Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 16 Ιούλ 2018, 15:08







https://www.vice.com/gr/article/8xvzv3/ ... xei-iq-189




Μπορεί να μετρηθεί πραγματικά η νοημοσύνη ενός ανθρώπου με τα αποτελέσματα ενός ή περισσότερων test IQ;
Η κίνηση που περιγράφεται από το VICE και το τελευταίο βίντεο παραπάνω θυμίζει ψυχρή μαθηματική λογική.
Μερικοί άνθρωποι κάνουν υπολογισμούς τέτοιους και βασίζονται μόνο σε αυτούς για να πάρουν σοβαρές αποφάσεις στη ζωή τους.
Μου έχει τύχει προσωπικά να μου εξηγεί κάποιος τέτοιος τύπος πως δεν με συμφέρει να αγοράσω αυτοκίνητο, κάνοντας μερικούς μαθηματικούς υπολογισμούς για το κόστος κ.ά. Το χαρακτηριστικό τους - απ' ότι έχω καταλάβει - είναι πως παραβλέπουν άλλες παραμέτρους, επικεντρώνονται μόνο στους μαθηματικούς υπολογισμούς. Αυτή την ιστορία μου θύμισε ο Νίκος Λυγερός με την υπόθεση που περιγράφεται παραπάνω (vice-video).
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5658
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Ιούλ 2018, 15:39

Τα έργα και ημέρες του από το άρθρο του vice που έβαλες περισσότερο σε Σώρρα 2 apentaros edition παραπέμπουν παρά σε ψυχρή συναισθηματική λογική.
Το υψηλό IQ του κ. Λυγερού τον έφερε για πρώτη φορά στη δημοσιότητα το 2002, όταν ξεκίνησε να δίνει σειρά διαλέξεων στην Κύπρο. Τότε, παρουσίασε ένα σχέδιο που ο ίδιος χαρακτηρισε μεγαλοφυές: να γονατίσει οικονομικά την Τουρκία με μαζικές προσφυγές στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) [..] παροτρύνονταν οι πρόσφυγες και οι συγγενείς των αγνοουμένων στην Κύπρο να του δώσουν έκαστος 250 κυπριακές λίρες, ενώ το Ίδρυμα θα έβαζε τις άλλες 250 από εισφορές δωρητών, για την καταχώρηση ατομικών προσφυγών.).

Λυγερός για ηθική και βαθμό IQ:
«Από 150 και κάτω υπάρχει δυσκολία. Ιστορικά, αυτό φαίνεται μέσα από τον ναζισμό, φασισμό. Ο Hitler ήταν πιο κάτω. Από τη δίκη της Νυρεμβέργης, οι μελέτες που έγιναν απέδειξαν ότι όσοι ναζιστές δικάστηκαν είχαν κάτω από 142. Δεν έχουμε φαινόμενα πιο πάνω. Από το 150 και πάνω, ο άνθρωπος δεν κάνει κακό. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει καλό. Μπορεί να είναι και άπρακτος. Ο Einstein στο 164 δεν έκανε κακό. Δεν ήταν για αυτόν αναγκαίο, όμως, να κάνει και καλό. Για εκείνον που διαθέτει από 180 και πάνω, είναι μονόδρομος να προσφέρει στην ανθρωπότητα, είναι αναγκασμένος να κάνει καλό»

Για τον Λυγερό από την συζήτηση στο άρθρο του στο wiki:
Στην ιστοσελίδα http://benl.primedu.uoa.gr/members.html υπάρχει το cv του και ο ίδιος αναφέρει ότι ΔΕΝ είναι καθηγητής σε Αθήνα και Λυών, αλλά επιστημονικός συνεργάτης κτλ, ενώ στα κανάλια αυτοπροβάλλεται ως καθηγητής στα δύο αυτά ιδρύματα. Αφήνω τα υπόλοιπα στην κρίση σας, ότι "ξεχωρίζει για 189 λόγους" (!) και ότι είναι ένας από τους 50 εξυπνότερους ανθρώπους στον κόσμο, όπως λέει στο βιογραφικό του. Λέει επίσης ότι έχει δημοσιεύσει 1200 + άρθρα (προφανώς μην αναφέροντας ότι τα έχει δημοσιεύσει στην ... ιστοσελίδα του (!!) και όχι σε conferences ή journals). Εν γένει, δεν κατανοώ τι νόημα είναι να υπάρχει λήμμα στην wikipedia για ένα άτομο του οποίου οι 2 βασικές δημοσιεύσεις είναι προγράμματα υπολογιστή που ψάχνει ακολουθίες πρώτων αριθμών και λύσεις εξίσωσης. Προτείνω την κατάργηση του άρθρου.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 16 Ιούλ 2018, 15:47

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την υπόθεση Σώρρα καθώς οι προσφυγές έγιναν από ότι γράφει το άρθρο αν και χωρίς αποτέλεσμα.
Δεν το βρίσκω σωστό να κατηγορούμε τον άνθρωπο για απάτη κ.λπ.

Αυτό που ήθελα να τονίσω, γράφοντάς το πιο απλά, είναι το εξής: Δεν σκέφτηκε ότι θα απορριφθούν για τους αναφερόμενους λόγους;

Δεν είπα για συναισθηματική λογική. Είπα για ψυχρή μαθηματική λογική αν μπορούμε να διατυπώσουμε τέτοιον όρο.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 16 Ιούλ 2018, 15:59

Επειδή έχω παρακολουθήσει ομιλία του και μίλησα για λίγο μαζί του (είχε έρθει πριν δύο χρόνια εδώ πάνω), θα πω μόνο δύο πράγματα:
1. Ποιος έβγαλε ότι έχει IQ 189; Έχω τις αμφιβολίες μου.
2. Ήταν αρκετά αγενής και ο τρόπος σκέψης του ήταν στα όρια του φασισμού.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5658
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 16 Ιούλ 2018, 16:20

Spiros252 έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 15:47
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την υπόθεση Σώρρα καθώς οι προσφυγές έγιναν από ότι γράφει το άρθρο αν και χωρίς αποτέλεσμα.
Δεν το βρίσκω σωστό να κατηγορούμε τον άνθρωπο για απάτη κ.λπ.

Αυτό που ήθελα να τονίσω, γράφοντάς το πιο απλά, είναι το εξής: Δεν σκέφτηκε ότι θα απορριφθούν για τους αναφερόμενους λόγους;

Δεν είπα για συναισθηματική λογική. Είπα για ψυχρή μαθηματική λογική αν μπορούμε να διατυπώσουμε τέτοιον όρο.
Δεν είναι μόνο το καταφανώς γελοίο πλάνο για το οποίο ζητούσε χρηματοδότηση 500 λίρες του 2002 ανά άτομο που με έκανε να σκεφτώ τον Σώρρα αλλά και το καλτ προσωπικότητας που φαίνεται να σπρώχνει γύρω από το άτομό του, δες π.χ. την παράθεσή που ισχυρίζεται ότι το IQ του τον κάνει εξ ορισμού ανεξίκακο.

Ευτυχώς φαίνεται να είναι πολύ απασχολημένος να είναι εντυπωσιασμένος από τον εαυτό του, αν δεις το lygeros.org δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν έχει περάσει σκέψη από το μυαλό του (ή μουτζούρα από το μολύβι του -- έχει και γκαλερί εικόνων) που να μην θεώρησε άξια ψηφιακής απαθανάτισης.
Ηράκλειτος έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 15:59
1. Ποιος έβγαλε ότι έχει IQ 189; Έχω τις αμφιβολίες μου.
Και στο wiki talk την ίδια απορία έχουν, μάλλον self reported είναι. Ούτε κυκλοφορεί κάποια βεβαίωση της Mensa που υποτίθεται ότι συμμετέχει. Κάποιος κακεντρεχής θα υπέθετε ότι ακριβώς για να μην καλείται να παρέχει τέτοιου είδους πιστοποιήσεις έκανε δικό του high iq society, pi society ή κάτι τέτοιο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23073
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Ιούλ 2018, 16:24

Ηράκλειτος έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 15:59
Επειδή έχω παρακολουθήσει ομιλία του και μίλησα για λίγο μαζί του (είχε έρθει πριν δύο χρόνια εδώ πάνω), θα πω μόνο δύο πράγματα:
1. Ποιος έβγαλε ότι έχει IQ 189; Έχω τις αμφιβολίες μου.
2. Ήταν αρκετά αγενής και ο τρόπος σκέψης του ήταν στα όρια του φασισμού.
και εγώ περίπου τα ίδια σκέφτηκα όταν άκουσα για 189 κλπ, σιγά δηλαδή τον εξυπνάκια.
Ήμουν κουρασμένος βέβαια, το χρέωσα μετά σε καθαρό κομπλεξισμό.


αυτό το βίντεο είναι ωραίο, αν κάποιος καταφέρει και το δει ολόκληρο θα ήθελα να μου πει τι ένοιωσε :)
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Ιούλ 2018, 16:28

Spiros252 έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 15:08
Δεν πρόλαβα να δω το βίντεο αλλά γενικά όταν θέλουμε να μετρήσουμε τη νοημοσύνη θα πρέπει να έχουμε συμφωνήσει ότι νοημοσύνη εννοούμε ένα μετρήσιμο μέγεθος με σαφές μέτρο.

Για μένα νοημοσύνη είναι μία γενικότερη κατάσταση που περιλαμβάνει ψυχικές λειτουργίες, αλληλεπίδραση με το περιβάλλον και επεξεργασία γεγονότων. Αυτό δεν βλέπω πως μπορεί να μετρηθεί και για ποιο λόγο.

Και γιατί να μην πάρεις αυτοκίνητο που θες; Πως δηλαδή θεωρείται έξυπνο να γλιτώσεις κάποια λεφτά που θα έχανες όταν έτσι κι αλλιώς είναι όλα εφήμερα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Ιούλ 2018, 16:36

Παιδιά δε θέλει πολύ σκέψη το ζήτημα. Αν ήταν οντως τόσο έξυπνος κατι θα είχε κάνει στη ζωή του, αν οχι στον ακαδημαϊκο τομέα κάπου αλλού -οπουδήποτε. Το οτι είναι ενας διεθνώς άγνωστος "ερευνητής" με μηδενική παρουσία πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις. Δεν ειναι δα λες και δεν υπάρχουν χιλιαδες Ελληνες καθηγητες πανεπιστημίων στο εξωτερικο και στην Ελλαδα με σοβαρες δημοσιευσεις και εργο να παρουσιάσουνε.

Τουλάχιστον έχει (ακούσιο) χιούμορ. Από το CV του (θεός να το κάνει)

Ο δρ. Νίκος Λυγερός είναι ο Έλληνας με τον υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης (189 στην κλίμακα Standford-Binet), γεννήθηκε στον Βόλο. Είναι ένας από τους 50 εξυπνότερους ανθρώπους στον κόσμο και παρότι διαθέτει ένα ομολογουμένως «βαρύ» βιογραφικό, παλεύει καθημερινά την τύχη και την ανάγκη με όπλο την σεμνότητα και τον αλτρουισμό που τον χαρακτηρίζουν.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10035
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Ιούλ 2018, 16:40

Κι αυτός έχει υψηλό δείκτη νοημοσύνης:

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Ιούλ 2018, 16:43

https://en.wikipedia.org/wiki/Evangelos_Katsioulis

A major contributor to this article appears to have a close connection with its subject. It may require cleanup to comply with Wikipedia's content policies, particularly neutral point of view. Please discuss further on the talk page. (November 2013) (Learn how and when to remove this template message)

Aλλη ανυπαρκτη ψωναρα απο κει
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Ορέστης 35

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιούλ 2018, 16:46

150 iq = 3.3 SD = η ηλικια του Εσταυρωμενου σε τυπικες αποκλισεις.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Ιούλ 2018, 16:47

lygeros.org
Πετυχημένη κατάληξη.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Ιούλ 2018, 16:48

1+5+0=6
3+3=6

Oντως! :o:o
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23073
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Ιούλ 2018, 16:50

πάντως για κάποιο λόγο αποφεύγουμε να αναφερθούμε στους πρακτικούς λόγους που ο Λυγερός είναι γνωστός. Στο όχι του Τάσσου, στα πετρέλαια του Σαμαρά, και στην συμφωνία που κάναμε τώρα με τα Σκόπια και τα σχόλια που έκανε.

Αν δεν ειναι ευφυής ο Λυγερός παιδιά, είναι πολύ τυχερός που είναι έξυπνος.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Ιούλ 2018, 16:53

enaon έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 16:50
πάντως για κάποιο λόγο αποφεύγουμε να αναφερθούμε στους πρακτικούς λόγους που ο Λυγερός είναι γνωστός. Στο όχι του Τάσσου, στα πετρέλαια του Σαμαρά, και στην συμφωνία που κάναμε τώρα με τα Σκόπια και τα σχόλια που έκανε.

Αν δεν ειναι ευφυής ο Λυγερός παιδιά, είναι πολύ τυχερός που είναι έξυπνος.
Μα στο σιβι του δεν αρχίζει: "Ο δρ Λυγερος ήταν απο τους πρώτους που προέτρεψαν τον τοτε Πρόεδρο της Κυπριακης Δημοκρατιας Τασσο Π.....". Αντιθετα λεει ξεκαθαρα και μοστραρει αυτο που εβαλα παραπανω. Και το λεει για να δωσει κυρος στις υπολοιπες αποψεις του. Και αυτο δεν ειναι και τοσο τιμιιο, ειδικα αν σκεφτεις οτι ειναι ενας διεθνως αγνωστος τυπακος.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών