Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Μάιος 2019, 09:37

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:29
Naida έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:25
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:20

Οχι μου αρεσε να πηδαω απο υψη και να τρεχω. Πηδαγα ολα τα σκαλοπατια του οροφου, μη σου τα ανεβαινα κιολας με ενα αλμα.
Και εγώ το έκανα σαν παιδί αυτό. Αυτή η αίσθηση όταν πηδάς και είσαι στον αέρα :hebit:
Σα να μην υπαρχει βαρυτητα. Βλεπω στον υπνο μου οτι κινουμαι με μεγαλα αλματα οπως οι αστροναυτες στη σεληνη ή οτι τρεχω με υπερταχυτητα και με ενα αλμα αιωρουμαι κοντα στο εδαφος για πολυ ωρα.
Μπορεί να το συνδέουμε υποσυνείδητα με κάτι από την παιδική μας ηλικια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 16 Μάιος 2019, 09:49

Εδώ και μια βδομάδα έβλεπα στον ύπνο μου ότι κοιμόμουνα ο μικρός μου κάποια στιγμή φώναζε μπαμπά δυνατά πήγαινα τρέχοντας στο δωμάτιο και τον έβλεπαν μέσα στα αίματα.Μετά ξυπνούσα
Τελικά έγινε το βράδυ σήμερα. Εκεί που κοιμόμουνα άκουσα να με φωνάζει πάω στο δωμάτιο τον παίρνω αγκαλιά ησυχάζει και εκεί που πάω στο σαλόνι κρατόντας τον αγκαλιά τον γυρνάω και βλέπω το μισό του πρόσωπο καλυμένο με αίμα. Ξυπνάω την γυναίκα μου τον καθαρίζουμε το πρόσωπο και τελικά δεν ήταν τπτ. Χτύπησε στο καγκελο που έχουμε στο κρεβάτι του -για να μην πέφτει όταν γυρνάει μια και κάνει ανήσυχο ύπνο-το χείλος του .Λίγο φουσκομένο είναι απλώς τώρα.
Περιττό να σας πω ότι με το που το είδα πρέπει να ανέβασα 40 πυρετό .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 16 Μάιος 2019, 09:53

hades έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:49
Εδώ και μια βδομάδα έβλεπα στον ύπνο μου ότι κοιμόμουνα ο μικρός μου κάποια στιγμή φώναζε μπαμπά δυνατά πήγαινα τρέχοντας στο δωμάτιο και τον έβλεπαν μέσα στα αίματα.Μετά ξυπνούσα
Τελικά έγινε το βράδυ σήμερα. Εκεί που κοιμόμουνα άκουσα να με φωνάζει πάω στο δωμάτιο τον παίρνω αγκαλιά ησυχάζει και εκεί που πάω στο σαλόνι κρατόντας τον αγκαλιά τον γυρνάω και βλέπω το μισό του πρόσωπο καλυμένο με αίμα. Ξυπνάω την γυναίκα μου τον καθαρίζουμε το πρόσωπο και τελικά δεν ήταν τπτ. Χτύπησε στο καγκελο που έχουμε στο κρεβάτι του -για να μην πέφτει όταν γυρνάει μια και κάνει ανήσυχο ύπνο-το χείλος του .Λίγο φουσκομένο είναι απλώς τώρα.
Περιττό να σας πω ότι με το που το είδα πρέπει να ανέβασα 40 πυρετό .

Περαστικά του φίλε
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 16 Μάιος 2019, 09:56

LEONAS έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:53
hades έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:49
Εδώ και μια βδομάδα έβλεπα στον ύπνο μου ότι κοιμόμουνα ο μικρός μου κάποια στιγμή φώναζε μπαμπά δυνατά πήγαινα τρέχοντας στο δωμάτιο και τον έβλεπαν μέσα στα αίματα.Μετά ξυπνούσα
Τελικά έγινε το βράδυ σήμερα. Εκεί που κοιμόμουνα άκουσα να με φωνάζει πάω στο δωμάτιο τον παίρνω αγκαλιά ησυχάζει και εκεί που πάω στο σαλόνι κρατόντας τον αγκαλιά τον γυρνάω και βλέπω το μισό του πρόσωπο καλυμένο με αίμα. Ξυπνάω την γυναίκα μου τον καθαρίζουμε το πρόσωπο και τελικά δεν ήταν τπτ. Χτύπησε στο καγκελο που έχουμε στο κρεβάτι του -για να μην πέφτει όταν γυρνάει μια και κάνει ανήσυχο ύπνο-το χείλος του .Λίγο φουσκομένο είναι απλώς τώρα.
Περιττό να σας πω ότι με το που το είδα πρέπει να ανέβασα 40 πυρετό .

Περαστικά του φίλε
Ευχαριστώ Δεν ήταν τπτ τελικά
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2019, 09:59

Βλεπω συχνα το σκυλο μου στο μπαλκονι να τρωει ή να θελει να φαει κατι δηλητηριασμενο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Μάιος 2019, 16:13

Το άγχος και η αγωνία για την υγεία των παιδιών μπορεί να προκαλέσει τέτοια διορατικά όνειρα. Είχα άγχος όταν έπαθε η μικρή ανιψιά μου ερισύπελα (μόλυνση από βακτήριο) που τελικά έπαθα και εγώ (προσευχόμουν μάλιστα να φύγει από το παιδί και να το επωμιστώ εγώ).

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Μάιος 2019, 13:34

Έβλεπα ότι ήρθε ένα παγώνι το οποίο ήταν μικρό σε μέγεθος και ήρθε και έκατσε στο χέρι μου από μόνο του, ένιωσα τα νύχια του που γραπώθηκαν στο χέρι μου. Και μου φάνηκε περίεργο αλλά μ' άρεσε κιόλας πολύ και το θαύμαζα και αυτό άνοιγε την ουρά του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Μάιος 2019, 13:58

Eίδα όνειρο το οποίο δεν θυμάμαι, αλλά είναι ο ίδιος άνθρωπος που βλέπω ανά διαστήματα, αρκετά μεγάλα. Ήταν καθηγητής μου στο ΕΑΠ, όχι πολύ μεγαλύτερος βέβαια, 10 χρόνια περίπου, ερευνητής φυσικός στον Δημόκριτο.
Πάντα ξυπνάω με την αίσθηση ότι πρέπει να διαβάσω φυσική γιατί θα γράψω εξετάσεις. :lol: Τα όνειρα σε αυτό κινούνται, είχα δει μάλιστα ότι το 3000+ μ.χ. το είχα καθηγητή και είχε βάλει τεστ πολλαπλής επιλογής για τις επιπτώσεις του πυρηνικού πολέμου στο οικοσύστημα.
Γενικά το θεωρώ καλό όνειρο, εκτός από το άγχος που με πιάνει όταν ξυπνάω λόγω της φυσικής, μου θυμίζει τον κόσμο της φυσικής και ίσως ήταν και είναι προειδοποίηση. "Φύγε από την δουλειά σου".

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Μάιος 2019, 10:20

Ειδα οτι η μανα μου σκοτωνε το κοκορακι που ειχα σαν κατοικιδιο και εκλαιγα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Μάιος 2019, 10:39

Naida έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:34
Έβλεπα ότι ήρθε ένα παγώνι το οποίο ήταν μικρό σε μέγεθος και ήρθε και έκατσε στο χέρι μου από μόνο του, ένιωσα τα νύχια του που γραπώθηκαν στο χέρι μου. Και μου φάνηκε περίεργο αλλά μ' άρεσε κιόλας πολύ και το θαύμαζα και αυτό άνοιγε την ουρά του.
Αν πιάσουμε το ζουμί του ονείρου:
Κρατούσες στο χέρι σου ένα μικρό πουλί. Σου φάνηκε περίεργο μεν, αλλά σου άρεσε και το θαύμαζες.

Σύμφωνα με τον Μέγα Ονειροκρίτη του Κοζανοστράδαμου, αυτό σημαίνει σημαντική επαγγελματική ανέλιξη αλλά μόνο μετά από ένα μικρό πισωγύρισμα, που δεν πρέπει όμως να σε αποθαρρύνει. Επίσης, μην πίνεις πολλούς καφέδες για 8 ημέρες.

Ελπίζω να βοήθησα, ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα.


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2019, 10:50

shrike έγραψε:
20 Μάιος 2019, 10:39
Naida έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:34
Έβλεπα ότι ήρθε ένα παγώνι το οποίο ήταν μικρό σε μέγεθος και ήρθε και έκατσε στο χέρι μου από μόνο του, ένιωσα τα νύχια του που γραπώθηκαν στο χέρι μου. Και μου φάνηκε περίεργο αλλά μ' άρεσε κιόλας πολύ και το θαύμαζα και αυτό άνοιγε την ουρά του.
Αν πιάσουμε το ζουμί του ονείρου:
Κρατούσες στο χέρι σου ένα μικρό πουλί. Σου φάνηκε περίεργο μεν, αλλά σου άρεσε και το θαύμαζες.

Σύμφωνα με τον Μέγα Ονειροκρίτη του Κοζανοστράδαμου, αυτό σημαίνει σημαντική επαγγελματική ανέλιξη αλλά μόνο μετά από ένα μικρό πισωγύρισμα, που δεν πρέπει όμως να σε αποθαρρύνει. Επίσης, μην πίνεις πολλούς καφέδες για 8 ημέρες.

Ελπίζω να βοήθησα, ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα.
Δεν ήταν μικρό,μεγάλο ήταν σαν γεράκι αλλά δεν ήταν στο μέγεθος του παγωνιου. Επίσης τι σημαίνει που γραπωθηκε στο χερι μου με τα νύχια του και με πόνεσε με.το τσιμπημα; Μήπως να ξανανοιξεις τον μέγα ονειροκρίτη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Μάιος 2019, 11:00

Αύριο πάλι. Τις προάλλες είδα όνειρο ότι προσπαθούσα να φορέσω πασουμάκια σε μια σαρανταποδαρούσα και μου λείπανε 2 αριστερά, και στον ονειροκρίτη που το κοίταξα έλεγε να μην τον ανοίγω πάνω από μια φορά τη μέρα, για ένα μήνα.


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Μάιος 2019, 19:21

Τώρα θυμήθηκα το όνειρο που είδα!
Είδα ένα χέρι ανδρικό με πολλές τρίχες :hebit: και φόραγε ένα πράσινο μπλουζάκι κοντομάνικο στο χρώμα του παναθηναϊκού και μου είχε πιάσει το χέρι από τον καρπό και μου το έσφιγγε δυνατά και μου έλεγε "Τι έκανες εκεί που πήγες; " και του έλεγα με ύφος σφίξε όσο θες δε σου λέω. Και δε πονάω κι ας πόναγα.
Ξύπνησα με το χέρι μουδιασμένο, κάτω από το πρόσωπό μου :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Μάιος 2019, 13:50

Ειδα οτι ειχα διαφορα πραγματα δικα μου στο δρομο και κοιμομουν εκει. Αλλα δεν πηγα λιγες μερες και μου τα πηρανε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 31 Μάιος 2019, 23:33

Naida έγραψε:
24 Μάιος 2019, 19:21
Τώρα θυμήθηκα το όνειρο που είδα!
Είδα ένα χέρι ανδρικό με πολλές τρίχες :hebit: και φόραγε ένα πράσινο μπλουζάκι κοντομάνικο στο χρώμα του παναθηναϊκού και μου είχε πιάσει το χέρι από τον καρπό και μου το έσφιγγε δυνατά και μου έλεγε "Τι έκανες εκεί που πήγες; " και του έλεγα με ύφος σφίξε όσο θες δε σου λέω. Και δε πονάω κι ας πόναγα.
Ξύπνησα με το χέρι μουδιασμένο, κάτω από το πρόσωπό μου :lol:
Είναι η αρχέτυπη, πασοκική συνείδησή σου που σε καλεί να ξαναγυρίσεις στην μεγάλη, σοσιαλιστική παράταξη μετά τις πρωτηφορααριστερά τσάρκες σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών