ειλικρίνεια

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 18 Ιαν 2021, 16:13

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:08
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:05
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:04


Τα προηγούμενα αναφέρονταν στα σχόλια του φίλου, γιατί φίλος δε σημαίνει ότι σου αφήνει το "ελεύθερο" σε όλα, γι'αυτό το τόνισα. Τώρα σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο που με ενδιαφέρει πιο πολύ, όχι, είσαι λάθος. Το λαιφ στάιλ και το καθισιό, θα σε κάνει απλά παχουλούλη. Η υπερφαγία και τα BMI 32άρια, δεν είναι αποτέλεσμα του ενός μπέργκερ. Δεν είναι τυχαίο που σε όλες τις σοβαρές κλινικές για θέματα κιλών (από όποιο φάσμα) είσαι με team ψυχιάτρων από πίσω.
Έχουμε ποσοστά επί του πληθυσμού πριν βγάλουμε συμπέρασμα ποιος είναι σωστός και ποιος λάθος;
Τι ποσοστά θέλεις ακριβώς, ανθρώπων που παρακολουθούνται ψυχικά για θέματα διατροφής; Μπες στο γκουγκλ. Δεν θα βάλω στην ίδια κατηγορία το "έφαγα ένα κουβά παγωτό και είδα τιβί και τώρα δεν μου κουμπώνει το τζιν" με το έχω γίνει 140 κιλά.
Οκ τώρα έκανες φόκους στη ψυχική ασθένεια, απλά πριν ξεκίνησες αναφερόμενοι και σε σωματικές ασθένειες. Εγώ αναφερόμουν στις σωματικές: η συντριπτική πλειοψηφία των παχύσαρκων είναι λόγω φαγητού και έλλειψη άσκησης και όχι λόγω σωματικής ασθένειας. Τώρα όσον αφορά κάποια ψυχική ασθένεια σαν αιτία σίγουρα περιπλέκει αρκετά την επίλυση του προβλήματος, δεν θα διαφωνήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2021, 16:15

Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:13
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:08
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:05

Έχουμε ποσοστά επί του πληθυσμού πριν βγάλουμε συμπέρασμα ποιος είναι σωστός και ποιος λάθος;
Τι ποσοστά θέλεις ακριβώς, ανθρώπων που παρακολουθούνται ψυχικά για θέματα διατροφής; Μπες στο γκουγκλ. Δεν θα βάλω στην ίδια κατηγορία το "έφαγα ένα κουβά παγωτό και είδα τιβί και τώρα δεν μου κουμπώνει το τζιν" με το έχω γίνει 140 κιλά.
Οκ τώρα έκανες φόκους στη ψυχική ασθένεια, απλά πριν ξεκίνησες αναφερόμενοι και σε σωματικές ασθένειες. Εγώ αναφερόμουν στην σωματικές: η συντριπτική πλειοψηφία των παχύσαρκων είναι λόγω φαγητού και έλλειψη άσκησης και όχι λόγω σωματικής ασθένειας. Τώρα όσον αφορά κάποια ψυχική ασθένεια σαν αιτία σίγουρα περιπλέκει αρκετά την επίλυση του προβλήματος, δεν θα διαφωνήσω.
Bρε δεν κάνω κανένα φόκους, απλά σου λέω ότι η "ειλικρίνεια" πρέπει να έχει χρόνο και χώρο, γιατί δεν ξέρεις τί τρέχει από πίσω. Παραδείγματα έδωσα με τις σωματικές και ψυχικές ασθένειες. Θα μπορούσε να είναι μια γυναίκα που κάνει ορμονοθεραπεία, για να μείνει έγκυος και πολύ συχνά παρατηρείται άμεσα αύξηση σωματικού βάρους. Δηλαδή κάνε το εικόνα να παλεύει η άλλη δέκα χρόνια να κάνει παιδί, να έχει φάει την ορμόνη με τη σέσουλα και να πηγαίνει μετά η αδαής φιλενάδα που μπορεί να ξέρει για τις ορμόνες μεν, αλλά να μην ξέρει για το ότι βάζουν κιλά και να της λέει "ξέρεις έχεις βάλει κιλά, πρέπει να τα χάσεις". Όχι, να μην σώσει ποτέ να ανοίξει το γαμημένο το στόμα της, γιατί η άλλη είναι σε κατάσταση πραγματικά ευάλωτη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 18 Ιαν 2021, 16:19

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:06
https://el.wikipedia.org/wiki/Αυτισμός
τι νόημα έχει το λινκ βλακέντιε?

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 18 Ιαν 2021, 16:27

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:15
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:13
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:08


Τι ποσοστά θέλεις ακριβώς, ανθρώπων που παρακολουθούνται ψυχικά για θέματα διατροφής; Μπες στο γκουγκλ. Δεν θα βάλω στην ίδια κατηγορία το "έφαγα ένα κουβά παγωτό και είδα τιβί και τώρα δεν μου κουμπώνει το τζιν" με το έχω γίνει 140 κιλά.
Οκ τώρα έκανες φόκους στη ψυχική ασθένεια, απλά πριν ξεκίνησες αναφερόμενοι και σε σωματικές ασθένειες. Εγώ αναφερόμουν στην σωματικές: η συντριπτική πλειοψηφία των παχύσαρκων είναι λόγω φαγητού και έλλειψη άσκησης και όχι λόγω σωματικής ασθένειας. Τώρα όσον αφορά κάποια ψυχική ασθένεια σαν αιτία σίγουρα περιπλέκει αρκετά την επίλυση του προβλήματος, δεν θα διαφωνήσω.
Bρε δεν κάνω κανένα φόκους, απλά σου λέω ότι η "ειλικρίνεια" πρέπει να έχει χρόνο και χώρο, γιατί δεν ξέρεις τί τρέχει από πίσω. Παραδείγματα έδωσα με τις σωματικές και ψυχικές ασθένειες. Θα μπορούσε να είναι μια γυναίκα που κάνει ορμονοθεραπεία, για να μείνει έγκυος και πολύ συχνά παρατηρείται άμεσα αύξηση σωματικού βάρους. Δηλαδή κάνε το εικόνα να παλεύει η άλλη δέκα χρόνια να κάνει παιδί, να έχει φάει την ορμόνη με τη σέσουλα και να πηγαίνει μετά η αδαής φιλενάδα που μπορεί να ξέρει για τις ορμόνες μεν, αλλά να μην ξέρει για το ότι βάζουν κιλά και να της λέει "ξέρεις έχεις βάλει κιλά, πρέπει να τα χάσεις". Όχι, να μην σώσει ποτέ να ανοίξει το γαμημένο το στόμα της, γιατί η άλλη είναι σε κατάσταση πραγματικά ευάλωτη.
Μπορεί απλά να απαντήσει στην αδαή φιλενάδα ότι δεν είναι τόσο εύκολο και δεν τα έβαλα λόγω φαγητού, το και το, και τελειώνει η υπόθεση. Έχει σημασία πως λες κάτι και αν η αδαής φιλενάδα το πει με αγένεια. Τώρα αν παρεξηγηθεί με την "φιλενάδα" τόσο πολύ για κάτι τόσο απλό τότε καλύτερα να μην είναι "φιλενάδες" και να βρούν άλλους για παρέα. Τέλος πάντων, νομίζω μιλάμε έχοντας διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας (άλλο εννοώ εγώ φίλος άλλο εσύ), αλλά δεν διαφωνούμε.

- Casper -

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 16:44

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:36
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 14:49
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 14:48




Δεν ήσουν ειλικρινής... :011:
Αυτό δεν λέμε τόση ώρα;
Τουλάχιστον είμαι συνεπής στην μη ειλικρίνειά μου.
Τότε όμως είσαι ειλικρινής την ώρα που ομολογείς ότι δεν είσαι ειλικρινής...
:p2:

Πέσαμε σε παράδοξο αυτοαναφοράς, Κάσπερ.
Όντως, πολλύ μπέρδεμα. Μπορείς να βοηθήσεις;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 16:44

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:40
Λοιπόν, όχι. Έχω παιδική φίλη παχύσαρκη με σοβαρά προβλήματα υγείας. Ξέρει ότι έχει θέμα. Δεν ξέρω, αν έχεις παρακολουθήσει ποστς μου γενικά, αλλά είμαι η πρώτη που μιλάω για κιλά κλπ. και πόσο επικίνδυνα είναι. Αν στην φίλη μου, πάω να της πιάσω κουβέντα, επειδή την ξέρω πώς διαχειρίζεται τα θέματα, ξέρεις τι θα καταφέρω; Θα κλαίει και μετά θα νιώθει άσχημα. Ξέρει ότι πρέπει να χάσει, έχουμε άπειρες φορές συζητήσει το θέμα της υγείας της και ότι χρειάζεται απώλεια κιλών, τί δηλαδή πρέπει να της πω που δεν ξέρει ήδη, που δεν της έχει πει ο γιατρός της και που δεν βλέπει κάθε μέρα στον καθρέφτη. Ξέρεις τί έχω αποφασίσει να κάνω; Δεν έχω δεχτεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΝΑ ΦΑΜΕ έξω. Δε θα είμαι εγώ αυτή που θα συμβάλλει σε αυτό. Όποτε πάνε για φαί, διότι δεν περνάει το δικό μου, παίρνω έναν καφέ και τους κοιτάζω και κάνω ότι δεν πεινάω και λέω ότι θα φάω σπίτι. Της έχω πει διακόσιες φορές να πάμε για περπάτημα, να κάνει πιλάτες ή αερόβια, δεν έχει νόημα, διότι το συνδέει με τα κιλά και στενοχωριέται. Καμιά φορά, θα πρέπει να ξεχωρίζετε πού σας παίρνει να μιλάτε και που όχι. Τί είναι προτιμότερο; Να σε βγάλει από τη ζωή του ή να σε κρατήσει και να προσπαθείς με τον όποιο άλλο τρόπο να βοηθάς;

Και ξέρεις πώς πήρα αυτή την απόφαση; Με έπιασε η μάνα της κλαίγοντας και μου ζήτησε να μην την βγάζουμε έξω για ξεκοιλιάσματα. Της εξήγησα ότι από εμένα, δεν έχει πάρει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ερέθισμα φαγητού στα 30 χρόνια φιλίας μας και ούτε πρόκειται να πάρει.
σ αυτή τη περίπτωση η δικήσου προτροπή νομίζω θα χρειαζόταν
να σχετίζεται με επίσκεψη σε (ψυχο)γιατρό, εφόσον αντιδρά με κλάματα
και στενοχώρια, κι όχι με συμβουλές για διατροφή

ίσως τη βοηθούσε περισσότερο κάτι τέτοιο
fear as night can’t be shut off

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2021, 16:46

- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:44
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:36
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 14:49


Αυτό δεν λέμε τόση ώρα;
Τουλάχιστον είμαι συνεπής στην μη ειλικρίνειά μου.
Τότε όμως είσαι ειλικρινής την ώρα που ομολογείς ότι δεν είσαι ειλικρινής...
:p2:

Πέσαμε σε παράδοξο αυτοαναφοράς, Κάσπερ.
Όντως, πολλύ μπέρδεμα. Μπορείς να βοηθήσεις;
Όπως έγραψα και παραπάνω, η ειλικρίνεια είναι υποκειμενική αίσθηση του βιωματικού όντος. Και κάθε υποκειμενική αίσθηση που αντικειμενοποιείται , δηλαδή αποκόπτεται από το φυσικό χώρο του υποκειμένου, καταλήγει σε λογικό παράδοξο.

- Casper -

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 16:47

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:46
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:44
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:36


Τότε όμως είσαι ειλικρινής την ώρα που ομολογείς ότι δεν είσαι ειλικρινής...
:p2:

Πέσαμε σε παράδοξο αυτοαναφοράς, Κάσπερ.
Όντως, πολλύ μπέρδεμα. Μπορείς να βοηθήσεις;
Όπως έγραψα και παραπάνω, η ειλικρίνεια είναι υποκειμενική αίσθηση. Και κάθε υποκειμενική αίσθηση που αντικειμενοποιείται καταλήγει σε λογικό παράδοξο.
Τα ίδια δεν λέω κι' εγώ; Διαφωνείς σε κάτι;

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 16:48

η ειλικρίνεια δεν σχετίζεται άμεσα πάντως με αγένεια ή απρέπεια

σαν υπενθύμιση το λέω
fear as night can’t be shut off

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2021, 16:48

- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:47
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:46
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:44


Όντως, πολλύ μπέρδεμα. Μπορείς να βοηθήσεις;
Όπως έγραψα και παραπάνω, η ειλικρίνεια είναι υποκειμενική αίσθηση. Και κάθε υποκειμενική αίσθηση που αντικειμενοποιείται καταλήγει σε λογικό παράδοξο.
Τα ίδια δεν λέω κι' εγώ; Διαφωνείς σε κάτι;
Έχει σημασία αν διαφωνώ ή συμφωνώ εγώ με αυτά που αισθάνεσαι ή βλέπεις εσύ;

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 18 Ιαν 2021, 16:49

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:46
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:44
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:36


Τότε όμως είσαι ειλικρινής την ώρα που ομολογείς ότι δεν είσαι ειλικρινής...
:p2:

Πέσαμε σε παράδοξο αυτοαναφοράς, Κάσπερ.
Όντως, πολλύ μπέρδεμα. Μπορείς να βοηθήσεις;
Όπως έγραψα και παραπάνω, η ειλικρίνεια είναι υποκειμενική αίσθηση. Και κάθε υποκειμενική αίσθηση που αντικειμενοποιείται καταλήγει σε λογικό παράδοξο.
Δεν αντικειμενοποιήθηκε τίποτα. Ψέμματα = λέω κάτι που είναι ψευδές γνωρίζοντας ότι είναι ψευδές. Δεν συζητάμε αν είμαστε σε θέση να ξέρουμε πάντα την απόλυτη αντικειμενική αλήθεια, δεν είμαστε. Σίγουρα όμως δεν θα φτάσουμε ποτέ σε αυτήν αν παραμορφώνουμε συνειδητά την όποια υποκειμενική αλήθεια γνωρίζουμε.

- Casper -

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 16:50

nowhere έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:10
αυτό δεν έχει να κάνει με την ειλικρίνεια ή την αγένεια & χαζοβιολοσύνη που πολλοί την μπερδεύουν.δεν είναι προσβλητικό να σου πουν ότι παθαίνεις κρίσεις άγχους
Κάνεις λάθος. Δυστυχώς θεωρούνται ταμπού ακόμα αυτά τα θέματα. Ψυχολόγοι ψυχίατροι κτλ. Στην φίλη μου είχα πει πως πρέπει να δει ψυχολόγο γιατί ήταν πολύ άσχημα, έκανε βλακείες, εξεφτελιζόταν και μόνο που δεν με έβρισε. Ήξερε μάλιστα πως πήγαινα κι' εγώ σε ψυχολόγο.

- Casper -

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 16:51

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:48
- Casper - έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:47
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:46


Όπως έγραψα και παραπάνω, η ειλικρίνεια είναι υποκειμενική αίσθηση. Και κάθε υποκειμενική αίσθηση που αντικειμενοποιείται καταλήγει σε λογικό παράδοξο.
Τα ίδια δεν λέω κι' εγώ; Διαφωνείς σε κάτι;
Έχει σημασία αν διαφωνώ ή συμφωνώ εγώ με αυτά που αισθάνεσαι ή βλέπεις εσύ;
Γιατί είσαι επιθετικός; Απλά προσπαθώ να καταλάβω.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 16:52

τί σκατά φιλίες είν αυτές ρε σεις που δε μπορείτε να πείτε μια κουβέντα;
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 18 Ιαν 2021, 16:53

νύχτα έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:52
τί σκατά φιλίες είν αυτές ρε σεις που δε μπορείτε να πείτε μια κουβέντα;
:smt023

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών