας, λέμε ότι μάθαμε από αυτό να εκτιμούμε την ζωή που έχουμε εμείς, τους ανθρώπους και τις στιγμές που περνούμε μαζί τους, όσα ζήσαμε παρέα με τους απολεσθέντες, όσο ήταν ζωντανοί.

Όταν γενικά βιώνουμε δυσκολίες, στο τέλος, μετά από λίγο ή πολύ καιρό, ανακαλύπτουμε ότι όλο και κάτι θετικό βγήκε, κάτι μάθαμε, δυναμώσαμε, είδαμε τις αντοχές μας, αποκαλύφθηκε το ποιόν του καθενός κ.α..

Ας δούμε και μέσα από αυτήν την δυσκολία, τι θετικό μπορούμε να βγάλουμε. Λίγο παραπάνω χρόνο με τους αγαπημένους μας, για περισυλλογή, για άσκηση, για μουσική, θαυμασμό για την επιστήμη, ξεσκέπασμα συνωμοσιών, ότι γουστάρει ο καθένας μπορεί να βρει σε αυτήν την κατάσταση και να το μετατρέψει σε κάτι ευεργετικό για τον εαυτό του.

Τι θα έχετε να θυμάστε από αυτήν την περίοδο; Την επιτυχία/αποτυχία των δεξιών, τους αριστερούς που αμφισβήτησαν τα μέτρα και γεμίσαμε κορωνοϊό, την ανοργανωσιά με τα εμβόλια (όλα αυτά αναλόγως την οπτική του καθενός); Αφορμές για να κατηγορήσουμε τους άλλους και να ευλογήσουμε τα γένια μας, θα έχουμε πολλές, δεν περιμέναμε τον ιό για αυτά.

Η λύπη και η θλίψη είναι εύκολα συναισθήματα. Είναι τα πρώτα που έρχονται σε δύσκολες καταστάσεις, σαν αυτές. Τα περισσότερα τραγούδια είναι λυπηρά, οι περισσότεροι άνθρωποι γκρινιάζουν και κλαίγονται για την πουτάνα την κοινωνία και την ζωή που τους χρεώσανε. Ακόμα και έτσι να είναι όμως, κάντε κάτι δημιουργικό με αυτά τα συναισθήματα. Γράψτε τα σε ένα ωραίο κείμενο ή ποίημα, ζωγραφίστε τα, ηχογραφήσετε τα, δείτε τα κατάματα και αντιμετωπίστε τα. Κάτι παραπάνω θα σας πουν, από τα δεν μπορώ που λέτε στον εαυτό σας.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9131
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 11 Ιαν 2021, 21:34

και παγκοσμια ειρηνη
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών