Leitmotifs στα όνειρα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Leitmotifs στα όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Μαρ 2021, 20:25

Χάρις στον κορονωιό, τον τελευταίο χρόνο επιδίδομαι μετά μανίας στον ύπνο -και στα όνειρα.

Πολύ παλιότερα, πριν 40-50 χρόνια, είχα αποκτήσει τη συνήθεια να τα γράφω, ελπίζοντας ότι θα κατόρθωνα, κάποτε, να ανακαλύψω την πραγματική λειτουργία τους. Επειδή, αν και είχα διαβάσει πολλές μελέτες και θεωρίες σχετικά με αυτά, δεν είχα συναντήσει κάποια απόλυτα πειστική απάντηση, είτε από ψυχολόγους, είτε από ψυχίατρους, νευρολόγους κτλ.

Ένα στοιχείο των ονείρων που πάντα έβρισκα πολύ ενδιαφέρον, είναι οι idees fixes, τμήματα ονείρων που επαναλαμβάνονται πολύ συχνά με την ίδια ακριβώς μορφή, και που δεν είναι πάντα εύκολο να τα ερμηνεύσεις με κάποιον από τους κλασικούς τρόπους.

Π.χ., βλέπεις ότι αύριο πρόκειται να δώσεις ένα διαγώνισμα, αλλά δεν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλίο σχετικό μ' αυτό το μάθημα, και νιώθεις πολύ άγχος.
Πιστεύω ότι σχεδόν όλοι/ες μας έχουμε δει παρόμοια όνειρα, ασχέτως του αν έχουμε προ πολλού αφήσει πίσω μας τα οποιαδήποτε θρανία. Εγώ τουλάχιστον, στα 79 χρόνια μου, εξακολουθώ να τα βλέπω τακτικά. Και μου αρέσουν :g030:

Θεωρώ ότι είναι σχετικά εύκολο να αποδώσουμε αυτό το όνειρο σε παλιότερες εμπειρίες μας από τις σχολικές - ακαδημαϊκές περιόδους της ζωής μας. Πόσοι δεν βιώσαμε κάποτε κάτι τέτοιο, που πιθανότατα μας έχει αφήσει "ανοιχτούς λογαριασμούς" με το ασυνείδητό μας;

Υπάρχουν όμως και κάποια στοιχεία ονείρων που δεν είναι εύκολο να αποκωδικοποιηθούν με παρόμοιο τρόπο.

Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
- Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
- Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
- Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
- Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
- Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
- Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Μπαντάς
    Δημοσιεύσεις: 1163
    Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 15 Μαρ 2021, 20:29

    :smt005:

    Νωρίς είναι ακόμα βρε, δεν είπαμε Λάζαρε, δεύρο έξω!
    μακρυά απο κουκυά

    Άβαταρ μέλους
    Papa John
    Δημοσιεύσεις: 7868
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Μαρ 2021, 20:31

    Καλώς ήρθες και πάλι :wave:

    Είχα τη συνήθεια να γράφω σε χαρτί όσα θυμόμουν από τα όνειρά μου,αλλά τη σταμάτησα πριν κάποια χρόνια.
    Τα ημερολόγια τα έχω κρατημένα.

    Τώρα έχω αρχίσει να γράφω ξανά μόνο όσα όνειρα περιλαμβάνουν τη μητέρα μου,που έχει φύγει από τη ζωή.
    Τη βλέπω με σημαντική συχνότητα και προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να σημαίνουν αυτές οι "επισκέψεις" της.

    Πολύ ενδιαφέρον το νήμα.
    Τα όνειρα είναι από τις πιο σημαντικές ψυχικές/πνευματικές διεργασίες στη ζωή του ανθρώπου + ότι,προσωπικά,πιστεύω πως πολλά από αυτά είναι προφητικά.

    Θα επανέλθω με περισσότερες εμπειρικές περιπτώσεις,σχετικά με αυτό το τελευταίο που έγραψα.

    Άβαταρ μέλους
    Σενέκας
    Δημοσιεύσεις: 14639
    Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 15 Μαρ 2021, 20:32

    Εικόνα
    ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
    05 Ιούλ 2020, 12:19
    Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

    Άβαταρ μέλους
    Beria
    Συντονιστής
    Δημοσιεύσεις: 24860
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Μαρ 2021, 20:34

    :wave:
    gassim έγραψε:
    07 Σεπ 2021, 14:12
    Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Leitmotifs στα όνειρα

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Μαρ 2021, 20:45

    Γειά σας κι από μένα.
    Ελπίζω να υπάρξει συνέχεια στο νήμα :wave:
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      1451
      Δημοσιεύσεις: 1914
      Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
      Phorum.gr user: Nikos1451
      Τοποθεσία: Ελλάδα

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 15 Μαρ 2021, 20:47

      Κάτι που επαναλαμβάνεται σε εμένα είναι να βρίσκομαι κάπου και να μην μπορώ να βρω τον δρόμο για το σπίτι.
      Μέχρι τώρα έχω βρεθεί σε ένα γήπεδο που χτίζεται, ένα χιονισμένο χωριό στο βουνό, ένα χωριό δίπλα σε μια λίμνη κάτω από ένα βουνό, ένα τεράστιο φράγμα, μια άδεια πόλη γεμάτη άμμο.
      Τη λύση παρουσιάζει μερικές φορές μια γυναίκα που φοράει μαντήλα κι άλλες φορές μια παρέα ανθρώπων που φαίνεται να με γνωρίζει ενώ εγώ δεν τους γνωρίζω.
      Μόλις μου δείχνουν προς τα πού να πάω ο δρόμος προς το σπίτι εμφανίζεται μπροστά μου. Αγχωτικά όνειρα.

      Άβαταρ μέλους
      klg
      Δημοσιεύσεις: 3279
      Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
      Phorum.gr user: klg

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 20:51

      SpoilerShow
      Saliveros έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 20:25
      Χάρις στον κορονωιό, τον τελευταίο χρόνο επιδίδομαι μετά μανίας στον ύπνο -και στα όνειρα.

      Πολύ παλιότερα, πριν 40-50 χρόνια, είχα αποκτήσει τη συνήθεια να τα γράφω, ελπίζοντας ότι θα κατόρθωνα, κάποτε, να ανακαλύψω την πραγματική λειτουργία τους. Επειδή, αν και είχα διαβάσει πολλές μελέτες και θεωρίες σχετικά με αυτά, δεν είχα συναντήσει κάποια απόλυτα πειστική απάντηση, είτε από ψυχολόγους, είτε από ψυχίατρους, νευρολόγους κτλ.

      Ένα στοιχείο των ονείρων που πάντα έβρισκα πολύ ενδιαφέρον, είναι οι idees fixes, τμήματα ονείρων που επαναλαμβάνονται πολύ συχνά με την ίδια ακριβώς μορφή, και που δεν είναι πάντα εύκολο να τα ερμηνεύσεις με κάποιον από τους κλασικούς τρόπους.

      Π.χ., βλέπεις ότι αύριο πρόκειται να δώσεις ένα διαγώνισμα, αλλά δεν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλίο σχετικό μ' αυτό το μάθημα, και νιώθεις πολύ άγχος.
      Πιστεύω ότι σχεδόν όλοι/ες μας έχουμε δει παρόμοια όνειρα, ασχέτως του αν έχουμε προ πολλού αφήσει πίσω μας τα οποιαδήποτε θρανία. Εγώ τουλάχιστον, στα 79 χρόνια μου, εξακολουθώ να τα βλέπω τακτικά. Και μου αρέσουν :g030:

      Θεωρώ ότι είναι σχετικά εύκολο να αποδώσουμε αυτό το όνειρο σε παλιότερες εμπειρίες μας από τις σχολικές - ακαδημαϊκές περιόδους της ζωής μας. Πόσοι δεν βιώσαμε κάποτε κάτι τέτοιο, που πιθανότατα μας έχει αφήσει "ανοιχτούς λογαριασμούς" με το ασυνείδητό μας;

      Υπάρχουν όμως και κάποια στοιχεία ονείρων που δεν είναι εύκολο να αποκωδικοποιηθούν με παρόμοιο τρόπο.

      Θα δώσω, για παράδειγμα, ένα στοιχείο που περιλαμβάνουν πολύ συχνά στα όνειρά μου:

      Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου.
      Ούτε μία φορά δεν τα έχω καταφέρει...
      - Το κινητό μου είναι πολύ μικρό και τα πλήκτρα του επίσης, ώστε να μη μπορώ να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
      - Έχει ένα αλλόκοτο σχήμα και δε μπορώ να βρω το πληκτρολόγιο.
      - Στις προσπάθειές μου να το ανοίξω, διαλύεται.
      - Τα νούμερα στο πληκτρολόγιο δεν είναι στην κανονική τους σειρά.
      - Δεν θυμάμαι το νούμερο κανενός από τα άτομα που θέλω να καλέσω (και δεν μου κόβει να ψάξω στο ευρετήριο του κινητού...).
      - Τα έχω γραμμένα σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι και δεν διαβάζονται.

      Η "εφευρετικότητά" μου στο να δημιουργώ εμπόδια στην επίτευξη της κλήσης είναι αξιοσημείωτη!
      Και δε μπορώ να σκεφτώ κάποια σχετική δυσκολία στην πραγματικότητα. Τόσα χρόνια που έχω κινητό, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση του, αν και σκατόγερος :)

      Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;
      The legend is back και δυναμικά. :wave:
      Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

      Thank you Google Translate.

      Άβαταρ μέλους
      klg
      Δημοσιεύσεις: 3279
      Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
      Phorum.gr user: klg

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 20:59

      Επι του θέματος, είχα για χρόνια (αν και έχω καιρό να το δω) ένα recurring χώρο στα όνειρα. Ήταν ένα σπίτι στην Καστέλλα, που είχε δωμάτιο σαν σοφίτα, με το κλασικό στρογγυλό παράθυρο (αμερικανιά φάση), όπου άραζα σε έναν καναπέ μπροστά στο παράθυρο με την μπύρα μου και απλά τσέκαρε τον δρόμο χαρούμενος.

      Έχω και άλλα leitmotifs, όταν τα θυμηθώ θα επανέλθω. Πάντως είχα σκεφτεί ότι η κατασκευή memory palace πάνω σε κάποιο από τα structure leitmotifs θα ήταν ενδιαφέρουσα.
      Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

      Thank you Google Translate.

      Άβαταρ μέλους
      Saliveros
      Δημοσιεύσεις: 4884
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
      Phorum.gr user: Saliveros
      Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

      Re: Leitmotifs στα όνειρα

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Μαρ 2021, 21:03

      1451 έγραψε:
      15 Μαρ 2021, 20:47
      Κάτι που επαναλαμβάνεται σε εμένα είναι να βρίσκομαι κάπου και να μην μπορώ να βρω τον δρόμο για το σπίτι.
      Και σε μένα, πολύ συχνά.
      Βρίσκομαι, π.χ., πολύ κοντά στο σπίτι μου, ή στην Ομόνοια (εκεί ήταν η δουλειά μου).
      Παίρνω το δρόμο που ξέρω, και βρίσκομαι αλλού κι αλλού!
      Κι όσο κι αν προσπαθώ, είτε πεζή, είτε παίρνοντας λεωφορεία, μετρό, τρένα, πάντα αλλού καταλήγω...
      Αγχωτικά όνειρα.
      Ναι, αλλά εγώ κι αυτά τα απολαμβάνω :D
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Leitmotifs στα όνειρα

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Μαρ 2021, 21:06

        klg έγραψε:
        15 Μαρ 2021, 20:59
        Πάντως είχα σκεφτεί ότι η κατασκευή memory palace πάνω σε κάποιο από τα structure leitmotifs θα ήταν ενδιαφέρουσα.
        Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          Papa John
          Δημοσιεύσεις: 7868
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Μαρ 2021, 21:08

          Saliveros έγραψε:
          15 Μαρ 2021, 21:06

          Εγώ συνήθιζα να τα γράφω (κι είχα εξασκηθεί στο να τα θυμάμαι).
          Με ποιον τρόπο εξασκήθηκες ;

          Άβαταρ μέλους
          sys3x
          Δημοσιεύσεις: 37590
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
          Τοποθεσία: m lagou

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Μαρ 2021, 21:13

          wb σάλι :wave:

          Δε διάβασα το οπ (ακόμη) , μπήκα για το χέηλ.
          :wave:
          ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

          .

          Άβαταρ μέλους
          Beria
          Συντονιστής
          Δημοσιεύσεις: 24860
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Μαρ 2021, 21:17

          sys3x έγραψε:
          15 Μαρ 2021, 21:13
          wb σάλι :wave:

          Δε διάβασα το οπ (ακόμη) , μπήκα για το χέηλ.
          :wave:
          Να το διαβάσεις, άνοιξε πολύ ωραία συζήτηση ο απολωλός
          gassim έγραψε:
          07 Σεπ 2021, 14:12
          Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

          Άβαταρ μέλους
          sys3x
          Δημοσιεύσεις: 37590
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
          Τοποθεσία: m lagou

          Re: Leitmotifs στα όνειρα

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Μαρ 2021, 21:20

          Beria έγραψε:
          15 Μαρ 2021, 21:17
          sys3x έγραψε:
          15 Μαρ 2021, 21:13
          wb σάλι :wave:

          Δε διάβασα το οπ (ακόμη) , μπήκα για το χέηλ.
          :wave:
          Να το διαβάσεις, άνοιξε πολύ ωραία συζήτηση ο απολωλός
          Λοιπόν, μόλις το εδιάβασα.
          Πράγματι δυνατό θέμα τα όνειρα.
          Έχω και εγώ φυσικά κάποια πραματάκια να μοιραστώ αλλά φυσικά βαριέμαι να γράφω.
          Θα..
          ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

          .

          Απάντηση


          • Παραπλήσια Θέματα
            Απαντήσεις
            Προβολές
            Τελευταία δημοσίευση

          Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

          Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών