Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 11 Μάιος 2023, 20:45

είδα ότι ήμουν σε ένα παράλληλο σύμπαν, πριν 4 χρόνια. βρισκόμουν σε ένα λεωφορείο του κτελ, που οδηγούσε ο θείος μου. στους επιβάτες ήταν και ο παππούς μου και η γιαγιά μου - δεν είχαν πεθάνει ακόμα (σε αυτό το σύμπαν). αρκετοί κάπνιζαν εντός του λεωφορείου. ρώτησα τον διπλανό μου, ποιος είναι πρωθυπουργός και έβγαλε ένα βιβλίο, όπου έγραφε:

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΜΜΑ: ΔΟΙ.ΣΗ

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 12 Μάιος 2023, 13:51

kongrosian έγραψε:
11 Μάιος 2023, 20:45
είδα ότι ήμουν σε ένα παράλληλο σύμπαν, πριν 4 χρόνια. βρισκόμουν σε ένα λεωφορείο του κτελ, που οδηγούσε ο θείος μου. στους επιβάτες ήταν και ο παππούς μου και η γιαγιά μου - δεν είχαν πεθάνει ακόμα (σε αυτό το σύμπαν). αρκετοί κάπνιζαν εντός του λεωφορείου. ρώτησα τον διπλανό μου, ποιος είναι πρωθυπουργός και έβγαλε ένα βιβλίο, όπου έγραφε:

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΜΜΑ: ΔΟΙ.ΣΗ
ρώτησες τι σημαίνουν τα αρχικά ΔΟΙ.ΣΗ;

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 12 Μάιος 2023, 15:27

neon imposter έγραψε:
12 Μάιος 2023, 13:51
kongrosian έγραψε:
11 Μάιος 2023, 20:45
είδα ότι ήμουν σε ένα παράλληλο σύμπαν, πριν 4 χρόνια. βρισκόμουν σε ένα λεωφορείο του κτελ, που οδηγούσε ο θείος μου. στους επιβάτες ήταν και ο παππούς μου και η γιαγιά μου - δεν είχαν πεθάνει ακόμα (σε αυτό το σύμπαν). αρκετοί κάπνιζαν εντός του λεωφορείου. ρώτησα τον διπλανό μου, ποιος είναι πρωθυπουργός και έβγαλε ένα βιβλίο, όπου έγραφε:

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΜΜΑ: ΔΟΙ.ΣΗ
ρώτησες τι σημαίνουν τα αρχικά ΔΟΙ.ΣΗ;
όχι δεν ρώτησα.

είναι ένα μεγάλο ελάττωμα που έχω. δεν ζητώ εξηγήσεις και διασαφηνίσεις σε πολλές περιπτώσεις. και το πληρώνω αργότερα, που το σκέφτομαι καλύτερα ή διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μάιος 2023, 00:47

έχει αρκετές μέρες τώρα.....

είδα όνειρο ότι ήμουν σε πόλεμο κατοχής με Γερμανούς και λέει έψαχνα το σακίδιο μου .... ήμουν στρατιώτης των συμμάχων
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 16 Μάιος 2023, 13:36

πήγαμε με τους συμφοιτητές στα κεντρικά του ΚΚΕ να τους παραδώσουμε την κασέτα με την ομιλία (νομίζω ΓΓ ήταν η Αλέκα)

δεν ήταν το γνωστό σιδερόφρακτο κτήριο με την τάφρο με κροκόδειλους αλλά ένα ωραίο νεοκλασικό

ωστόσο, εκεί βρήκαμε να κάνουν στρογγυλή τράπεζα τα μέλη του Μικροί-Μεγάλοι

https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/% ... E%BF%CE%B9

πρέπει να έκανα ερώτηση στη Λήδα Πρωτοψάλτη - δεν είμαι σίγουρος αν έκανα και στον Θανάση Παπαγεωργίου

οπωσδήποτε τους είπα όμως να γυρίσουν καινούργια επεισόδια και ίσως τους εκθείασα

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 18 Μάιος 2023, 13:31

Πάμε σε πάρτυ της ΔΑΠ ΝΔΦΚ Νομικής, τέλη χιλιετίας, στο τριώροφο κτήριο το παντελονάτο, όχι στη μαλακία με τους 7 ορόφους που έχουν φκιάσει για ποντικανθρώπους

Πληρώνουμε κανονικά εισιτήριο και από τα ηχεία ακούγεται μία περίεργη εισαγωγή κομματιού - όχι το ΛΑΗΦ ΙΖ ΛΑΗΦ, ένα άλλο που φέρνει σε έκσταση τους δαπίτες

"τι ν αυτό ρε;" ρωτάω για να πάρω την απάντηση "Η ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ!" από μία εκστασιασμένη φοιτήτρια που σπεύδει στο μοσπιτ που σχηματίζεται από τις οργιώδεις αντιδράσεις των δαπιτών στο άκουσμα του έπους

ενστικτωδώς, κοιτάζω ποιος είναι στα ντεκς - είναι ο Στάθης Δρογώσης

"Περίεργο," σκέφτομαι, "τι άλλο θα ακολουθήσει;"

Αυτό που ακολουθεί είναι ένας εφιάλτης, ένα μπλαντμπαθ εντέχνου με Θανάση Παπακωνσταντίνου, Κάτια Ζυγούλη, Σάκη Ρουβά, Πελοπίδα Περίδη, Χάρη Γιαννούλη, και Χρήστο Θηβαίο

Όταν μπαίνει το άσμα του Θηβαίου ακούω κάποιον δίπλα μου να λέει "Αυτός είναι ένας από τους επτά. Μένουν οι υπόλοιποι,"

Στρέφομαι και βλέπω έναν ψηλόλιγνο κονιόρδο με ζώνη με σφαίρες και σακάκι - δίπλα του είναι η Σία Λιαροπούλου. Απτόητος συνεχίζει και της λέει

"Οι διαβόητοι Επτά επί Θήβας... αυτός είναι ο αρχηγός του. Έχει γυριστεί και σε τορτελίνι γουέστερν"

Τα μάτια της λάμπουν

"Τι ν αυτά ρε μαλάκες, που είναι οι Moloko, ή έστω η Ελίνα Κωνσταντοπούλου, πού είναι ο Μαζώ;"

Ο Δρογώσεις με πιάνει από τον γιακά - έχει γίνει ρήμα.

"Φλώρε, Μολόκο στο ρεζίν"

Με πετάνε στον δρόμο

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22690
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Μάιος 2023, 15:05

neon imposter έγραψε:
18 Μάιος 2023, 13:31
Πάμε σε πάρτυ της ΔΑΠ ΝΔΦΚ Νομικής, τέλη χιλιετίας, στο τριώροφο κτήριο το παντελονάτο, όχι στη μαλακία με τους 7 ορόφους που έχουν φκιάσει για ποντικανθρώπους

Πληρώνουμε κανονικά εισιτήριο και από τα ηχεία ακούγεται μία περίεργη εισαγωγή κομματιού - όχι το ΛΑΗΦ ΙΖ ΛΑΗΦ, ένα άλλο που φέρνει σε έκσταση τους δαπίτες

"τι ν αυτό ρε;" ρωτάω για να πάρω την απάντηση "Η ΣΥΝΝΕΦΟΥΛΑ!" από μία εκστασιασμένη φοιτήτρια που σπεύδει στο μοσπιτ που σχηματίζεται από τις οργιώδεις αντιδράσεις των δαπιτών στο άκουσμα του έπους

ενστικτωδώς, κοιτάζω ποιος είναι στα ντεκς - είναι ο Στάθης Δρογώσης

"Περίεργο," σκέφτομαι, "τι άλλο θα ακολουθήσει;"

Αυτό που ακολουθεί είναι ένας εφιάλτης, ένα μπλαντμπαθ εντέχνου με Θανάση Παπακωνσταντίνου, Κάτια Ζυγούλη, Σάκη Ρουβά, Πελοπίδα Περίδη, Χάρη Γιαννούλη, και Χρήστο Θηβαίο

Όταν μπαίνει το άσμα του Θηβαίου ακούω κάποιον δίπλα μου να λέει "Αυτός είναι ένας από τους επτά. Μένουν οι υπόλοιποι,"

Στρέφομαι και βλέπω έναν ψηλόλιγνο κονιόρδο με ζώνη με σφαίρες και σακάκι - δίπλα του είναι η Σία Λιαροπούλου. Απτόητος συνεχίζει και της λέει

"Οι διαβόητοι Επτά επί Θήβας... αυτός είναι ο αρχηγός του. Έχει γυριστεί και σε τορτελίνι γουέστερν"

Τα μάτια της λάμπουν

"Τι ν αυτά ρε μαλάκες, που είναι οι Moloko, ή έστω η Ελίνα Κωνσταντοπούλου, πού είναι ο Μαζώ;"

Ο Δρογώσεις με πιάνει από τον γιακά - έχει γίνει ρήμα.

"Φλώρε, Μολόκο στο ρεζίν"

Με πετάνε στον δρόμο
Χαχαχαχαχαχαχα
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιουν 2023, 00:40

πριν λίγο προσπαθούσα να τραγουδήσω αυτό το κομμάτι στον ύπνο μου, αλλά δεν έβγαινε φωνή (μόρα;) και ξύπνησα να το ακούσω.


user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 03 Ιουν 2023, 18:39

kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 00:40
πριν λίγο προσπαθούσα να τραγουδήσω αυτό το κομμάτι στον ύπνο μου, αλλά δεν έβγαινε φωνή (μόρα;) και ξύπνησα να το ακούσω.


Ξεγλίστρησες εύκολα?...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user0972003 την 03 Ιουν 2023, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιουν 2023, 18:40

user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:39
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 00:40
πριν λίγο προσπαθούσα να τραγουδήσω αυτό το κομμάτι στον ύπνο μου, αλλά δεν έβγαινε φωνή (μόρα;) και ξύπνησα να το ακούσω.


Ξεγλίστρισες εύκολα?...
εγω; οι αλλοι θες να πεις. διάβασε με προσοχή τους στιχοι. δεν αναφέρονται σε μένα....

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 03 Ιουν 2023, 18:42

kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:40
user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:39
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 00:40
πριν λίγο προσπαθούσα να τραγουδήσω αυτό το κομμάτι στον ύπνο μου, αλλά δεν έβγαινε φωνή (μόρα;) και ξύπνησα να το ακούσω.


Ξεγλίστρισες εύκολα?...
εγω; οι αλλοι θες να πεις. διάβασε με προσοχή τους στιχοι. δεν αναφέρονται σε μένα....

Ναι ωραία οι φίλοι έφυγαν............για αλλού....
Εσύ από τη Μόρα εννοούσα..

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιουν 2023, 18:43

user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:42
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:40
user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:39



Ξεγλίστρισες εύκολα?...
εγω; οι αλλοι θες να πεις. διάβασε με προσοχή τους στιχοι. δεν αναφέρονται σε μένα....

Ναι ωραία οι φίλοι έφυγαν............για αλλού....
Εσύ από τη Μόρα εννοούσα..
ΝΑΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ.... ΜΜΜΜΜΜ....

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 03 Ιουν 2023, 18:58

kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:43
user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:42
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:40


εγω; οι αλλοι θες να πεις. διάβασε με προσοχή τους στιχοι. δεν αναφέρονται σε μένα....

Ναι ωραία οι φίλοι έφυγαν............για αλλού....
Εσύ από τη Μόρα εννοούσα..
ΝΑΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ.... ΜΜΜΜΜΜ....
Νομίζω πως νιώθω τα vibes σου. Τι σκέφτεσαι. Πολλές φορές στα όνειρα μου δεν μπορώ να μιλήσω, να ουρλιάξω. Μάλλον ουρλιάζω χωρίς φωνή. Είναι τρομακτικό. Συχνά ονειρεύομαι πως δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Καταβάλω τόσο μεγάλη προσπάθεια κι ίσα που καταφέρνω να δω από μια μικρή χαραμάδα. Δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Και τρέχω έτσι χώρις να βλέπω. Κι ούτε να τρέξω όμως μπορώ. Τα πόδια μου γίνονται βαριά και δεν μπορώ να τρέξω.
Αυτά είναι από τα πιο συχνά μοτίβα μου.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιουν 2023, 19:12

user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:58
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:43
user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:42



Ναι ωραία οι φίλοι έφυγαν............για αλλού....
Εσύ από τη Μόρα εννοούσα..
ΝΑΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ.... ΜΜΜΜΜΜ....
Νομίζω πως νιώθω τα vibes σου. Τι σκέφτεσαι. Πολλές φορές στα όνειρα μου δεν μπορώ να μιλήσω, να ουρλιάξω. Μάλλον ουρλιάζω χωρίς φωνή. Είναι τρομακτικό. Συχνά ονειρεύομαι πως δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Καταβάλω τόσο μεγάλη προσπάθεια κι ίσα που καταφέρνω να δω από μια μικρή χαραμάδα. Δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Και τρέχω έτσι χώρις να βλέπω. Κι ούτε να τρέξω όμως μπορώ. Τα πόδια μου γίνονται βαριά και δεν μπορώ να τρέξω.
Αυτά είναι από τα πιο συχνά μοτίβα μου.
Γιατί τόσο άγχος; Το εχεις εντοπισει; Τι είναι αυτό που τοσο σε φοβίζει στη ζωή σου;

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 03 Ιουν 2023, 19:39

kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 19:12
user έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:58
kongrosian έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:43


ΝΑΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΝΑ 'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ.... ΜΜΜΜΜΜ....
Νομίζω πως νιώθω τα vibes σου. Τι σκέφτεσαι. Πολλές φορές στα όνειρα μου δεν μπορώ να μιλήσω, να ουρλιάξω. Μάλλον ουρλιάζω χωρίς φωνή. Είναι τρομακτικό. Συχνά ονειρεύομαι πως δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Καταβάλω τόσο μεγάλη προσπάθεια κι ίσα που καταφέρνω να δω από μια μικρή χαραμάδα. Δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια. Και τρέχω έτσι χώρις να βλέπω. Κι ούτε να τρέξω όμως μπορώ. Τα πόδια μου γίνονται βαριά και δεν μπορώ να τρέξω.
Αυτά είναι από τα πιο συχνά μοτίβα μου.
Γιατί τόσο άγχος; Το εχεις εντοπισει; Τι είναι αυτό που τοσο σε φοβίζει στη ζωή σου;

Δεν το έχω βρει. Δεν ξέρω. Είμαι γενικά πολύ μπερδεμένο άτομο.
Έχω κι άλλα τρομαχτικά κι αγχωτικά μοτίβα. Θα γράψω καμιά μέρα.

(Να σαι καλά που με σκέφτεσαι κι εσύ..)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών