Ψυχοθεραπείες

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 04 Μάιος 2021, 08:46

Who is The 4th man έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:05


ζητω συγνωμη εκ των προτέρων γιατί είναι προσωπικό ευαίσθητο αλλά υποθέτω πως
πρόκειται για κάποια νεύρωση που οί ρίζες βρίσκονται σε τραυματικη εμπειρία
της παιδικής ζωής και ακολούθησε ή απώθηση καί τωρα εκφράζεται οργανικά;
άν έριχνες μια ματιά εδω θα καταλάβαινες ότι πρέπει να έχεις τα μάτια σου 300
γυρω απ'το θεμα τού ψυχολόγου...τουλάχιστον εδω στην ελλάδα
Εικόνα

Εικόνα


στη σχολή τής βιεννης στίς συνεδρίες εφάρμοζαν ύπνωση προκειμένου με τη καθοδήγηση
τού ιατρου-ψυχολόγου να βιώσει ό ασθενής καταστάσεις στο προσωπικό ασύνειδο καί
εί δυνατόν να συνδιαλαγεί μ'αυτές δηλ να τίς φέρει στό συνειδητό....

τό μπλε στη 1η εικονα είναι του Κ.Γιούνγκ-εκδ.ιάμβλιχος
στη 2η εικονα ειναι στις εκδ.νεα πολιτεία
Σωστά το πρώτο στάδιο είναι η νεύρωση που αναπτύχθηκε απο εμπειρίες στις παιδικής ηλικίας 5-12 ετών. Αυτά καθυστέρησαν την ανάπτυξη της προσωπικότητάς μου και όταν σε κατοπινά χρόνια σφυρηλατήθηκε πετάχτηκαν κάτω απο το χαλάκι. Ένιωθα ότι προχωράω, ότι εξελίσσομαι ότι κάθε πενταετία της ζωής μου είναι μια τομή σε σχέση με το παρελθόν. Ωστόσο κάποιες εκδηλώσεις μου υποδείκνυαν την ύπαρξη νεύρωσης. Στο ψυχωσικό σύνδρομο πριν 4 χρόνια πριν, όλα ήρθαν στην επιφάνεια. Άνοιξε μια πύλη όπου συνειδητό υποσυνείδητο και ασυνείδητο επικοινωνούσαν σαν συγκοινωνούντα δοχεία, πράγμα επώδυνο και καταστροφικό καθώς δεν υπήρχε ο έλεγχος και οι τεχνικές του ειδικού, ήταν ένας μηχανισμός που έτρεχε ανεξέλεγκτα. Για παράδειγμα έτρεχαν εικόνες και λέξεις στη σκέψη μου, όπως ένα δέντρο, που μου προκαλούσαν άγχος, οδύνη και ψυχικό τραύμα. Έψαχνα να βρω, να θυμηθώ να το αντιστοιχίσω με γεγονότα της ζωής μου χωρίς αποτέλεσμα. θύμωνα και αρνούμουν ότι έχω αυτές τις τραυματικές εμπειρίες, τις απέδιδα σε παιχνίδια του μυαλού. Μπορεί να ήταν πάνω απο τις δυνάμεις μου να τα λύσω και να τα αντιμετωπίσω αλλά εν τέλει όταν πήρα φαρμακευτική αγωγή και σταμάτησε αυτή η επικοινωνία με το υποσυνείδητο κ το ασυνείδητο ένιωσα ότι η διαδικασία αυτή ήταν ψυχοθεραπευτική. Τώρα πλέον τίποτα δεν υποδεικνύει την ύπαρξη νεύρωσης απλά δεν ξέρω αν τα τακτοποίησα ή αν βρίσκονται όλα μέσα μου σε ύπνωση. Θα δείξει στο μέλλον γιατί είμαι σε επικοινωνία με τον γιατρό μου, μειώσαμε στο ελάχιστο την αγωγή και του χρόνου, αν δείξω αυτή τη σταθερότητα θα τη διακόψω. η Ψυχοθεραπεία είναι για μένα η ενίσχυση της άμυνάς μου μπροστά σε αυτό το ενδεχόμενο

the comet the course the tail

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 04 Μάιος 2021, 12:32

εγώ είχα κάνει κάποια τεστ θυμάμαι στον ψυχ, για να δει αν κρίνεται σκόπιμη ψυχοθεραπεία και βγήκαν αρνητικά. είχα όπως είπε ο doc μια δομημένη προσωπικότητα. και επίγνωση. πάντα. επίγνωση. αυτό με κρατάει όρθιο ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 07 Μάιος 2021, 14:31

the comet the course the tail έγραψε:
04 Μάιος 2021, 12:32
εγώ είχα κάνει κάποια τεστ θυμάμαι στον ψυχ, για να δει αν κρίνεται σκόπιμη ψυχοθεραπεία και βγήκαν αρνητικά. είχα όπως είπε ο doc μια δομημένη προσωπικότητα. και επίγνωση. πάντα. επίγνωση. αυτό με κρατάει όρθιο ακόμα.
Το θέμα είναι να βρεις καλό ψυχολόγο.Αλλιως είναι χάσιμο χρόνου η ψυχοθεραπεια

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 25 Μάιος 2021, 23:11

Έκανα επιτέλους τη πρώτη συνεδρία αναλυτικής ψυχοθεραπείας με τη ψυχολόγο. Εντυπώσεις θετικότατες.

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω γνώμες

η ψυχολόγος μου έβαλε μια άσκηση να γράψω κάτι. Έγραψα πράγματα που ουδέποτε τα συζήτησα με τον ψυχίατρο. Αύριο έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο... τι να κάνω? Να του το δείξω ή θα είναι απρέπεια προς τη δουλειά της ψυχολόγου? Απο τη μία θέλω πολύ να το δείξω από την άλλη αυτό δεν θα δημιουργήσει παρεμβάσεις του ενός στη δουλειά του άλλου? είναι δεοντολογικό? Μεγάλο μπέρδεμα....

Υπόψιν ο ψυχίατρος δεν είναι σε θέση να κάνει συνεδρίες ψυχοθεραπείας λόγω περιορισμένου χρόνου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2021, 08:19

anax81 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:35
Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
Εγώ με τη ψυχολόγο που μίλησα έχει 20ετη κ βάλε εμπειρία στη γνωστική αναλυτική κ μου είπε ότι θέλει προσοχή κ σταδιακά βήματα γιατί είναι επώδυνο. ότι πολλοί θεραπευμένοι νιώθουν έντονη δυσφορία και καταρρέουν. Αισθάνθηκε εσύ σε κάποια φάση έτσι?

Είναι βέβαια στο χαρακτήρα του καθενός, εγώ προσωπικά νιώθω ότι τίποτα δεν μπορεί να με ταράξει
Αν είναι έτσι, τι ακριβώς θέλεις από την ψυχολόγο;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 26 Μάιος 2021, 15:50

anax81 έγραψε:
25 Μάιος 2021, 23:11
Έκανα επιτέλους τη πρώτη συνεδρία αναλυτικής ψυχοθεραπείας με τη ψυχολόγο. Εντυπώσεις θετικότατες.

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω γνώμες

η ψυχολόγος μου έβαλε μια άσκηση να γράψω κάτι. Έγραψα πράγματα που ουδέποτε τα συζήτησα με τον ψυχίατρο. Αύριο έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο... τι να κάνω? Να του το δείξω ή θα είναι απρέπεια προς τη δουλειά της ψυχολόγου? Απο τη μία θέλω πολύ να το δείξω από την άλλη αυτό δεν θα δημιουργήσει παρεμβάσεις του ενός στη δουλειά του άλλου? είναι δεοντολογικό? Μεγάλο μπέρδεμα....

Υπόψιν ο ψυχίατρος δεν είναι σε θέση να κάνει συνεδρίες ψυχοθεραπείας λόγω περιορισμένου χρόνου
Ξέρει ο ένας για την ύπαρξη του αλλου;
Τι έκανες;
Θα εχει ενδιαφερον αν το έδειξες...
Παρατηρητής...

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Μάιος 2021, 22:05

ksk έγραψε:
26 Μάιος 2021, 15:50
anax81 έγραψε:
25 Μάιος 2021, 23:11
Έκανα επιτέλους τη πρώτη συνεδρία αναλυτικής ψυχοθεραπείας με τη ψυχολόγο. Εντυπώσεις θετικότατες.

Έχω ένα πρόβλημα και θέλω γνώμες

η ψυχολόγος μου έβαλε μια άσκηση να γράψω κάτι. Έγραψα πράγματα που ουδέποτε τα συζήτησα με τον ψυχίατρο. Αύριο έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο... τι να κάνω? Να του το δείξω ή θα είναι απρέπεια προς τη δουλειά της ψυχολόγου? Απο τη μία θέλω πολύ να το δείξω από την άλλη αυτό δεν θα δημιουργήσει παρεμβάσεις του ενός στη δουλειά του άλλου? είναι δεοντολογικό? Μεγάλο μπέρδεμα....

Υπόψιν ο ψυχίατρος δεν είναι σε θέση να κάνει συνεδρίες ψυχοθεραπείας λόγω περιορισμένου χρόνου
Ξέρει ο ένας για την ύπαρξη του αλλου;
Τι έκανες;
Θα εχει ενδιαφερον αν το έδειξες...
Ναι ξέρει ο ένας για την ύπαρξη του άλλου αλλά δεν γνωρίζονται, τώρα ξεκίνησα με τη ψυχολόγο

Τελικά το έδειξα στον ψυχίατρο αλλά πριν το δείξω συμφωνήσαμε να μην γίνει κανένας σχολιασμός για να μην επηρεαστεί η ψυχοθεραπευτική διαδικασία.

Δεν τήρησε το λόγο του, όχι μόνο το σχολίασε αλλά έκανε και αυθαίρετες ερμηνείες. Βασικά αιφνιδιάστηκε πολύ, έγινε αμήχανος και νευρικός με εμένα να προσπαθώ να σπάσω τον πάγο. Βασικά εγω ενδιαφερόμουν πιο πολύ για τη ψυχολογική του κατάσταση απ΄ότι αυτός που είναι ειδικός για τη δική μου.

Σε ένα κείμενο συνεκτικό και αναλυτικό, άκρως διαφωτιστικό, ένα ψυχογράφημα σε βάθος, με πολυπρισματική προσέγγιση και τεκμηριωμένη ακολουθία αιτίας αιτιατού, εκείνος απομόνωνε λέξεις και φράσεις απο το σύνολο και έκανε ερμηνείες εντελώς ανεδαφικές δείχνοντας ότι είχε πρόβλημα κατανόησης του κειμένου. Μερικά σημεία τα προσπέρασε ως ανευ σημασίας ενώ αποδεδειγμένα είναι θέματα που απασχολούν την επιστήμη και βρίσκονται στην επικαιρότητα από του γεννησιμιού της. Ε στο τέλος με κατηγόρησε για εγωισμό προσθέτοντας ότι η παρατήρηση αυτή είναι ψυχοθεραπευτική!

Δεν υπήρξε τέτοιο προηγούμενο στα 4 χρόνια που με βλέπει. Σίγουρα θα τον αλλάξω, θα πάω στην επόμενη συνάντηση και θα τον ευχαριστήσω για τη συνεργασία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 26 Μάιος 2021, 22:08

Ποια η εσωτερη ανάγκη σου να του το δείξεις;
Γιατί δεν του τα ειπες αλλα εμμέσως του τα έδειξες; Μήπως κατα βάθος φοβήθηκες την γνώμη του για ολα αυτά;
Παρατηρητής...

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Μάιος 2021, 22:39

ksk έγραψε:
26 Μάιος 2021, 22:08
Ποια η εσωτερη ανάγκη σου να του το δείξεις;
Γιατί δεν του τα ειπες αλλα εμμέσως του τα έδειξες; Μήπως κατα βάθος φοβήθηκες την γνώμη του για ολα αυτά;
Είχα άγχος για τη συνάντηση με τη ψυχολόγο γιατί τώρα τη γνώρισα. Είναι αστείο αλλά το έδειξα για να περάσει το κείμενο ένα crash test και να πάω με αυτοπεποίθηση στη ψυχοθεραπεύτρια. Απλά ας πούμε ήθελα να το βαθμολογήσει χωρίς πολλά πολλά. Μάλιστα εκείνος πρότεινε πρώτος να μη γίνει σχολιασμός, με πρόλαβε.

Δεν είχα κανένα ενδοιασμό γιατί δεν περίμενα να είναι τόσο παρεμβατικός, ήταν πέρα απο κάθε δεοντολογία

Δεν του τα είπα στα 4 χρόνια που με βλέπει γιατί ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε να με ψάξει σε βάθος, η ψυχολόγος μου ανέθεσε άσκηση και αμέσως άνοιξα τα παραθυράκια της ψυχής μου. Μαζί του δεν είχα κανένα κίνητρο να ασχοληθώ με όλα αυτά.

όταν έγραψα 20 σελίδες για το ψυχωσικό πριν 3 χρόνια γύρισε και μου είπε τι το ήθελες? έχει πια ακαδημαϊκό χαρακτήρα. Το διάβασε 1 χρόνο μετά απο τη στιγμή που το πήρε και τελικά μια μέρα ήρθε και αναγνώρισε τη σημασία του, λέγοντας ότι από μόνος μου έκανα κάτι που είναι ευθύνη ενός γιατρού.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 26 Μάιος 2021, 22:44

Μήπως ξαναλέω τον φοβήθηκες αρχικά;
Μήπως ενδόμυχα ήθελες να τα μάθει;
Παρατηρητής...

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 26 Μάιος 2021, 23:15

ksk έγραψε:
26 Μάιος 2021, 22:44
Μήπως ξαναλέω τον φοβήθηκες αρχικά;
Μήπως ενδόμυχα ήθελες να τα μάθει;
Ας πούμε ήξερε τη ψυχική μου κατάσταση και την ιδιοσυγκρασία μου καλά αλλά σε τίτλους. όταν είδε κείμενο σε ανάπτυξη πως τα έδεσα αντέδρασε

Παράδειγμα: πριν δυο συνεδρίες όταν εκδήλωσα τη πρόθεση να πάω σε ψυχολόγο είπα κάτι απο αυτά που έγραψα. Ε λοιπόν η πιο καυστική και προσβλητική ερμηνεία του ήταν πάνω σε αυτό που είχε ήδη ακούσει. Ξέχασε μάλλον ότι πριν δυο συνεδρίες γέλασε και περιπαιχτικά μου είπε να μη το πω στη ψυχολόγο τόσο ωμά, γιατί θα αναστατωθεί, είναι αλλιώς να τα ακούει ο ψυχίατρος.

Μήπως βγάζεις λάδι τον ψυχίατρο? δεν υπάρχουν αυθεντίες

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 26 Μάιος 2021, 23:39

Ήρεμα και καλο βράδι.
Παρατηρητής...

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 31 Μάιος 2021, 17:09

Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μετρημένοι στην Ελλάδα μπορούν να μου κάνουν ψυχοθεραπεία.

η πολύπειρη ψυχολόγος έριξε λευκή πετσέτα και με παρέπεμψε αλλού

ο ψυχίατρος που με παρακολουθούσε 4 χρόνια άφησε ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι ό,τι μπορούσε να προσφέρει το πρόσφερε. Θα έχουμε πλέον τυπικές συναντήσεις 2-3 φορές το χρόνο έτσι για να μη χαθούμε

οπότε ανοίγω πανιά και πάω να επιλέξω ανάμεσα σε 2-3 γιατρούς για τους οποίους πήρα συστάσεις απο τους προηγούμενους θεραπευτές. Είμαι περίεργος, θα δεχθούν την πρόκληση να μου κάνουν ψυχοθεραπεία? Θα βρουμε κάποια άκρη να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό που η πολυπλοκότητα και η πολυσύνθετη προσωπικότητά μου δημιούργησε? οψόμεθα!

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιουν 2021, 14:31

anax81 έγραψε:
31 Μάιος 2021, 17:09
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μετρημένοι στην Ελλάδα μπορούν να μου κάνουν ψυχοθεραπεία.

η πολύπειρη ψυχολόγος έριξε λευκή πετσέτα και με παρέπεμψε αλλού

ο ψυχίατρος που με παρακολουθούσε 4 χρόνια άφησε ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι ό,τι μπορούσε να προσφέρει το πρόσφερε. Θα έχουμε πλέον τυπικές συναντήσεις 2-3 φορές το χρόνο έτσι για να μη χαθούμε

οπότε ανοίγω πανιά και πάω να επιλέξω ανάμεσα σε 2-3 γιατρούς για τους οποίους πήρα συστάσεις απο τους προηγούμενους θεραπευτές. Είμαι περίεργος, θα δεχθούν την πρόκληση να μου κάνουν ψυχοθεραπεία? Θα βρουμε κάποια άκρη να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό που η πολυπλοκότητα και η πολυσύνθετη προσωπικότητά μου δημιούργησε? οψόμεθα!
Αν μου επιτρέπεις να σε προσεγγίσω και πάντα με σεβασμό, έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Χρειάζεσαι σίγουρα υποστήριξη; Μήπως σου έχει γίνει εμμονή, πως χρειάζεσαι βοήθεια;
2. Πώς ορίζεις την πολυπλοκότητα του χαρακτήρα σου, με το μέτρο της μοναδικότητας;
3.Άνοιξες πανιά για να καλλιτερεύσεις τη ζωή σου, ή αναλώνεσαι στο ψάξιμο της ψυχοθεραπείας, αποκλειστικά;
4. Έχεις κοινωνική ζωή;

Ευχαριστώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 02 Ιουν 2021, 08:04

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιουν 2021, 14:31
anax81 έγραψε:
31 Μάιος 2021, 17:09
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μετρημένοι στην Ελλάδα μπορούν να μου κάνουν ψυχοθεραπεία.

η πολύπειρη ψυχολόγος έριξε λευκή πετσέτα και με παρέπεμψε αλλού

ο ψυχίατρος που με παρακολουθούσε 4 χρόνια άφησε ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι ό,τι μπορούσε να προσφέρει το πρόσφερε. Θα έχουμε πλέον τυπικές συναντήσεις 2-3 φορές το χρόνο έτσι για να μη χαθούμε

οπότε ανοίγω πανιά και πάω να επιλέξω ανάμεσα σε 2-3 γιατρούς για τους οποίους πήρα συστάσεις απο τους προηγούμενους θεραπευτές. Είμαι περίεργος, θα δεχθούν την πρόκληση να μου κάνουν ψυχοθεραπεία? Θα βρουμε κάποια άκρη να λύσουμε τον γόρδιο δεσμό που η πολυπλοκότητα και η πολυσύνθετη προσωπικότητά μου δημιούργησε? οψόμεθα!
Αν μου επιτρέπεις να σε προσεγγίσω και πάντα με σεβασμό, έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Χρειάζεσαι σίγουρα υποστήριξη; Μήπως σου έχει γίνει εμμονή, πως χρειάζεσαι βοήθεια;
2. Πώς ορίζεις την πολυπλοκότητα του χαρακτήρα σου, με το μέτρο της μοναδικότητας;
3.Άνοιξες πανιά για να καλλιτερεύσεις τη ζωή σου, ή αναλώνεσαι στο ψάξιμο της ψυχοθεραπείας, αποκλειστικά;
4. Έχεις κοινωνική ζωή;

Ευχαριστώ.
Είναι εύστοχες οι παρατηρήσεις

1. είμαι σε φαρμακευτική αγωγή 4 χρόνια, παίρνω την ελαχιστότατη δοσολογία και το επόμενο βήμα είναι η οριστική διακοπή. Δεν γίνεται δηλαδή περαιτέρω μείωση. Πρέπει να αποσοβηθεί ο κίνδυνος υποτροπής άρα ναι χρειάζομαι στήριξη σε ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο ώστε να εξοπλίσω τον εαυτό μου.

2. ο χαρακτήρας μου είναι πολύπλοκος και σύνθετος, ο νέος γιατρός, καθηγητής, μάλλον πάει να ανατρέψει την αρχική διάγνωση. Θα το ξέρω στην επόμενη συνάντηση. Μάλλον έχω διπολική με κάποια ψυχωσικά στοιχεία αλλά περιμένω να ακούσω τον γιατρό. Ειδικά στους διπολικούς η αίσθηση της μοναδικότητας είναι σύνηθες.

4. Βαριέμαι τις συναναστροφές και τις ανούσιες συζητήσεις τη στιγμή που έχω θέματα τα οποία δεν γίνονται κατανοητά από τον πολύ κόσμο. Ας πούμε ότι ξεχνάω τις μεταφυσικές μου εμπειρίες, που τις ξεχνάω και δεν με απασχολούν στη καθημερινότητά μου, στις περιόδους ύφεσης χάνω κάθε ενδιαφέρον, τουλάχιστον ευτυχώς σε μένα δεν υπάρχει οξύ πρόβλημα κατάθλιψης τότε, είμαι απόλυτα λειτουργικός.

3. η ίαση είναι πολύ δύσκολη διαδικασία, σου είπα δεν αρκούμαι να βγαίνω για καφέ, να πηγαίνω θέατρο κινηματογράφο και να λαμβάνω ικανοποίηση με απλά πράγματα. Μαρέσει να βάζω στόχους, εργασιακούς εκπαιδευτικούς ή κάτι τελοσπάντων δύσκολο και να αφοσιώνομαι σε αυτό με μανία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών