Leitmotifs στα όνειρα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 15 Μαρ 2021, 22:24

Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:25
SpoilerShow
Χάρις στον κορονωιό, τον τελευταίο χρόνο επιδίδομαι μετά μανίας στον ύπνο -και στα όνειρα.

Πολύ παλιότερα, πριν 40-50 χρόνια, είχα αποκτήσει τη συνήθεια να τα γράφω, ελπίζοντας ότι θα κατόρθωνα, κάποτε, να ανακαλύψω την πραγματική λειτουργία τους. Επειδή, αν και είχα διαβάσει πολλές μελέτες και θεωρίες σχετικά με αυτά, δεν είχα συναντήσει κάποια απόλυτα πειστική απάντηση, είτε από ψυχολόγους, είτε από ψυχίατρους, νευρολόγους κτλ.

Ένα στοιχείο των ονείρων που πάντα έβρισκα πολύ ενδιαφέρον, είναι οι idees fixes, τμήματα ονείρων που επαναλαμβάνονται πολύ συχνά με την ίδια ακριβώς μορφή, και που δεν είναι πάντα εύκολο να τα ερμηνεύσεις με κάποιον από τους κλασικούς τρόπους.

Π.χ., βλέπεις ότι αύριο πρόκειται να δώσεις ένα διαγώνισμα, αλλά δεν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλίο σχετικό μ' αυτό το μάθημα, και νιώθεις πολύ άγχος.
Πιστεύω ότι σχεδόν όλοι/ες μας έχουμε δει παρόμοια όνειρα, ασχέτως του αν έχουμε προ πολλού αφήσει πίσω μας τα οποιαδήποτε θρανία. Εγώ τουλάχιστον, στα 79 χρόνια μου, εξακολουθώ να τα βλέπω τακτικά. Και μου αρέσουν :g030:

Θεωρώ ότι είναι σχετικά εύκολο να αποδώσουμε αυτό το όνειρο σε παλιότερες εμπειρίες μας από τις σχολικές - ακαδημαϊκές περιόδους της ζωής μας. Πόσοι δεν βιώσαμε κάποτε κάτι τέτοιο, που πιθανότατα μας έχει αφήσει "ανοιχτούς λογαριασμούς" με το ασυνείδητό μας;

Υπάρχουν όμως και κάποια στοιχεία ονείρων που δεν είναι εύκολο να αποκωδικοποιηθούν με παρόμοιο τρόπο.

Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
- Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
- Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
- Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
- Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
- Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
- Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
End of days :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4498
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Μαρ 2021, 22:25

Μπαντάς έγραψε:
15 Μαρ 2021, 22:16
Έτσι όπως το θετετε τότε πρόκειται σα να λέμε φάλματα στο Μάτριξ . Και τα όνειρα.
Εκείνο που πάντα με προβληματιζε και γοήτευε, είναι που είμαι με άτομα ή σε κάποιο "σπίτι μου" στα όνειρα που μου φαίνονται απίστευτα οικεία. Για ποιο λόγο να αισθάνομαι οικεία μια οικία ή ένα τύπο άσχετο;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 22:27

Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:06
klg έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:59
Πάντως είχα σκεφτεί ότι η κατασκευή memory palace πάνω σε κάποιο από τα structure leitmotifs θα ήταν ενδιαφέρουσα.
Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
Ναι, πρέπει να αρχίσω και εγώ dream journal. Αλλά νομίζω παρενόησες, εννοούσα να στήσεις το memory palace με βάση το κτήριο που ονειρεύεσαι αντί κάποιου που γνωρίζεις (όπως συνηθίζεται).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 15 Μαρ 2021, 22:36

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Μαρ 2021, 22:25
Μπαντάς έγραψε:
15 Μαρ 2021, 22:16
Έτσι όπως το θετετε τότε πρόκειται σα να λέμε φάλματα στο Μάτριξ . Και τα όνειρα.
Εκείνο που πάντα με προβληματιζε και γοήτευε, είναι που είμαι με άτομα ή σε κάποιο "σπίτι μου" στα όνειρα που μου φαίνονται απίστευτα οικεία. Για ποιο λόγο να αισθάνομαι οικεία μια οικία ή ένα τύπο άσχετο;
Σφάλματα, διορθώνω. :003:

Τι είναι οικείο για μας και τι όχι πρέπει να αποτελεί τελικά συμπαντικό μυστήριο...

:102:
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Μαρ 2021, 23:03

Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:37
Lugozzi έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:32
Γεια σου γερο
Γειά σου πισιρίκο :)

Και καληνύχτα. Πάω να επιδοθώ στο σπορ μου...
Γειά σου Σαλίβερε. Να που βρέθηκε χρήστης μεγαλύτερος κι'από μένα ακόμη (63). Επί του θέματος:
- Ανακαλύπτεται ότι από γραφειοκρατικό λάθος απολύθηκα από τον στρατό νωρίτερα απ'όσο έπρεπε και με καλούν να υπηρετήσω άλλους δύο μήνες.
- Με προσκαλούν σε συνέδριο και όταν φθάνει η σειρά μου να μιλήσω, ανακαλύπτω ότι όχι μόνο δεν είμαι έτοιμος, αλλά δεν ξέρω κάν ποιό είναι το θέμα του συνεδρίου.
- Εχουμε πάει οικογενειακώς στην Νέα Υόρκη/Σιγκαπούρη/Κουάλα Λουμπούρ/Μπαλί (τα έχω δεί όλα σε διάφορα όνειρα). Δεν βρίσκουμε όμως ταξί στο αεροδρόμιο, όταν βρίσκουμε ο ταξιτζής δεν βρίσκει το ξενοδοχείο, έχουμε πολλές αποσκευές και χρειάζεται ώρα γιά να τις ανοίξουμε και τελικώς, όταν καταφέρνουμε να τακτοποιηθούμε στο ξενοδοχείο, είναι κιόλας η ώρα τής επιστροφής. Μάλιστα, υπάρχει και αγωνία ότι δεν θα προφθάσουμε το αεροπλάνο τής επιστροφής.
- Ανακαλύπτω ότι δεν κατάφερα μέχρι τώρα να κάνω οικογένεια και με πιάνει κατάθλιψη. Παρηγοριέμαι σκεπτόμενος ότι τώρα με την σύνταξη που θα πάρω, θα έχω χρόνο να βρώ γυναίκα. Αυτό το όνειρο με κάνει πάντοτε να ξυπνώ.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Μαρ 2021, 06:12

Αυτό που ξαναπάμε στρατό το έχω δει κι εγώ αρκετές φορές. Καμιά φορά συνδυάζεται και με σενάριο πολέμου ή επικείμενου πολέμου.

Πολύ συχνό όνειρο είναι το πέταγμα (ή αιώρηση) και ότι κυκλοφορώ γυμνός ή ημίγυμνος σε δημόσιους χώρους.

Σχετικά συχνά βλέπω επίσης ότι είμαι σε συναυλίες και σε ντέρμπυ ΠΑΟ-ΟΣΦΠ ή ότι το παρακολουθώ από την τηλεόραση.

Ένα link για κοινά όνειρα:
https://www.verywellmind.com/understand ... ms-2795935
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8274
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 16 Μαρ 2021, 06:27

Saliveros έγραψε:
15 Μαρ 2021, 20:45
Ελπίζω να υπάρξει συνέχεια στο νήμα
τι εννοείς;

να μην σε πάρει ο ύπνος ο βαθύς ο ένας;
SpoilerShow
:smt023:wave:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

the comet the course the tail

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Μαρ 2021, 07:15

νύχτα έγραψε:
15 Μαρ 2021, 21:45
καλώς μας ήρθες ξανά Σαλίβερε
:e040:

εγώ δεν χάρηκα καθόλου. :102:

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:02

νύχτα έγραψε: μου θύμισες μια περίοδο της ζωής μου, μάλλον
όχι πολύ καλή, κατά την οποία ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΥΣΑ να κοιμηθώ
για να ονειρευτώ, γιατί στα όνειρά μου συνέβαιναν πανέμορφα
πραγματάκια και μου πρόσφεραν αισθήσεις που προφανώς
στερούμουν στην πραγματικότητα, όπως ανακούφιση και ασφάλεια
και ζεστασιά
Το ίδιο κι εγώ.
Από μια άποψη απολύτως φυσιολογικό, καθώς στην ηλικία μου δεν μου συμβαίνουν πάρα πολλά συνταρακτικά γεγονότα στον ξύπνιο μου...
Όμως δεν απολαμβάνω μόνο τα ευχάριστα όνειρα. Εξίσου και τα δυσάρεστα, ακόμα κι όσα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως εφιάλτες.
Δράση να'ναι κι ότι να'ναι :)
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:12

    ΓΑΛΗ έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 22:04
    Saliveros έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 21:03
    1451 έγραψε:
    15 Μαρ 2021, 20:47
    Κάτι που επαναλαμβάνεται σε εμένα είναι να βρίσκομαι κάπου και να μην μπορώ να βρω τον δρόμο για το σπίτι.
    Και σε μένα, πολύ συχνά.
    Βρίσκομαι, π.χ., πολύ κοντά στο σπίτι μου, ή στην Ομόνοια (εκεί ήταν η δουλειά μου).
    Παίρνω το δρόμο που ξέρω, και βρίσκομαι αλλού κι αλλού!
    Κι όσο κι αν προσπαθώ, είτε πεζή, είτε παίρνοντας λεωφορεία, μετρό, τρένα, πάντα αλλού καταλήγω...
    Κάτι άλλο που παρατήρησα σε πιο πρόσφατα όνειρα ως ενήλικη (και ίσως έχει σχέση μ' αυτό που περιγράφεις εσύ) είναι ότι έβλεπα ότι πήγαινα πχ να αγοράσω κάτι από το σ/μ ή κάποιο κοντινό μαγαζί της γειτονιάς μου, ενώ είχα κάποιο ραντεβού αργότερα και περνώντας από μία πόρτα βρισκόμουν σε ένα σχετικά άγνωστο περιβάλλον και στην προσπάθεια μου να γυρίσω απομακρυνόμουν όλο και περισσότερο από την περιοχή μου, καταλήγοντας σε ένα τελείως έρημο και επικίνδυνο τοπίο, έχοντας ταυτόχρονα την αίσθηση ότι δεν θα προλάβω να είμαι την ώρα που ήθελα στο ραντεβού που είχα. Κάτι σαν την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων. Σουρεαλισμός με έντονη αίσθηση επικινδυνότητας. Διαπίστωσα ότι αυτό μου συνέβαινε, όταν ανέβαλα πράγματα που μου ήταν δυσάρεστα ή πολύ βαρετά ή όταν κολλούσα σε μία κατάσταση.
    Ακριβώς τέτοια βλέπω κι εγώ κι εγώ! Και πολύ συχνά.
    Δεν έχω καταφέρει, όμως, να τα συσχετίσω με κάποιες συγκεκριμένες φάσεις της πραγματικής ζωής μου.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Saliveros
      Δημοσιεύσεις: 4884
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
      Phorum.gr user: Saliveros
      Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:17

      klg έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 22:27
      Saliveros έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 21:06
      klg έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 20:59
      Πάντως είχα σκεφτεί ότι η κατασκευή memory palace πάνω σε κάποιο από τα structure leitmotifs θα ήταν ενδιαφέρουσα.
      Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
      Ναι, πρέπει να αρχίσω και εγώ dream journal. Αλλά νομίζω παρενόησες, εννοούσα να στήσεις το memory palace με βάση το κτήριο που ονειρεύεσαι αντί κάποιου που γνωρίζεις (όπως συνηθίζεται).
      Ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς.
      Να φτιάξεις το μνημονικό βοήθημα παίρνοντας σαν μοντέλο ένα κτίριο (ή έπιπλο) που βλέπεις στον ύπνο σου;
      Για ανάπτυξέ το λίγο.
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Otto Weininger
        Δημοσιεύσεις: 29775
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
        Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

        Re: Leitmotifs στα όνειρα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Μαρ 2021, 08:18

        Saliveros έγραψε:
        16 Μαρ 2021, 08:17
        klg έγραψε:
        15 Μαρ 2021, 22:27
        Saliveros έγραψε:
        15 Μαρ 2021, 21:06

        Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
        Ναι, πρέπει να αρχίσω και εγώ dream journal. Αλλά νομίζω παρενόησες, εννοούσα να στήσεις το memory palace με βάση το κτήριο που ονειρεύεσαι αντί κάποιου που γνωρίζεις (όπως συνηθίζεται).
        Ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς.
        Να φτιάξεις το μνημονικό βοήθημα παίρνοντας σαν μοντέλο ένα κτίριο (ή έπιπλο) που βλέπεις στον ύπνο σου;
        Για ανάπτυξέ το λίγο.
        Καλώς (ξανα) ήλθες :wave:


        "Beauty slept and angels wept
        For Her immortal soul
        In this response, all evil chose
        To claim her for their very own"


        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Leitmotifs στα όνειρα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:25

        Leporello έγραψε:
        15 Μαρ 2021, 23:03
        - Εχουμε πάει οικογενειακώς στην Νέα Υόρκη/Σιγκαπούρη/Κουάλα Λουμπούρ/Μπαλί (τα έχω δεί όλα σε διάφορα όνειρα). Δεν βρίσκουμε όμως ταξί στο αεροδρόμιο, όταν βρίσκουμε ο ταξιτζής δεν βρίσκει το ξενοδοχείο, έχουμε πολλές αποσκευές και χρειάζεται ώρα γιά να τις ανοίξουμε και τελικώς, όταν καταφέρνουμε να τακτοποιηθούμε στο ξενοδοχείο, είναι κιόλας η ώρα τής επιστροφής. Μάλιστα, υπάρχει και αγωνία ότι δεν θα προφθάσουμε το αεροπλάνο τής επιστροφής.
        Ναι, κι αυτού του είδους βλέπω πολύ συχνά.
        Πάντα ελάχιστη ώρα μου μένει μέχρι την πτήση μου. Κι αντί να τσακιστώ να ξεκινήσω, καθιστερώ κι άλλο :102:
        - Ανακαλύπτω ότι δεν κατάφερα μέχρι τώρα να κάνω οικογένεια και με πιάνει κατάθλιψη. Παρηγοριέμαι σκεπτόμενος ότι τώρα με την σύνταξη που θα πάρω, θα έχω χρόνο να βρώ γυναίκα. Αυτό το όνειρο με κάνει πάντοτε να ξυπνώ.
        Εμμ... από τέτοιον εφιάλτη, πώς να μην ξυπνήσεις κάθιδρως; :D
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          Saliveros
          Δημοσιεύσεις: 4884
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
          Phorum.gr user: Saliveros
          Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:27

          Otto Weininger έγραψε: Καλώς (ξανα) ήλθες :wave:
          Καλώς σας (ξανα) βρήκα.
            Σας κάναμε ανθρώπους.
            Πάνος Σκουρλέτης

            Άβαταρ μέλους
            Saliveros
            Δημοσιεύσεις: 4884
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
            Phorum.gr user: Saliveros
            Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

            Re: Leitmotifs στα όνειρα

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 16 Μαρ 2021, 08:29

            the comet the course the tail έγραψε:
            16 Μαρ 2021, 07:15
            νύχτα έγραψε:
            15 Μαρ 2021, 21:45
            καλώς μας ήρθες ξανά Σαλίβερε
            :e040:

            εγώ δεν χάρηκα καθόλου. :102:
            Μια ιδέα:

            Μήπως να μη μπαίνεις στο νήμα;
            Για να μη στενοχωριέσαι το λέω.
              Σας κάναμε ανθρώπους.
              Πάνος Σκουρλέτης

              Απάντηση


              • Παραπλήσια Θέματα
                Απαντήσεις
                Προβολές
                Τελευταία δημοσίευση

              Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

              Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών