Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 30 Ιούλ 2018, 16:50

albert5-1.jpg
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 02 Αύγ 2018, 03:10

Ουσιαστικά καταλήγουμε πως η αξιολόγηση του IQ του Λυγερού είναι αμφισβητήσιμη και πως ο ίδιος είναι ένας τίποτας. Τρόμαξα με τα "ποιήματά" στο site του. Πρέπει να έχει σίγουρα κάποια μορφή παράνοιας.

Αξίζει να σημειώσουμε (όπως ειπωθηκε προηγουμένως) πως πάρα πολλοί άνθρωποι γνωστοί για το υψηλό IQ τους συνήθως δεν καταφέρνουν κάτι ιδιαίτερο από ακαδημαική άποψη.

mec

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 02 Αύγ 2018, 13:14

Τα «ποιήματα» τα γράφει και σε μορφή στήλης να φαίνονται για λογοτεχνία. Αν τα έγραφε κανονικά (οριζόντια), δεν θα διέφεραν και πολύ από ποστς φόρουμ. Και πολλοί εδώ μέσα γράφουν καλύτερα ποστς. Τι να πει κανείς;
Απλώς έχει πιάσει το νόημα, ότι μεγαλο μέρος του πληθυσμού δεν σκέφτεται, αλλά δρα με συνειρμούς κι εντυπωσιάζεται. Είναι κι ο εντυπωσιασμός ένα εργαλείο αποτελεσματικότητας για να προεκτείνεις τα όποια εφόδια έχεις.
Το να είσαι πολυγραφότατος, ας πούμε, και με τεράστια θεματολογία είναι κάτι που εντυπωσιάζει τις μάζες. Είναι επίσης πιθανό το άθλιο εμφανησιακά site του να θέλει να το περάσει για εκκεντρικότητα «είμαι εξυπνος, δεν έχω να αποδείξω τίποτα, κάνω ό,τι γουστάρω, είμαι αντισυμβατικός».
Η όλη κατάσταση μου θυμίζει έναν γνωστό μου πασόκο των 80ς που δικαιολογούσε τα πάντα στον Αντρέα με το σκεφτικό «αυτό έγινε εσκεμμένα έτσι, τον έχω για πολύ έξυπνο τον Αντρέα για να κάνει τέτοια βλακεία».


mrx0

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 06 Αύγ 2018, 01:06

Ο Λυγερός είναι υπηρέτης της ... Ανθρωπότητος, όπως ο ίδιος άλλωστε συχνά λέει.
Και του ανθρώπου; Αυτού όχι και τόσο. Γιατί όμως; Διότι ο άνθρωπος είναι κάτι το εφήμερο και περαστικό που κάποια στιγμή θα πεθάνει, ενώ η ανθρωπότητα κάτι το διαχρονικό. Οπότε ο άνθρωπος περνά σε δεύτερη μοίρα, εκτός κι αν είναι άνθρωπος που κι αυτός υπηρετεί την ανθρωπότητα όπως ο ίδιος.

Χριστιανός ορθόδοξος και φουλ εθνικιστής, ιδιαίτερα δημοφιλής λοιπόν σε εθνικιστικούς κύκλους, αυτός ο ... Δάσκαλος. :smt038

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών