Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Δεκ 2020, 13:04

the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:00
Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 11:08
Εγώ χθες έβλεπα μια γέφυρα κάπου εδώ στην Αθήνα και ήταν μισογκρεμισμενη και την είχαν με κόκκινες ταινίες αυτές που κάνουν έργα. Και ήμουν με τον κολλητό μου και 2 φίλους του στο αυτοκίνητο και του λέω πάμε από άλλο δρόμο. Και πήγαμε από έναν παράδρομο και μετά ήμουν στο σπίτι μου και έβλεπα ένα τεράστιο αεροπλάνο να πετάει πολύ χαμηλά και όπως περνούσε από πάνω ακούμπησε στην ταράτσα και ακούστηκε ο θόρυβος και μετά κοίταζα την πορεία του να δω που θα πέσει γιατί πέταγε πολύ πολύ χαμηλά.
γέφυρες... προσπάθειες επανασύνδεσης... που γκρεμίζονται...
αεροπλάνα που πετάνε... οι άνθρωποι που φύγανε μακρυά μας...
Να πάει στο καλό του και ακόμα παραπέρα :evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 22 Δεκ 2020, 13:08

Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:04
the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:00
Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 11:08
Εγώ χθες έβλεπα μια γέφυρα κάπου εδώ στην Αθήνα και ήταν μισογκρεμισμενη και την είχαν με κόκκινες ταινίες αυτές που κάνουν έργα. Και ήμουν με τον κολλητό μου και 2 φίλους του στο αυτοκίνητο και του λέω πάμε από άλλο δρόμο. Και πήγαμε από έναν παράδρομο και μετά ήμουν στο σπίτι μου και έβλεπα ένα τεράστιο αεροπλάνο να πετάει πολύ χαμηλά και όπως περνούσε από πάνω ακούμπησε στην ταράτσα και ακούστηκε ο θόρυβος και μετά κοίταζα την πορεία του να δω που θα πέσει γιατί πέταγε πολύ πολύ χαμηλά.
γέφυρες... προσπάθειες επανασύνδεσης... που γκρεμίζονται...
αεροπλάνα που πετάνε... οι άνθρωποι που φύγανε μακρυά μας...
Να πάει στο καλό του και ακόμα παραπέρα :evil:
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:16
Και ξαφνικά βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι
:giggle:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Δεκ 2020, 13:26

the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:08
Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:04
the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:00


γέφυρες... προσπάθειες επανασύνδεσης... που γκρεμίζονται...
αεροπλάνα που πετάνε... οι άνθρωποι που φύγανε μακρυά μας...
Να πάει στο καλό του και ακόμα παραπέρα :evil:
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:16
Και ξαφνικά βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι
:giggle:
Από το να δέχομαι όρους και συμβόλαια προτιμώ φορεβα αλοουν, τι με νοιάζει :p4:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 22 Δεκ 2020, 13:28

Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:26
the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:08
Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:04


Να πάει στο καλό του και ακόμα παραπέρα :evil:
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 10:16
Και ξαφνικά βρέθηκα σε ένα σπίτι πάνω σε ξύλινο ράφι
:giggle:
Από το να δέχομαι όρους και συμβόλαια προτιμώ φορεβα αλοουν, τι με νοιάζει :p4:
Άνθρωποι μονάχοι
σαν ξερόκλαδα σπασμένα
σαν ξωκλήσια ερημωμένα, ξεχασμένα
άνθρωποι μονάχοι
σαν ξερόκλαδα σπασμένα
σαν ξωκλήσια ερημωμένα, σαν εσένα, σαν εμένα......

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Δεκ 2020, 13:39

the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:28
Naida έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:26
the comet the course the tail έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:08





:giggle:
Από το να δέχομαι όρους και συμβόλαια προτιμώ φορεβα αλοουν, τι με νοιάζει :p4:
Άνθρωποι μονάχοι
σαν ξερόκλαδα σπασμένα
σαν ξωκλήσια ερημωμένα, ξεχασμένα
άνθρωποι μονάχοι
σαν ξερόκλαδα σπασμένα
σαν ξωκλήσια ερημωμένα, σαν εσένα, σαν εμένα......
Ναι μωρέ σιγά μην είμαστε σαν ξεροκλαδα σπασμένα. Μια χαρά θα περνάμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9160
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Δεκ 2020, 09:17

Ειδα οτι ημουν στην αποβαθρα καποιου λιμανιου εν αναμονη για μια εκδρομη με ολα τα προσωπα του παρελθοντος που ειχα στενες σχεσεις. Συζητουσαμε για τα παλια, ωσπου παρατηρησα οτι οι φιγουρες αλλαζαν σε ζομπι ή βρικολακες αναλογα με το θρησκευμα τους (συγκεκριμενα οι προτεσταντες σε ζομπι και οι καθολικοι σε βαμπιρ )διατηρωντας ομως τον χαρακτηρα τους(τροπο ομιλιας, το λογικο τους). Το καταλαβα απο νωρις και διεφυγα στα στενα σοκακια της πολης που μενω, οπου περιμενα μεχρι να τελειωσει το ονειρο.

Γιατι το γραφω εδω;
Αφενος για να αναλυσει η Antares τι σημαινει αυτη η διακριση, γιατι οι λιγοτερο στενες επαφες μου δεν μεταμορφωνονταν και τελος γιατι διατηρουσαν τον χαρακτηρα τους ενω ηθελαν να σκοτωσουν
Αφετερου γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση το πληθος των λεπτομερειων του ονειρου (θυμαμαι ακομα τα κατουρα των αδεσποτων σε δρομακια που εχω να πατησω χρονια ή την γεωμορφια της περιοχης που μπορουσα να δω απο το υψωμα που κρυβομουν)
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 25 Δεκ 2020, 09:24

Bazoomba έγραψε:
25 Δεκ 2020, 09:17
Ειδα οτι ημουν στην αποβαθρα καποιου λιμανιου εν αναμονη για μια εκδρομη με ολα τα προσωπα του παρελθοντος που ειχα στενες σχεσεις. Συζητουσαμε για τα παλια, ωσπου παρατηρησα οτι οι φιγουρες αλλαζαν σε ζομπι ή βρικολακες αναλογα με το θρησκευμα τους (συγκεκριμενα οι προτεσταντες σε ζομπι και οι καθολικοι σε βαμπιρ )διατηρωντας ομως τον χαρακτηρα τους(τροπο ομιλιας, το λογικο τους). Το καταλαβα απο νωρις και διεφυγα στα στενα σοκακια της πολης που μενω, οπου περιμενα μεχρι να τελειωσει το ονειρο.

Γιατι το γραφω εδω;
Αφενος για να αναλυσει η Antares τι σημαινει αυτη η διακριση, γιατι οι λιγοτερο στενες επαφες μου δεν μεταμορφωνονταν και τελος γιατι διατηρουσαν τον χαρακτηρα τους ενω ηθελαν να σκοτωσουν
Αφετερου γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση το πληθος των λεπτομερειων του ονειρου (θυμαμαι ακομα τα κατουρα των αδεσποτων σε δρομακια που εχω να πατησω χρονια ή την γεωμορφια της περιοχης που μπορουσα να δω απο το υψωμα που κρυβομουν)
χμμμ... είσαι από αυτούς τους άτυχους που είχαν... ατυχείς επαφές και φιλίες στο παρελθόν. :p2: συμβαίνει. :102: μερικοί άνθρωποι εγκλωβίζονται σε σχέσεις που δεν τους βγαίνουν σε καλό :102: το όνειρό σου τους έφερε στην μνήμη ώς ζόμπι και βρικόλακες. τραύμα. τράυμα βαθύ. :102:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Δεκ 2020, 10:14

Bazoomba έγραψε:
25 Δεκ 2020, 09:17
Ειδα οτι ημουν στην αποβαθρα καποιου λιμανιου εν αναμονη για μια εκδρομη με ολα τα προσωπα του παρελθοντος που ειχα στενες σχεσεις. Συζητουσαμε για τα παλια, ωσπου παρατηρησα οτι οι φιγουρες αλλαζαν σε ζομπι ή βρικολακες αναλογα με το θρησκευμα τους (συγκεκριμενα οι προτεσταντες σε ζομπι και οι καθολικοι σε βαμπιρ )διατηρωντας ομως τον χαρακτηρα τους(τροπο ομιλιας, το λογικο τους). Το καταλαβα απο νωρις και διεφυγα στα στενα σοκακια της πολης που μενω, οπου περιμενα μεχρι να τελειωσει το ονειρο.

Γιατι το γραφω εδω;
Αφενος για να αναλυσει η Antares τι σημαινει αυτη η διακριση, γιατι οι λιγοτερο στενες επαφες μου δεν μεταμορφωνονταν και τελος γιατι διατηρουσαν τον χαρακτηρα τους ενω ηθελαν να σκοτωσουν
Αφετερου γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση το πληθος των λεπτομερειων του ονειρου (θυμαμαι ακομα τα κατουρα των αδεσποτων σε δρομακια που εχω να πατησω χρονια ή την γεωμορφια της περιοχης που μπορουσα να δω απο το υψωμα που κρυβομουν)
Θα σχολιάσω, αν και δεν γράφω πια και θα ήθελα να καταργήσω τον λογαριασμό μου (δεν γίνεται), για τον λόγο ότι με ανέφερες.
Έχω δει παρόμοιο όνειρο, μόνο που σ' αυτό συγγενικά άτομα είχαν μεταμορφωθεί σε βρικόλακες και ήθελαν να μου πιουν το αίμα. Επίσης είχα δει μαζί με αυτό, ότι είχα λιώσει από την αριστερή πλευρά του σώματος, φαίνονταν τα κόκαλα.
Όνειρα με θρησκευτικό στοιχείο δεν βλέπω συνήθως. Μόνο διαστημικά, έχουν σχέση με εξωγήινους και το σύμπαν.
Εκ των υστέρων τώρα, αφού το όνειρο είναι δεκαετίας και βάλε, φανερώθηκε ότι είχε κάποια βάση, ότι δηλαδή επίτηδες γινόντουσαν κάποια πράγματα από συγγενικά πρόσωπα και η συμπεριφορά τους δεν ήταν ειλικρινής, αλλά κατευθυνόμενη. Επίσης έχω κάνει αριστερή μαστεκτομή, οπότε και σ΄αυτό το σημείο κάπως υπάρχει ομοιότητα με το όνειρο.
Οπότε, όπως έγραψε και άλλος, σύμφωνα με τα δικά μου συμπεράσματα, πρόκειται για υστερόβουλη συμπεριφορά ατόμων που γνωρίζεις και μάλιστα μπορεί να είναι σοβαρό αυτό που σου συμβαίνει. Οι θρησκείες δεν γνωρίζω τι μπορεί να σημαίνουν. Ίσως γνωρίζεις άτομα αυτών των θρησκειών.
Στο δικό μου όνειρο ήταν βρικόλακες, χριστιανοί ορθόδοξοι, λόγω ελληνικής καταγωγής.
Διάκριση στο γιατί οι μεν ήταν βρικόλακες και οι δε ζόμπι, δεν μπορώ να βρω. Ίσως τα άτομα που γνώριζες είχαν χαρακτηριστικά ανάλογα με το δόγμα τους, στην συμπεριφορά τους.
Επίσης και στο δικό μου όνειρο διατηρούσαν τον χαρακτήρα τους, ίσως στην βάση της φιλίας σας ήταν το ιδιοτελές τους συμφέρον, δεν ήταν η φιλία.
Οι λεπτομέρειες ίσως δείχνουν, ότι υπήρξε σημαντική αυτή η περίοδος της ζωής σου.

Άβαταρ μέλους
Zappa
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 18 Δεκ 2020, 20:28

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zappa » 25 Δεκ 2020, 13:22

Εικόνα
Βραχύς αιών.

Red
_προειδοποιητικες λυχνίες_

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Ιαν 2021, 09:58

είδα στον ύπνο μου ότι ταξίδευα με την νύχτα με κτελ, η οποία πότε ήταν η νύχτα, πότε η franziska από το dark :p2: καθόμασταν στην γαλαρία και είχα δύο πακέτα τσιγάρα gauloises. και κάποιος μου τα πήρε από το τσαντάκι μου και στην θέση τους έβαλε 2 καπνούς golden virginia. :p2:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8705
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Ιαν 2021, 11:35

the comet the course the tail έγραψε:
01 Ιαν 2021, 09:58
είδα στον ύπνο μου ότι ταξίδευα με την νύχτα με κτελ, η οποία πότε ήταν η νύχτα, πότε η franziska από το dark :p2: καθόμασταν στην γαλαρία και είχα δύο πακέτα τσιγάρα gauloises. και κάποιος μου τα πήρε από το τσαντάκι μου και στην θέση τους έβαλε 2 καπνούς golden virginia. :p2:
κι εγώ τί έκανα; γλάστρα;
πού πηγαίναμε;






νοσταλγείς την εποχή που εκάπνιζες γκολουάζ
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Ιαν 2021, 19:09

Έβλεπα ότι πήρα να οδηγήσω ένα παλιό Lada. Δεν έπιαναν τα φρένα και μετά βρέθηκα σε έναν δρόμο και άλλαζα ταχύτητες και έτρεχα πάρα πολύ και το ευχαριστιόμουν. Και ξαφνικά βλέπω μπροστά μου ένα αυτοκίνητο να έρχεται κατά πάνω μου και ήταν ο λεγαμενος. Και έκοψα ταχύτητα και έλεγα θα περάσω δίπλα του και έκανα αριστερά και έκανε και αυτός αριστερά και ερχόταν με ταχύτητα και σκεφτόμουν καλά που νομίζει είναι στο fast and furious? Και γέλαγα μόνη μου και ξύπνησα :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 22 Ιαν 2021, 22:54

Πήγα λέει στην παραλία για να περπατήσω λίγο κοντά στο κύμα και φορούσα μάσκα κανονικά. Κανείς γύρω δεν φορούσε. Δεν μου φάνηκε παράξενο, για περπάτημα λέω ήρθαν, λογικό. Μετά μπαίνω σε κατάστημα (κλειστά είναι αλλά στο όνειρο είχαν ανοίξει) και έρχεται μια κοπέλα και μου λέει "βγάλε καλέ την μάσκα, έχουν καταργηθεί"! Και δεν την πίστεψα και συνέχιζα να φοράω την μάσκα σαν χαζό μες τον κόσμο. Μετά συνέχισα την βόλτα μου και ερωτεύτηκα έναν κούκλο ξανθό (σπάνια μου αρέσουν οι ξανθοί). Με ακολουθούσε και εκείνος και ξαφνικά γυρνάω και του λέω "πάμε να φάμε στα mcdonalds?" (μια φορά τον χρόνο τρώω). Και καταλήξαμε να τρώμε και να φλερτάρουμε εκεί. Ξύπνησα απότομα και λέω γαμώωωτο, ήθελα να συνεχιστεί. :lol:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Ιαν 2021, 23:14

- Casper - έγραψε:
22 Ιαν 2021, 22:54
Πήγα λέει στην παραλία για να περπατήσω λίγο κοντά στο κύμα και φορούσα μάσκα κανονικά. Κανείς γύρω δεν φορούσε. Δεν μου φάνηκε παράξενο, για περπάτημα λέω ήρθαν, λογικό. Μετά μπαίνω σε κατάστημα (κλειστά είναι αλλά στο όνειρο είχαν ανοίξει) και έρχεται μια κοπέλα και μου λέει "βγάλε καλέ την μάσκα, έχουν καταργηθεί"! Και δεν την πίστεψα και συνέχιζα να φοράω την μάσκα σαν χαζό μες τον κόσμο. Μετά συνέχισα την βόλτα μου και ερωτεύτηκα έναν κούκλο ξανθό (σπάνια μου αρέσουν οι ξανθοί). Με ακολουθούσε και εκείνος και ξαφνικά γυρνάω και του λέω "πάμε να φάμε στα mcdonalds?" (μια φορά τον χρόνο τρώω). Και καταλήξαμε να τρώμε και να φλερτάρουμε εκεί. Ξύπνησα απότομα και λέω γαμώωωτο, ήθελα να συνεχιστεί. :lol:
Απόψε θα είναι το δεύτερο επεισόδιο. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 22 Ιαν 2021, 23:21

vagabondo έγραψε:
22 Ιαν 2021, 23:14
- Casper - έγραψε:
22 Ιαν 2021, 22:54
Πήγα λέει στην παραλία για να περπατήσω λίγο κοντά στο κύμα και φορούσα μάσκα κανονικά. Κανείς γύρω δεν φορούσε. Δεν μου φάνηκε παράξενο, για περπάτημα λέω ήρθαν, λογικό. Μετά μπαίνω σε κατάστημα (κλειστά είναι αλλά στο όνειρο είχαν ανοίξει) και έρχεται μια κοπέλα και μου λέει "βγάλε καλέ την μάσκα, έχουν καταργηθεί"! Και δεν την πίστεψα και συνέχιζα να φοράω την μάσκα σαν χαζό μες τον κόσμο. Μετά συνέχισα την βόλτα μου και ερωτεύτηκα έναν κούκλο ξανθό (σπάνια μου αρέσουν οι ξανθοί). Με ακολουθούσε και εκείνος και ξαφνικά γυρνάω και του λέω "πάμε να φάμε στα mcdonalds?" (μια φορά τον χρόνο τρώω). Και καταλήξαμε να τρώμε και να φλερτάρουμε εκεί. Ξύπνησα απότομα και λέω γαμώωωτο, ήθελα να συνεχιστεί. :lol:
Απόψε θα είναι το δεύτερο επεισόδιο. :003:
Μακάρι. Ακόμα τον σκέφτομαι :oops::003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών