ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 16:06

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:02
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:56
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:48


Θα ήταν μια καλή αρχή ο ψυχολόγος.

Παρόλα αυτά εγώ πρότεινα ψυχίατρο γιατί από το op καταλαβαίνω απόγνωση και εξάντληση. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό ένα αγχολυτικό πχ.
Τα αγχολυτικά χρειάζονται για να μην είμαστε τόσο φορτωμένοι με άγχος. Εδώ όμως έχουμε κι έναν παθολογικό μηχανισμό που ενεργοποιείται από το άγχος και καθιερώνει παθολογικές αντιδράσεις. Νομίζω ότι ο ψυχολόγος αυτό ακριβώς θα αντιμετωπίσει. Όχι το ίδιο το άγχος. Θα του κινητοποιήσει νέες συνάψεις που λέμε ώστε να χωράει την κάθε ενέργεια που είναι μη προβλεπόμενη μέσα στο άγχος του.
Παρεξηγήσατε αγαπητέ, η αναφορά στο αγχολυτικό ήταν γενική. Δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω αν χρειάζεται κάτι ή όχι. Λέω τη γνώμη μου όπως κι εσείς. Θεωρώ πως όπως η δική σας, είναι και η δική μου σεβαστή.
Το κατάλαβα ότι λέτε τη γνώμη σας όπως κι εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο. Γιατί φαίνεται ως παρεξήγηση αυτό για να σας παρεξηγήσω; Επειδή έκανα παράθεση σημαίνει αυτομάτως και αντιπαράθεση και ίσως και επίπληξη; Δεν νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 16:28

sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:51
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:46
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:43


Τίποτα να συνεχίσουμε να λέμε τις απόψεις μας.
Ουδείς σε εμπόδισε. :102:

Δεν είπα ότι με εμπόδισε κάποιος. Απάντησα στην τελευταία ερώτησή σου.
Ο νηματοθέτης απουσιάζει, για να συζητήσουμε μαζί του το πρόβλημα. Εσύ δεν εμπλέκεσαι κάπου. Ευχαριστούμε για την καίρια παρέμβασή σου.
Πες μας λίγα πράγματα για σένα, μιας και σε βρίσκουμε εύκαιρο στο νήμα. Να μας συστηθείς ένα πράγμα. :P
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 16:31

Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:28
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:51
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:46


Ουδείς σε εμπόδισε. :102:

Δεν είπα ότι με εμπόδισε κάποιος. Απάντησα στην τελευταία ερώτησή σου.
Ο νηματοθέτης απουσιάζει, για να συζητήσουμε μαζί του το πρόβλημα. Εσύ δεν εμπλέκεσαι κάπου. Ευχαριστούμε για την καίρια παρέμβασή σου.
Πες μας λίγα πράγματα για σένα, μιας και σε βρίσκουμε εύκαιρο στο νήμα. Να μας συστηθείς ένα πράγμα. :P
0

Όχι δεν θέλω να το κάνω αυτό. Μέσα στα διάφορα που λέμε εδώ θα καταλάβουμε πως σκέφτεται κάποιος στο περίπου ή καλύτερα πως φέρεται εδώ στο δημόσιο διάλογο. Τι τώρα; να λέμε μου αρέσουν τα σπορ, τρώω τέτοια φαγητά κλπ;

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14627
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Μαρ 2021, 16:33

Gewponos90 έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:52
Που χάθηκε αυτός;
δεν ξέρω :a040:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 16:38

sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:31
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:28
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:51



Δεν είπα ότι με εμπόδισε κάποιος. Απάντησα στην τελευταία ερώτησή σου.
Ο νηματοθέτης απουσιάζει, για να συζητήσουμε μαζί του το πρόβλημα. Εσύ δεν εμπλέκεσαι κάπου. Ευχαριστούμε για την καίρια παρέμβασή σου.
Πες μας λίγα πράγματα για σένα, μιας και σε βρίσκουμε εύκαιρο στο νήμα. Να μας συστηθείς ένα πράγμα. :P
0

Όχι δεν θέλω να το κάνω αυτό. Μέσα στα διάφορα που λέμε εδώ θα καταλάβουμε πως σκέφτεται κάποιος στο περίπου ή καλύτερα πως φέρεται εδώ στο δημόσιο διάλογο. Τι τώρα; να λέμε μου αρέσουν τα σπορ, τρώω τέτοια φαγητά κλπ;
:lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 16:45

Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:38
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:31
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:28


Ο νηματοθέτης απουσιάζει, για να συζητήσουμε μαζί του το πρόβλημα. Εσύ δεν εμπλέκεσαι κάπου. Ευχαριστούμε για την καίρια παρέμβασή σου.
Πες μας λίγα πράγματα για σένα, μιας και σε βρίσκουμε εύκαιρο στο νήμα. Να μας συστηθείς ένα πράγμα. :P
0

Όχι δεν θέλω να το κάνω αυτό. Μέσα στα διάφορα που λέμε εδώ θα καταλάβουμε πως σκέφτεται κάποιος στο περίπου ή καλύτερα πως φέρεται εδώ στο δημόσιο διάλογο. Τι τώρα; να λέμε μου αρέσουν τα σπορ, τρώω τέτοια φαγητά κλπ;
:lol:
Έλα δίπλα να πεις καμιά άποψη. Είναι το θέμα που οι άντρες εξαφανίζονται μετά το σεξ. Άρχισε να με φορτίζει λίγο.
Αν θες έλα.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 27 Μαρ 2021, 16:48

Moser έγραψε:
25 Μαρ 2021, 11:57
Πριν 2,5 χρόνια ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να κάνω διάφορες τελετουργίες και εγώ δεν μπορούσα να τις αγνοήσω οπότε άρχισα να κάνω "ψευτικες" υποσχέσεις στον Θεό ότι δεν θα κάνω τους ψυχαναγκασμούς και ζητούσα τιμωρία σε περίπτωση που έσπαγα την υπόσχεση, ώστε να χρησιμοποιήσω τον φόβο της τιμωρίας για να εξανγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Ήταν δηλαδή, ένα κόλπο με το οποίο έκανα τον ψυχαναγκασμό μου να σταματήσει να με ενοχλεί. Έβρισκα έτσι ανακούφιση.

Είχα πει στον Χριστιανικό Θεό ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις και ότι μια αληθινή υπόσχεση θα μετρούσε μόνο αν καταλάβαινα τί έκανα, αν το εννοούσα και αν το επικύρωνα κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Προσπάθησα έτσι να διαχωρίσω τις αληθινές από τις ψεύτικες υποσχέσεις.


Μια φορά, ήμουν μερικά μέτρα έξω από το σπίτι, Είχα κάτι χαρτοπετσέτες τις οποίες θα χρησιμοποιούσα για να καθαρίσω κάτι.Αυτές που είχα είχαν γίνει νιανια και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες. Δεν ήθελα να το κάνω. Ήμουν ζαλισμένος από το άγχος. Οπότε πρόσπαθησα να κάνω μια ψεύτικη υπόσχεση σχετικά με αυτό αλλά το κόλπο δεν έπιασε γιατί ο ψυχαναγκασμός ήξερε ότι αυτές είναι ψεύτικες (αφού είχα πεί στον Χριστιανικό Θεό πότε θα μετράει μια υπόσχεση) Έτσι χωρίς να το θέλω αναγκάστικα να προσπαθήσω να κάνω μια αληθινή υπόσχεση ΧΩΡΙΣ όμως να το θέλω. Προσπάθησα να κάνω μια υπόσχεση σχετικά με το ότι δεν θα γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες ή σχετικά με το ότι δεν θα γυρίσω σπίτι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να πάρω άλλες/καθαρές χαρτοπετσέτες. Κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Την ώρα που έλεγα την υπόσχεση, την εικονοποιηούσα γιατί φοβόμουν μήπως κάνω κάποιος λάθος με τις λέξεις. Δηλαδή, εικονοποιήσα μια συγκεκριμένη διαδρομή επιστροφής στο σπίτι από το σημείο που βρισκόμουν και νομίζω, συγκεκριμένες χαρτοπετσέτες από μαρκετ που είχα στον παγκο της κουζίνας εκείνο το βράδυ. Πήγα να την επικυρώσω αλλά ευτυχώς σταμάτησα τον σταυρό στις 2/3 και αμέσως ακύρωσα την υπόσχεση και είπα στον Θεό ότι δεν τα εννοώ τις υποσχέσεις και ότι τις κάνω για τον ψυχαναγκασμό μου. Ανησυχώ ότι για κάποιο λόγο μπορεί η υπόσχεση να μην ακυρώθηκε. Αν την δέχτηκαν άλλοι Θεού σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινος?


1,5 χρόνο αργότερα, ζούσα στο καινούργιο διαμέρισμα που ήταν σε άλλη περιοχή. Ήμουν μερικά μέτρα έξω από αυτό και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να πάω σπιτί για να πάρω κάτι μπουκάλια νερού να τα πετάξω. Γύρισα σπίτι για τα μπουκάλια. Πιθανότατα αφού έβαλα τα μπουκάλια στις σακούλες σκουπιδιών, παρατήρησα ότι υπήρχαν και άλλα πράματα που ήταν για πέταμα και έτσι, άρχισα να καθαρίζω όλο το διαμέρισμα. Βιαστικά άρχισα να πετάω στις σακούλες ότι ήταν για πέταμα και μέτα έφυγα με αυτές και τις πέταξα στον κάδο. Άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί μέσα στα πράματα που μάζευτα για πέταμα, ΙΣΩΣ ήταν μερικές χαρτοπετσέτες από delivery. Οπότε άρχισα να ανησυχώ ότι αυτό ΜΠΟΡΕΙ να έμοιαζε με εκείνη την ακυρωμένη υπόσχεση που μπορεί να μην ακυρώθηκε.

Η υπόσχεση πάνω κάτω ήταν σχετικά με το ότι δεν θα υπάρξει επιστροφή στο σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες (εικονοποιήση συγκεκριμένης διαδρομής κλπ) και 1,5 χρόνο μετά, γύρισα σπίτι (στο νεό σπίτι, που ήταν σε άλλη περιοχή) για να πετάξω κάτι μπουκάλια και πιθανότατα αφού τα έβαλα στις σακούλες, άρχισα να μαζεύω όλο το σπίτι και μπορεί να μάζεψα και χαρτοπετσέτες. Τότε στεναχωρήθηκα παρα πολυ και τωρα που και που ανησυχώ όταν το θυμάμαι και το αναλύω. Πιστεύετε ότι η υπόσχεση έσπασε?

Ανησυχώ γιατί στην υπόσχεση ζήτηθηκε, κατα κάποιο τρόπο, γενικά και αόριστα αλλά παράλληλα συγκεκριμένα, μια ΙΣΩΣ συγκεκριμένη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Θα σας πω ένα παρόμοιο παράδειγμα και όχι ακριβώς το συγκεκριμένο (για διαφορους λόγους). Δεν είναι τρολ αυτό που θα πω!

Κάποιος κάνει υπόσχεση και σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης ζητάει ως τιμωρία να γίνει φαλακρός αλλά χωρίς να βλέπει την φαλάκρα του. Δηλαδή, κάθε φορά που κοιτάει στον καθρέφτη βλέπει τα κανονικά μαλλιά του αλλά στην πραγματικότητα είναι φαλακρός απλά δεν μπορεί να το δει λογω της τιμωρίας. Όλοι μπορούν να το δουν εκτος από αυτόν.

Με ενοχλεί για αυτο συνέχεια ο ψυχαναγκασμός εδώ και 2.5 χρόνια. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Δεν ήθελα να κάνω τέτοια υπόσχεση. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ηθελα να ζητήσω τιμωρία. Απλά, ήμουν ζαλισμένος απο το άγχος και εκεί που έλεγα την υπόσχεση απλά μου ήρθε σαν σκέψη η τιμωρία και μέσα σε 1 δευτερόλεπτο την άρθρωσα με λέξεις. Δεν ήθελα να το πω απλά αναγκάστηκα λόγω του άγχους. Η φωνή μου έτρεμε. 5 δευτερόλεπτα αργότερα, συνήλθα και τα ακύρωσα όλα. Εξήγησα την κατάσταση μου, ότι δεν θέλω να κάνω υπόσχεσεις και ότι είναι εξαιτίας του ψυχαναγκασμού.
Μπορει πράγματι να ακούγεται πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό, αλλά μην μασάς.

Το να ασχολείσαι όλη τη μέρα με "τρίχες", σε απαλλασσει που δεν ασχολείσαι με τα σοβαρά προβλήματα της ζωής σου. Είναι το άλλοθι σου.

Και όσο πιο ισχυροί οι ψυχαναγκασμοί και όσο μεγαλύτερη η ταλαιπωρία σου , τόσο πιο ισχυρό το άλλοθι σου .

Θέλω να πω πως όλο αυτό είναι μια συμπεριφορά που εσύ έχεις επιλεξει προκειμένου να μην καταπιαστεις με θέματα που κάνουν τζιζ. Τόσο απλό, δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτο.

Αν ξέρεις ήδη ποια είναι αυτά τα σοβαρά προβλήματα αλλά δεν έχεις την δύναμη ή δεν ξέρεις τον τρόπο να τα αντιμετωπίσεις, βρες έναν καλό ψυχολόγο να σου δείξει τον δρόμο.

Αν δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάω, πάλι χρειάζεσαι έναν καλό ψυχολόγο ώστε να ανακαλύψεις μαζί του τις εκκρεμότητες που έχεις κουκουλωσει και μετά φυσικά να τις τακτοποιήσεις.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 16:50

sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:45
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:38
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:31
0

Όχι δεν θέλω να το κάνω αυτό. Μέσα στα διάφορα που λέμε εδώ θα καταλάβουμε πως σκέφτεται κάποιος στο περίπου ή καλύτερα πως φέρεται εδώ στο δημόσιο διάλογο. Τι τώρα; να λέμε μου αρέσουν τα σπορ, τρώω τέτοια φαγητά κλπ;
:lol:
Έλα δίπλα να πεις καμιά άποψη. Είναι το θέμα που οι άντρες εξαφανίζονται μετά το σεξ. Άρχισε να με φορτίζει λίγο.
Αν θες έλα.
Δεν θέλω, επειδή μου το ζητάς. Άπαξ και το γουστάρω, θα σκάσω μύτη . :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 16:54

Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:50
sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:45
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:38


:lol:
Έλα δίπλα να πεις καμιά άποψη. Είναι το θέμα που οι άντρες εξαφανίζονται μετά το σεξ. Άρχισε να με φορτίζει λίγο.
Αν θες έλα.
Δεν θέλω, επειδή μου το ζητάς. Άπαξ και το γουστάρω, θα σκάσω μύτη . :lol:
Εγώ το ζήτησα εσύ εννοείται ότι θα κάνεις θες. Αλλά τι εννοείς επειδή σου το ζητάω; Επειδή το ζητάω εγώ ή γενικά όταν σου ζητάνε κάτι δεν θέλεις; Το δεύτερο αφορά προσωπικές σου αντιδράσεις βέβαια και πιθανόν να μην ανταποκριθείς. αλλά με νοιάζει το πρώτο που σε ρώτησα, αν κατάλαβες πως το λέω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 27 Μαρ 2021, 17:00

Yochanan έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:47
Moser έγραψε:
25 Μαρ 2021, 11:57
τουλάχιστον να στερεώνεις καλά το κομπρεσέρ για να μη σου φεύγει ο νυχοκόπτης.
Αυτό :003:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Μαρ 2021, 23:57

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:28
Φρονώ πως ένας ψυχίατρος θα ήταν σωτήριος μαζί με την αρμόζουσα ψυχιατρική αγωγή.
Ναι, μεγάλη σύγχυση ...
Παρατηρητής...

- Casper -

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Μαρ 2021, 00:30

Prepon έγραψε:
27 Μαρ 2021, 16:48

Μπορει πράγματι να ακούγεται πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό, αλλά μην μασάς.

Το να ασχολείσαι όλη τη μέρα με "τρίχες", σε απαλλασσει που δεν ασχολείσαι με τα σοβαρά προβλήματα της ζωής σου. Είναι το άλλοθι σου.

Και όσο πιο ισχυροί οι ψυχαναγκασμοί και όσο μεγαλύτερη η ταλαιπωρία σου , τόσο πιο ισχυρό το άλλοθι σου .

Θέλω να πω πως όλο αυτό είναι μια συμπεριφορά που εσύ έχεις επιλεξει προκειμένου να μην καταπιαστεις με θέματα που κάνουν τζιζ. Τόσο απλό, δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτο.

Αν ξέρεις ήδη ποια είναι αυτά τα σοβαρά προβλήματα αλλά δεν έχεις την δύναμη ή δεν ξέρεις τον τρόπο να τα αντιμετωπίσεις, βρες έναν καλό ψυχολόγο να σου δείξει τον δρόμο.

Αν δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάω, πάλι χρειάζεσαι έναν καλό ψυχολόγο ώστε να ανακαλύψεις μαζί του τις εκκρεμότητες που έχεις κουκουλωσει και μετά φυσικά να τις τακτοποιήσεις.
Αυτό το λένε γενικά για τις αγχώδεις διαταραχές και για την κατάθλιψη και είναι λογικό αν το σκεφτείς. Ο οργανισμός αντιδράει με τον δικό του τρόπο σε διάφορα ερεθίσματα. Είτε με άσχετες σκέψεις και τελετουργίες (ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμοί) είτε με το να βυθιστεί τελείως στον δικό του κόσμο για να μην σκέφτεται. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό ισχύει για όλους μιας και παίζουν κι' άλλοι παράγοντες ρόλο στο να αναπτύξεις μια ασθένεια, όπως οι γενετικοί παράγοντες και κληρονομικότητα.

Στα του θέματος: είναι βαρύ και εξουθενωτικό αυτό που περνάει ο φίλος και δεν περνάει από μόνο του. Θέλει δουλειά και καθοδήγηση. Ο ψυχολόγος λογικά θα αποφασίσει σε ποιό στάδιο βρίσκεται και αν χρειαστεί φάρμακα.

:wave:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Μαρ 2021, 00:37

Και στις δύο περιπτώσεις βρες έναν φτηνό ψυγείατρο φίλε αλλά εγώ δίνω ένα 3,5 για την προσπάθεια και μόνον.
Άντε που μου καλομάθατε όλοι στον τσάμπα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Moser
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 19 Μαρ 2021, 10:07

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Moser » 28 Μαρ 2021, 14:22

δεν τρολαρω παιδια. απλα ειναι κατι που με βασανίζει εδω και 2.5 χρόνια. καθε μερα. εχω σπαμαρει Full το reddit γιατι ετσι βρισκω ανακουφιση στο προβλημα, αναλυοντας το ξανα και ξανα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Μαρ 2021, 14:31

Δοκίμασες κομπρεσέρ με νυχοκόπτη;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών