Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 06 Ιουν 2019, 19:16

Ο Χατζηπαναγής ήταν που είχε πέσει θύμα επιτήδειων. Του φάγανε τα λεφτά (σε επενδύσεις ακινήτων) και μάντεψε ποιος θα πληρώσει τη νύφη: ΕΣΥ!
Το επιβεβαιώνει και ο ZTEO, ΚΤΕΟ πως στον Διάολο τον λένε. Εκείνος ο ανορθόγραφος, ξέρεις.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιουν 2019, 22:45

Βασικά όποτε γράφω για εφιάλτη πρόκειται αλλά...

Ξύπνησα απότομα στις 6:30 το πρωί. Και ευτυχώς στο κατάλληλο σημείο... Δεν θα' θελα να δω την συνέχεια. Δεν θα το άντεχα νομίζω. Μάλλον γι' αυτό ξύπνησα. Έχουμε λοιπόν 2 γειτονάκια. Ο ένας (ο πρώτος - έχουνε διαφορά 3 χρόνια) ήτανε καθημερινά σπίτι μας αλλά ο δεύτερος έρχεται πιο σπάνια. Έβλεπα πως ήμουνα αδερφή τους, ήμουνα σπίτι τους και κάποιος μπήκε μέσα. Εγώ ήτανε σαν να μην ήμουνα εκεί. Σαν να το έβλεπα στον ύπνο μου. Παρατηρητής. Ο μεγάλος κατάφερε να σωθεί, το μικρό όμως το έπιασε. Τον έλιωσε με ένα εργαλείο. Πολύ βίαιος θάνατος. Και μόνο που το σκέφτομαι ΠΟΝΑΩ. Ενώ το περιστατικό έγινε στο σαλόνι, ξαφνικά το πτώμα του μικρού βρέθηκε στην κουζίνα. Εκεί "εμφανίστηκα" κι' εγώ. Είδα το πτώμα. Έκλαψα απλά. Πάγωσα. Δεν ήξερα πώς να αντιδράσω όταν ξαφνικά μπαίνει μέσα η μάνα του παιδιού (στον ύπνο μου ήτανε και δική μου μάνα). Είχα την εντύπωση πως τον είδε (δεν ήμουνα σίγουρη) και πάγωσε και εκείνη. Όταν μπήκε στο σαλόνι εγώ καθόμουνα στην καρέκλα και καθώς στραβοκατάπινα ήμουνα έτοιμη να της πω "Πήγαινε ξανά στην κουζίνα. Τον είδες;". Η πιο δύσκολη στιγμή αυτή ήταν. Όταν απομακρύνθηκε προς την κουζίνα, λίγο πριν να αρχίσω να ουρλιάζω ξύπνησα ξαφνικά.

Τι ήταν αυτό γαμώτο; Σήμερα ήρθε ο μεγάλος (ο αδερφός του) με σπασμένο χέρι γιατί το χτύπησε σήμερα σε φουσκωτό και τον ρωτούσα ανήσυχη πως είναι ο αδερφός του :-?:(

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιουν 2019, 16:16

Πλουσιο το ταξιδι σημερα. Φωναξα je sui Agis στην Ακροπολη και χορεψα τσιφτετελι στην Ταυλανδη.

Ενα μπαλκονι στην Ταυλανδη ειχε ενα πλαισιο απο χοντρα μπαμπου ψηλο, και αναμεσα καλαμια. Το σχημα του ηταν τραπεζοειδες ασυμμετρο, ισιο απο αριστερα, με κλιση εξω στα δεξια. Αυτο του εδινε μια ωραια αισθητικη. Μετα αυτο ο φρακτης απο καλαμια και μπαμπου εγινε μια μεγαλη κουνια.

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιουν 2019, 16:17

Η Ακροπολη βρισκοταν μεσα σε ενα κτιριο. Την εβλεπες απο την αυλη.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιουν 2019, 14:08

Πάλι όνειρο με βρικόλακες, μας εκπαίδευαν για να γίνουμε σωματοφύλακες. Μια από τις δοκιμασίες ήταν να ακουμπάμε μια ράβδο χρυσού και χωρίς να την κοιτάμε, να καταλαβαίνουμε ποια σχήματα είχε χαραγμένα πάνω της.
Μας προόριζαν για σωματοφύλακες κάποιου σημαντικού βρικόλακα. Και κατά τύχη περνάει εκείνη τη στιγμή ο συγκεκριμένος βρικόλακας με τον σωματοφύλακά του(η εκπαίδευση γινόταν έξω).
Κατά τύχη με ακουμπάει ο σωματοφύλακας και βλέπω το σχήμα ενός μαύρου σταυρού. Δεν λέω τίποτα και περιμένω να φύγει. Μετά το λέω στον εκπαιδευτή μου και αυτός με στέλνει να ειδοποιήσω τον βρικόλακα πετώντας.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 30 Ιουν 2019, 03:34

Εικόνα
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 30 Ιουν 2019, 03:38

sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 03:34
το καλύτερο έργο του Δ. Μυταρά παρεπιπτόντως :-?

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Ιούλ 2019, 07:09

Ειδα τους εχθρους μου.

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Ιούλ 2019, 07:10

sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 03:34
Εικόνα
Απολυτα αληθες. Μονο στα ονειρα πλεον βρισκω τον εαυτο μου. Εξω δεν υπαρχει.

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Ιούλ 2019, 07:12

1451 έγραψε:
27 Ιουν 2019, 14:08
Πάλι όνειρο με βρικόλακες, μας εκπαίδευαν για να γίνουμε σωματοφύλακες. Μια από τις δοκιμασίες ήταν να ακουμπάμε μια ράβδο χρυσού και χωρίς να την κοιτάμε, να καταλαβαίνουμε ποια σχήματα είχε χαραγμένα πάνω της.
Μας προόριζαν για σωματοφύλακες κάποιου σημαντικού βρικόλακα. Και κατά τύχη περνάει εκείνη τη στιγμή ο συγκεκριμένος βρικόλακας με τον σωματοφύλακά του(η εκπαίδευση γινόταν έξω).
Κατά τύχη με ακουμπάει ο σωματοφύλακας και βλέπω το σχήμα ενός μαύρου σταυρού. Δεν λέω τίποτα και περιμένω να φύγει. Μετά το λέω στον εκπαιδευτή μου και αυτός με στέλνει να ειδοποιήσω τον βρικόλακα πετώντας.
Ωραιο.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 03 Ιούλ 2019, 13:28

Ορέστης 35 έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 07:10
sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 03:34
Εικόνα
Απολυτα αληθες. Μονο στα ονειρα πλεον βρισκω τον εαυτο μου. Εξω δεν υπαρχει.
ναί είναι καλό πού βλέπεις, έχουν αντιθετική-συμψηφιστική-διδακτική σημασία ιδιαίτερα εκείνα πού έρχονται
απ'τό καθολικό-συλλογικό ασύνειδο καθώς μέσα από αρχέτυπες συμβολικές παραστάσεις κάνουν νύξεις γιά τό μέλλον....
καί τί νά προσέξεις
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Ιούλ 2019, 13:34

sibylic έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 13:28
Ορέστης 35 έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 07:10
sibylic έγραψε:
30 Ιουν 2019, 03:34
Εικόνα
Απολυτα αληθες. Μονο στα ονειρα πλεον βρισκω τον εαυτο μου. Εξω δεν υπαρχει.
ναί είναι καλό πού βλέπεις, έχουν αντιθετική-συμψηφιστική-διδακτική σημασία ιδιαίτερα εκείνα πού έρχονται
απ'τό καθολικό-συλλογικό ασύνειδο καθώς μέσα από αρχέτυπες συμβολικές παραστάσεις κάνουν νύξεις γιά τό μέλλον....
καί τί νά προσέξεις
Ειδα χτες τι πρεπει να κανω, και ποιους ανθρωπους να προσεχω.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 03 Ιούλ 2019, 14:02

Ορέστης 35 έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 13:34
sibylic έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 13:28
Ορέστης 35 έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 07:10


Απολυτα αληθες. Μονο στα ονειρα πλεον βρισκω τον εαυτο μου. Εξω δεν υπαρχει.
ναί είναι καλό πού βλέπεις, έχουν αντιθετική-συμψηφιστική-διδακτική σημασία ιδιαίτερα εκείνα πού έρχονται
απ'τό καθολικό-συλλογικό ασύνειδο καθώς μέσα από αρχέτυπες συμβολικές παραστάσεις κάνουν νύξεις γιά τό μέλλον....
καί τί νά προσέξεις
Ειδα χτες τι πρεπει να κανω, και ποιους ανθρωπους να προσεχω.
είναι ή ζωή πού μέσα της βρισκόμαστε καί μάς διαπερνά....θέλουν όμως καί προσοχή γιατί στά σύβολα-γρίφους πού παρουσιάζουν
είναι ανακατεμένα τό σκοτεινό μέ τό φωτεινό καί δέν πρέπει νά τά παίρνουμε απόλυτα,μάς βοηθούν όμως νά αποκαταστήσουμε μιά
επικοινωνία τού συνειδητού κόσμου μέ τήν ασύνειδη ζωή τής ψυχής.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
κάτι άσχετο καί συγνώμη.....πήγες στό μπάνιο πού είχε πεί ό ένωσηΚ στήν αγ.μαρίνα;
σκέπτομαι εγώ εσύ καί ό ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ νά πάμε κάπου γιά κανα ποτό-καφε κάποια στιγμή... :)
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Ιούλ 2019, 14:07

sibylic έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 14:02
Ορέστης 35 έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 13:34
sibylic έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 13:28

ναί είναι καλό πού βλέπεις, έχουν αντιθετική-συμψηφιστική-διδακτική σημασία ιδιαίτερα εκείνα πού έρχονται
απ'τό καθολικό-συλλογικό ασύνειδο καθώς μέσα από αρχέτυπες συμβολικές παραστάσεις κάνουν νύξεις γιά τό μέλλον....
καί τί νά προσέξεις
Ειδα χτες τι πρεπει να κανω, και ποιους ανθρωπους να προσεχω.
είναι ή ζωή πού μέσα της βρισκόμαστε καί μάς διαπερνά....θέλουν όμως καί προσοχή γιατί στά σύβολα-γρίφους πού παρουσιάζουν
είναι ανακατεμένα τό σκοτεινό μέ τό φωτεινό καί δέν πρέπει νά τά παίρνουμε απόλυτα,μάς βοηθούν όμως νά αποκαταστήσουμε μιά
επικοινωνία τού συνειδητού κόσμου μέ τήν ασύνειδη ζωή τής ψυχής.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
κάτι άσχετο καί συγνώμη.....πήγες στό μπάνιο πού είχε πεί ό ένωσηΚ στήν αγ.μαρίνα;
σκέπτομαι εγώ εσύ καί ό ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ νά πάμε κάπου γιά κανα ποτό-καφε κάποια στιγμή... :)
Οχι, νομιζω η περιφημη ιδεα του ενωσηΚ, εμεινε στα χαρτια. :P

Αν ημουν πιο κοινωνικος ανθρωπος θα χαιρομουν να σας γνωρισω, εχουμε καποιες ομοιοτητες. :)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Ιούλ 2019, 14:14

Εβλεπα τον σταθμό του ΗΣΑΠ. Κάποιος έβαζε φωτιά απέξω και καλά και κάψει ξερα χόρτα. Ήταν σκοτεινά και αυτός φόραγε μαύρα. Και σκεφτόμουν καλά τι κάνει; Θα φτάσει η φωτιά σε κανένα καλώδιο της ΔΕΗ και θα κοπεί θα πέσεις στις γραμμές και θα σκοτωθεί κόσμος. Και υποτίθεται αυτό θα γινόταν σε κάθε στάση του ΗΣΑΠ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών