Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2021, 23:43

sympathy έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:55
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:22
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:09


Σε ένα θέμα με τίτλο "Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;" βρήκες τρόπο να αδειάσεις με μεγάλη ευκολία την περισσότερη υλιστική φιλοσοφία, να μιλήσεις πάλι για το πόσο καθόλου κακός είναι ο καπιταλισμός κι ότι είναι αυταπάτη μου το ότι είναι πηγή των περισσότερων εργασιακών κακών (ότι πχ ο Χατζηδάκης δεν καταργεί το 8ωρο). Με μία πρόχειρη ματιά μπορώ να διακρίνω, εκτός από τις εμμονές, ψευδαισθήσεις μεγαλείου και άρνηση πραγματικότητας. Δεν τα ξέρω και καλά ρε μάνα μου, υπάρχουν ειδικοί.
Ο καπιταλισμός έχει κέρατα και τρέφεται με το αίμα μικρών παιδιών, το κατάλαβα, όπως ο σατανάς.
Γιατί όμως, ποιο είναι το πρόβλημα μου, ποιες είναι οι εμμονές μου να ξέρω τι να τους πω βρε παιδί.
Σκανδαλίζεσαι σχεδόν αυτόματα όταν παίρνει έδαφος η αριστερή ιδεολογία. Αυτό βασικά.
Ναι όντως, αυτός είναι ένας εύκολος τρόπος να εκτεθείς άμα είσαι αριστερός πχ ή αν μου έλεγες αντίστοιχα για το απαρντχάηντ στο Ισραήλ δεξιός κτλ, είναι ανάλογα τι νομίζει - πιστεύει ο καθένας και έχει πολύ πλάκα γενικά, αλλά το απαρντχάηντ ισχύει όπως ισχύει ότι ο καπιταλισμός δεν είναι ο σατανάς και το να πιστεύεις με τέτοιο ζήλο σε τέτοιου είδους δόγματα από εδώ φαίνεται παρόμοιο με έναν Ιεχωβά ή παλαιοημερολογίτη κοκ. Τώρα θα μου πεις που είναι το εδώ, δεν έχει σημασία, δεν υπάρχει πάνω και κάτω, κάπου παραδίπλα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 23:51

Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:13
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:48
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:42


Μπα, πέσαμε σε περίπτωση αρνητή. Δε θα βγει άκρη.
Δεν είμαι αρνητής ρε, όσες έχω βρει την πάρτη τους κοιτάνε μόνο.
Η άλλη με παράτησε γιατί ήθελε να κάνει παιδιά όπως μου είπε και εγώ τότε τραβιόμουν με το μηνιγγίωμα, είχα πάει στο Υγεία για gama knife και νόμιζε πως θα τινάξω τα πέταλα και με παράτησε. Είχε πεθάνει τότε και ο πατέρας μου και γω πήγαινα στο σπίτι της μάνας μου... και αυτό την ενοχλούσε!
Μη χέσω!!!
Κοίτα, χωρίς πλάκα τώρα. Αν πάθαινα μηνιγγίωμα, θα τον έδιωχνα από μόνη μου. Δε θα είχα την απαίτηση να μείνει δίπλα μου. :102:
Ήδη είχα κάνει εγχείρηση για να το αφαιρέσω πριν γνωριστούμε και μεγάλωνε ξανά, μετά το gmama knife κάηκε και η ρίζα και τέλος... μετά από 14 χρόνια ζω ακόμα.
Η ειρωνεία είναι ότι ξαναγύρισε το 2017 που είχε πεθάνει η μάνα μου. Που δεν ήθελε να κάνει την νοσοκόμα όπως μου είχε πει.

Εσύ ρε Σέσιλυ πως θα αισθανόσουν; Δεν την έβρισα, προτίμησα να κάνω τον Κινέζο... και απομακρύνθηκε. Άξιζε μήπως ευκαιρίας;
Το: Απ' το ολότενα καλή και η Παναγιώταινα... ποτέ δεν μου ταίριαζε.
the end

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 23:53

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:51
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:13
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:48


Δεν είμαι αρνητής ρε, όσες έχω βρει την πάρτη τους κοιτάνε μόνο.
Η άλλη με παράτησε γιατί ήθελε να κάνει παιδιά όπως μου είπε και εγώ τότε τραβιόμουν με το μηνιγγίωμα, είχα πάει στο Υγεία για gama knife και νόμιζε πως θα τινάξω τα πέταλα και με παράτησε. Είχε πεθάνει τότε και ο πατέρας μου και γω πήγαινα στο σπίτι της μάνας μου... και αυτό την ενοχλούσε!
Μη χέσω!!!
Κοίτα, χωρίς πλάκα τώρα. Αν πάθαινα μηνιγγίωμα, θα τον έδιωχνα από μόνη μου. Δε θα είχα την απαίτηση να μείνει δίπλα μου. :102:
Ήδη είχα κάνει εγχείρηση για να το αφαιρέσω πριν γνωριστούμε και μεγάλωνε ξανά, μετά το gmama knife κάηκε και η ρίζα και τέλος... μετά από 14 χρόνια ζω ακόμα.
Η ειρωνεία είναι ότι ξαναγύρισε το 2017 που είχε πεθάνει η μάνα μου. Που δεν ήθελε να κάνει την νοσοκόμα όπως μου είχε πει.

Εσύ ρε Σέσιλυ πως θα αισθανόσουν; Δεν την έβρισα, προτίμησα να κάνω τον Κινέζο... και απομακρύνθηκε. Άξιζε μήπως ευκαιρίας;
Το: Απ' το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα... ποτέ δεν μου ταίριαζε.
Όχι, πούλο, σιγά μην ασχοληθείς άλλο με την πάρτη της. Δεν σε κατηγόρησα πουθενά ρε, ξεκόλλα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 23:54

Τα λέω γιατί με πνίγουν.
the end

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 09 Μάιος 2021, 23:54

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:43
sympathy έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:55
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:22


Ο καπιταλισμός έχει κέρατα και τρέφεται με το αίμα μικρών παιδιών, το κατάλαβα, όπως ο σατανάς.
Γιατί όμως, ποιο είναι το πρόβλημα μου, ποιες είναι οι εμμονές μου να ξέρω τι να τους πω βρε παιδί.
Σκανδαλίζεσαι σχεδόν αυτόματα όταν παίρνει έδαφος η αριστερή ιδεολογία. Αυτό βασικά.
Ναι όντως, αυτός είναι ένας εύκολος τρόπος να εκτεθείς άμα είσαι αριστερός πχ ή αν μου έλεγες αντίστοιχα για το απαρντχάηντ στο Ισραήλ δεξιός κτλ, είναι ανάλογα τι νομίζει - πιστεύει ο καθένας και έχει πολύ πλάκα γενικά, αλλά το απαρντχάηντ ισχύει όπως ισχύει ότι ο καπιταλισμός δεν είναι ο σατανάς και το να πιστεύεις με τέτοιο ζήλο σε τέτοιου είδους δόγματα από εδώ φαίνεται παρόμοιο με έναν Ιεχωβά ή παλαιοημερολογίτη κοκ. Τώρα θα μου πεις που είναι το εδώ, δεν έχει σημασία, δεν υπάρχει πάνω και κάτω, κάπου παραδίπλα.
Τα μπερδεύεις πολύ. Και καπιταλισμός υπάρχει και κακό σύστημα είναι. Και σατανάς δεν υπάρχει και κακό υπάρχει στον κόσμο. Πριν τον καπιταλισμό αλλά και με αυτόν. Εσύ τώρα τι ωφελεί να κρίνεις ποιος θα σχολιάσει τον καπιταλισμό και πότε θα το κάνει;

the comet the course the tail

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Μάιος 2021, 23:56

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:54
Τα λέω γιατί με πνίγουν.
ένας ψυχολόγος - σύμβουλος γάμου, ίσως σας βοηθούσε.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 23:57

the comet the course the tail έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:56
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:54
Τα λέω γιατί με πνίγουν.
ένας ψυχολόγος - σύμβουλος γάμου, ίσως σας βοηθούσε.
Ποιους; Τον πούλο είπαμε!
the end

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 23:57

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:54
Τα λέω γιατί με πνίγουν.
Ελεύθερα, τα γκομενικά τα ακούω άνετα, με τα επαγγελματικά μου γυρνάνε οι βίδες. :lol:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

- Casper -

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 10 Μάιος 2021, 00:02

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 22:11
Δεν εννοώ παυσίπονα αλλά για τα χάπια που μιλάμε, στην αρχή ξεκίνησε με αντικαταθλιπτικά και μετά πέρασε στα αγχολυτικά...και στο τέλος δεν τον έπιανε τίποτα. Έπαιρνε και αναζητούσε τα φάρμακα με το παραμικρό. Βλέποντας αυτή την κατάσταση και την εξάρτηση που είχε εγώ δεν ήθελα να βλέπω φάρμακα, ούτε και θέλω. Δεν ξέρω αν θα πάθω κάτι που θα χρειάζομαι να πάρω γιατί θα είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να μου κάνεις.
Μια φορά με έπιασε η μέση και αναγκάστηκα να πάρω μυοχαλαρωτικά ανά οκτάωρο και κόντεψε να μου στρίψει μόνο και μόνο από τον προγραμματισμό του οκταώρου.
Ψυχολογικός εθισμός. Γνωρίζω κοπέλα και 1-2 άλλα άτομα που ακόμα και οι γιατροί τους λένε πως ΔΕΝ χρειάζονται άλλα φάρμακα και αυτοί επιμένουν να τα θέλουν, χωρίς να τους προσφέρουν κάτι άλλο. Βέβαια και τα αγχολυτικά προκαλούν εθισμό και τα αντιψυχωσικά έχουν και διάφορες σοβαρές παρενέργειες, ειδικά σε παρθένους οργανισμούς. Αλλά άντε να τα εξηγήσεις και να μην σε πάρουν με τις ντομάτες :) ακόμα και η σχέση σου με τον ψυχολόγο, αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας (γιατί παίζει μεγάλο ρόλο) μπορεί να καταλήξει σε εξάρτηση. Κάποιοι άνθρωποι δεν είναι έτοιμοι ή ψάχνουν απλά την εύκολη λύση. Νομίζουν πως ένα χάπι ή ένας ψυχολόγος θα τους λύσει όλα τα προβλήματα χωρίς να προσπαθούν οι ίδιοι να κάνουν οτιδήποτε άλλο αλλά τα πράγματα δυστυχώς είναι απείρως πιο δύσκολα.

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς το βλέπεις το όλο θέμα γιατί έχω περάσει από το στάδιο να βλέπω πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια εξάρτηση και τι συνέπειες έχει στην οικογένεια του πάσχοντος. Ίσως φαίνεται σαν να τσουβαλιάζεις αλλά μιλάς για συγκεκριμένη περίπτωση. Προφανώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και δεν τους χαρακτηρίζει η ασθένειά τους και μόνο. Οι δυνατοί συνήθως γνωρίζουν ήδη ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα, έχουν αυτογνωσία και δεν θέλουν να σπαταλούν χρόνο έξτρα απ' την ζωή τους υποφέροντας. Πηγαίνουν στον γιατρό ή στον ψυχολόγο και προσπαθούν ταυτόχρονα και μόνοι τους, ακούγοντας τις συμβουλές τους.

- Casper -

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 10 Μάιος 2021, 00:06

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:51

Η ειρωνεία είναι ότι ξαναγύρισε το 2017 που είχε πεθάνει η μάνα μου. Που δεν ήθελε να κάνει την νοσοκόμα όπως μου είχε πει.
Ορίστε; :o

Και ρωτάς αν άξιζε ευκαιρία; Γλύτωσες.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 10 Μάιος 2021, 00:09

Nα ακούσουμε και την άλλη πλευρά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Μάιος 2021, 00:11

Δημοκρατικός έγραψε:
10 Μάιος 2021, 00:09
Nα ακούσουμε και την άλλη πλευρά.
Γιατί; Και το 1/10 να ισχύει είναι για πούλο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Μάιος 2021, 00:15

- Casper - έγραψε:
10 Μάιος 2021, 00:06
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:51

Η ειρωνεία είναι ότι ξαναγύρισε το 2017 που είχε πεθάνει η μάνα μου. Που δεν ήθελε να κάνει την νοσοκόμα όπως μου είχε πει.
Ορίστε; :o

Και ρωτάς αν άξιζε ευκαιρία; Γλύτωσες.
Έχει αρχίσει πάλι τις επαφές, χρόνια πολλά και τέτοια... γιαυτό μου ήρθε στο μυαλό. Μπήκε στη μέση και η αδερφή της πέρσι το καλοκαίρι που φλέρταρα με μια στο φατσομπούκι.
Παραλίγο να ενδώσω γιατί βρέθηκα σε άσχημη κατάσταση πριν λίγο καιρό και ήθελα ένα στήριγμα, αλλά τα κατάφερα μόνος, όπως πάντα.
the end

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 10 Μάιος 2021, 00:15

Δεν αμφισβητώ, είναι η δικη του αληθεια. Καλο ομως θα ηταν να ακουσουμε και της πρωην πριν τρεξουμε να την καταδικασουμε,
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 10 Μάιος 2021, 00:18

Δημοκρατικός έγραψε:
10 Μάιος 2021, 00:15
Δεν αμφισβητώ, είναι η δικη του αληθεια. Καλο ομως θα ηταν να ακουσουμε και της πρωην πριν τρεξουμε να την καταδικασουμε,
Επαθες Αννιτα Πανια? :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών