Leitmotifs στα όνειρα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Μαρ 2021, 08:43

Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:25


Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
- Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
- Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
- Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
- Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
- Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
- Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
Οι δυσκολίες που μηχανεύεσαι έχουν να κάνουν με την επαλήθευση ενός γενικότερου φόβου ότι ίσως κάποια στιγμή χάσεις τις γνωστικές ικανότητες που είχες μέχρι τώρα. Αισθάνεσαι άγχος όταν βλέπεις τέτοιου είδους όνειρα;

the comet the course the tail

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Μαρ 2021, 08:57

Saliveros έγραψε:
16 Μαρ 2021, 08:29
the comet the course the tail έγραψε:
16 Μαρ 2021, 07:15
νύχτα έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:45
καλώς μας ήρθες ξανά Σαλίβερε
:e040:

εγώ δεν χάρηκα καθόλου. :102:
Μια ιδέα:

Μήπως να μη μπαίνεις στο νήμα;
Για να μη στενοχωριέσαι το λέω.
κοίτα τη δουλειά σου μπάρμπα. :e040: στη νύχτα απευθύνομαι, μπας και βάλει μυαλό. :e040:

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 09:06

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Μαρ 2021, 08:43
Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:25
Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
- Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
- Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
- Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
- Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
- Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
- Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
Οι δυσκολίες που μηχανεύεσαι έχουν να κάνουν με την επαλήθευση ενός γενικότερου φόβου ότι ίσως κάποια στιγμή χάσεις τις γνωστικές ικανότητες που είχες μέχρι τώρα. Αισθάνεσαι άγχος όταν βλέπεις τέτοιου είδους όνειρα;
Γιατί όμως να επαληθεύω τους φόβους μου;
Το αντίθετο (να τους αντιμετωπίζω θετικά στο όνειρο) θα είχε πιο νόημα.

Και ναι, αγχώνομαι...αλλά ταυτόχρονα μου αρέσει!
Άντε βγάλε άκρη :102:
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    klg
    Δημοσιεύσεις: 3279
    Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
    Phorum.gr user: klg

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Μαρ 2021, 09:34

    Saliveros έγραψε:
    16 Μαρ 2021, 08:17
    klg έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 22:27
    Saliveros έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 21:06

    Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
    Ναι, πρέπει να αρχίσω και εγώ dream journal. Αλλά νομίζω παρενόησες, εννοούσα να στήσεις το memory palace με βάση το κτήριο που ονειρεύεσαι αντί κάποιου που γνωρίζεις (όπως συνηθίζεται).
    Ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς.
    Να φτιάξεις το μνημονικό βοήθημα παίρνοντας σαν μοντέλο ένα κτίριο (ή έπιπλο) που βλέπεις στον ύπνο σου;
    Για ανάπτυξέ το λίγο.
    Ναι ακριβώς. Συνήθως χρησιμοποιείς μια δομή που γνωρίζεις καλά, οπότε το ευκολότερο είναι να επιλέξεις πχ το σπίτι σου. Μπορείς προφανώς να το κάνεις και με ένα παντελώς φανταστικό/κατασκευασμένο locus. To διαμέρισμα που ονειρευόμουν το θυμάμαι τόσο καλά λες και έχω όντως αναμνήσεις από ένα τέτοιο μέρος και έχω σκεφτεί να το χρησιμοποιήσει σαν memory palace, ακριβώς επειδή για κάποιο λόγο που δεν κατανοώ μου είναι πολύ έντονη η (ψεύδο;)ανάμνησή του.
    Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

    Thank you Google Translate.

    Άβαταρ μέλους
    Πορφύριος Εξαρχίδης
    Δημοσιεύσεις: 9706
    Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
    Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Μαρ 2021, 12:17

    Saliveros έγραψε:
    16 Μαρ 2021, 09:06
    Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
    16 Μαρ 2021, 08:43
    Saliveros έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 20:25
    Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

    Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
    Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
    - Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
    - Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
    - Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
    - Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
    - Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
    - Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

    Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
    Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

    Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
    Οι δυσκολίες που μηχανεύεσαι έχουν να κάνουν με την επαλήθευση ενός γενικότερου φόβου ότι ίσως κάποια στιγμή χάσεις τις γνωστικές ικανότητες που είχες μέχρι τώρα. Αισθάνεσαι άγχος όταν βλέπεις τέτοιου είδους όνειρα;
    Γιατί όμως να επαληθεύω τους φόβους μου;
    Το αντίθετο (να τους αντιμετωπίζω θετικά στο όνειρο) θα είχε πιο νόημα.

    Και ναι, αγχώνομαι...αλλά ταυτόχρονα μου αρέσει!
    Άντε βγάλε άκρη :102:
    Ίσως για τον ίδιο λόγο που αμφιταλαντεύσαι μεταξύ άγχους και χαράς. Ίσως το χάσιμο να μην είναι πολύ σημαντικό για σένα. Ίσως να το αποζητάς. Αυτό μερικώς κατατάσσει το όνειρο σου στην κατηγορία εκπληρούμενων επιθυμιών. Όπως και να χει το μυαλό είναι περίεργο κατασκεύασμα κι όποιες αληθοφανείς ερμηνείες θα δωθούν μόνο από αυτόν που ονειρεύεται.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 17 Μαρ 2021, 09:11

    Να διευκρινίσω κάτι:

    Δεν αμφιβάλλω ότι τα όνειρα έχουν ψυχοσωματικό υπόβαθρο, ούτε ότι μπορεί να επιτελούν κάποιες "καθαρκτικές" λειτουργίες που επιλύουν εκκρεμείς καταστάσεις, τόσο του συνειδητού, όσο και του ασυνείδητου.
    Ως προς αυτά, το σενάριο των ονείρων πρέπει να δημιουργείται συνειδητά, καθώς (ιδίως κατά τον REM ύπνο) είμαστε σχεδόν ξύπνιοι, αλλά δίχως τους περιορισμούς των αισθητηρίων οργάνων μας.

    Αυτό μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει. Κατά την εγρήγορση, η σκέψη μας δεν είναι ποτέ "ελεύθερη", επειδή πρέπει να αντιμετωπίζει κάθε στιγμή εξωτερικά ερεθίσματα, από τα πιο απλά (μια φαγούρα οπότε πρέπει να ξυστούμε, το φλιτζάνι του καφέ που πρέπει να χειριστούμε, το τηλέφωνο κτλ κτλ) μέχρι τα πιο σύνθετα, που απαιτούν υψηλού επιπέδου συντονισμό ολόκληρου του οργανισμού.
    Αντίθετα, κατά τον ύπνο, η σκέψη μπορεί να κάνει ο΄τι θέλει. Εξ ου και οι τόσο συχνά παράλογες, σουρεαλιστικές συνθήκες των ονείρων, στις οποίες μπορούμε να εντάσσουμε συνειδητές ή ασυνείδητες εκκρεμότητες και, ενίοτε, να τις επιλύουμε.

    Ως προς τα "αξεσουάρ" των ονείρων, όμως (τα props κατά την φιλμική αργκό), έχω απορίες για την επιλογή τους, ιδίως όταν χρησιμοποιούνται με μεγάλη συχνότητα τα ίδια.
    Στο παράδειγμα του κινητού που έδωσα παραπάνω, ναι μεν είναι καλή επιλογή για να συμβολίσει μια δυσκολία επικοινωνίας, αλλά υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να εκφραστεί αυτή. Γιατί σχεδόν πάντα επιλέγεται αυτό το συγκεκριμένο σύμβολο, που, στην περίπτωσή μου, δεν έχει κάποιο αντίστοιχο στην ξύπνια ζωή μου;

    Ένα άλλο επαναλαμβανόμενο όνειρό μου:
    "Θυμάμαι" ότι έχω πάρει, με την μεσολάβηση και εγγύηση του γαμπρού μου, ένα δάνειο 2 εκατομμυρίων € από την Εμπορική Τράπεζα της Πλατείας Κοτζιά (sic), δεν έχω ούτε σεντ για να αποπληρώσω τόκους ή κεφάλαιο και δεν έχω ιδέα πού το ξόδεψα. Αισθάνομαι μεγάλο άγχος.
    Πολύ συχνά μάλιστα περνάω έξω από την Τράπεζα και σκέφτομαι πώς να μπω μέσα χωρίς να γίνω αντιληπτός και μου ζητήσουν να πληρώσω.
    Άλλες φορές, πρόκειται να συναντήσω τον γαμπρό μου, ο οποίος θα ζητήσει να μάθει τι έγινε με το δάνειο,
    Σχεδόν πάντα, το θέμα επιλύεται με διάφορους τρόπους, "συνειδητοποιώντας" ότι:
    - Έχω ήδη εξοφλήσει το δάνειο.
    - Δεν πήρα ποτέ δάνειο.
    - Το έχει εξοφλήσει ο γαμπρός μου.
    - Το έχω δει στον ύπνο μου.
    - Το βλέπω αυτή τη στιγμή στον ύπνο μου (!)

    Κι όλα αυτά, δίχως να έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου οποιοδήποτε δάνειο από Τράπεζα!
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      tipiti klop
      Δημοσιεύσεις: 167
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 17 Μαρ 2021, 09:34

      Saliveros έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 20:25


      Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

      Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
      Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
      - Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
      - Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
      - Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
      - Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
      - Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
      - Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

      Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
      Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

      Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
      Γεια σου Σαλίβερε και καλώς ήρθες. :)
      Θα προσπαθήσω να σου δώσω μια ψυχαναλυτική οπτική σε σχέση με το όνειρό σου.
      Το πρώτο στοιχείο είναι η ΑΔΥΝΑΜΙΑ να κάνεις κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση να χρησιμοποιήσεις ένα πράγμα που στην καθημερινότητά σου χειρίζεσαι με ευκολία, όπως ένα κινητό πχ.
      Το δεύτερο στοιχείο είναι ότι ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.
      Το τρίτο στοιχείο είναι ότι κάτι θέλεις να πεις ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.
      Συνοψίζοντας επομένως, έχουμε το : Δεν μπορώ- να μιλήσω (να πω αυτά που θέλω)-σε κάποιο πρόσωπο.
      Η εύκολη λύση είναι να θεωρήσουμε ότι αυτό έχει να κάνει με κάποιο πρόσωπο της καθημερινότητάς σου, Θα μπορούσε για παράδειγμα να είναι κάποιος προιστάμενος που θέλεις να διαολοστείλεις.
      Όμως το όνειρο δίνει ένα στοιχείο: δεν μπορείς να χειριστείς ένα κινητό, ακριβώς όπως θα συνέβαινε σε ένα μικρό παιδάκι, που ΔΙΑΛΥΕΙ το κινητό σαν παιχνίδι, αντί να το χρησιμοποιήσει.
      Επομένως, και εφόσον στην καθημερινότητά σου δεν συντρέχουν κάποιοι λόγοι (δεν συμβαίνουν συνταρακτικά γεγονότα που να θες να βρίσεις κάποιον, ή να εξομολογηθείς έναν ανομολόγητο έρωτα κλπ), έχεις βρεθεί μόνος σου με τον υποσυνείδητό σου εαυτό, που με δόλιο πάντα τρόπο, προσπαθεί σιγά, σιγά, να σε οδηγήσει στις παιδικές σου αναμνήσεις.
      Εκεί, το "θέλω να μιλήσω, αλλά όλα μου εναντιώνονται" και το "θέλω να μιλήσω σε ένα πρόσωπο". αποκτά μια συγκεκριμένη πλέον χροιά.
      Ξεκουκουλώνοντας μια μια τις μεταμφιέσεις, φτάνει κανείς, με μαθηματική ακρίβεια (και αυτό είναι αιχμή στους δύσπιστους της ψυχανάλυσης), σε μια θεμελιώδη αλήθεια, όπου οι γονείς δεν είναι τόσο εξιδανικευμένοι όσο φαντάζονταν, και αυτό είναι συνήθως αυτό που προσπαθεί σπαρακτικά, ή με έξαλλο θυμό, να καταγγείλει κανείς στη "κλήση του", μα καταλήγει στο ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ (ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ) ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.

      Αυτό τώρα ακούγεται σα μια μηχανιστική ερμηνεία, στην πράξη όμως, και για τον καθένα μας, αν το προχωρήσει όλο και πιο βαθειά, γίνεται τόσο αποκαλυπτικό και φορτισμένο συγκινησιακά, και τόσο λυτρωτικό μέσα στην αλήθειά του, που ευγνωμονεί το όνειρο, που δεν σταμάτησε ποτέ, να τον προσκαλεί να το εξερευνήσει.

      Ακόμα και αν η καθημερινότητα είναι ανιαρή, η ζωντάνια του υποσυνείδητου και η ορμή του για εξερεύνηση, δείχνει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

      Άβαταρ μέλους
      Saliveros
      Δημοσιεύσεις: 4884
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
      Phorum.gr user: Saliveros
      Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 17 Μαρ 2021, 10:17

      tipiti klop έγραψε:
      17 Μαρ 2021, 09:34
      Saliveros έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 20:25
      SpoilerShow
      Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

      Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
      Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
      - Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
      - Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
      - Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
      - Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
      - Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
      - Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

      Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
      Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

      Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
      Γεια σου Σαλίβερε και καλώς ήρθες. :)
      Θα προσπαθήσω να σου δώσω μια ψυχαναλυτική οπτική σε σχέση με το όνειρό σου.
      Το πρώτο στοιχείο είναι η ΑΔΥΝΑΜΙΑ να κάνεις κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση να χρησιμοποιήσεις ένα πράγμα που στην καθημερινότητά σου χειρίζεσαι με ευκολία, όπως ένα κινητό πχ.
      Το δεύτερο στοιχείο είναι ότι ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.
      Το τρίτο στοιχείο είναι ότι κάτι θέλεις να πεις ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.
      Συνοψίζοντας επομένως, έχουμε το : Δεν μπορώ- να μιλήσω (να πω αυτά που θέλω)-σε κάποιο πρόσωπο.
      Η εύκολη λύση είναι να θεωρήσουμε ότι αυτό έχει να κάνει με κάποιο πρόσωπο της καθημερινότητάς σου, Θα μπορούσε για παράδειγμα να είναι κάποιος προιστάμενος που θέλεις να διαολοστείλεις.
      Όμως το όνειρο δίνει ένα στοιχείο: δεν μπορείς να χειριστείς ένα κινητό, ακριβώς όπως θα συνέβαινε σε ένα μικρό παιδάκι, που ΔΙΑΛΥΕΙ το κινητό σαν παιχνίδι, αντί να το χρησιμοποιήσει.
      Επομένως, και εφόσον στην καθημερινότητά σου δεν συντρέχουν κάποιοι λόγοι (δεν συμβαίνουν συνταρακτικά γεγονότα που να θες να βρίσεις κάποιον, ή να εξομολογηθείς έναν ανομολόγητο έρωτα κλπ), έχεις βρεθεί μόνος σου με τον υποσυνείδητό σου εαυτό, που με δόλιο πάντα τρόπο, προσπαθεί σιγά, σιγά, να σε οδηγήσει στις παιδικές σου αναμνήσεις.
      Εκεί, το "θέλω να μιλήσω, αλλά όλα μου εναντιώνονται" και το "θέλω να μιλήσω σε ένα πρόσωπο". αποκτά μια συγκεκριμένη πλέον χροιά.
      Ξεκουκουλώνοντας μια μια τις μεταμφιέσεις, φτάνει κανείς, με μαθηματική ακρίβεια (και αυτό είναι αιχμή στους δύσπιστους της ψυχανάλυσης), σε μια θεμελιώδη αλήθεια, όπου οι γονείς δεν είναι τόσο εξιδανικευμένοι όσο φαντάζονταν, και αυτό είναι συνήθως αυτό που προσπαθεί σπαρακτικά, ή με έξαλλο θυμό, να καταγγείλει κανείς στη "κλήση του", μα καταλήγει στο ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ (ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ) ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.

      Αυτό τώρα ακούγεται σα μια μηχανιστική ερμηνεία, στην πράξη όμως, και για τον καθένα μας, αν το προχωρήσει όλο και πιο βαθειά, γίνεται τόσο αποκαλυπτικό και φορτισμένο συγκινησιακά, και τόσο λυτρωτικό μέσα στην αλήθειά του, που ευγνωμονεί το όνειρο, που δεν σταμάτησε ποτέ, να τον προσκαλεί να το εξερευνήσει.

      Ακόμα και αν η καθημερινότητα είναι ανιαρή, η ζωντάνια του υποσυνείδητου και η ορμή του για εξερεύνηση, δείχνει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.
      Πολύ ενδιαφέρουσα (και τεκμηριωμένη) ανάλυση :+1:

      Σαφώς υπάρχουν κατάλοιπα της παιδικής μου ηλικίας τα οποία ακόμα δεν έχω καταφέρει να ξετρυπώσω, αν κι έχω καταφύγει στο παρελθόν σε διάφορες μορφές ψυχοθεραπείας, που με βοήθησαν αρκετά στην λειτουργική βελτίωση της προσωπικότητάς μου.
      Τα συγκεκριμένα όμως στοιχεία ποτέ δεν αναδύθηκαν στο συνειδητό μου.
      Και πολλές φορές απορούσα: μα γιατί, αφού σίγουρα αυτός ο κερατάς ξέρει πολύ καλά τι ακριβώς αντιπροσωπεύει η τάδε μου συμπεριφορά, σε ποιο απωθημένο γεγονός ανάγεται, δεν με βοηθάει να το ανασύρω, ώστε να το αντιμετωπίσω;
      Τέλος πάντων, αυτός ήξερε καλύτερα μάλλον...

      Τώρα, σ' αυτήν την ελαφρώς :P προχωρημένη ηλικία, δεν ωφελεί πια να ψάχνομαι. Ό΄τι κατάφερα κατάφερα.

      Γι αυτό κι επικεντρώνομαι σε τεχνικές λεπτομέρειες, όπως τα leitmotifs στα οποία αναφέρθηκα. Αν είναι πολύ αργά για θεραπείες και βελτιώσεις, είναι όμως πάντα καιρός για περιέργεια, που δεν μου έλειψε ποτέ.
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Πορφύριος Εξαρχίδης
        Δημοσιεύσεις: 9706
        Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
        Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

        Re: Leitmotifs στα όνειρα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Μαρ 2021, 10:41

        Saliveros έγραψε:
        17 Μαρ 2021, 09:11
        Να διευκρινίσω κάτι:

        Δεν αμφιβάλλω ότι τα όνειρα έχουν ψυχοσωματικό υπόβαθρο, ούτε ότι μπορεί να επιτελούν κάποιες "καθαρκτικές" λειτουργίες που επιλύουν εκκρεμείς καταστάσεις, τόσο του συνειδητού, όσο και του ασυνείδητου.
        Ως προς αυτά, το σενάριο των ονείρων πρέπει να δημιουργείται συνειδητά, καθώς (ιδίως κατά τον REM ύπνο) είμαστε σχεδόν ξύπνιοι, αλλά δίχως τους περιορισμούς των αισθητηρίων οργάνων μας.

        Αυτό μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει. Κατά την εγρήγορση, η σκέψη μας δεν είναι ποτέ "ελεύθερη", επειδή πρέπει να αντιμετωπίζει κάθε στιγμή εξωτερικά ερεθίσματα, από τα πιο απλά (μια φαγούρα οπότε πρέπει να ξυστούμε, το φλιτζάνι του καφέ που πρέπει να χειριστούμε, το τηλέφωνο κτλ κτλ) μέχρι τα πιο σύνθετα, που απαιτούν υψηλού επιπέδου συντονισμό ολόκληρου του οργανισμού.
        Αντίθετα, κατά τον ύπνο, η σκέψη μπορεί να κάνει ο΄τι θέλει. Εξ ου και οι τόσο συχνά παράλογες, σουρεαλιστικές συνθήκες των ονείρων, στις οποίες μπορούμε να εντάσσουμε συνειδητές ή ασυνείδητες εκκρεμότητες και, ενίοτε, να τις επιλύουμε.

        Ως προς τα "αξεσουάρ" των ονείρων, όμως (τα props κατά την φιλμική αργκό), έχω απορίες για την επιλογή τους, ιδίως όταν χρησιμοποιούνται με μεγάλη συχνότητα τα ίδια.
        Στο παράδειγμα του κινητού που έδωσα παραπάνω, ναι μεν είναι καλή επιλογή για να συμβολίσει μια δυσκολία επικοινωνίας, αλλά υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να εκφραστεί αυτή. Γιατί σχεδόν πάντα επιλέγεται αυτό το συγκεκριμένο σύμβολο, που, στην περίπτωσή μου, δεν έχει κάποιο αντίστοιχο στην ξύπνια ζωή μου;

        Ένα άλλο επαναλαμβανόμενο όνειρό μου:
        "Θυμάμαι" ότι έχω πάρει, με την μεσολάβηση και εγγύηση του γαμπρού μου, ένα δάνειο 2 εκατομμυρίων € από την Εμπορική Τράπεζα της Πλατείας Κοτζιά (sic), δεν έχω ούτε σεντ για να αποπληρώσω τόκους ή κεφάλαιο και δεν έχω ιδέα πού το ξόδεψα. Αισθάνομαι μεγάλο άγχος.
        Πολύ συχνά μάλιστα περνάω έξω από την Τράπεζα και σκέφτομαι πώς να μπω μέσα χωρίς να γίνω αντιληπτός και μου ζητήσουν να πληρώσω.
        Άλλες φορές, πρόκειται να συναντήσω τον γαμπρό μου, ο οποίος θα ζητήσει να μάθει τι έγινε με το δάνειο,
        Σχεδόν πάντα, το θέμα επιλύεται με διάφορους τρόπους, "συνειδητοποιώντας" ότι:
        - Έχω ήδη εξοφλήσει το δάνειο.
        - Δεν πήρα ποτέ δάνειο.
        - Το έχει εξοφλήσει ο γαμπρός μου.
        - Το έχω δει στον ύπνο μου.
        - Το βλέπω αυτή τη στιγμή στον ύπνο μου (!)

        Κι όλα αυτά, δίχως να έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου οποιοδήποτε δάνειο από Τράπεζα!

        Η επίλυση δεν είναι πάντα ο σκοπός των ονείρων αν και συμφωνώ για την καθαρτική τους ιδιότητα. Το όνειρο κατασκευάζει έναν παράλληλο κόσμο όπου τα απωθημένα μας συχνά αποκτούν κωδικοποιημένη παρουσία. Κάποτε βρίσκοντας πλήρωση. Κάποτε όχι.
        Είναι νομίζω κυρίως τα συναισθήματα που παραμένουν αναλλοίωτα κατά τη διάρκεια του ονείρου και είναι εκείνα που γνωρίζουν την πραγματική έννοια του ονείρου μα δεν μπορούν να την συγκεκριμενοποιήσουν.
        Η απογοήτευση που συχνά νιώθεις με το ξύπνημα και την προσγείωση στην καθημερινότητα ωστόσο αναιρεί την καθαρτική τους ικανότητα εκτός κι αν ο μηχανισμός που κατασκευάζει τα όνειρα εννοεί να διατηρήσεις την ψευδαίσθηση που σου προσφέρει. Κοντολογίς, διατηρείς την επίλυση κάποιου ανεξιχνίαστου προβλήματος κι όποια ανακούφιση προσφέρει ενώ παράλληλα επιδίδεσαι σε καθημερινές δραστηριότητες όπως το ξύσιμο.
        Για το επαναλαμβανόμενο του ονείρου ειλικρινά δε γνωρίζω. Ποτέ δεν είχα επαναλαμβανόμενα όνειρα. Αυτό που πρέπει να εξετάσεις περισσότερο από τη συχνότητα είναι αν τα συναισθήματά σου με τον καιρό εξελίσσονται. Αν αλλάζουν. Το κινητό μπορεί να είναι ένας όχι στατικός συμβολισμός.
        Στο όνειρο για την τράπεζα, σκέψου τη σχέση σου με τον γαμπρό σου.

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Leitmotifs στα όνειρα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 17 Μαρ 2021, 12:50

        Πορφύριος Εξαρχίδης

        Η επίλυση δεν είναι πάντα ο σκοπός των ονείρων αν και συμφωνώ για την καθαρτική τους ιδιότητα. Το όνειρο κατασκευάζει έναν παράλληλο κόσμο όπου τα απωθημένα μας συχνά αποκτούν κωδικοποιημένη παρουσία. Κάποτε βρίσκοντας πλήρωση. Κάποτε όχι.
        Είναι νομίζω κυρίως τα συναισθήματα που παραμένουν αναλλοίωτα κατά τη διάρκεια του ονείρου και είναι εκείνα που γνωρίζουν την πραγματική έννοια του ονείρου μα δεν μπορούν να την συγκεκριμενοποιήσουν.
        Η απογοήτευση που συχνά νιώθεις με το ξύπνημα και την προσγείωση στην καθημερινότητα ωστόσο αναιρεί την καθαρτική τους ικανότητα εκτός κι αν ο μηχανισμός που κατασκευάζει τα όνειρα εννοεί να διατηρήσεις την ψευδαίσθηση που σου προσφέρει. Κοντολογίς, διατηρείς την επίλυση κάποιου ανεξιχνίαστου προβλήματος κι όποια ανακούφιση προσφέρει ενώ παράλληλα επιδίδεσαι σε καθημερινές δραστηριότητες όπως το ξύσιμο.
        Για το επαναλαμβανόμενο του ονείρου ειλικρινά δε γνωρίζω. Ποτέ δεν είχα επαναλαμβανόμενα όνειρα. Αυτό που πρέπει να εξετάσεις περισσότερο από τη συχνότητα είναι αν τα συναισθήματά σου με τον καιρό εξελίσσονται. Αν αλλάζουν. Το κινητό μπορεί να είναι ένας όχι στατικός συμβολισμός.
        Στο όνειρο για την τράπεζα, σκέψου τη σχέση σου με τον γαμπρό σου.
        Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα όνειρα έχουν κάποιον "σκοπό".
        Αν εννοείς κάποιαν επιβιωτική αξία, πιθανότατα έχουν. Ξεσκαρτάρισμα της μνήμης, εξάσκηση των αντανακλαστικών, πολλές θεωρίες έχουν διατυπωθεί. Όλα τα είδη με ανεπτυγμένους εγκεφάλους ονειρεύονται, άρα σε κάτι χρησιμεύουν, δεν είναι μάλλον απλές τυχαίες παρενέργειες του ύπνου (που κι η δική του χρησιμότητα στην εξέλιξη δεν έχει γίνει απόλυτα κατανοητή έτσι κι αλλιώς).

        Ιδίως στον άνθρωπο, που κατ' εξοχήν καταπιέζει πολλές ορμές του, πράγματι τα συναισθήματα πρέπει να έχουν την πρωτοκαθεδρία, να τα σκηνοθετούν.

        Με τον γαμπρό μου είχα όντως μια θυελλώδη σχέση που κυμαίνονταν μεταξύ υποτέλειας, θαυμασμού, αντιπάθειας κ.α. Καθώς ο πατέρας μου ήταν πολύ μεγάλης ηλικίας, ο γαμπρός μου υπήρξε για μένα για πολλά χρόνια ένας εναλλακτικός πατέρας, με όλα τα συν και πλην που συνεπάγεται αυτός ο ρόλος.
        Πάντως, κατάφερα να εξωτερικεύσω την αντιπαλότητά μου λίγο πριν πεθάνει. Κάποια από τα απωθημένα μου πρέπει να ξεθύμαναν.

        Αλλά η επιλογή του συγκεκριμένου μέσου (δάνειο) για να εκφράσω τη σχέση μας, παραμένει αινιγματική για μένα.
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          Saliveros
          Δημοσιεύσεις: 4884
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
          Phorum.gr user: Saliveros
          Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 19 Μαρ 2021, 07:51

          Έχω δει 2-3 φορές ότι πεθαίνω.

          Αλλά πάντα με συνταρακτικό, σινεμασκόπ τρόπο.

          Μια τεράστια έκρηξη, είτε από πυρηνικό όπλο, είτε από πρόσκρουση μετεωρίτη, είτε ένα τσουνάμι, κάτι τέτοιο.
          Βλέπω ένα γιγαντιαίο κύμα φωτιάς ή νερού να έρχεται ταχύτατα προς το μέρος μου κι είναι προφανές ότι θα διαλυθώ.

          Και πάντα το δέχομαι με χαρά ή ανακούφιση και ρίχνομαι κατά πάνω του.
            Σας κάναμε ανθρώπους.
            Πάνος Σκουρλέτης

            Άβαταρ μέλους
            Saliveros
            Δημοσιεύσεις: 4884
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
            Phorum.gr user: Saliveros
            Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

            Re: Leitmotifs στα όνειρα

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 19 Μαρ 2021, 07:52

            Επίσης βλέπω, αραιά και πού, έγχρωμα όνειρα.
              Σας κάναμε ανθρώπους.
              Πάνος Σκουρλέτης

              Άβαταρ μέλους
              Saliveros
              Δημοσιεύσεις: 4884
              Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
              Phorum.gr user: Saliveros
              Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

              Re: Leitmotifs στα όνειρα

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 19 Μαρ 2021, 07:57

              Μικρός και νέος, έβλεπα συχνά ότι πετούσα.

              Μεγαλώνοντας, βλέπω συχνά ότι κατεβαίνω από ψηλά κτίρια με πολύ μεγάλη ευκολία, σε στυλ κάπως Spiderman.
              Επίσης ότι τρέχω με τεράστιους διασκελισμούς.
                Σας κάναμε ανθρώπους.
                Πάνος Σκουρλέτης

                Άβαταρ μέλους
                Πορφύριος Εξαρχίδης
                Δημοσιεύσεις: 9706
                Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
                Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

                Re: Leitmotifs στα όνειρα

                Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 20 Μαρ 2021, 11:39

                Saliveros έγραψε:
                17 Μαρ 2021, 12:50
                Πορφύριος Εξαρχίδης

                Η επίλυση δεν είναι πάντα ο σκοπός των ονείρων αν και συμφωνώ για την καθαρτική τους ιδιότητα. Το όνειρο κατασκευάζει έναν παράλληλο κόσμο όπου τα απωθημένα μας συχνά αποκτούν κωδικοποιημένη παρουσία. Κάποτε βρίσκοντας πλήρωση. Κάποτε όχι.
                Είναι νομίζω κυρίως τα συναισθήματα που παραμένουν αναλλοίωτα κατά τη διάρκεια του ονείρου και είναι εκείνα που γνωρίζουν την πραγματική έννοια του ονείρου μα δεν μπορούν να την συγκεκριμενοποιήσουν.
                Η απογοήτευση που συχνά νιώθεις με το ξύπνημα και την προσγείωση στην καθημερινότητα ωστόσο αναιρεί την καθαρτική τους ικανότητα εκτός κι αν ο μηχανισμός που κατασκευάζει τα όνειρα εννοεί να διατηρήσεις την ψευδαίσθηση που σου προσφέρει. Κοντολογίς, διατηρείς την επίλυση κάποιου ανεξιχνίαστου προβλήματος κι όποια ανακούφιση προσφέρει ενώ παράλληλα επιδίδεσαι σε καθημερινές δραστηριότητες όπως το ξύσιμο.
                Για το επαναλαμβανόμενο του ονείρου ειλικρινά δε γνωρίζω. Ποτέ δεν είχα επαναλαμβανόμενα όνειρα. Αυτό που πρέπει να εξετάσεις περισσότερο από τη συχνότητα είναι αν τα συναισθήματά σου με τον καιρό εξελίσσονται. Αν αλλάζουν. Το κινητό μπορεί να είναι ένας όχι στατικός συμβολισμός.
                Στο όνειρο για την τράπεζα, σκέψου τη σχέση σου με τον γαμπρό σου.
                Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα όνειρα έχουν κάποιον "σκοπό".
                Αν εννοείς κάποιαν επιβιωτική αξία, πιθανότατα έχουν. Ξεσκαρτάρισμα της μνήμης, εξάσκηση των αντανακλαστικών, πολλές θεωρίες έχουν διατυπωθεί. Όλα τα είδη με ανεπτυγμένους εγκεφάλους ονειρεύονται, άρα σε κάτι χρησιμεύουν, δεν είναι μάλλον απλές τυχαίες παρενέργειες του ύπνου (που κι η δική του χρησιμότητα στην εξέλιξη δεν έχει γίνει απόλυτα κατανοητή έτσι κι αλλιώς).

                Ιδίως στον άνθρωπο, που κατ' εξοχήν καταπιέζει πολλές ορμές του, πράγματι τα συναισθήματα πρέπει να έχουν την πρωτοκαθεδρία, να τα σκηνοθετούν.

                Με τον γαμπρό μου είχα όντως μια θυελλώδη σχέση που κυμαίνονταν μεταξύ υποτέλειας, θαυμασμού, αντιπάθειας κ.α. Καθώς ο πατέρας μου ήταν πολύ μεγάλης ηλικίας, ο γαμπρός μου υπήρξε για μένα για πολλά χρόνια ένας εναλλακτικός πατέρας, με όλα τα συν και πλην που συνεπάγεται αυτός ο ρόλος.
                Πάντως, κατάφερα να εξωτερικεύσω την αντιπαλότητά μου λίγο πριν πεθάνει. Κάποια από τα απωθημένα μου πρέπει να ξεθύμαναν.

                Αλλά η επιλογή του συγκεκριμένου μέσου (δάνειο) για να εκφράσω τη σχέση μας, παραμένει αινιγματική για μένα.
                Δεν είμαι σίγουρος για τα όνειρα των ζώων μα πιστεύω ότι έχουν περιορισμένη ακτίνα. Έχεις δίκιο ότι ο σκοπός είναι ασαφής μα σκοπός υπάρχει αφού τα όνειρα είναι απαραίτητα. Σκέψου ότι άνθρωποι που έχουν να κοιμηθούν μέρες ονειρεύονται στον ξύπνιο τους. Πέρα από την επιβιωτική ίσως αξία του το όνειρο είναι απαλλαγμένο από όλα αυτά που έχουμε καταπιέσει. Δρα δηλαδή τόσο ελεύθερα όσο και αινιγματικά για να μας υποδείξει μικρά δράματα που μας ταλανίζουν και πιθανότατα ζητά να επιλυθούν, είτε στην αγκαλιά του Μορφέα είτε στην πραγματική ζωή.
                Συμφωνώ ότι καθοδηγούνται από το συναίσθημα.

                Θα αναφέρω κι εγώ ένα όνειρο που δεν μπορώ να εξηγήσω. Το είδα ένα βράδυ σε μια πλαγιά του Ολύμπου. Πρέπει να πω ότι κάθε χρόνο περνάω 2-3 βραδιές μόνος στον Όλυμπο και κύριο μέλημα μου είναι όπου κατασκηνώνω να μην υπάρχει ψυχή όπως και κανένα σημάδι ανθρώπινης ύπαρξης.
                Για 2-3 μέρες δεν μιλάω σε κανένα και δεν βλέπω κανένα. Μα, το όνειρο διαφωνεί. Τη δεύτερη νύχτα είδα ότι ένα παράξενο ζώο γρατζουνούσε τη σκηνή μου. Βγήκα έξω τρομαγμένος για να βρω δυο τύπους να με περιμένουν. Μου είπαν ότι λίγο παρακάτω υπήρχε ένα χωριό κρυμμένο από τον υπόλοιπο κόσμο. Τους ακολούθησα και πράγματι βρέθηκα σε ένα μέρος ξένο. Γεμάτο ανθρώπους. Εκεί οι πρόθυμοι βουνίσιοι μου έμαθαν τα μυστικά τους. Πως να κατευθύνεις έναν αετό, πως να αλλάξεις το χρώμα σε ένα περιστέρι. Μια ζωή κοινωνική, κρυφή και απλή. Για εμένα που είμαι σχεδόν μισάνθρωπος ήταν έκπληξη και ίσως ίσως μια υπενθύμιση ότι δεν είμαι τόσο αντικοινωνικός όσο πιστεύω. Το όνειρο τελείωσε. Η ζωή μου άλλαξε από τότε.

                Άβαταρ μέλους
                tipiti klop
                Δημοσιεύσεις: 167
                Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:24

                Re: Leitmotifs στα όνειρα

                Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tipiti klop » 21 Μαρ 2021, 10:48

                Με κίνδυνο να φανώ σαν την "Μις Τίπιτι: αναλαμβάνομεν ονειρικούς χάρτες", θα ήθελα να επιχειρήσω να “ερμηνεύσω” τα δύο όνειρα που φάνηκαν πολύ αινιγματικά στον Σαλίβερο και τον Πορφύριο. Οι πιθανότητες για λάθος είναι πολύ μεγάλες, γιατί δεν υπάρχει ανταλλαγή και οπτική επαφή με τον ονειρευόμενο, αλλά το κυριώτερο γιατί δεν έχω εξασκηθεί σε αυτό .
                Είναι δηλαδή κομπογιαννιτισμός.
                Μπορώ όμως πια να ερμηνεύσω αρκετά καλά τα δικά μου όνειρα, και στηριζόμενη στη βαθειά μου πεποίθηση ότι λίγο πολύ έχουμε τα ίδια τραύματα (συνάδελφοι είμαστε όλοι στην τρέλα), μπορώ νομίζω στοιχειωδώς να αφουγκραστώ κάποιες κρυφές φωνές.
                Επομένως το μόνο που θα κάνουμε είναι να ρίξουμε κάποιες ιδέες στο τραπέζι.

                Τέλος, γενικά μιλώντας, να πω ότι η ερμηνεία ενός όνειρου δεν το “εκλογικεύει” με την κακή έννοια του όρου, δεν το απενδύει από το συναίσθημα. Αντίθετα του επιτρέπει να έρθει στην επιφάνεια, οπότε να το βιώσει κανείς σε όλη του τη δύναμη. (Όση κάθε φορά, μπορεί και αντέχει). Άρα η ερμηνεία ενός ονείρου είναι ουσιαστικά ένας συναισθηματικός εμπλουτισμός.

                Για να δούμε λοιπόν:
                Saliveros έγραψε:
                17 Μαρ 2021, 09:11
                "Θυμάμαι" ότι έχω πάρει, με την μεσολάβηση και εγγύηση του γαμπρού μου, ένα δάνειο 2 εκατομμυρίων € από την Εμπορική Τράπεζα της Πλατείας Κοτζιά (sic), δεν έχω ούτε σεντ για να αποπληρώσω τόκους ή κεφάλαιο και δεν έχω ιδέα πού το ξόδεψα. Αισθάνομαι μεγάλο άγχος.
                Πολύ συχνά μάλιστα περνάω έξω από την Τράπεζα και σκέφτομαι πώς να μπω μέσα χωρίς να γίνω αντιληπτός και μου ζητήσουν να πληρώσω.
                Άλλες φορές, πρόκειται να συναντήσω τον γαμπρό μου, ο οποίος θα ζητήσει να μάθει τι έγινε με το δάνειο,
                Σχεδόν πάντα, το θέμα επιλύεται με διάφορους τρόπους, "συνειδητοποιώντας" ότι:
                - Έχω ήδη εξοφλήσει το δάνειο.
                - Δεν πήρα ποτέ δάνειο.
                - Το έχει εξοφλήσει ο γαμπρός μου.
                - Το έχω δει στον ύπνο μου.
                - Το βλέπω αυτή τη στιγμή στον ύπνο μου (!)

                Κι όλα αυτά, δίχως να έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου οποιοδήποτε δάνειο από Τράπεζα!
                Ξεκινάμε με την Εμπορική Τράπεζα της Πλατείας Κοτζιά (όλα με κεφαλαία), και ο νους μας πάει ότι πρόκειται για μια Θηλυκή Ιδέα, που εξαιτίας των μεγάλων και πολλών τίτλων της υποψιαζόμαστε ότι είναι η Μητέρα στη Μεγάλη Δόξα της, δηλαδή όταν εμείς είμαστε ανήμπορα πιτσιρίκια. Ιδού λοιπόν, η Μεγάλη μας Τράπεζα στην Κεντρική Πλατεία, η Εθνική μας... Όμως για μισό λεπτό...
                Εδώ υπάρχει κάποιο προφανές λάθος. Το όνειρο την ονομάζει Εμπορική, ενώ στην Πλατεία Κοτζιά βρίσκεται η Εθνική Τράπεζα.
                Θα μπορούσαν να υπάρχουν αρκετές ερμηνείες για αυτό.
                Όμως αφού στο όνειρο υπάρχει ένας "γαμπρός" , ίσως δεν θα ήταν λάθος να υποθέσουμε ότι στον όρο ¨Τράπεζα" συμπεριλαμβάνεται και η Αδελφή, που μαζί με τη Μητέρα, αποτελούν δυο πολύ σημαντικές θηλυκές παρουσίες στη ζωή του ονειρευόμενου. Δυο σε ένα, λοιπόν.

                Τώρα, με δεδομένο ότι ο πατέρας είναι πολύ μεγάλης ηλικίας, όλος ο συσσωρευμένος ΠΛΟΥΤΟΣ της τρυφερότητας και του ενδιαφέροντος των θηλυκών της οικογένειας θα έπρεπε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ να πάνε στον Διάδοχο Σαλίβερο, κάτι το οποίο, όπως κάθε μικρό αγόρι, πάντα λαχταρούσε.
                Όμως τα πράγματα δεν έχουν ακολουθήσει τη φυσιολογική τους τροπή.
                Ένας εισβολέας, ένας γαμπρός μαϊντανός έχει ξεφυτρώσει καταμεσής, μονοπολώντας όχι μόνο το συζυγικό ενδιαφέρον της αδελφής, αλλά και τον θαυμασμό της μητέρας, η οποία ασυνείδητα τον ορίζει ως το νέο στήριγμα της οικογένειας, εκτοπίζοντας τον μικρό Σαλίβερο.
                Τέρμα λοιπόν τα χάδια και τα φιλιά, τα βλέμματα γεμάτα θαυμασμό, η ποθητή διαδοχή στη θέση του ανήμπορου πια πατέρα.
                Τα πάντα περνούν από τη διαμεσολάβηση του γαμπρού, που έχει θρονιαστεί στη θέση του κυρίαρχου αρσενικού μέσα στην οικογένεια.
                Τι σκαρφίζεται λοιπόν ο πιτσιρικάς μέσα στην απόγνωσή του; Αφού δεν μου επιτρέπεται να ΕΧΩ τα πλούτη των μεγάλων θηλυκών Τραπεζών, μπορώ τουλάχιστον ΝΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΣΤΩ. Και επειδή δεν μου τα δίνουνε απευθείας, θα βάλω μεσολαβητή τον απαράδεκτο γαμπρό, ο οποίος έχει τα μεγάλα μέσα και θα ΕΓΓΥΗΘΕΙ ότι τα πράγματα θα αποκατασταθούν χωρίς να διαταραχτεί το στάτους κβο. (που φτάσαμε!).

                Εννοείται ότι ο μικρός Σαλίβερος κατασπαταλάει το υπερμεγέθες ποσό, γιατί στην αγάπη δεν μπορείς παρά να είσαι άπληστος... Εννοείται ότι μετά δεν θυμάται τίποτα. Γιατί παρ' όλο που και η μητέρα και η αδελφή συμβάλλουν πολύ στη διαμόρφωση της σεξουαλικότητας ενός αγοριού, αυτές οι σχέσεις είναι ανομολόγητες και απαγορευμένες, παρ' όλο που είναι φοβερά ζωτικές (οιδιπόδειο κλπ).
                Ταυτόχρονα, ο άδικος κόσμος των μεγάλων του ζητάει να "πληρώσει" για την απαγορευμένη κατάχρηση.
                Ευτυχώς το όνειρο, βρίσκει πολλές διεξόδους ώστε και το δάνειο να έχει ξεκοκκαλιστεί, και να μη χρειαστεί τελικά να πληρώσει.
                Σε κάποια καλή εκδοχή το πληρώνει ο γαμπρός.
                Γιατί τι να λέμε τώρα. Ο γαμπρός... ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΟ. :003:

                Απάντηση


                • Παραπλήσια Θέματα
                  Απαντήσεις
                  Προβολές
                  Τελευταία δημοσίευση

                Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

                Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών