ειλικρίνεια

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 17 Ιαν 2021, 22:58

νύχτα έγραψε:
17 Ιαν 2021, 19:20
θεωρείτε πως είναι αρετή ή την έχουμε υπερεκτιμήσει;

είστε ειλικρινείς ή αποφεύγετε τις συγκινησιοσυγκρούσεις;
Θεωρώ ότι πρέπει να είσαι ειλικρινής ακόμα και με κάποιο συναισθηματικό κόστος, εκτός από ακραίες περιπτώσεις (αν απειλείται η ζωή κάποιου με το να είσαι ειλικρινής, τότε δεν χρειάζεται να είσαι). Με την ειλικρίνεια γενικά απλοποιείται η ζωή σου, με τα ψέμματα επενδύεις για μελλοντικό δράμα. Ακόμα και τα αθώα ψέμματα μπορεί να δημιουργήσουν δράμα: σου παίρνει κάποιος δώρο ένα μπουφάν που είναι γτπ. Κάποιοι αρχίζουν τα τι τέλειο ευχαριστώ (ψέμμα) και δεν το φοράνε ποτέ. Μπορείς να τον ευχαριστήσεις από καρδιάς που σε σκέφτηκε χωρίς ψέμματα, μπορείς να τους πεις ευγενικά ότι δεν είναι του στυλ σου αλλά η κίνηση μετράει κλπ. Οκ θα χαλαστεί λίγο αλλά είπες την αλήθεια και τουλάχιστον όταν δεν σε δει να το φοράς ποτέ δεν θα χαλαστεί περισσότερο, μπορεί να σου πει άλλαξε το, κάρτα αλλάγης κλπ win-win. Επίσης, γενικά σε εκτιμούν πολύ περισσότερο όταν είσαι ο τύπος που μπορεί να τους πει κάτι δυσάρεστο καμιά φορά, αλλά ξέρουν ότι θα ναι αλήθεια και αυτόματα οι σχέσεις σου είναι πιο ουσιαστικές.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Ιαν 2021, 23:20

Winston Smith έγραψε:
17 Ιαν 2021, 22:58
νύχτα έγραψε:
17 Ιαν 2021, 19:20
θεωρείτε πως είναι αρετή ή την έχουμε υπερεκτιμήσει;

είστε ειλικρινείς ή αποφεύγετε τις συγκινησιοσυγκρούσεις;
Θεωρώ ότι πρέπει να είσαι ειλικρινής ακόμα και με κάποιο συναισθηματικό κόστος, εκτός από ακραίες περιπτώσεις (αν απειλείται η ζωή κάποιου με το να είσαι ειλικρινής, τότε δεν χρειάζεται να είσαι). Με την ειλικρίνεια γενικά απλοποιείται η ζωή σου, με τα ψέμματα επενδύεις για μελλοντικό δράμα. Ακόμα και τα αθώα ψέμματα μπορεί να δημιουργήσουν δράμα: σου παίρνει κάποιος δώρο ένα μπουφάν που είναι γτπ. Κάποιοι αρχίζουν τα τι τέλειο ευχαριστώ (ψέμμα) και δεν το φοράνε ποτέ. Μπορείς να τον ευχαριστήσεις από καρδιάς που σε σκέφτηκε χωρίς ψέμματα, μπορείς να τους πεις ευγενικά ότι δεν είναι του στυλ σου αλλά η κίνηση μετράει κλπ. Οκ θα χαλαστεί λίγο αλλά είπες την αλήθεια και τουλάχιστον όταν δεν σε δει να το φοράς ποτέ δεν θα χαλαστεί περισσότερο, μπορεί να σου πει άλλαξε το, κάρτα αλλάγης κλπ win-win. Επίσης, γενικά σε εκτιμούν πολύ περισσότερο όταν είσαι ο τύπος που μπορεί να τους πει κάτι δυσάρεστο καμιά φορά, αλλά ξέρουν ότι θα ναι αλήθεια και αυτόματα οι σχέσεις σου είναι πιο ουσιαστικές.
Έχω γλυτώσει στρατοδικείο έτσι. Έχω βάλει φωτιά κατά λάθος σε χώρο φύλαξης πυρομαχικών, πέταξα τσιγάρο και πήραν ξερόκλαδα φωτιά. Πρόλαβα και την έσβησα με πυροσβεστήρες αλλά είχα καλέσει και την πυρασφάλεια για παν ενδεχόμενο, οπότε το συμβάν καταγράφηκε.
Την επόμενη (τι έκπληξη) ήμουν καλεσμένος στο γραφείο του διοικητή του αεροδρομίου. Με ρώτησε πως πήρε φωτιά στα πυρομαχικά και χωρίς να κολλήσω καθόλου του είπα την αλήθεια με το τσιγάρο.
Έμεινε ένα λεπτό σιωπηλός και μου είπε: Φύγε, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και να το κάνεις σωστά από εδώ και μπρος... αν μου έλεγες για γυαλάκια πατομπούκαλα από κοκαόλες κάτοπτρα με τον ήλιο κλπ είχα σκοπό να σε στείλω στρατοδικείο.
the end

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 17 Ιαν 2021, 23:25

Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2021, 23:20
Έχω γλυτώσει και στρατοδικείο έτσι. Έχω βάλει φωτιά κατά λάθος σε χώρο φύλαξης πυρομαχικών, πέταξα τσιγάρο και πήραν ξερόκλαδα φωτιά. Πρόλαβα και την έσβησα με πυροσβεστήρες αλλά είχα καλέσει και την πυρασφάλεια για παν ενδεχόμενο, οπότε το συμβάν καταγράφηκε.
Την επόμενη (τι έκπληξη) ήμουν καλεσμένος στο γραφείο του διοικητή του αεροδρομίου. Με ρώτησε πως πήρε φωτιά στα πυρομαχικά και χωρίς να κολλήσω καθόλου του είπα την αλήθεια με το τσιγάρο.
Έμεινε ένα λεπτό σιωπηλός και μου είπε: Φύγε, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και να το κάνεις σωστά από εδώ και μπρος... αν μου έλεγες για γυαλάκια πατομπούκαλα από κοκαόλες κλατοπτρα με τον ήλιο κλπ είχα σκοπό να σε στείλω στρατοδικείο.
Έτσι είναι. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να ζημιωθείς αν είσαι ειλικρινής και να τη γλιτώσεις αν πεις ψέμα, αλλά στατιστικά και μακροπρόθεσμα το να είσαι ειλικρινής συμφέρει ασυζητητί. Απλά πολλοί βλέπουν πολύ βραχυπρόθεσμα και χάνουν την μεγάλη εικόνα. Επίσης όταν είσαι συνέχεια ειλικρινής τότε σου βγαίνει αυτόματα, όπως στο σκηνικό που αναφέρεις. Όταν έχεις μάθει στο ψέμα (ακόμα και στα αθώα) τότε πάντα θα σκέφτεσαι τα σενάρια της εξαπάτησης.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 17 Ιαν 2021, 23:31

Προτεινω να εισαι ειλικρινεις γιατι δεν θα εχεις να σκεφτεσαι υστερα εαν εκανες καλα ή οχι,ουτε θα αισθανθεις ποτε σου τυψεις ή καποια φοβια. Αντιθετα εαν δεν εισαι,διαρκως θα γυρνανε στο μυαλο σου αρνητικες (κακες) σκεψεις οπως για παραδειγμα «και αν με ρωτησουν κατι στα ρωσικα;» Αν καταλαβουν το ψεμα μου; Κλπ κλπ

Γενικοτερα οσο ςιλικρινεις εισαι και λες την αληθεια θα νοωθεις καλυτερα με τον εαυτο σου και η ουσια ειναι αυτη,το πως νιωθεις μεσα σου. Γιατι οσο αυθεντικος εισαι τοσο περισσοτερεσθετικες σκεψεις κανεις - εχεις.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 17 Ιαν 2021, 23:33

Winston Smith έγραψε:
17 Ιαν 2021, 23:25
Έτσι είναι. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να ζημιωθείς αν είσαι ειλικρινής και να τη γλιτώσεις αν πεις ψέμα, αλλά στατιστικά και μακροπρόθεσμα το να είσαι ειλικρινής συμφέρει ασυζητητί. Απλά πολλοί βλέπουν πολύ βραχυπρόθεσμα και χάνουν την μεγάλη εικόνα. Επίσης όταν είσαι συνέχεια ειλικρινής τότε σου βγαίνει αυτόματα, όπως στο σκηνικό που αναφέρεις. Όταν έχεις μάθει στο ψέμα (ακόμα και στα αθώα) τότε πάντα θα σκέφτεσαι τα σενάρια της εξαπάτησης.
Περνώντας λοιπόν τα χρόνια κατάλαβα ότι ο διοικητής δεν με τιμώρησε γιατί δεν υποτίμησα την νοημοσύνη του και όχι για το σθένος μου να πω την αλήθεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 17 Ιαν 2021, 23:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

the comet the course the tail

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Ιαν 2021, 23:34

1451 έγραψε:
17 Ιαν 2021, 19:51
Ειλικρινής με τους ειλικρινείς και ψεύτης με τους ψεύτες. Στη μάχη που δίνω, δεν μπορώ να πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι όταν απέναντί μου έχω σατανάδες, θα τους αντιμετωπίσω όπως τους αρμόζει.
+1

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Ιαν 2021, 23:38

και η πονηριά είναι αρετή και το ψέμα...εξαρτάται πώς τα χρησιμοποιείς..πχ πολυμήχανος Οδδυσέας
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιαν 2021, 23:39

Winston Smith έγραψε:
17 Ιαν 2021, 23:25
Όταν έχεις μάθει στο ψέμα (ακόμα και στα αθώα) τότε πάντα θα σκέφτεσαι τα σενάρια της εξαπάτησης.
έτσι ειναι, έχει βάλει και το παγκόσμιο οικονομικό φόρουμ την μελέτη. :lol:


Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 17 Ιαν 2021, 23:41

the comet the course the tail έγραψε:
17 Ιαν 2021, 23:34
1451 έγραψε:
17 Ιαν 2021, 19:51
Ειλικρινής με τους ειλικρινείς και ψεύτης με τους ψεύτες. Στη μάχη που δίνω, δεν μπορώ να πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι όταν απέναντί μου έχω σατανάδες, θα τους αντιμετωπίσω όπως τους αρμόζει.
+1
τελειωσε η σειρά στο νετφλιξ με τα πιτογυρα;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 17 Ιαν 2021, 23:42

αν είσαι σε πόλεμο πχ αντίσταση κατά των Ναζί τότε και ψέματα θα πεις και πονηρός θα είσαι και θα κλέψεις και θα είσαι απατεώνας όλα για την ελευθερία δεν υπάρχει απόλυτο καλό και απόλυτο κακό ο σκοπός αγιάζει τα μέσα
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 17 Ιαν 2021, 23:43

ερωτηση προς τους υπεροχους ειλικρινεις

πλησιαζει η γυναικα σας προσπαθώντας να χωρέσει ανεπιτυχως στο τζίν παντελόνι της και σας ρωταει
''παχυνα; ''

τι απαντατε ;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιαν 2021, 23:46

αποπότε;

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 17 Ιαν 2021, 23:48

βοηθεια σου

επομενοοςςςςς

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 17 Ιαν 2021, 23:49

Είπε κάτι το χαζό μήλο για τις στρουμπουλουδες γυναίκες μας;
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 17 Ιαν 2021, 23:50

ΕΙΠΕ;
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών