Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Ιαν 2020, 18:39

Υπάρχει κάποια ερμηνεία για το παραπάνω όνειρο;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Ιαν 2020, 18:54

Κουφό:
Στη μέση του χθεσινοβραδινού ονείρου κατάλαβα ότι κοιμάμαι, αλλά δεν ξύπνησα με το που το κατάλαβα. Επειδή ήμουν εκνευρισμένος λοιπόν, σκότωσα κάποιον επειδή ήξερα ότι έτσι κι αλλιώς κοιμάμαι και δεν θα υπάρξει καμιά συνέπεια στην ξυπνητή ζωή μου. Ο θάνατός του ήταν τόσο βάναυσος που ακόμα και τώρα, μια μέρα μετά σχεδόν, νιώθω τύψεις.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Ιαν 2020, 19:07

Βλήμα έγραψε:
04 Ιαν 2020, 18:54
Κουφό:
Στη μέση του χθεσινοβραδινού ονείρου κατάλαβα ότι κοιμάμαι, αλλά δεν ξύπνησα με το που το κατάλαβα. Επειδή ήμουν εκνευρισμένος λοιπόν, σκότωσα κάποιον επειδή ήξερα ότι έτσι κι αλλιώς κοιμάμαι και δεν θα υπάρξει καμιά συνέπεια στην ξυπνητή ζωή μου. Ο θάνατός του ήταν τόσο βάναυσος που ακόμα και τώρα, μια μέρα μετά σχεδόν, νιώθω τύψεις.
Η κατάσταση αυτή ονομάζεται "συνειδητό ονείρεμα".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 04 Ιαν 2020, 19:07

Βλήμα έγραψε:
04 Ιαν 2020, 18:54
Κουφό:
Στη μέση του χθεσινοβραδινού ονείρου κατάλαβα ότι κοιμάμαι, αλλά δεν ξύπνησα με το που το κατάλαβα. Επειδή ήμουν εκνευρισμένος λοιπόν, σκότωσα κάποιον επειδή ήξερα ότι έτσι κι αλλιώς κοιμάμαι και δεν θα υπάρξει καμιά συνέπεια στην ξυπνητή ζωή μου. Ο θάνατός του ήταν τόσο βάναυσος που ακόμα και τώρα, μια μέρα μετά σχεδόν, νιώθω τύψεις.
Για δωσε λεπτομερεις τυπε... Σε σποιλερ αν θες.
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 04 Ιαν 2020, 19:17

Βλήμα έγραψε:
04 Ιαν 2020, 18:54
Κουφό:
Στη μέση του χθεσινοβραδινού ονείρου κατάλαβα ότι κοιμάμαι, αλλά δεν ξύπνησα με το που το κατάλαβα. Επειδή ήμουν εκνευρισμένος λοιπόν, σκότωσα κάποιον επειδή ήξερα ότι έτσι κι αλλιώς κοιμάμαι και δεν θα υπάρξει καμιά συνέπεια στην ξυπνητή ζωή μου. Ο θάνατός του ήταν τόσο βάναυσος που ακόμα και τώρα, μια μέρα μετά σχεδόν, νιώθω τύψεις.
Μην νιώθεις τύψεις, το θελες και το κανες. Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα σε αυτόν τον τομέρα. Κάθε φορά που θέλω να σκοτώσω κάποιον σε όνειρο
αν είμαι με όπλο 99% παθαίνει βλάβη και μαγκώνει η σκανδάλη. Αν παίζω μπουνιές τα χέρια μου γίνονται βαριά και χάνουν την δύναμη τους.
Καμιά φορά το θύμα μεταμορφώνεται σε γάτα, διότι τις γάτες δεν τις πειράζω ούτε στον ύπνο μου. Είναι αξιοπεργίο το πόσες ασφαλιστικές δικλείδες
έχει τοποθετήσει ο εγκέφαλος μου για να αποφευχθεί το συγκεκριμένο σενάριο.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Ιαν 2020, 09:33

Δεν έχω ονειρευτεί ποτέ να σκοτώνω άνθρωπο, ονειρεύομαι σενάρια πως θα ήταν σωστό να πεθάνει, μου έρχονται πολλές πληροφορίες σχετικά με το άτομο, αν συγκεντρωθώ σε αυτό. :003: Αυτό βέβαια αν το άτομο είναι ο ίδιος δολοφόνος ή εγκληματίας. Τα υπόλοιπα, όσα δεν με αφορούν ή δεν αφορούν την δυστυχία άλλων ανθρώπων εξαιτίας κάποιου ανθρώπου, με αφήνουν παγερά αδιάφορη ή ονειρεύομαι το ξύλο της αρκούδας και άλλα τρικ που θα μπορούσαν να γίνουν για όσους προκαλούν κακό το οποίο δεν φτάνει να χαρακτηριστεί έγκλημα.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 07 Ιαν 2020, 10:24

Είδα έναν παλιό φίλο του πατέρα μου. Πολύ αγαπητό πρόσωπο που τον είχα σαν θείο. Καθ' όλη τη διάρκεια της επόμενης μέρας με έτρωγε το όνειρο. Τηλεφώνησα στο γιο του και μου είπε ότι πέθανε.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Ιαν 2020, 01:25

Antares έγραψε:
07 Ιαν 2020, 09:33
Δεν έχω ονειρευτεί ποτέ να σκοτώνω άνθρωπο, ονειρεύομαι σενάρια πως θα ήταν σωστό να πεθάνει, μου έρχονται πολλές πληροφορίες σχετικά με το άτομο, αν συγκεντρωθώ σε αυτό. :003: Αυτό βέβαια αν το άτομο είναι ο ίδιος δολοφόνος ή εγκληματίας. Τα υπόλοιπα, όσα δεν με αφορούν ή δεν αφορούν την δυστυχία άλλων ανθρώπων εξαιτίας κάποιου ανθρώπου, με αφήνουν παγερά αδιάφορη ή ονειρεύομαι το ξύλο της αρκούδας και άλλα τρικ που θα μπορούσαν να γίνουν για όσους προκαλούν κακό το οποίο δεν φτάνει να χαρακτηριστεί έγκλημα.
Εγώ συνηθως σκοτώνω κάτι κοπρόσκυλα που με κυνηγάνε, αλλα όταν είμαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, όπου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Ιαν 2020, 01:26

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
07 Ιαν 2020, 10:24
Είδα έναν παλιό φίλο του πατέρα μου. Πολύ αγαπητό πρόσωπο που τον είχα σαν θείο. Καθ' όλη τη διάρκεια της επόμενης μέρας με έτρωγε το όνειρο. Τηλεφώνησα στο γιο του και μου είπε ότι πέθανε.
Τα θερμά μου συλλυπητήρια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Ιαν 2020, 01:41

Alien666 έγραψε:
04 Ιαν 2020, 12:32
Είδα ότι ενώ περπατούσα σε κάποιο δρόμο, συνάντησα το αμάξι μου, το οποίο βρισκόταν μέσα σε κάποιο συνεργείο.

Ρώτησα τη γκαραζιέρισα (γυναίκα ήταν) πώς βρέθηκε το αμάξι μου εκεί. Μου είπε ότι το μετέφερε στο συνεργείο της με δική της πρωτοβουλία γιατί διαπίστωσε (;) ότι ήταν χαλασμένο. Τότε συνειδητοποίησα ότι κάπου την ήξερα. Ενώ μιλούσαμε, έσκασε μύτη η κομμώτρια από το διπλανό μαγαζί και είπε στη γκαραζιέρισα ότι ήταν παλιά της συμμαθήτρια. Της είπε ότι τόσο καιρό γνώριζε πως τα μαγαζιά τους ήταν δίπλα. Της το είχαν επισημάνει μάλιστα και οι πελάτες που κατοικούσαν στον δρόμο,οι οποίοι γνώριζαν ότι επρόκειτο για παλιά της συμμαθήτρια. Μάλιστα πολλοί από αυτούς είχαν προσφερθεί να τη σπρώξουν (;) λίγα μέτρα πιο εκεί για να δει τη συμμαθήτριά της.

Λίγο αργότερα, βρισκόμουν στο σπίτι του κολλητού μου και του εξηγούσα το πόσο σημαντικό ήταν το γεγονός ότι η γκαραζιέρισα πήγε το αυτοκίνητό μου στο συνεργείο της για να το επισκευάσει με δική της πρωτοβουλία.

Μετά το σκηνικό άλλαξε και βρέθηκα να οδηγώ το επισκευασμένο αυτοκίνητό μου, σε έναν δρόμο εκτός πόλεως, όπου γύρω υπήρχαν δέντρα, τα οποία εναλλάσσονταν με διάσπαρτα σπιτάκια. Κατά τ' άλλα ήταν άδειος από οχήματα. Τότε ήταν που εμφανίστηκε πίσω μου η γκαραζιέρισα με το δικό της αυτοκίνητο και με προκαλούσε για κόντρα.

Ενώ κάναμε κόντρες με τα αυτοκίνητά μας, σε κάποια φάση έβγαλε το κεφάλι της από το παράθυρο και μου έδειξε ένα κτήριο στην άκρη του δρόμου όπου λειτουργούσε σαν "κέντρο εκδηλώσεων". Μου είπε "το βλέπεις αυτό το κτήριο; Εγώ το έφτιαξα". Της είπα μπράβο.

Η σκηνή άλλαξε ξανά. Βρισκόμουν πάλι στο σπίτι του κολλητού και αυτή τη φορά του εξηγούσα πόσο σημαντικό για την εξέλιξη της ανθρωπότητας ήταν το γεγονός ότι έκανα κόντρες με τη γκαραζιέρισα.
Το αμάξι συμβολίζει κάποιο απωθημένο. Ο αριθμός 2 επαναλαμβανεται αρκετές φορές στο ονειρο. Δύο γυναίκες, δύο μαγαζιά, δύο εξηγήσεις στον φίλο. Άρα, πρόκειται για κάποιο απωθημένο που έχει να κάνει με τον αριθμό αυτό. Πρέπει να προσπαθήσεις να θυμηθείς ποια από τις δύο, η γκαραζιερισα ή η κομμώτρια είχε το μεγαλύτερο ζευγος από μασταρια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Ιαν 2020, 13:51

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Ιαν 2020, 01:25
Εγώ συνηθως σκοτώνω κάτι κοπρόσκυλα που με κυνηγάνε, αλλα όταν είμαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, όπου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
Σε εμένα γαβγίζουν κάτι κοπρόσκυλα, είναι ένα πάρκο για βόλτα σκύλων απ' έξω και είναι μπαστακωμένοι εκεί όλη την ώρα, από τις έξι, όταν δεν κάνει κρύο.
Μετά έχω τα κοπρόσκυλα των ΜΜΜ και της δουλειάς, ξανά των ΜΜΜ και του σπιτιού και πάλι από την αρχή την άλλη μέρα.
Aλλά ποτέ δεν μου έχει έρθει η επιθυμία να σκοτώσω σκύλο εκτός και αν είμαι σε άμυνα.
Αντιθέτως για ανθρώπους μου έρχεται. Δηλαδή με αυτά που έχουν κάνει και κάνουν, όσο το σκέφτεσαι, για μερικούς και μερικές, αισθάνεσαι ηδονή στην σκέψη ξύλου και άλλων που θα μπορούσες να τους κάνεις. Ίσως κάπως έτσι να βγαίνει ο άνθρωπος εκτός εαυτού και μερικά από αυτά τα φονικά που διαβάζουμε (αυτά που γίνονται εναντίον "αξιοπρεπών" ανθρώπων της κοινωνίας) γίνονται δικαίως αλλά δεν το μάθαμε ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Ιαν 2020, 12:58

Είδα στον ύπνο μου τον Δημήτρη Κουτσούμπα, σε ένα καφέ, και περίμενα να βρω ευκαιρία να τον χαιρετήσω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 12 Ιαν 2020, 17:41

Antares έγραψε:
08 Ιαν 2020, 13:51
Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Ιαν 2020, 01:25
Εγώ συνηθως σκοτώνω κάτι κοπρόσκυλα που με κυνηγάνε, αλλα όταν είμαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, όπου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
Σε εμένα γαβγίζουν κάτι κοπρόσκυλα, είναι ένα πάρκο για βόλτα σκύλων απ' έξω και είναι μπαστακωμένοι εκεί όλη την ώρα, από τις έξι, όταν δεν κάνει κρύο.
Μετά έχω τα κοπρόσκυλα των ΜΜΜ και της δουλειάς, ξανά των ΜΜΜ και του σπιτιού και πάλι από την αρχή την άλλη μέρα.
Aλλά ποτέ δεν μου έχει έρθει η επιθυμία να σκοτώσω σκύλο εκτός και αν είμαι σε άμυνα.
Αντιθέτως για ανθρώπους μου έρχεται. Δηλαδή με αυτά που έχουν κάνει και κάνουν, όσο το σκέφτεσαι, για μερικούς και μερικές, αισθάνεσαι ηδονή στην σκέψη ξύλου και άλλων που θα μπορούσες να τους κάνεις. Ίσως κάπως έτσι να βγαίνει ο άνθρωπος εκτός εαυτού και μερικά από αυτά τα φονικά που διαβάζουμε (αυτά που γίνονται εναντίον "αξιοπρεπών" ανθρώπων της κοινωνίας) γίνονται δικαίως αλλά δεν το μάθαμε ποτέ.
:xena:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 12 Ιαν 2020, 17:49

Cavaliere έγραψε:
09 Ιαν 2020, 12:58
Είδα στον ύπνο μου τον Δημήτρη Κουτσούμπα, σε ένα καφέ, και περίμενα να βρω ευκαιρία να τον χαιρετήσω.
Τι μου θύμισες; Είχα δει τον Μητσοτάκη (τον γέρο). Ήταν το 1992 θυμάμαι. Είχαμε περάσει από τη γκαρσονιέρα μου λέει (δεν είχα στα αλήθεια γκαρσονιέρα) γιατί ήμασταν κάπου εκεί και τον είχε πιάσει χέσιμο. Του δείχνω να περάσει και ήμασταν κάπως σιωπηλοί σοβαροί. όταν μπήκε μέσα και κάθησε μου λέει "Α, χαρτί ρε συ!".
"Α ναι" λέω εγώ. "Μισό...". Είχε ελαφρώς ανοιχτή την πόρτα, την κράταγε. "Έλα" του λέω. Άνοιξα λίγο πήρε το χαρτί και έκλεισε. Διακριτικός εγώ θα περίμενα λέει και θα φευγαμε πάλι μετά. δεν θυμ,άμαι άλλο όμως.

Όπου το έλεγα με βρίζανε. Τι όνειρα πάω και βλέπω!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2020, 19:09

Χαοτικός έγραψε:
12 Ιαν 2020, 17:49
Cavaliere έγραψε:
09 Ιαν 2020, 12:58
Είδα στον ύπνο μου τον Δημήτρη Κουτσούμπα, σε ένα καφέ, και περίμενα να βρω ευκαιρία να τον χαιρετήσω.
Τι μου θύμισες; Είχα δει τον Μητσοτάκη (τον γέρο). Ήταν το 1992 θυμάμαι. Είχαμε περάσει από τη γκαρσονιέρα μου λέει (δεν είχα στα αλήθεια γκαρσονιέρα) γιατί ήμασταν κάπου εκεί και τον είχε πιάσει χέσιμο. Του δείχνω να περάσει και ήμασταν κάπως σιωπηλοί σοβαροί. όταν μπήκε μέσα και κάθησε μου λέει "Α, χαρτί ρε συ!".
"Α ναι" λέω εγώ. "Μισό...". Είχε ελαφρώς ανοιχτή την πόρτα, την κράταγε. "Έλα" του λέω. Άνοιξα λίγο πήρε το χαρτί και έκλεισε. Διακριτικός εγώ θα περίμενα λέει και θα φευγαμε πάλι μετά. δεν θυμ,άμαι άλλο όμως.

Όπου το έλεγα με βρίζανε. Τι όνειρα πάω και βλέπω!
:smt005::smt005::smt005: Εντάξει, νόμιζα πως μόνο το δικό μου υποσυνείδητο είναι μπουρδέλο, καλά είμαι. Περδίκι. :smt005:
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών