Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Ιαν 2021, 21:36

Αυτό που λέει ο φλαιφλουνγκ με τη δημιουργία ισχύει. Εγώ γράφω στο πχώρουμ για αλλαγή.

Όλα τα άλλα δεν πιάνουν σε μένα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 11 Ιαν 2021, 22:42

foscilis έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:28
Το βασικότερο σύμπτωμα είναι ο ιδρυματισμός. Θυμάμαι όταν ήμουν φαντάρος να μου λένε "έλα δυο μήνες μείνανε" κι εμένα μου φαινόταν κάτι το εντελώς ατελείωτο, θυμάμαι να αντιδρώ με οργή σε εκεινον που τόλμησε να πει "δυο μήνες".

Το ίδιο έχουν πάθει οι περισσότεροι άνθρωποι και τώρα. Δηλαδή αν το καλοσκεφτείτε καθόμαστε και συζητάμε για καταστάσεις που θα κρατήσουν από 2-3 βδομάδες (τρεχουσα καραντίνα) μέχρι πες κανα δυο χρόνια (μειωμένος τουρισμός). Κι όμως όλοι συμπεριφέρονται λες και μιλάμε για τα επόμενα οχτώμισυ εκατομμύρια χρόνια.

Εγώ προσωπικά επειδή έχω σχεδόν ανύπαρκτο αγελαίο ένστικτο και η ζωή μου είναι πολύ παρόμοια με πριν δεν έχω ξενερώσει ιδιαίτερα με την καραντίνα, αλλά οι υπόλοιποι αν το βιώνετε όπως βίωσα εγώ τη θητεία λογικά σκέφτεστε πράγματα όπως "ποτέ δε θα ξαναείμαι 32 χρονών, το έχασα όλο στην καραντίνα" και παρόμοιες μαλακίες.

Η συμβουλή μου είναι παλιογαμιόληδες Έλληνες πατριώτες in particular πώς είναι ρε καριολάκια να γεύεστε αυτό που με αναγκάσατε να περάσω επί 8 μήνες μόνο μόνο και μόνο επειδή είστε πρωτόγονοι κρετίνοι; Που έπαιρνα 3.000 το μήνα ρε σκουπίδια του κερατά και με ρίξατε στα 8.40 το μήνα να καθαρίζω όρχους και να φέρνω καφέδες σε κάτι αγράμματους ψωλιάρηδες υποκρινόμενοι όλοι μαζί ότι αντιμετωπίζουμε τον τεράστιο φανταστικό κίνδυνο; Που χαιρετίσατε όλοι μαζί τον Μητσοτάκη τώρα το καλοκαίρι που φόρτωσε 3 παραπάνω ανθρωπομήνες από αυτό σε κάθε 18χρονο της χώρας; Όχι και πολύ ωραία ε; Πήξτε και ξαναπήξτε μέχρι να σας γίνει η μούνα γραβιέρα με καρύδια. Σκατόσκυλα που δε μου αντέχετε και τον εγκλεισμό.
:goodpost:

Βάζουμε όλοι πλάτη, κάνουμε την 2ετή, 3ετή, 10ετή, επ άπειρο lockdown-ιακή θητεία μας, για την πατρίδα, την κοινωνία, την ανθρωπότητα! :romance-hearteyes:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Ιαν 2021, 14:38

Πήγα στον ψ είμαι υπερβολικά καλά μου λέει.

Λες να βοήθησε το πχώρουμ;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15296
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 12 Ιαν 2021, 14:43

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Ιαν 2021, 14:44

aLiCat έγραψε:
12 Ιαν 2021, 14:43
Εικόνα
Ρε σοβαρολογώ. Αμάν.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2021, 18:32

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
12 Ιαν 2021, 14:38
Πήγα στον ψ είμαι υπερβολικά καλά μου λέει.

Λες να βοήθησε το πχώρουμ;
:lol:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Ιαν 2021, 18:38

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:56
Εγώ όποτε πήζω πάω σε κάποιο από τα ζαχαροπλαστεία που έγιναν θεσμός και φορτώνω. Έχω πάρει κάποια κιλά βέβαια και μερικά κουστούμια τσιμπάνε, αλλά η κατάστα είναι ελεγχόμενη. Αν ήταν κλειστά τα ζαχαροπλαστεία θα είχα σοβαρό πρόβλημα, βέβαια.
Μένα με κοροιδεύανε φίλε για το κουστούμι στην φωτογραφία , αλλά ήταν το μόνο που μου "έκανε" , τα 3 άλλα όχι :011:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Ιαν 2021, 21:58

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
11 Ιαν 2021, 17:41
sharp έγραψε:
11 Ιαν 2021, 17:37
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:56
Εγώ όποτε πήζω πάω σε κάποιο από τα ζαχαροπλαστεία που έγιναν θεσμός και φορτώνω. Έχω πάρει κάποια κιλά βέβαια και μερικά κουστούμια τσιμπάνε, αλλά η κατάστα είναι ελεγχόμενη. Αν ήταν κλειστά τα ζαχαροπλαστεία θα είχα σοβαρό πρόβλημα, βέβαια.
Μαγείρεμα. :wink
Τι μαγείρεμα και μαλακίες, νοικοκυρούλες θα γίνουμε; Ρε δεν είναι αυτό ζωή λέμε!
Πού να βάλεις μπουγάδα, να δεις τι γίνεται.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 12 Ιαν 2021, 22:04

το τραγούδι που εκφράζει τον Γενιά...

δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 12 Ιαν 2021, 22:15

ναι
foscilis έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:28
Το βασικότερο σύμπτωμα είναι ο ιδρυματισμός. Θυμάμαι όταν ήμουν φαντάρος να μου λένε "έλα δυο μήνες μείνανε" κι εμένα μου φαινόταν κάτι το εντελώς ατελείωτο, θυμάμαι να αντιδρώ με οργή σε εκεινον που τόλμησε να πει "δυο μήνες".

Το ίδιο έχουν πάθει οι περισσότεροι άνθρωποι και τώρα. Δηλαδή αν το καλοσκεφτείτε καθόμαστε και συζητάμε για καταστάσεις που θα κρατήσουν από 2-3 βδομάδες (τρεχουσα καραντίνα) μέχρι πες κανα δυο χρόνια (μειωμένος τουρισμός). Κι όμως όλοι συμπεριφέρονται λες και μιλάμε για τα επόμενα οχτώμισυ εκατομμύρια χρόνια.

Εγώ προσωπικά επειδή έχω σχεδόν ανύπαρκτο αγελαίο ένστικτο και η ζωή μου είναι πολύ παρόμοια με πριν δεν έχω ξενερώσει ιδιαίτερα με την καραντίνα, αλλά οι υπόλοιποι αν το βιώνετε όπως βίωσα εγώ τη θητεία λογικά σκέφτεστε πράγματα όπως "ποτέ δε θα ξαναείμαι 32 χρονών, το έχασα όλο στην καραντίνα" και παρόμοιες μαλακίες.

Η συμβουλή μου είναι παλιογαμιόληδες Έλληνες πατριώτες in particular πώς είναι ρε καριολάκια να γεύεστε αυτό που με αναγκάσατε να περάσω επί 8 μήνες μόνο μόνο και μόνο επειδή είστε πρωτόγονοι κρετίνοι; Που έπαιρνα 3.000 το μήνα ρε σκουπίδια του κερατά και με ρίξατε στα 8.40 το μήνα να καθαρίζω όρχους και να φέρνω καφέδες σε κάτι αγράμματους ψωλιάρηδες υποκρινόμενοι όλοι μαζί ότι αντιμετωπίζουμε τον τεράστιο φανταστικό κίνδυνο; Που χαιρετίσατε όλοι μαζί τον Μητσοτάκη τώρα το καλοκαίρι που φόρτωσε 3 παραπάνω ανθρωπομήνες από αυτό σε κάθε 18χρονο της χώρας; Όχι και πολύ ωραία ε; Πήξτε και ξαναπήξτε μέχρι να σας γίνει η μούνα γραβιέρα με καρύδια. Σκατόσκυλα που δε μου αντέχετε και τον εγκλεισμό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιαν 2021, 12:57

foscilis έγραψε:
11 Ιαν 2021, 15:28
Εγώ προσωπικά επειδή έχω σχεδόν ανύπαρκτο αγελαίο ένστικτο (...)
Νομίζω ότι με αυτή την πρόταση ταυτίστηκε το σύνολο των μελών της αγέλης στο παρόν νήμα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 13 Ιαν 2021, 15:43

Το αγελαίο ένστικτο γιατί ειναι ένστικτο υπάρχει σε όλους και πάνω σε αυτο στηρίζονται πολλές τεχνικές χειραγώγησης και καθοδήγησης όπως επίσης και καταναλωτισμού...
Το ένστικτο αυτο ως ενα βαθμό λειαινεται με την παιδεία...την παιδεία με την αρχαία έννοια αλλα σίγουρα δεν εξαλείφεται αφού παίζει καθοριστικό ρόλο για την επιβίωση του είδους μας...
Θελει πολύ συζήτηση...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9155
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 13 Ιαν 2021, 17:22

ksk έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:43
Το αγελαίο ένστικτο γιατί ειναι ένστικτο υπάρχει σε όλους και πάνω σε αυτο στηρίζονται πολλές τεχνικές χειραγώγησης και καθοδήγησης όπως επίσης και καταναλωτισμού...
Το ένστικτο αυτο ως ενα βαθμό λειαινεται με την παιδεία...την παιδεία με την αρχαία έννοια αλλα σίγουρα δεν εξαλείφεται αφού παίζει καθοριστικό ρόλο για την επιβίωση του είδους μας...
Θελει πολύ συζήτηση...
Την οποια εισαι ετοιμη να κανεις;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 13 Ιαν 2021, 17:23

Bazoomba έγραψε:
13 Ιαν 2021, 17:22
ksk έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:43
Το αγελαίο ένστικτο γιατί ειναι ένστικτο υπάρχει σε όλους και πάνω σε αυτο στηρίζονται πολλές τεχνικές χειραγώγησης και καθοδήγησης όπως επίσης και καταναλωτισμού...
Το ένστικτο αυτο ως ενα βαθμό λειαινεται με την παιδεία...την παιδεία με την αρχαία έννοια αλλα σίγουρα δεν εξαλείφεται αφού παίζει καθοριστικό ρόλο για την επιβίωση του είδους μας...
Θελει πολύ συζήτηση...
Την οποια εισαι ετοιμη να κανεις;
:lol::smt005:
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είμαστε όλοι ψυχασθενείς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Ιαν 2021, 19:12

ksk έγραψε:
13 Ιαν 2021, 15:43
Το αγελαίο ένστικτο γιατί ειναι ένστικτο υπάρχει σε όλους
Να μιλάς για τον εαυτό σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών