Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 23 Ιαν 2021, 20:19

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2021, 20:04
Αν ήταν κάποιο υπονοούμενο (σας φοβήθηκε το μάτι μου) πείτε μου γιατί δεν το κατάλαβα.
όχι βρε :e045:

μόνο αν παρέθετε ένα αλησμόνητο παλιό μέλος και όχι εσένα, θα ήταν

Εικόνα

Ticket
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 20:22

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ticket » 23 Ιαν 2021, 20:54

Είδα, λέει, πως ήμανε στο (κάπου στο Στρασβούργο) διαμέρισμα, μιάς παλιας, λέει, συμμαθήτριας (σχολείο πήγαινα την προηγουμενη χιλιετία) η οποια (η συμμαθητρια, όχι η χιλιετία) εργαζόμενη ούσα στο παρλαμέντο, με ψάρωνε ανέκαθεν μεχρι που μου ζητησε να της πάω μια κουτα νταβιντοφ. Και ήμανε, λέει, όρθης (όρθης ο εγώ, όλος εγώ, οχι ο μυς της κεντρικής μου υδραυλικής μου εγκατάστασής μου) ενώπιον, λέει, της βιβλιοθήκης της. Αυτή αραχτή στον τριθέσιο, λέει, το γκαναπέ τρώγοντας τηγανιτές πατάτες (έλααα!) και την μακάριζα που διέθετε, λεει, τοσα πολλά του Σιμενόν, λεει, έτι ανέκδοντα (σικ) στην ελληνική, λέει, αλλά εκεινη περισσότερο φανέρωνε, λέει, οίηση για τα Αστερίξ της. Βέεεεεβαια! λέει. Διότι μπορούσε, λέει, έλεγε, διαβάζοντάς τα γαλλιστί να αντιλαμβάνεται τα πάντα ολα λογοπαίγνια, τα μη δυνάμενα μεταφερθείν ελληνικώς. Λέει. Δεν έδωσα σημασία σε ό,τι τόνισε. Ξεφυγα, έρπειν, λέει, για τον καμπινε όπου έπλυνα την ανάσα μου με, λέει, κολυνός, το FIR της πόσθης μου και την υφαλοκρυπίδα της βαλάνου μου, λέει, με σάπωνα που είχαμε αγορασει απο τα λασ, λεει, στο 22 της οδού Neuve, ώστε για πιο μετά, αναζητήσεις, λέει, του ερυθρου, λέει, σταυρού κυρίως στους γλουτούς της και όχι μόνο. Το πρωί, έψαχνα γάλα για μαύρης σοκολάτας δημητριακα, εκεινη τα σιγάρα της. Είχα δεν είχα καταπιεί την πρώτη γουλιομπουκιά όταν μου ειπε πως οταν εμεις το βραδυ κάναμε ο,τι καναμε, ισραηλινοί στρατιώτες ρεσαλτάρανε στο 1 (ολογράφως: ένα) καράβι για την Γάζα.

Ξύπνησα κάθιδρος, με την ονειρωξη αμβλωθείσα εν τη γενέσει της.

Διάρκεια ονείρατου· δευτερόλεπτα τρία.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 23 Ιαν 2021, 21:05

Ticket έγραψε:
23 Ιαν 2021, 20:54
Είδα, λέει, πως ήμανε στο (κάπου στο Στρασβούργο) διαμέρισμα, μιάς παλιας, λέει, συμμαθήτριας (σχολείο πήγαινα την προηγουμενη χιλιετία) η οποια (η συμμαθητρια, όχι η χιλιετία) εργαζόμενη ούσα στο παρλαμέντο, με ψάρωνε ανέκαθεν μεχρι που μου ζητησε να της πάω μια κουτα νταβιντοφ. Και ήμανε, λέει, όρθης (όρθης ο εγώ, όλος εγώ, οχι ο μυς της κεντρικής μου υδραυλικής μου εγκατάστασής μου) ενώπιον, λέει, της βιβλιοθήκης της. Αυτή αραχτή στον τριθέσιο, λέει, το γκαναπέ τρώγοντας τηγανιτές πατάτες (έλααα!) και την μακάριζα που διέθετε, λεει, τοσα πολλά του Σιμενόν, λεει, έτι ανέκδοντα (σικ) στην ελληνική, λέει, αλλά εκεινη περισσότερο φανέρωνε, λέει, οίηση για τα Αστερίξ της. Βέεεεεβαια! λέει. Διότι μπορούσε, λέει, έλεγε, διαβάζοντάς τα γαλλιστί να αντιλαμβάνεται τα πάντα ολα λογοπαίγνια, τα μη δυνάμενα μεταφερθείν ελληνικώς. Λέει. Δεν έδωσα σημασία σε ό,τι τόνισε. Ξεφυγα, έρπειν, λέει, για τον καμπινε όπου έπλυνα την ανάσα μου με, λέει, κολυνός, το FIR της πόσθης μου και την υφαλοκρυπίδα της βαλάνου μου, λέει, με σάπωνα που είχαμε αγορασει απο τα λασ, λεει, στο 22 της οδού Neuve, ώστε για πιο μετά, αναζητήσεις, λέει, του ερυθρου, λέει, σταυρού κυρίως στους γλουτούς της και όχι μόνο. Το πρωί, έψαχνα γάλα για μαύρης σοκολάτας δημητριακα, εκεινη τα σιγάρα της. Είχα δεν είχα καταπιεί την πρώτη γουλιομπουκιά όταν μου ειπε πως οταν εμεις το βραδυ κάναμε ο,τι καναμε, ισραηλινοί στρατιώτες ρεσαλτάρανε στο 1 (ολογράφως: ένα) καράβι για την Γάζα.

Ξύπνησα κάθιδρος, με την ονειρωξη αμβλωθείσα εν τη γενέσει της.

Διάρκεια ονείρατου· δευτερόλεπτα τρία.
:o
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Ιαν 2021, 17:51

Έβλεπα ένα μεγάλο ποτάμι από νερά της βροχής και πάρα πολλά αυτοκίνητα μέσα να τα παρασέρνει. Για κάποιο λόγο βρέθηκα μέσα και σταμάτησα σε ένα παλιό αυτοκίνητο που είχε ο πατέρας μου. Μπήκα μέσα να προστατευτώ και έψαχνα να βρω το χειρόφρενο για να το τραβήξω να μην το παρασύρει το νερό. Κατάλαβα ότι δεν ήταν ασφαλές και βγήκα πάλι. Στην άκρη ήταν ο πρώην μιας φίλης μου, ο οποίος έχει πεθάνει, με ένα παπί και μου είπε να ανέβω να με πάει κάπου. Ξαφνικά βρέθηκα με ένα ζευγάρι μέσα σε ένα αυτοκίνητο να πηγαίνουμε σε κάτι στενάκια σκοτεινά, να ψάχνουμε ξενοδοχείο για να διανυκτέρευσω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 30 Ιαν 2021, 14:48

Γκρεμός και από κάτω ένα μαγευτικό τοπίο με θάλασσα. Στο όνειρο είχα την αίσθηση πως βρισκόμουν στην Ισπανία αλλά μόλις ξύπνησα τα τοπία μου θύμισαν Πορτογαλλία. Δεν έχω πάει σε καμία από τις 2 χώρες και το ίδιο ακριβώς τοπίο το έχω ξαναδεί σε όνειρο. Βρισκόμουν με μια (πρώην) φίλη μου σε λεωφορείο, χαζεύαμε την θέα και ξαφνικά μεταφερθήκαμε σπίτι μου αγχωμένες λες και μας κυνηγούσε κάποιος. Δεν θυμάμαι την συνέχεια αλλά δυστυχώς χάθηκε ξαφνικά η "ξεγνοιασιά" της εκδομής και των όμορφων τοπίων.

Επίσης προχθές για πρώτη φορά στην ζωή μου έχω δει "λεσβιακό" όνειρο, με την έννοια του πλατωνικού έρωτα. Παραξενεύτηκα πολύ γιατί είμαι streight και in real life δεν έλκομαι καθόλου από γυναίκες. Αλλά ούτε και το όνειρο ήταν σεξουαλικό. Είχα μείνει να χαζεύω απλά τα χείλη της και νιώθαμε και οι 2 κάπως φοβισμένες να παραδεχτούμε το τι γίνεται.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 30 Ιαν 2021, 15:18


- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 30 Ιαν 2021, 15:22

Λάθος γιατί λιώνω με βλέμματα και εκφραστικά μάτια ανδρών. In real life μόνο θαυμασμό "νιώθω" για γυναίκες και φιλία, καμία σχέση με έλξη.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9962
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Ιαν 2021, 16:21

- Casper - έγραψε:
30 Ιαν 2021, 15:22
Λάθος γιατί λιώνω με βλέμματα και εκφραστικά μάτια ανδρών. In real life μόνο θαυμασμό "νιώθω" για γυναίκες και φιλία, καμία σχέση με έλξη.
:smt047
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 08 Φεβ 2021, 14:41

Είδα πως ήμουν στο χωριό και στο χωράφι απέναντι ήταν ένα λιοντάρι. Σκέφτηκα πως θα το έσκασε από κανένα τσίρκο, έτρεξα να πάω μέσα στο σπίτι αλλά το περπάτημα μου έγινε πιο αργό . Τελικά τα κατάφερα και μπήκα, τα σκυλιά τα άφησα έξω, αφού ήταν ο γάτος μου μέσα όλα καλά, δεν προλάβαινα να τα λύσω έτσι και αλλιώς. Αγχωτικό όνειρο. Στην συνέχεια δεν θυμάμαι τι έγινε.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Φεβ 2021, 08:49

Εβλεπα κάπως περίεργα τον Πάνα, τον φορουμιτη όχι τον άλλο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Rayndeer13
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 04 Φεβ 2021, 22:29
Phorum.gr user: Rayndeer

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rayndeer13 » 09 Φεβ 2021, 09:03

Εγώ έχω να δω ωραίο όνειρο καιρό. Τώρα τελευταία όλο βλέπω όνειρα από sci-fi σειρές των 80's. Saber Rider, Technoman μια άλλη με κακούς βασιλιάδες που είχαν πιάσει όμηρο μια καλή πριγκήπισσα...
wooded glade έγραψε:
12 Φεβ 2021, 14:30

Γιατί τα κόμματα του κατεστημένουν δεν ρίχνουν αυτά γκόμενες να τελειώνει ;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Φεβ 2021, 09:27

Naida έγραψε:
09 Φεβ 2021, 08:49
Εβλεπα κάπως περίεργα τον Πάνα, τον φορουμιτη όχι τον άλλο.
Πες μου ότι σε κυνηγαγε κιόλας γύρω γύρω κρατώντας το εργαλείο του.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Φεβ 2021, 09:32

George_V έγραψε:
09 Φεβ 2021, 09:27
Naida έγραψε:
09 Φεβ 2021, 08:49
Εβλεπα κάπως περίεργα τον Πάνα, τον φορουμιτη όχι τον άλλο.
Πες μου ότι σε κυνηγαγε κιόλας γύρω γύρω κρατώντας το εργαλείο του.
Ακριβώς αυτό είδα αλλά όχι έτσι ακριβώς κι όχι με μένα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14531
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 11 Φεβ 2021, 01:14

Naida έγραψε:
09 Φεβ 2021, 09:32
George_V έγραψε:
09 Φεβ 2021, 09:27
Naida έγραψε:
09 Φεβ 2021, 08:49
Εβλεπα κάπως περίεργα τον Πάνα, τον φορουμιτη όχι τον άλλο.
Πες μου ότι σε κυνηγαγε κιόλας γύρω γύρω κρατώντας το εργαλείο του.
Ακριβώς αυτό είδα αλλά όχι έτσι ακριβώς κι όχι με μένα.
Μήπως κυνηγούσε τον κωλο του, όπως ο σκύλος την ουρα του;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Φεβ 2021, 21:21

Ήτανε επεισοδιακό, με ληστές, κυνηγητά, κρέμασμα από μπαλκόνι. Προσπαθούσαν να με σώσουν από εδώ μέχρι και τα πιο ακατάλληλα πλέον άτομα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών