Ψυχοθεραπείες

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 02 Ιουν 2021, 20:08

Να'σαι καλά, με κάλυψες. :)
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Ιουν 2021, 19:35

Ψυχανάλυση κάνω και πάει γαμάτα. Αν γίνει κουβέντα στο νήμα θα επεκταθώ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Ιουν 2021, 07:40

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:35
Ψυχανάλυση κάνω και πάει γαμάτα. Αν γίνει κουβέντα στο νήμα θα επεκταθώ.
Θα προέκρινα την ψυχανάλυση απο τη ψυχοθεραπεία. Τελικά δεν θα κάνω ψυχοθεραπεία, πήγα στο νέο γιατρό μου είπε πρέπει να ορίσεις στόχους για να ξεκινήσουμε. όλα καλά μέχρι εκείνο το σημείο, στη πραγματικότητα δεν θέλω να κάνω αλλαγές στη ζωή μου και δεν μπορώ να ορίσω στόχους.

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Ιουν 2021, 07:49

Ο νέος γιατρός αύξησε τη δοσολογία από 3 Mg στα 5 λέγοντας ότι άλλοι παίρνουν και 30. Τον άκουσα και για δυο βδομάδες το πήρα όσο μου είπε αλλά είχα όλο το βράδυ ένα παρανοικό κεφάλι καζάνι, ανήσυχο ύπνο, ταχυπαλμία και ένα φούσκωμα στο στήθος, βαριά ανάσα, ένιωθα σαν να πρόκειται να πεθάνω. Μου είπε να μη το παίρνω βράδυ κ να το παίρνω το πρωί, ε μετά τις 3 ξέμενα από κάθε ικμάδα και ενέργεια, κοιμόμουν ή ήμουν απλά όλη την ώρα ξαπλωμένος να κοιτάω το ταβάνι. Του τα είπα και μου φάνηκε σαν να τα υποτίμησε. Αποφάσισα να επαναφέρω τη δοσολογία στα 3 Mg και απλά του το ανακοίνωσα

Πήγα στον παλίο γιατρό και μου είπε ότι καλά έκανα που το επανέφερα στη χαμηλή προηγούμενη δοσολογία. Είπε ότι εδώ και 3 χρόνια υποδοσολογούμαι αλλά επιδεικνύω σταθερότητα και θεαματική πρόοδο και ότι κάθε άνθρωπος είναι ανεκτικός προς το φάρμακο σε συγκεκριμένη δοσολογία. Είπε ότι αυτό που έκανα να το μειώνω ελάχιστα σε μεγάλα χρονικά διαστήματα ήταν μια καλή τακτική αν πρόκειται να κάνω διακοπή της αγωγής μελλοντικά γιατί το φάρμακο δημιουργεί προβλήματα κατά την απόσυρση. Είπε ότι είναι λάθος αυτό που είπε ο νέος γιατρός ότι η δοσολογία μια ανεβαίνει μια κατεβαίνει αναλόγως και διαπίστωσε ότι τώρα δεν συντρέχουν λόγοι για την αύξηση.

Επίσης οι γιατροί έχουν κάποιες διαφωνίες ως προς τη διάγνωση

Τι να πεις

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4310
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 26 Ιουν 2021, 14:05

anax81 έγραψε:
26 Ιουν 2021, 07:49
Ο νέος γιατρός αύξησε τη δοσολογία από 3 Mg στα 5 λέγοντας ότι άλλοι παίρνουν και 30. Τον άκουσα και για δυο βδομάδες το πήρα όσο μου είπε αλλά είχα όλο το βράδυ ένα παρανοικό κεφάλι καζάνι, ανήσυχο ύπνο, ταχυπαλμία και ένα φούσκωμα στο στήθος, βαριά ανάσα, ένιωθα σαν να πρόκειται να πεθάνω. Μου είπε να μη το παίρνω βράδυ κ να το παίρνω το πρωί, ε μετά τις 3 ξέμενα από κάθε ικμάδα και ενέργεια, κοιμόμουν ή ήμουν απλά όλη την ώρα ξαπλωμένος να κοιτάω το ταβάνι. Του τα είπα και μου φάνηκε σαν να τα υποτίμησε. Αποφάσισα να επαναφέρω τη δοσολογία στα 3 Mg και απλά του το ανακοίνωσα

Πήγα στον παλίο γιατρό και μου είπε ότι καλά έκανα που το επανέφερα στη χαμηλή προηγούμενη δοσολογία. Είπε ότι εδώ και 3 χρόνια υποδοσολογούμαι αλλά επιδεικνύω σταθερότητα και θεαματική πρόοδο και ότι κάθε άνθρωπος είναι ανεκτικός προς το φάρμακο σε συγκεκριμένη δοσολογία. Είπε ότι αυτό που έκανα να το μειώνω ελάχιστα σε μεγάλα χρονικά διαστήματα ήταν μια καλή τακτική αν πρόκειται να κάνω διακοπή της αγωγής μελλοντικά γιατί το φάρμακο δημιουργεί προβλήματα κατά την απόσυρση. Είπε ότι είναι λάθος αυτό που είπε ο νέος γιατρός ότι η δοσολογία μια ανεβαίνει μια κατεβαίνει αναλόγως και διαπίστωσε ότι τώρα δεν συντρέχουν λόγοι για την αύξηση.

Επίσης οι γιατροί έχουν κάποιες διαφωνίες ως προς τη διάγνωση

Τι να πεις
2 πράγματα θα πω από εμπειρία και χωρίς να είμαι ειδικός-γιατρός. αν θες συζήτα τα με τον γιατρό.

1) οι ψυχίατροι μέχρι να βρουν το sweet spot, το φάρμακο που σου ταιριάζει, στην σωστή δοσολογία, πειραματίζονται και δοκιμάζουν διάφορα.
2) αν είσαι όντως διπολικός με ψυχωσικά στοιχεία, βγάλε απ' το μυαλό σου ότι κάποια στιγμή θα διακόψεις την αγωγή. θα πρέπει να την ρυθμίζεις και να την παίρνεις συνέχεια.

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Ιουν 2021, 19:13

Και οι δύο γιατροί λένε ότι η διακοπή είναι μια προοπτική, ότι η δοσολογία που παίρνω 3 χρόνια τώρα δεν είναι καν συντήρηση άρα δοκιμάστηκα στο χρόνο.

όσο για τη διάγνωση του επεισοδίου δεν μπορεί να τοποθετηθεί κάπου

Στοιχεία διπολικής χωρίς κατάθλιψη

Στοιχεία σχιζοσυναισθηματικής χωρίς σχιζοφρένεια

Στοιχεία ψύχωσης ως απόρροια των δύο παραπάνω

Θέλει χρόνο για να οριστικοποιηθεί η διάγνωση του επεισοδίου, αλλά ξαναλέω το να κάνεις μια φορά επεισόδιο δεν σημαίνει ότι είσαι ασθενής τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι γιατροί, δεν θεωρούμαι ούτε ψυχωσικός ουτε διπολικός σήμερα

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 26 Ιουν 2021, 19:22

anax81 έγραψε:
26 Ιουν 2021, 19:13
Και οι δύο γιατροί λένε ότι η διακοπή είναι μια προοπτική, ότι η δοσολογία που παίρνω 3 χρόνια τώρα δεν είναι καν συντήρηση άρα δοκιμάστηκα στο χρόνο.

όσο για τη διάγνωση του επεισοδίου δεν μπορεί να τοποθετηθεί κάπου

Στοιχεία διπολικής χωρίς κατάθλιψη

Στοιχεία σχιζοσυναισθηματικής χωρίς σχιζοφρένεια

Στοιχεία ψύχωσης ως απόρροια των δύο παραπάνω

Θέλει χρόνο για να οριστικοποιηθεί η διάγνωση του επεισοδίου, αλλά ξαναλέω το να κάνεις μια φορά επεισόδιο δεν σημαίνει ότι είσαι ασθενής τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι γιατροί, δεν θεωρούμαι ούτε ψυχωσικός ουτε διπολικός σήμερα
Να παα σε ψυχοθεραπευτή/ψυχολόγο/ψυχαναλυτή να σου βγάλει διάγνωση.

Συνήθως για αυτούς αυτά κάνουν μπαμ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 19 Ιούλ 2021, 20:49

Κάπου εδώ κλείνει το κεφάλαιο ψυχοθεραπείας για μένα πριν καν ξεκινήσει. Ο Ψυχίατρος - ψυχοθεραπευτής μου μετά το πέρας των 5 προκαταρκτικών συναντήσεων είπε ότι είμαι μια χαρά και δεν συντρέχουν λόγοι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Πήγα και σε δεύτερο ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή και μου είπε τα ίδια, δεν μου ανανέωσε το ραντεβού. πρόσθεσε ότι η δοσολογία που παίρνω 3 χρόνια τώρα είναι τίποτα και μηδαμινή χωρίς νόημα και πρότεινε να κόψω το φάρμακο και αν ποτέ αισθανθώ κάποια αστάθεια να επικοινωνήσω.

Εν τέλει είμαι καλά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών