Φέϊσμπουκ, video αβγών-κουμουνιών κλπ

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Φέϊσμπουκ, video αβγών-κουμουνιών κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Ιουν 2021, 20:33

Ένα φαινόμενο που πρέπει να το εξηγήσει η επιστημονική ψυχολογία.
Βλέπουμε στο youtube πολλά και διάφορα video από αβγά, κουμούνια αλλά και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, Φώφη κλπ.
Στο δε facebook υπάρχουν τα αντίστοιχα γκρουπ, πολλά από τα οποία σε κάνουν friend θες δεν θες.

Στο facebook είμαι εγώ μέλος σε ένα συριζέϊκο που ούτε καν ξέρω πως γράφτηκα.
Μιά αμυδρή περίπτωση είναι στην αρχή να έγραφαν ουδέτερα, να τράβηξε κάτι την προσοχή μου και να γράφτηκα αν και δεν το πιστεύω.
Στο facebook γίνονται πολλά παράξενα.
Μιά φορά ήταν μία που έλεγε κάτι βλακείες και της γράφω εγώ στον τοίχο της "τι λες μωρή χαζή ;" και την άλλη μέρα εμφανίστηκε αυτή στους friends τους δικούς μου ! Καλά, μία προειδοποίηση που να λέει "μην λούτε τέτοια λόγια" θα την καταλάβαινα, αλλά πως μπήκε friend μου ; Την έκανα unfriend βέβαια.

Το θέμα μου τώρα είναι ότι όλα αυτά είναι σε κοινή θέα και μας τα σερβίρουν οι γιουτιουμπαίοι κτλπ.
Τους δύο τρελούς που έβγαζαν video κάθε μέρα και έλεγαν ότι ο Τραμπ θα καταφέρει να πάρει την προεδρία λόγω της "νο-θείας" τους είχα δει πέντε-έξη φορές.

Το παράξενο -που χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης- είναι όμως πως γίνεται και στα σχόλια κάτω από όλα αυτά η συντριπτική πλειοψηφία που γράφει είναι οπαδοί ;
Δλδ. αν είναι video της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ θα δεις από κάτω θετικά σχόλια και ελάχιστα ή καθόλου κρα.
Αν είναι του μπρέξι θα δεις υπέρ του μπρέξι, αν είναι του remain θα δεις υπέρ του remain.
Καθόλου κρα.

Εδώ στο πχόρουμ δεν συμβαίνει αυτό - θα είναι φίφτυ φίφτυ.
Σε ένα αμιγώς κομματικό φόρουμ θα συνέβαινε. Διότι δεν μπορεί να είσαι τρολ και να γραφτείς στο "φόρουμ ΠΑΣΟΚ". Θα σου πούνε "ε κύριος, εδώ είμαστε πασόκοι, άστα".
Αλλά σ' αυτά που λέω θα έπρεπε να είναι φίφτυ-φίφτυ.
Ποιός ψυχολογικός νόμος λειτουργεί λοιπόν ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φέϊσμπουκ, video αβγών-κουμουνιών κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Ιουν 2021, 20:36

Στα ποδοσφαιρικού περιεχομένου κι εκεί αλλά κάπως λιγώτερο συμβαίνει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Φέϊσμπουκ, video αβγών-κουμουνιών κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 25 Ιουν 2021, 20:40

Ο κομμουνισμός είναι υγεία.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών