ειλικρίνεια

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2021, 17:16

Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Οκ είναι θέμα ορισμών. Εγώ αυτόν τον ορισμό χρησιμοποιώ
Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%AD%CE%BC%CE%B1
Πρόσεξε τώρα λεπτομέρειες. Από τον ορισμό που έδωσες.

"Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής. "

Η πρόταση προϋποθέτει ότι ο ίδιος γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.
Πάμε στο παράδειγμα του 1+1=2.
Ο Χ δεν πιστεύει ότι 1+1=2. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος δεν γνωρίζει καταρχήν ότι η πρόταση είναι αληθής. Επομένως, δεν ψεύδεται όταν λέει ότι στο δεκαδικό σύστημα των μαθηματικών ισχύει 1+1=2, ακόμα κι όταν δεν το πιστεύει! Και είναι απόλυτα λογικό. Αυτό που λέει είναι αληθές ούτως ή άλλως. Πώς μπορεί κάποιος να ψεύδεται λέγοντας την αλήθεια;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2021, 17:19

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:07


Ναι, δόξα τω θεώ.
Πάλι καλά. Να έχει επαφή με κόσμο. Γενικά είναι ένα θλιμμένο άτομο ή χαρούμενο;
Δεν έχει ευθεία γραμμή. Υπάρχουν από όλα, σε καμία περίπτωση δεν βλέπεις "καταθλιπτική" συμπεριφορά στην παρέα. Ίσα ίσα είναι ψυχή της παρέας, αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα εμένα. Μπορεί να είσαι τριαλαρί τριαλαρό και από μέσα κουρέλι.
Κοίτα, το πρόβλημα υποθέτουμε όλοι πάνω κάτω από πού έχει ξεκινήσει. Δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει συγκεκριμένη "αποτυχία" στη ζωή της (δεν αναφέρομαι σε γκομενικά) και πήρε την κάτω βόλτα από εκεί και πέρα. Χωρίς να είμαι σίγουρη 100% θεωρώ ότι μετά από αυτήν την αποτυχία παραιτήθηκε. Όταν τα κιλά ξεκίνησαν να ξεφεύγουν στον τριψήφιο, αν όντως προϋπήρξε η κατάθλιψη από το ζήτημα που εικάζουμε, ήρθε και έδεσε αθροιστικά. Φέτος το καλοκαίρι ήταν η πρώτη φορά που την είδα την τελευταία πενταετία με "διαφορά" στην καλύτερη φάση της κι αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι την είχαν προτείνει για προαγωγή. Γι'αυτό κάνω τη σύνδεση στο μυαλό μου. Θεωρώ ότι η τωρινή δουλειά της της έχει κάνει τρομερό καλό στην αυτοπεποίθησή της.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 17:20

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:16
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Οκ είναι θέμα ορισμών. Εγώ αυτόν τον ορισμό χρησιμοποιώ
Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%AD%CE%BC%CE%B1
Πρόσεξε τώρα λεπτομέρειες. Από τον ορισμό που έδωσες.

"Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής. "

Η πρόταση προϋποθέτει ότι ο ίδιος γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.
Πάμε στο παράδειγμα του 1+1=2.
Ο Χ δεν πιστεύει ότι 1+1=2. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος δεν γνωρίζει καταρχήν ότι η πρόταση είναι αληθής. Επομένως, δεν ψεύδεται όταν λέει ότι στο δεκαδικό σύστημα των μαθηματικών ισχύει 1+1=2, ακόμα κι όταν δεν το πιστεύει! Και είναι απόλυτα λογικό. Αυτό που λέει είναι αληθές ούτως ή άλλως. Πώς μπορεί κάποιος να ψεύδεται λέγοντας την αλήθεια;
βρε συ γιατί τα περιπλέκεις χωρίς λόγο;
είναι άσχετος και μάταιος αυτός ο συσχετισμός

άλλο άγνοια, άλλο παραπλάνηση με δόλο και άρα ψέμα
fear as night can’t be shut off

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2021, 17:25

νύχτα έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:20
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:16
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Οκ είναι θέμα ορισμών. Εγώ αυτόν τον ορισμό χρησιμοποιώ

Πρόσεξε τώρα λεπτομέρειες. Από τον ορισμό που έδωσες.

"Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής. "

Η πρόταση προϋποθέτει ότι ο ίδιος γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.
Πάμε στο παράδειγμα του 1+1=2.
Ο Χ δεν πιστεύει ότι 1+1=2. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος δεν γνωρίζει καταρχήν ότι η πρόταση είναι αληθής. Επομένως, δεν ψεύδεται όταν λέει ότι στο δεκαδικό σύστημα των μαθηματικών ισχύει 1+1=2, ακόμα κι όταν δεν το πιστεύει! Και είναι απόλυτα λογικό. Αυτό που λέει είναι αληθές ούτως ή άλλως. Πώς μπορεί κάποιος να ψεύδεται λέγοντας την αλήθεια;
βρε συ γιατί τα περιπλέκεις χωρίς λόγο;
είναι άσχετος και μάταιος αυτός ο συσχετισμός

άλλο άγνοια, άλλο παραπλάνηση με δόλο και άρα ψέμα
Εξηγούσα στο φίλο παραπάνω ότι δεν μπορεί να ψεύδεσαι λέγοντας κάτι το αληθές, ακόμα κι αν δεν πιστεύεις αυτά που λες.
Είσαι μεν ανειλικρινής ως προς την έκφραση των εσωτερικών σου πεποιθήσεων, αλλά όχι ψεύτης.

Έδωσα κι ένα απλοϊκό παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 18 Ιαν 2021, 17:26

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:16
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Οκ είναι θέμα ορισμών. Εγώ αυτόν τον ορισμό χρησιμοποιώ
Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%AD%CE%BC%CE%B1
Πρόσεξε τώρα λεπτομέρειες. Από τον ορισμό που έδωσες.

"Ψέμα ή ψέμμα είναι μια πρόταση που λέγεται από κάποιον με σκοπό να πείσει το κοινό του ότι είναι αληθής, ενώ ο ίδιος συνειδητά γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής. "

Η πρόταση προϋποθέτει ότι ο ίδιος γνωρίζει ότι η πρόταση είναι αναληθής.
Πάμε στο παράδειγμα του 1+1=2.
Ο Χ δεν πιστεύει ότι 1+1=2. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος δεν γνωρίζει καταρχήν ότι η πρόταση είναι αληθής. Επομένως, δεν ψεύδεται όταν λέει ότι στο δεκαδικό σύστημα των μαθηματικών ισχύει 1+1=2, ακόμα κι όταν δεν το πιστεύει! Και είναι απόλυτα λογικό. Αυτό που λέει είναι αληθές ούτως ή άλλως. Πώς μπορεί κάποιος να ψεύδεται λέγοντας την αλήθεια;
Το "γνωρίζω ότι η πρόταση είναι αναληθής" δεν συνεπάγεται σε καμία περίπτωση ότι "η πρόταση είναι αντικειμενικά αναληθής". Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αντικειμενική αλήθεια για να ορίσεις το ψέμα δηλαδή, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουμε πάντα την αντικειμενική αλήθεια. Οπότε με βάση αυτόν τον ορισμό αυτός που λέει ότι 1+1=2 και δεν το πιστεύει τότε ψεύδεται συνειδητά, καθώς το ψέμα έχει να κάνει περισσότερο με την ηθική (αν έχεις γνώση και συνειδητά παραμορφώνεις κάτι) και όχι με την αντικειμενική αλήθεια που μπορεί τελείως ειλικρινως να σφάλεις για τη φύση της. Τώρα οκ μπορούμε να το πούμε ανειλικρίνια αντί για ψέμα, είπαμε θέμα ορισμών είναι.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Ιαν 2021, 17:29

Η νύχτα είναι μεγάλη περσόνα
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2021, 17:36

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:19
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:11
Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:07


Ναι, δόξα τω θεώ.
Πάλι καλά. Να έχει επαφή με κόσμο. Γενικά είναι ένα θλιμμένο άτομο ή χαρούμενο;
Δεν έχει ευθεία γραμμή. Υπάρχουν από όλα, σε καμία περίπτωση δεν βλέπεις "καταθλιπτική" συμπεριφορά στην παρέα. Ίσα ίσα είναι ψυχή της παρέας, αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα εμένα. Μπορεί να είσαι τριαλαρί τριαλαρό και από μέσα κουρέλι.
Κοίτα, το πρόβλημα υποθέτουμε όλοι πάνω κάτω από πού έχει ξεκινήσει. Δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει συγκεκριμένη "αποτυχία" στη ζωή της (δεν αναφέρομαι σε γκομενικά) και πήρε την κάτω βόλτα από εκεί και πέρα. Χωρίς να είμαι σίγουρη 100% θεωρώ ότι μετά από αυτήν την αποτυχία παραιτήθηκε. Όταν τα κιλά ξεκίνησαν να ξεφεύγουν στον τριψήφιο, αν όντως προϋπήρξε η κατάθλιψη από το ζήτημα που εικάζουμε, ήρθε και έδεσε αθροιστικά. Φέτος το καλοκαίρι ήταν η πρώτη φορά που την είδα την τελευταία πενταετία με "διαφορά" στην καλύτερη φάση της κι αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι την είχαν προτείνει για προαγωγή. Γι'αυτό κάνω τη σύνδεση στο μυαλό μου. Θεωρώ ότι η τωρινή δουλειά της της έχει κάνει τρομερό καλό στην αυτοπεποίθησή της.
Ίσως το ότι πήρε προαγωγή αλλάξει και την εικόνα που έχει για τον εαυτό της και να αποφασίσει να κάνει και το μεγάλο βήμα να φτιάξει τα υπόλοιπα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Ιαν 2021, 17:51

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:29
Η νύχτα είναι μεγάλη περσόνα
τί εννοείς
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Ιαν 2021, 21:01

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:55
Winston Smith έγραψε:
18 Ιαν 2021, 15:49

Εάν της έχεις μιλήσει όπως λες, της έχεις προτείνει να τη βοηθήσεις στη πράξη, δείχνεις με το τρόπο σου ότι δεν θες να συνεισφέρεις στο πρόβλημα (πχ με το καφέ) κλπ τότε δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο, τις επιλογές της της έκανε. Δεν μιλάω γι'αυτό στο δικό μου ποστ. Μιλάω για άτομα που ποτε δεν ενδιαφέρθηκαν πραγματικά να τη βοηθήσουν, γιατί δίνουν τόσο βάση στα συναισθήματα (μην την κάνουμε να νιώσει άσχημα, γιατί να πω εγώ κάτι και να φανώ η κακιά) που ζούνε μέσα στο ψέμα μόνιμα. Άλλη περίπτωση.
Το να πιάσεις έναν άγνωστο και να του λες για τα κιλά του είναι μαλακία, ΟΚ; Διότι δεν ξέρεις τί παίζει, ώστε να ανακατευτείς, από ορμονοθεραπεία, μέχρι αυτοάνοσο/κορτιζόνες/κλπ. Εγώ έκανα κοπλιμέντο σε έναν κύριο που αδυνάτισε κάποτε και 3 μήνες μετά πέθανε από καρκίνο. Είχε αδυνατίσει, γιατί ήταν άρρωστος, οπότε είναι ΣΑΦΕΣ ότι δεν πρέπει να ανακατευτείς.

Το να είναι δικός σου άνθρωπος και να μην μιλάς "ευθέως", είναι εξίσου σαφές για μένα ότι δεν το κάνεις, διότι ξέρεις ότι δεν θα τον ωφελήσεις σε κάτι. Ξαναλέω, πρέπει να γνωρίζεις απόλυτα που λες τί. Το να έρθει η κολλητή μου να μου πει "μωρή έγινες σαν τη μποχλάδα, κάνε κάτι", έχει το ελεύθερο, διότι της το έχω δώσει εγώ. Αν έρθει μία άλλη οποιαδήποτε φίλη που δεν της έχω δώσει ανάλογο δικαίωμα, θα την πάρει ο διάολος και θα την σηκώσει. Τα κιλά είναι συνήθως συνυφασμένα με τη ψυχική μας κατάσταση, δεν είναι απλά "έφαγα". Η υπερφαγία συσχετίζεται σε μεγαλό ποσοστό με ασθένειες σωματικές, αλλά ακόμα μεγάλο και με ασθένειες ψυχικές. Θέλουν ΠΟΛΛΗ προσοχή ο χρόνος και ο τρόπος της τοποθέτησης.

.

Ειλικρινά τώρα.....τί προελευση εχει καί τι σημαίνει " μποχλάδα " ..... :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Ιαν 2021, 21:14

Cecily Anne έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:54
νύχτα έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:44

σ αυτή τη περίπτωση η δικήσου προτροπή νομίζω θα χρειαζόταν
να σχετίζεται με επίσκεψη σε (ψυχο)γιατρό, εφόσον αντιδρά με κλάματα
και στενοχώρια, κι όχι με συμβουλές για διατροφή

ίσως τη βοηθούσε περισσότερο κάτι τέτοιο
Ναι, σαφώς και έχεις δίκιο, αλλά τώρα είμαστε σε φάση που πρέπει να καταλάβει ότι δεν είσαι τρελός, όταν έχει ανάγκη από ειδικό και ότι ο ψυχίατρος είναι ένας γιατρός, όπως σε όλους τους άλλους και όπως θα πας στον καρδιολόγο, γιατί σε πονάει η καρδιά σου, έτσι θα πας στον ψυχίατρο για το ζήτημα αυτό ή για όποιο άλλο. Πίστεψέ με για πολύ κόσμο η λέξη "ψυχίατρος" είναι πιο ταμπού από τη λέξη "παχύσαρκος". Πολλές φορές δε, νομίζουμε ότι "μόνοι" μας το "χειριζόμαστε" καλά και δεν έχουμε ανάγκη. Το να αναζητήσεις ειδικό ουσιαστικά σημαίνει ότι αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις πρόβλημα και πολλές φορές οι ίδιοι δε θέλουμε να αντιληφθούμε ότι έχουμε πρόβλημα. Πρέπει να είσαι πραγματικά έτοιμος να δεις ψυχίατρο, διότι θα ανοίξεις ασκούς αιόλου που μπορεί να μην είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις ακόμα και που βέβαια εννοείται ότι οφείλεις να τους ανοίξεις, για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου. Δυστυχώς η συγκεκριμένη κοινωνια που ζούμε είναι πολύ πίσω στα θέματα ψυχιατρικής αντιμετώπισης, διότι είναι ακόμα ένα ταμπού και κανείς δεν μπαίνει στη διαδικασία να το δει σαν "δώρο" στον εαυτό μας. Να μη σχολιάσω πόοοοοσα ποστς κατά καιρούς μπορεί να δεις ακόμα εδώ μέσα που να συζητάνε για "γενιές" μαλθακών και κακομαθημένων που τρέχουν σε ψυχιάτρους, ενώ οι παλιοί με περισσότερα προβλήματα, τα έβγαζαν μια χαρά άκρη, ξεχνώντας ότι αυτοί οι "παλιοί" είναι συνυπεύθυνοι στο σημερινό χάλι των υπολοίπων.

.

Δε χρειάζεται να της πείς ότι ο Γιατρός θάναι Ψυχίατρος.....μπορεί να της πείς οτι είναι Φυσιολόγος.....

ουτε είναι ανάγκη να την πας στό Ιατρείο.....

Μπορεί να δείτε τόν Ψύχο σε ένα Καφέ ή Ζαχαροπλαστείο.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Ιαν 2021, 21:18

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:14


Δε χρειάζεται να της πείς ότι ο Γιατρός θάναι Ψυχίατρος.....μπορεί να της πείς οτι είναι Φυσιολόγος.....

ουτε είναι ανάγκη να την πας στό Ιατρείο.....

Μπορεί να δείτε τόν Ψύχο σε ένα Καφέ ή Ζαχαροπλαστείο.....


.
Kανένας σοβαρός ψυχίατρος δεν κάνει τέτοια καραγκιοζιλίκια. Δεν είναι για δέσιμο να την πας με το ζόρι. Επίσης "δεν σε πάνε", πας οικειοθελώς.

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:01


Ειλικρινά τώρα.....τί προελευση εχει καί τι σημαίνει " μποχλάδα " ..... :p2:

.
Νομίζω του Σεφερλή. Δεν ορκίζομαι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Ιαν 2021, 00:06

νύχτα έγραψε:
18 Ιαν 2021, 00:52
Χαοτικός έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:42

Μα επισήμανα. Ο δικός μου ισχυρισμός είναι ότι οι χαοτικοί άνθρωποι είναι ειλικρινείς.
να βοηθήσεις στον ορισμό του χαοτικού εννοούσα

και δεν είπα ότι λένε ψέμματα, απλά ίσως δυσκολεύονται
να προσδιορίσουν την αλήθεια[τους]
Η αλήθεια δεν υπάρχει. Όποτε τη δεις να υπάρχει θα υπάρχει για λίγο. Κι αυτή αλλάζει όπως αλλάζουν όλα. Οι συμβάσεις που κάνουμε μπορεί να είναι η αλήθεια. Τι άλλο να είναι;
Αν το ξέρεις αυτό, αν ξέρεις κιόλας την ευμεταβλητότηα των πραγμάτων και καταστάσεων, νομίζω κάτι γίνεται με το φόβο σου και λιγοστεύει. παύει να προσκυνάς θεούς και δαίμονες και απεξαρτιέσαι από τς βασικές αρχές που σε κρατάνε κλειδωμένη. Σε στερεότυπες συμπεριφορές, ξέρεις. και στερεότυπες συλλογιστικές. Κι αυτό το ξέρεις. Να επιμένεις με τον ίδιο τρόπο νομίζοντας ότι αυτό είσαι και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.. Ε ναι αυτό είναι τροχοπέδη και ούτε ειλικρίνεια αλλά και αγάπη τελικά θα μπορείς να βγάζεις.
Αρνήσου όμως τη βαρύτητα του είναι σου και θα φτάσεις σε αυτό που είπα, λιγότερος φόβος.
Μετά δεν θα σε δυσκολεύει τίποτα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2021, 00:08

Χαοτικός έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:06
Η αλήθεια δεν υπάρχει.
Τότε αυτό που γράφεις είναι ψευδές. :smt047

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Ιαν 2021, 00:38

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:08
Χαοτικός έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:06
Η αλήθεια δεν υπάρχει.
Τότε αυτό που γράφεις είναι ψευδές. :smt047
Καθόλου. Είναι σε υπέρθεση

(Α μωρή κουφάλα που θα μου παίξεις τέτοια)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ειλικρίνεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 19 Ιαν 2021, 00:51

Χαοτικός έγραψε:
19 Ιαν 2021, 00:06
Η αλήθεια δεν υπάρχει.
Ο Ελληνας Άνθρωπος, ο Φιλόσοφος (Φαήλος της Σοφίας) ειναι σε αιώνια, ατέρμονη και ατελειωτη παλη με αυτή τη χοάνη του πηχτού Ζαιους, την Σοφιστική. Παλέυει ο Άθρωπος, θεριό, αλύγιστος και μονος, απέναντι στο Ζαίο που λυσσομανά να τα γκρεμίσει όλα. Κι αντέχει, αντέχει να κρατά τους αρμούς της εξουσίας ο Ελλην Αθρωπος.

Μην πάψεις ποτέ να παλεύεις ενάντια στον Ζαίο, καλύτερη άσκηση δεν υπάρχει. Μα να κατές πως για να τον παλέψεις με πιο σιγουράδα πρέπει να ξεριζώσεις τις σκοτεινές ρίζες μέσα σου, τα ένστιχτα’ – πριχού παλέψεις με τον οχτρό τον έξω,πρέπει τον εσωτερικό Ζαίο, το Ζαίο μέσα σου, να παλέψεις.

Ναι είναι Ζαίος, μα για να τον νικήσεις ένας μονάχα τρόπος υπάρχει: να τον αγκαλιάσεις, να τον τρυγήσεις και να τον σιχαθείς, να μη σε πειράζει πια’ η θωριά του, αλλιώς και εκατό χρονώ να γίνεις, αν δεν τελειώσεις το Ζαίο, θα’ ρχεται στον ύπνο σου και στον ξύπνο σου και θα λερώνει τον ύπνο σου και την ψυχή σου – θα σου μαγαρίζει τη χώρα ολάκερη.

Το λέω, το ξαναλέω: όποιος ξεριζώνει το Ζαίο μέσα του, τότενες στεριώνει αληθινά και πλέρια τη δύναμη του‘ γιατί με τον καιρό, με τον χορτασμό από τα ξύλο, με την άσκηση στα ξερονήσα, μπορεί η σκοτεινή αυτή ύλη, ο Ζαίος, να γίνει άθρωπος με πνέμα και νου.

Αναφορά στον Κούλη
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών