Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Νοέμ 2019, 09:30

Είδα ότι είχα σχέση με μια τύπισσα που την λέγανε Σεϊμένη στο μικρό και ήταν να πάμε ταξίδι κάπου και κάτι τέτοια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 05 Νοέμ 2019, 10:03

Πρέπει να το γράψω γιατί θα το ξεχάσω.

Εμφανίστηκε στο όνειρό μου ένας φίλος μου - παλιός μου συμμαθητής - που έμενε εξωτερικό και κανονίσαμε να βρεθούμε το Καλοκαίρι που γύρισε. Όμως αυτός κανόνιζε να ξεκινήσει δουλειά κτλ κτλ, ξαναχαθήκαμε. Εμφανίστηκε λοιπόν στο όνειρο αλλά ήταν λίγο διαφορετικός. Πιο μεγαλόσωμος, σαν φύλακας άγγελος, με πρόσεχε. Έπρεπε να περάσουμε από κατακόμβες, του έλεγα πως έχω κλειστοφοβία και με κράταγε σφικτά. Μετά ανεβήκαμε σε ένα πολύ πολύ ψηλό σημείο, είμασταν πάνω σε βουνό, και εκεί πέρα είχε ένα λευκό μικρό ξωκλήσι με σταυρό. Εγώ ενθουσιάστηκα από την θέα και όλο το σκηνικό και άρχισα να παίρνω θέση για φωτογραφίες. Ήρθε και με τράβηξε. Μου θύμωσε. Βιαζόμαστε λέει, άστα αυτά. Εγώ επέμενα. Του λέω τι λες τώρα, δες θέα, δες μαγεία, άσε με να φωτογραφήσω. Και εκείνη την ώρα πρόσεξα πως από κάτω είχε πολλά πολλά νησάκια μαζεμένα! Σαν να είμασταν σε αεροπλάνο και από κάτω βλέπαμε ασπούμε τα νησιά των Κυκλάδων. Γυρνάω και του λέω "μήπως είναι οι..." και ετοιμαζόμουν να πω Κυκλάδες. Αμέσως ξεροκατάπια γιατί ένιωσα ένα κακό προαίσθημα. Άρχισε να φυσάει και ενώ ήταν Καλοκαίρι, το σκηνικό άλλαξε σε χειμωνιάτικο. Φοβόμουν. "Μήπως είναι κατεχόμενα νησιά;" του λέω. Ένας άνθρωπος λίγο πιο πέρα άρχισε να κατηφορίζει και τον άκουσα να λέει πως είναι η κατεχόμενη Λευκωσία. Κοκκάλωσα. Η Λευκωσία δεν είναι νησί. Είναι στο κέντρο ενός νησιού. Κάτι πολύ ανησυχητικό συνέβαινε όταν ξαφνικά ακούμε από μακριά κάτι σαν βομβαρδισμούς. Ο φίλος μου με άρπαξε και φύγαμε. Λίγο μετά ξύπνησα και δεν έμαθα ποτέ τι ήταν αυτά τα ενωμένα νησάκια που έβλεπα από 'κει πάνω. :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος - Casper - την 05 Νοέμ 2019, 10:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 05 Νοέμ 2019, 10:10

είδα ότι οδηγούσα νύχτα με βροχή το παλιό καρίνα του πατέρα μου





στρες λέβελ στα ύψη δηλαδή
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Νοέμ 2019, 20:49

νύχτα έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 10:10
είδα ότι οδηγούσα νύχτα με βροχή το παλιό καρίνα του πατέρα μου





στρες λέβελ στα ύψη δηλαδή

.
Καί η βροχή σε βρήκε στά Ζαγοροχώρια ε ;;;

Πήγαινε στή Πόλη σου λέω...... . :romance-hearteyes:

Δε θά το μετανιώσεις ποτε.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Νοέμ 2019, 17:52

Κάτι περίεργο είδα χτες με έναν διεφθαρμένο, σφίχτη μπάτσο που προσπαθούσε να με βάλει σε παράνομες δουλειές, κάτι ΜΑΤατζήδες, κάτι σκηνικά με πυροβολισμούς μέσα στην πόλη...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Νοέμ 2019, 18:03

Είδα ένα όνειρο με περίεργη χωροταξία. Πολλές φορές έχω δει όνειρα με παράξενα αστικά κέντρα. Το συγκεκριμένο ήταν ένα από αυτά.

Ημουν σε ένα αυτοκίνητο μέσα σε μία παραθεριστική κομμώπολη, όπου τα διόρωφα κτήρια εναλάσσονταν με δέντρα, θάμνους και ανοιχτωσιές. Η κομμώπολη αυτή, βρισκόταν λίγο πιο μακριά από μια γειτονική κομμώπολη -επίσης παραθεριστική. Ηταν να πάμε από την μία στην άλλη με το αμάξι.

Οδηγούσε ο πατέρας μου. Σε κάποια φάση μου είπε: "Θα σου δείξω πως να κόβεις δρόμο για να πας εκεί πιο γρήγορα". Πήραμε έναν χωματόδρομο ο οποίος ήταν δίπλα σε μια πλαγιά ενός βουνου και ανηφόριζε έχοντας μεγάλη κλίση. Ανεβαίναμε την ανηφόρα επί πολή ώρα με το αμάξι και από κάτω ήταν γκρεμός.

Τελικά φτάσαμε στην κορυφή της ανηφόρας, η οποία κατά κάποιο παράδοξο τρόπο ήταν σαν ένας ολόκληρος όροφος με μία πεδιάδα (υπήρχε μια τρύπα που ουσιαστικά έβγαζε σε ένα άλλο επίπεδο, σαν να ήταν ένας άλλος όροφος). Και γύρω-γύρω ήταν η άλλη κομμώπολη (που ήταν παρόμοια με την προηγούμενη).

Το παράδοξο ήταν ότι στην ίδια θα καταλήγαμε αν κινούμεθα οριζοντίως, καθόσον ήταν τοποθετημένες δίπλα-δίπλα. Κι όμως, κατά κάποιο παράδοξο τρόπο, κόψαμε δρόμο ανεβαίνοντας ψηλά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Νοέμ 2019, 17:50

Με κυνηγούσε ένας ολόκληρος στρατός, σε βουνά, πεδιάδες και πόλεις. Έτρεχα, πηδούσα από μπαλκόνια, ανέβαινα δέντρα, βρεχομιυν, έφτιαχνα κρυψώνες.

Στο τέλος βρέθηκα σε μια παραλία με πολύ στρατό γύρω μου. Θα μπορούσα πάλι να ξεφύγω, αλλά παραδόθηκα σε κάποιον ανώτερο του στρατεύματος που με καταδίωκε. Θεώρησα ότι θα έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να δραπετεύσω και να ξεφύγω.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Νοέμ 2019, 20:38

είδα ότι πέθανε ο Σ. είδα ότι ήθελα να στείλω μήνυμα σε κάποιον, σχετικά με κάποιον άλλο, και το έστειλα στον κάποιον άλλο. είδα δύο παλιούς φίλους, ντυμένους με κουστούμια να με ψάχνουν και εγώ να κρύβομαι. είδα διάφορα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Νοέμ 2019, 19:13

Είδα ότι ήμουν σε μια μεγάλη αίθουσα αναμονής και είχα την αίσθηση ότι βρισκόμουν σε κάποιον ΟΑΕΔ. Εκεί που περίμενα, ήρθε η πρώην ενός φίλου μου, κυριλέ ντυμένη (είναι γκοθού με αντίστοιχο στυλ). Αφού λέμε τα νέα μας και καλά, σκάει και ο φίλος μου - πρώην της και επικρατεί μια αμηχανία στην ατμόσφαιρα στην αρχή, η οποία γρήγορα αλλάζει σε ένταση, χωρίς όμως να μιλήσουν καν αυτοί οι δύο.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Νοέμ 2019, 23:05

Καλό είναι να κόψετε τα πολύ λαδερά δείπνα, τύποι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Νοέμ 2019, 23:16

Feindflug έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 19:13
Είδα ότι ήμουν σε μια μεγάλη αίθουσα αναμονής και είχα την αίσθηση ότι βρισκόμουν σε κάποιον ΟΑΕΔ. Εκεί που περίμενα, ήρθε η πρώην ενός φίλου μου, κυριλέ ντυμένη (είναι γκοθού με αντίστοιχο στυλ). Αφού λέμε τα νέα μας και καλά, σκάει και ο φίλος μου - πρώην της και επικρατεί μια αμηχανία στην ατμόσφαιρα στην αρχή, η οποία γρήγορα αλλάζει σε ένταση, χωρίς όμως να μιλήσουν καν αυτοί οι δύο.
Γιατι χωρισαν;

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 00:26

Είχα να παραδώσω εργασία σήμερα και χθες έβλεπα ΣΥΝΕΧΕΙΑ αριθμούς στον ύπνο μου γιατί μια άσκηση μου είχε σπάσει τα νεύρα. Στο λύκειο μου ήρθε έμπνευση για το τι θα έμπαινε στις εξετάσεις. Μπήκε. Μου ήρθε και έμπνευση για το πώς θα έλυνα μια άσκηση που με παίδευε για ώρες. Σηκώθηκα την ίδια ώρα και την έκανα. Πέρσυ είδα ακριβώς τον βαθμό ενός μαθήματος χωρίς να έχω ιδέα πόσα πήρα. Πέτυχα και το δεκαδικό. Χθες δυστυχώς δεν είδα κάτι προφητικό και δεν ήταν ούτε ευχάριστο - με εμπνεύσεις κτλ γιατί με κυνηγούσανε ολοκληρώματα, παραγώγοι και αθροίσματα. Σήμερα ελπίζω πως θα ησυχάσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 15 Νοέμ 2019, 00:53

- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:26
Είχα να παραδώσω εργασία σήμερα και χθες έβλεπα ΣΥΝΕΧΕΙΑ αριθμούς στον ύπνο μου γιατί μια άσκηση μου είχε σπάσει τα νεύρα. Στο λύκειο μου ήρθε έμπνευση για το τι θα έμπαινε στις εξετάσεις. Μπήκε. Μου ήρθε και έμπνευση για το πώς θα έλυνα μια άσκηση που με παίδευε για ώρες. Σηκώθηκα την ίδια ώρα και την έκανα. Πέρσυ είδα ακριβώς τον βαθμό ενός μαθήματος χωρίς να έχω ιδέα πόσα πήρα. Πέτυχα και το δεκαδικό. Χθες δυστυχώς δεν είδα κάτι προφητικό και δεν ήταν ούτε ευχάριστο - με εμπνεύσεις κτλ γιατί με κυνηγούσανε ολοκληρώματα, παραγώγοι και αθροίσματα. Σήμερα ελπίζω πως θα ησυχάσω.
Τύπισσα, αν δεις τίποτα νούμερα στο Τζόκερ, πες και σε μένα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14632
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 15 Νοέμ 2019, 00:55

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:16
Feindflug έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 19:13
Είδα ότι ήμουν σε μια μεγάλη αίθουσα αναμονής και είχα την αίσθηση ότι βρισκόμουν σε κάποιον ΟΑΕΔ. Εκεί που περίμενα, ήρθε η πρώην ενός φίλου μου, κυριλέ ντυμένη (είναι γκοθού με αντίστοιχο στυλ). Αφού λέμε τα νέα μας και καλά, σκάει και ο φίλος μου - πρώην της και επικρατεί μια αμηχανία στην ατμόσφαιρα στην αρχή, η οποία γρήγορα αλλάζει σε ένταση, χωρίς όμως να μιλήσουν καν αυτοί οι δύο.
Γιατι χωρισαν;
Δεν ταιριάζαν. Τους πήρε αρκετά χρόνια και μια ψιλοσυγκατοίκηση για να το καταλάβουν, αλλά ευτυχώς το καταλάβανε και είναι ευτυχισμένοι και οι δύο τώρα.

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Νοέμ 2019, 00:59

Feindflug έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:55
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:16
Feindflug έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 19:13
Είδα ότι ήμουν σε μια μεγάλη αίθουσα αναμονής και είχα την αίσθηση ότι βρισκόμουν σε κάποιον ΟΑΕΔ. Εκεί που περίμενα, ήρθε η πρώην ενός φίλου μου, κυριλέ ντυμένη (είναι γκοθού με αντίστοιχο στυλ). Αφού λέμε τα νέα μας και καλά, σκάει και ο φίλος μου - πρώην της και επικρατεί μια αμηχανία στην ατμόσφαιρα στην αρχή, η οποία γρήγορα αλλάζει σε ένταση, χωρίς όμως να μιλήσουν καν αυτοί οι δύο.
Γιατι χωρισαν;
Δεν ταιριάζαν. Τους πήρε αρκετά χρόνια και μια ψιλοσυγκατοίκηση για να το καταλάβουν, αλλά ευτυχώς το καταλάβανε και είναι ευτυχισμένοι και οι δύο τώρα.
Αυτα που γραφεις δειχνουν μια καπως φυσιολογικη ζωή που δεν ταιριάζει στο σαιτ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών