Ψυχοθεραπείες

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
anax81

Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 03 Απρ 2021, 11:43

Ποιο είδος ψυχοθεραπείας προτιμάτε και γιατί? έχετε κάνει? είχε αποτέλεσμα? υπάρχει σε γενικές γραμμές η γνωστική συμπεριφορική, η γνωστική αναλυτική και η ψυχοδυναμική. Απο τα λίγα που κατάλαβα η γνωστική συμπεριφορική είναι πιο τυποποιημένη, η αναλυτική είναι πιο ψυχαναλυτική ενώ η ψυχοδυναμική έχει μια μεθοδολογία όπου η θεραπεία επιτυγχάνεται μέσω του θυμού σου προς τον εαυτό σου και τους άλλους και δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία όλων. έτσι πολύ απλοικά.

Θα επιλέγατε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για ψυχοθεραπεία? προσωπικά πιστεύω ότι ο ψυχολόγος είναι πιο θεωρητικός και συζητήσιμος, ο διάλογος γίνεται αβίαστα και έχει μεγαλύτερη ενσυναίσθηση. ο ψυχίατρος απο την άλλη είναι πιο επιστημονολάγνος, έχει στενότερη οπτική για τη κοινωνία βυθυσμένος μια ζωή στα επιστημονικά του συγγράμματα και εστιάζει σε θέματα ψυχοφαρμακολογίας. Γνώμη μου είναι ότι ο ψυχίατρος θα μπορούσε να κουράρει τη ψυχική ασθένεια και ό,τι στρέφεται γύρω απο αυτή αλλά για ψυχοθεραπεία θα ήταν δόκιμη η προσφυγή σε ψυχολόγο. Έτσι αποφεύγει κάποιος να έχει δύο γιατρούς κάτι που φέρνει σε δύσκολη θέση τους ίδιους τους γιατρούς.

Απο την άλλη αν κάποιος έχει ιστορικό ψυχικού νοσήματος, παρακολουθείται απο γιατρό και πάει σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος θα νιώσει ελεύθερος να εφαρμόσει απαρέγκλιτα το ψυχοθεραπευτικό του μοντέλο? Δεν θα πλανάται η σκιά του γιατρού πάνω σε κάθε συνεδρία? δεν θα είναι διστακτικός κ ευθυνόφοβος? Αυτό το ερώτημα με απασχολεί ιδιαίτερα. Βρήκα μια έμπειρη ψυχολόγο αλλά έκλεισε το γραφείο της λόγω covid πριν πάω στη πρώτη συνεδρία. Περίμενα ένα ολόκληρο μήνα και μου λέει τώρα ότι θα είναι κλειστή για ένα μήνα ακόμα. Απογοητεύτηκα, γιατί αν ο λόγος είναι ο covid και ο φόβος της, νομίζω ότι αυτό λέει πολλά για τον χαρακτήρα της, θα ήθελα έναν πιο τολμηρό θεραπευτή, δεν ξερω... και εγώ εργάζομαι σε χώρο με κίνηση δεν σταμάτησα τη δουλειά. Και δεν είναι ένας χώρος όπου απλά μπαίνει ένας ένας κάθε ώρα. Δηλαδή κάπου ώπα με τον covid

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Απρ 2021, 12:45

Τύπε, μήπως ξέχασες ένα x στο ψευδώνυμό σου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

- Casper -

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 04 Απρ 2021, 13:01

anax81 έγραψε:
03 Απρ 2021, 11:43
Απο την άλλη αν κάποιος έχει ιστορικό ψυχικού νοσήματος, παρακολουθείται απο γιατρό και πάει σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος θα νιώσει ελεύθερος να εφαρμόσει απαρέγκλιτα το ψυχοθεραπευτικό του μοντέλο? Δεν θα πλανάται η σκιά του γιατρού πάνω σε κάθε συνεδρία? δεν θα είναι διστακτικός κ ευθυνόφοβος? Αυτό το ερώτημα με απασχολεί ιδιαίτερα.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Άλλη είναι η δουλειά του γιατρού, άλλη του ψυχολόγου. Ακόμη κι' αν ο γιατρός είναι ψυχοθεραπευτής, αν επιλέξεις να κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος απλά ενημερώνεται από τον γιατρό για την πορεία σου, όπως και αντίστροφα. Δεν παρεμβαίνει ο ένας στην δουλειά του άλλου. Είναι απλά σε συνεννόηση για να καταφέρουν να σε βοηθήσουν. Σε ψυχικές ασθένειες τα φάρμακα ανακουφίζουν τα συμπτώματα του ασθένη, δεν εξαφανίζουν το πρόβλημα. Και η ψυχοθεραπεία βοηθάει γενικά στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα της ασθένειάς σου, γεγονότα και γενικά την καθημερινότητά σου. Αναλόγος της ασθένειας και του χαρακτήρα του καθενός, θα αποφασίσει (μαζί με τον γιατρό ή ψυχολόγο του) ποιά θεραπεία είναι πιο κατάλληλη για εκείνον. Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, κάνετε δουλειά και βλέπεις πως σε κάθε επίσκεψη ΣΕ ΑΚΟΥΕΙ, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο. Γιατί σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν και ψυχολόγοι χωρίς ενσυναίσθηση. Προσωπικά θα διάλεγα γιατρό και για τα 2 (φάρμακα και ψυχοθεραπεία). Να με αναλαμβάνει δηλαδή ένας άνθρωπος.

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 04 Απρ 2021, 14:40

- Casper - έγραψε:
04 Απρ 2021, 13:01
anax81 έγραψε:
03 Απρ 2021, 11:43
Απο την άλλη αν κάποιος έχει ιστορικό ψυχικού νοσήματος, παρακολουθείται απο γιατρό και πάει σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος θα νιώσει ελεύθερος να εφαρμόσει απαρέγκλιτα το ψυχοθεραπευτικό του μοντέλο? Δεν θα πλανάται η σκιά του γιατρού πάνω σε κάθε συνεδρία? δεν θα είναι διστακτικός κ ευθυνόφοβος? Αυτό το ερώτημα με απασχολεί ιδιαίτερα.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Άλλη είναι η δουλειά του γιατρού, άλλη του ψυχολόγου. Ακόμη κι' αν ο γιατρός είναι ψυχοθεραπευτής, αν επιλέξεις να κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος απλά ενημερώνεται από τον γιατρό για την πορεία σου, όπως και αντίστροφα. Δεν παρεμβαίνει ο ένας στην δουλειά του άλλου. Είναι απλά σε συνεννόηση για να καταφέρουν να σε βοηθήσουν. Σε ψυχικές ασθένειες τα φάρμακα ανακουφίζουν τα συμπτώματα του ασθένη, δεν εξαφανίζουν το πρόβλημα. Και η ψυχοθεραπεία βοηθάει γενικά στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα της ασθένειάς σου, γεγονότα και γενικά την καθημερινότητά σου. Αναλόγος της ασθένειας και του χαρακτήρα του καθενός, θα αποφασίσει (μαζί με τον γιατρό ή ψυχολόγο του) ποιά θεραπεία είναι πιο κατάλληλη για εκείνον. Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, κάνετε δουλειά και βλέπεις πως σε κάθε επίσκεψη ΣΕ ΑΚΟΥΕΙ, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο. Γιατί σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν και ψυχολόγοι χωρίς ενσυναίσθηση. Προσωπικά θα διάλεγα γιατρό και για τα 2 (φάρμακα και ψυχοθεραπεία). Να με αναλαμβάνει δηλαδή ένας άνθρωπος.
Έχεις δίκιο αλλά στις δημόσιες δομές ο γιατρός είναι επιφορτισμένος με την θεραπεία πάρα πολλών ασθενών. Εκεί συνηθίζεται να γίνεται καταμερισμός των εργασιών, ο ψυχίατρος παρακολουθεί το νόσημα και τη φαρμακευτική αγωγή και αν χρειάζεται ψυχοθεραπεία παραπέμπει τον ασθενή σε ψυχολόγο της δομής με τον οποίο βρίσκεται σε επικοινωνία. Εάν πας σε ιδιώτη γιατρό τότε ίσως ο γιατρός έχει το χρόνο να κάνει και ψυχοθεραπεία αλλά δεν είναι όλοι οι ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές. Στη περίπτωσή μου έχω τον γιατρό μου σε δημόσια δομή, ο οποίος δεν έχει χρόνο να μου κάνει ψυχοθεραπείες. Δεν μου συνέστησε αυτός ψυχοθεραπεία, με δική μου πρωτοβουλία θέλω να κάνω. Δεν μπορεί να με παραπέμψει σε ψυχολόγο της δομής γιατί μετακόμισα και δεν δικαιούμαι πλέον υπηρεσίες άλλες εκτός απο το να βλέπω τον γιατρό. Έτσι αποφάσισα να πάω σε ιδιώτη ψυχολόγο γιατί δεν είναι συνετό κάποιος να έχει δύο γιατρούς. Είναι προσβλητικό θα έλεγα

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Απρ 2021, 14:55

anax81 βαδίζεις σε σωστό δρόμο, αν και φαίνεσαι ευρυματικός, πονηρούλη. Όλοι όσοι έχουν εκτίσει ποινή φυλάκισης, αποφυλακίστηκαν και προσπαθούν να ενταχθούν στην κοινωνία, πρέπει να κάνουν θεραπείες. Ούτε συζήτηση... Η αναζήτηση εργασίας επιπλέον θα σε βοηθήσει να ζήσεις ευτυχέστερος. Η προσπάθεια να κάνουμε κάτι στη ζωή μας, να είμαστε δημιουργικοί. Μην ξεχνάς πως κανείς δεν μπορεί να μας στηρίζει για πολύ εάν δεν δείχνουμε με κανέναν τρόπο πως θέλουμε ειλικρινά να αλλάξουμε τη συμπεριφορά μας, πέραν της μόνιμα εγκαταστημένης εγκληματικής ροπής, η οποία δυστυχώς επιβάλλει σθεναρή πάλη για όσο ζούμε και αναπνέουμε.
μακρυά απο κουκυά

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 04 Απρ 2021, 15:02

Μπαντάς έγραψε:
04 Απρ 2021, 14:55
anax81 βαδίζεις σε σωστό δρόμο, αν και φαίνεσαι ευρυματικός, πονηρούλη. Όλοι όσοι έχουν εκτίσει ποινή φυλάκισης, αποφυλακίστηκαν και προσπαθούν να ενταχθούν στην κοινωνία, πρέπει να κάνουν θεραπείες. Ούτε συζήτηση... Η αναζήτηση εργασίας επιπλέον θα σε βοηθήσει να ζήσεις ευτυχέστερος. Η προσπάθεια να κάνουμε κάτι στη ζωή μας, να είμαστε δημιουργικοί. Μην ξεχνάς πως κανείς δεν μπορεί να μας στηρίζει για πολύ εάν δεν δείχνουμε με κανέναν τρόπο πως θέλουμε ειλικρινά να αλλάξουμε τη συμπεριφορά μας, πέραν της μόνιμα εγκαταστημένης εγκληματικής ροπής, η οποία δυστυχώς επιβάλλει σθεναρή πάλη για όσο ζούμε και αναπνέουμε.
Δεν έχω βιοποριστικό πρόβλημα, κατάγομαι απο εύπορη οικογένεια, κάτοχος μεγάλης επιχείρησης. προσωπικά έχω μετοχές και είμαι πολύ δραστήριος εκεί. Απλά όταν έρθει η στιγμή να σηκώσω ολόκληρο το βάρος, δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Ακόμη και στο σπίτι γεμίζω το χρόνο μου με online μαθήματα, δεν ξεμένω απο δουλειά. Άλλοι που δεν μπορούν λογικό είναι να ζουν με επιδόματα, κάπως πρέπει να ζήσουν

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Απρ 2021, 15:03

Ναι, συμφωνώ.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 17 Απρ 2021, 15:19

Νομίζω ότι οι ψυχολόγοι απλά λειτουργούν υπό το πλαίσιο συγκεκριμένης θεωρίας και προσπαθούν να σου περάσουν ένα συγκεκριμένο mindset που πιθανόν να εξομαλύνει τις ακραίες περιπτώσεις ασθενών, αλλά μέχρι εκεί, ίσως ούτε μέχρι εκεί. Από κει και πέρα μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας, ο κάθε ψυχολόγος ερμηνεύει αλλά και αποδίδει/εφαρμόζει διαφορετικά την θεωρία.

Αυτό το mindset ή νοοτροπία, πιστεύω ότι σχετίζεται με το να κατανοείς περισσότερο τον εαυτό σου και να ελέγχεις καλύτερα τις σκέψεις, τα συναισθήματα και την συμπεριφορά σου, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η προσπάθεια γίνεται μέσα από θεωρίες γενικευμένες και μάλλον λάνθασμένες, που μάλιστα θα αντικατασταθούν με άλλες στα επόμενα χρόνια. Γενικά είμαι πολύ δύσπιστος για την όλη διαδικασία, τόσο για την ίδια την θεωρία της ψυχολογίας πολλώ δε μάλλον για την εφαρμογή της από τους ιδιώτες ψυχολόγους.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Απρ 2021, 22:27

Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 03 Μάιος 2021, 00:06

Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
για πες

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Μάιος 2021, 17:09

esu έγραψε:
03 Μάιος 2021, 00:06
Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
για πες
Δύσκολο και χρονοβόρο για να γραφτούν αυτά σε ένα phorum με τον τρόπο που πρέπει ώστε να μην αφήνουν κενά και παρανοήσεις. Μάλλον είναι μια συζήτηση που θα έκανα μόνο από κοντά γιατί υπάρχουν πάρα πολλά να ειπωθούν. Με φίλους έχω συζητήσει τα πάντα, δεν έχω ταμπού (αν είχα ίσως να μην είχε λειτουργήσει και τόσο καλά η θεραπεία - το Νο 1 πράγμα που χρειάζεται είναι να είσαι ανοιχτός σε αυτήν).

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 03 Μάιος 2021, 17:22

Green Dragon έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:09
esu έγραψε:
03 Μάιος 2021, 00:06
Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
για πες
Δύσκολο και χρονοβόρο για να γραφτούν αυτά σε ένα phorum με τον τρόπο που πρέπει ώστε να μην αφήνουν κενά και παρανοήσεις. Μάλλον είναι μια συζήτηση που θα έκανα μόνο από κοντά γιατί υπάρχουν πάρα πολλά να ειπωθούν. Με φίλους έχω συζητήσει τα πάντα, δεν έχω ταμπού (αν είχα ίσως να μην είχε λειτουργήσει και τόσο καλά η θεραπεία - το Νο 1 πράγμα που χρειάζεται είναι να είσαι ανοιχτός σε αυτήν).
ποια προβλήματα έλυσες θελω να μάθω

anax81

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 03 Μάιος 2021, 21:35

Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
Εγώ με τη ψυχολόγο που μίλησα έχει 20ετη κ βάλε εμπειρία στη γνωστική αναλυτική κ μου είπε ότι θέλει προσοχή κ σταδιακά βήματα γιατί είναι επώδυνο. ότι πολλοί θεραπευμένοι νιώθουν έντονη δυσφορία και καταρρέουν. Αισθάνθηκε εσύ σε κάποια φάση έτσι?

Είναι βέβαια στο χαρακτήρα του καθενός, εγώ προσωπικά νιώθω ότι τίποτα δεν μπορεί να με ταράξει

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Μάιος 2021, 21:55

anax81 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:35
Green Dragon έγραψε:
24 Απρ 2021, 22:27
Έχω κάνει γνωστική αναλυτική σε ψυχολόγο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Πραγματικά με 'έσωσε', έλυσα το 95% των θεμάτων που είχα.
Εγώ με τη ψυχολόγο που μίλησα έχει 20ετη κ βάλε εμπειρία στη γνωστική αναλυτική κ μου είπε ότι θέλει προσοχή κ σταδιακά βήματα γιατί είναι επώδυνο. ότι πολλοί θεραπευμένοι νιώθουν έντονη δυσφορία και καταρρέουν. Αισθάνθηκε εσύ σε κάποια φάση έτσι?

Είναι βέβαια στο χαρακτήρα του καθενός, εγώ προσωπικά νιώθω ότι τίποτα δεν μπορεί να με ταράξει
Όχι, καθόλου. Μόνο ξεφόρτωμα ξεφόρτωμα ξεφόρτωμα (αλάφρωμα δηλαδή). Κάθε βήμα μου έφερνε βελτίωση, ίσως γιατί εξ αρχής δεν με ενδιέφερε να κάψω σχεδόν οτιδήποτε παλιό αποδεικνυόταν επιζήμιο. No attachments.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ψυχοθεραπείες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 03 Μάιος 2021, 23:05

anax81 έγραψε:
03 Απρ 2021, 11:43
Ποιο είδος ψυχοθεραπείας προτιμάτε και γιατί? έχετε κάνει? είχε αποτέλεσμα? υπάρχει σε γενικές γραμμές η γνωστική συμπεριφορική, η γνωστική αναλυτική και η ψυχοδυναμική. Απο τα λίγα που κατάλαβα η γνωστική συμπεριφορική είναι πιο τυποποιημένη, η αναλυτική είναι πιο ψυχαναλυτική ενώ η ψυχοδυναμική έχει μια μεθοδολογία όπου η θεραπεία επιτυγχάνεται μέσω του θυμού σου προς τον εαυτό σου και τους άλλους και δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία όλων. έτσι πολύ απλοικά.

Θα επιλέγατε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για ψυχοθεραπεία? προσωπικά πιστεύω ότι ο ψυχολόγος είναι πιο θεωρητικός και συζητήσιμος, ο διάλογος γίνεται αβίαστα και έχει μεγαλύτερη ενσυναίσθηση. ο ψυχίατρος απο την άλλη είναι πιο επιστημονολάγνος, έχει στενότερη οπτική για τη κοινωνία βυθυσμένος μια ζωή στα επιστημονικά του συγγράμματα και εστιάζει σε θέματα ψυχοφαρμακολογίας. Γνώμη μου είναι ότι ο ψυχίατρος θα μπορούσε να κουράρει τη ψυχική ασθένεια και ό,τι στρέφεται γύρω απο αυτή αλλά για ψυχοθεραπεία θα ήταν δόκιμη η προσφυγή σε ψυχολόγο. Έτσι αποφεύγει κάποιος να έχει δύο γιατρούς κάτι που φέρνει σε δύσκολη θέση τους ίδιους τους γιατρούς.

Απο την άλλη αν κάποιος έχει ιστορικό ψυχικού νοσήματος, παρακολουθείται απο γιατρό και πάει σε ψυχολόγο, ο ψυχολόγος θα νιώσει ελεύθερος να εφαρμόσει απαρέγκλιτα το ψυχοθεραπευτικό του μοντέλο? Δεν θα πλανάται η σκιά του γιατρού πάνω σε κάθε συνεδρία? δεν θα είναι διστακτικός κ ευθυνόφοβος? Αυτό το ερώτημα με απασχολεί ιδιαίτερα. Βρήκα μια έμπειρη ψυχολόγο αλλά έκλεισε το γραφείο της λόγω covid πριν πάω στη πρώτη συνεδρία. Περίμενα ένα ολόκληρο μήνα και μου λέει τώρα ότι θα είναι κλειστή για ένα μήνα ακόμα. Απογοητεύτηκα, γιατί αν ο λόγος είναι ο covid και ο φόβος της, νομίζω ότι αυτό λέει πολλά για τον χαρακτήρα της, θα ήθελα έναν πιο τολμηρό θεραπευτή, δεν ξερω... και εγώ εργάζομαι σε χώρο με κίνηση δεν σταμάτησα τη δουλειά. Και δεν είναι ένας χώρος όπου απλά μπαίνει ένας ένας κάθε ώρα. Δηλαδή κάπου ώπα με τον covid
ζητω συγνωμη εκ των προτέρων γιατί είναι προσωπικό ευαίσθητο αλλά υποθέτω πως
πρόκειται για κάποια νεύρωση που οί ρίζες βρίσκονται σε τραυματικη εμπειρία
της παιδικής ζωής και ακολούθησε ή απώθηση καί τωρα εκφράζεται οργανικά;
άν έριχνες μια ματιά εδω θα καταλάβαινες ότι πρέπει να έχεις τα μάτια σου 300
γυρω απ'το θεμα τού ψυχολόγου...τουλάχιστον εδω στην ελλάδα
Εικόνα

Εικόνα


στη σχολή τής βιεννης στίς συνεδρίες εφάρμοζαν ύπνωση προκειμένου με τη καθοδήγηση
τού ιατρου-ψυχολόγου να βιώσει ό ασθενής καταστάσεις στο προσωπικό ασύνειδο καί
εί δυνατόν να συνδιαλαγεί μ'αυτές δηλ να τίς φέρει στό συνειδητό....

τό μπλε στη 1η εικονα είναι του Κ.Γιούνγκ-εκδ.ιάμβλιχος
στη 2η εικονα ειναι στις εκδ.νεα πολιτεία
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών