ΚΑΠΝΙΣΜΑ-ΥΠΟΣΧΕΣΗ-ΑΓΧΟΣ-ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ!

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Moser
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 19 Μαρ 2021, 10:07

ΚΑΠΝΙΣΜΑ-ΥΠΟΣΧΕΣΗ-ΑΓΧΟΣ-ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Moser » 22 Απρ 2021, 14:49

Το 2016, προσπάθησα να κόψω το κάπνισμα κάνοντας υπόσχεση στον Θεό. Μια αδιευκρίνιστη τιμωρία ζητήθηκε σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης προκειμένου να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να κόψει την κακιά συνήθεια.

Κατάφερα να το κόψω, άσχετα που το 2017 κάπνισα πολύ λίγα τσιγάρα περιστασιακά.

Το 2018, το μυαλό μου δημιούργησε έναν παράλογο φόβο για μια πολύ συγκεκριμένη και κακιά ιδέα τιμωρίας από τον Θεό αλλά για άλλους λόγους (που δεν έχουν σχέση με την υπόσχεση του καπνίσματος)

Το 2019, δεν κρατήθηκα και κάπνισα πάλι περιστασιακά πολύ λίγο. Ανησυχώ επειδή:


1) Aν την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί εάν ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός?

2) Ζητήθηκε μια αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης, αλλά όταν έγινε η υπόσχεση το μυάλό μου δεν είχε δημιουργήσει αυτήν την παράλογη ιδέα της συγκεκριμένης κακιας τιμωρίας. Αν οι Θεοί όμως θεώρησαν ότι η κακιά τιμωρία που κατασκεύασε το μυαλό μου (πολύ μετα την υπόσχεση), είναι σωστή τιμωρία για το κάπνισμα?


Αν αυτός ο φόβος εμφανιζόταν ΠΡΙΝ την υπόσχεση δεν θα τολμούσα να κάνω την υπόσχεση πιθανότατα. Επίσης, νομίζω είχα ζητήσει όλες οι υποσχέσεις να ακυρωθούν. Απλά, θυμώνω με τον εαυτό μου που έκανα αυτήν την υπόσχεση αλλά επίσης, ίσως και με την τύχη μου επειδή έτυχε το μυαλό μου να κατασκευάσει την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης κακιάς τιμωρίας. Αν το μυαλό μου δεν είχε κατασκευάσει αυτήν την ιδέα τιμωρίας, τώρα θα ανησυχούσα λίγοτερο, μπορεί και καθόλου.

rebelos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 21:23
Phorum.gr user: rebelos

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ-ΥΠΟΣΧΕΣΗ-ΑΓΧΟΣ-ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rebelos » 05 Ιαν 2022, 22:38

Ήμουν 20 χρόνια καπνιστής από το 1994, ως το 2014. Από το 2009 κάπνιζα τρία πακέτα την ημέρα. Αν θέλεις θα σου καταθέσω την δική μου εμπειρία πως το σταμάτησα εύκολα μόνος μου και χωρίς να επικαλεστώ θεούς και δαίμονες ούτε να με αναγκάσει κάποιος γιατρός για λόγους υγείας. Αν δεν θέλεις δεν τρέχει τίποτα. Απλώς να ξέρεις ότι χρειάζονται δυο πράγματα μόνο και χωρίς αυτά δεν κάνεις τίποτα όσο και να προσπαθήσεις. Κίνητρο και καλή ψυχολογία. Χωρίς αυτά τα δύο κανένας θεός δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Ούτε ο Κομφούκιος, ούτε ο Βούδας, ούτε ο Μαχαραμπάτα και ούτε καν ο μεγάλος Μανιτού των Ινδιάνων της Βόρειας Αμερικής. Για Αλλάχ και Jesus δεν το συζητάμε γιατί αυτοί είναι πιο καινούριοι στο προσκήνιο και είναι λίγο άκαπνοι ακόμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών