Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Αύγ 2019, 07:59

Είδα ότι παρακολουθούσα μια σειρά, αλλά από την πλευρά των γυρισμάτων και σαν να έπαιζα και γω, με φυλακές, συμμορίες και σωφρονιστικούς υπαλλήλους, επιπέδου σειράς 90s Φώσκολου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν σωφρονιστικό, να ξηλώνει τα διακριτικά του για να πάει να μιλήσει ανεπισήμως σε μια ανώτερη και έπειτα για να δείρει κάτι τύπους από μια συμμορία στις φυλακές φάση Αμερικανών νεοναζί, αλλά όχι ως δεσμοφύλακας, αλλά ως άντρα προς άντρα. Βασικά, πρέπει να ήμουν στην Αμερική...

Μετά είδα ότι δούλευα κάπου στην Αντιγονιδών. Είχε ασυνήθιστο κρύο για την ημέρα εκείνη. Φορούσαμε μπουφάν και σκουφιά. Σε κάποια φάση πέρασε μια γυμνάστρια από το γυμναστήριο, με χαιρέτησε και με ρώτησε αν ήθελα να μου φέρει καφέ, γιατί πήγαινε να πάρει. Της είπα όχι. Την είδα να μπαίνει σε ένα ζαχαροπλαστείο. Με πήρε τηλέφωνο από εκεί και μου είπε αν θέλουμε (εγώ με αυτόν που δουλεύαμε μαζί) να μπούμε μέσα να μας κεράσει έναν καφέ, να ζεσταθούμε. Αρνήθηκα και πάλι, ευγενικά και την είδα να βγαίνει κρατώντας τον καφέ της και παρά πολλά αυγά. Με κοίταξε με μια απογοήτευση και μια μικρή θλίψη, σαν να με γούσταρε και να στεναχωρέθηκε που δεν δέχτηκα τον καφέ μαζί της. Απομακρύνθηκε ρίχνοντάς μου κλεφτές, λυπημένες ματιές.

Κάπου στην αρχή είδα ότι τριγυρνούσα στο έρημο κέντρο, βράδυ, ψάχνοντας άλλους δύο για να πάμε να βρούμε κάποιον στην Βενιζέλου.

Και κάτι με έναν σακατεμένο συνδεσμίτη, ο οποίος έπρεπε να κάνει μια εγχείρηση στην πλάτη, αλλά δεν καταδεχόταν χρήματα από τους άλλους συνδεσμίτες, κάτι τέτοια που δεν πολυθυμάμαι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10056
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 23 Αύγ 2019, 12:12

Για ολα φταίνε οι διαφημίσεις..
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Αύγ 2019, 16:03

νύχτα έγραψε:
23 Αύγ 2019, 07:44
τελικά πιάνει, νεαρέ

έφαγα ένα κλαμπ και όλη νύχτα δεν ηρέμησα από τα όνειρα
Γράψε τίποτα ρε τύπισσα. Επίσης, πρέπει να ξέρουμε τι είχε μέσα το club sandwich για να δούμε αν υπάρχει ποιοτική συσχέτιση φαγητού και ονείρων.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Αύγ 2019, 09:24

Είδα ότι υπηρετούσα την θητεία στον στρατό, πάλι. Στους θαλάμους υπήρχε κλιματιστικό αλλά το τηλεχειριστήριο κάθε κλιματιστικού ήταν χρεωμένο σε έναν φαντάρο, τον οποίο πρήζαν όλοι οι άλλοι για να ανεβάσει ή να κατεβάσει την θερμοκρασία, αναλόγως τα γούστα του καθενός.

Επίσης, όταν παραγγέλλαμε κάτι για φαγητό από το τηλέφωνο, κάναμε ένα είδους προφορικού συμβολαίου με το κατάστημα, πως φέρει αυτός που παραγγέλνει την ευθύνη για ότι πάθει ο ντελιβεράς σε όλη την διαδρομή, διότι το στρατόπεδο ήταν απομακρυσμένο και κάτι τέτοια.

Μετά είδα ότι ξαναπήγαινα σχολείο. Ήμουν απογευματινός, πράγμα που σήμαινε ότι τα μαθήματα ξεκινούσαν στις 14.00. Είδα το ρολόι και η ώρα ήταν 12.50, οπότε σκέφτηκαν ότι έχω χρόνο να φάω κιόλας με την άνεσή μου και μετά να φύγω. Ξάφνου, διαπιστώνω ότι η ώρα είναι 13.50 και πως πρέπει να ετοιμαστώ γρήγορα και πως θ' αργήσω όπως και δήποτε, αλλά δεν μ' ένοιαζε πολύ, διότι ήξερα ότι έχω τελειώσει με το σχολείο και το ότι θα έπρεπε να ξαναπάω, ήταν μια άλλη φάση.

Το καλύτερο όμως ήταν το τελευταίο. Με είδα ξαπλωμένο, όπως ακριβώς κοιμόμουν εκείνη την ώρα στο κρεββάτι μου. Μόνο που δεν κοιμόμουν, είχα ένα άγχος. Ξαφνικά, ο εκτυπωτής αρχίζει να τυπώνει μόνος του κάτι αποκρυφιστικά ποιήματα-κείμενα που είχα γράψει. Παραξενεύτηκα πολύ και φοβήθηκα για λίγο. Σύντομα έφτασα στο συμπέρασμα ότι σίγουρα κάποιος παίζει με το μυαλό μου και προσπαθεί να με φοβίσει και ότι όλο αυτό είναι ένα όνειρο. Ξύπνησα για να διαπιστώσω ότι ο εκτυπωτής ήταν κλειστός και συνέχισα τον ύπνο μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 30 Αύγ 2019, 10:08

Χθες διάβασα το περιστατικό με την μικρή που πέθανε στο κλουβί και με επηρέασε...

Εδώ και χρόνια έβλεπα έναν εφιάλτη πως ο μουσικός που μου έκανε στο γυμνάσιο (ο οποίος in real life με συμπαθούσε γιατί συμμετείχα στην χορωδία και ορχήστρα του σχολείου και μου είχε προτείνει να πηγαίνω και στην χορωδία του δήμου που ήτανε μαέστρος) για κάποιο λόγο που ούτε καν φαντάζομαι, κατά την διάρκεια του μαθήματος της μουσικής, όσο αυτός δίδασκε τους συμμαθητές μου, με έκλεινε σε ένα κλουβί στο πίσω μέρος της αυλής του σχολείου και μετά ερχόταν και μου άνοιγε! Το θεωρούσε μάλιστα εντελώς φυσιολογικό. Δεν ήταν τιμωρία ή κάτι. Αυτό το κλουβί είχε απέναντι μία και μοναδική τουαλέτα, που ήταν πάντα λερωμένη και βρωμούσε, και όσοι περνούσαν για εκεί, με έβλεπαν και έβαζαν τα γέλια για την κατάστασή μου. Το κλουβί είχε ένα σωρό χώματα και χόρτα, σαν κοτέτσι.

Ε είδα ξανά το ίδιο όνειρο μετά από χρόνια. Αυτή την φορά όμως βρισκόμουν στο λύκειο στο οποίο υπήρχε μάλιστα και ένας πύργος ελέγχου.

:o:roll::-?:-?

ζωντόβολο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2019, 15:16

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζωντόβολο » 30 Αύγ 2019, 15:52

εγω ειδα οτι ημουνα στο αιγαιο και εκανα κουπι σε κατι τριηρεις,μετα μπηκα σε μικρες βαρκουλες και με επνιξαν τα κύματα :-?
γενικά δεν βλεπω εφιαλτες όμως οταν δω ταραζομαι για τα καλά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Σεπ 2019, 12:02

Εχθές είδα ότι μου έφυγε κάτι σαν σφράγισμα από τα δόντια, μαζί με μια βίδα.

Μετά είδα ότι ήμουν σε ένα κατάστημα seven (τα βίντεο κλάμπ) και είχαν ένα μέρος στο οποίο περπατούσες σε έναν διάδρομο στον οποίο είχε οθόνες ανά κάποια διαστήματα, στα οποία προβάλλονταν σκηνές από γνωστές ταινίες αλλά είχε και κάποια εφέ που σε έκαναν να νιώθεις λες και είσαι στην ταινία. Π.χ. στον Εξολοθρευτή έδειχνε να σε κυνηγάει ο T1000 και τον έβλεπες όντως να έτρεχε κατά πάνω σου, το πάτωμα σε κάνε να πέφτεις και όλα αυτά με απίστευτο ηχητικό σύστημα που σε περιέβαλλε και τα έκανε όλα πιο ρεαλιστικά. Επίσης είδα και μια σκηνή από το Underworld και το σύστημα έβγαζε μια ζεστή κατά πάνω σου ενώ ταυτόχρονα το πάτωμα έκαιγε στην κυριολεξία και σε έκανε να αλλάζεις θέση συνέχεια, σαν να είσαι βρυκόλακας που καίγεται από τον ήλιο και τον αποφεύγει.

Έπειτα, είδα ότι στο γυμναστήριο που πάω άνοιξε και φαρμακείο και βιβλιοπωλείο και σκεφτόμουν ότι σε λίγο θα γίνει εμπορικό κέντρο.

Προς το τέλος είδα ότι ήμουν σε μια πόλη σαν την Νέα Υόρκη κάπως και έψαχνα να κλείσω ένα ραντεβού για γιατρό νομίζω. Κυρίως όμως έψαχνα έναν φίλο για να με βοηθήσει με το ραντεβού. Σε κάποια φάση νόμιζα ότι μπήκε κάποιος κλέφτης στο σπίτι, που εν τέλει ήταν ο φίλος που έψαχνα, ο οποίος είχε στοιχειωθεί από ένα φάντασμα. Αυτός λοιπόν, μαζί με κάποια άλλα πνεύματα, με καταδίωκαν να με στοιχειώσουν και μένα και απ' ότι κατάλαβα, αυτό ήθελαν να κάνουν σε όλη την πόλη.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 16 Σεπ 2019, 12:05

Είδα τον Τοσίρο Μιφούνε.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Σεπ 2019, 12:29

Είδα ότι φιλοξενούσα παλιούς παιδικούς φίλους στο σπίτι. Στο πρώτο φως θα παίρναμε το δρόμο για το υπέροχο μονοπάτι που ξεκινούσε έξω από το σπίτι μου για μια μεγάλη πεζοπορία. Ήταν Σάββατο και είχαμε πολλές ώρες μπροστά μας να περάσουμε πάνω από τοξοτές γέφυρες, δίπλα από καταρράκτες, πηγές, να μυρίσουμε άγρια μέντα και να φάμε βατόμουρα, αγριοφράουλες και σμέουρα που φύτρωναν τόσο μεγάλα όσο η παλάμη μας. Την ήξερα τόσο καλά αυτή τη διαδρομή, ήξερα κάθε σπιθαμή της από τα χαμηλότερα σημεία της δίπλα σε ποταμούς με πλατάνια και καστανιές μέχρι τις γυμνές άσπρες κορφές της. Λευκή τον χειμώνα, κίτρινη το φθινόπωρο.
Άνοιξα τα μάτια μου, το όνειρο επέμενε. Κάτι μου έλεγε ότι δεν υπήρχε τέτοιο μονοπάτι κοντά στο σπίτι μου, δεν υπήρχαν φίλοι που θα ακολουθούσαν αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο το όνειρο επέμενε. Ήταν μια φανταστική διαδρομή που είχα περπατήσει πολλές φορές πριν στα όνειρά μου.

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Σεπ 2019, 03:38

The empty, the one, the unmoved, the full, satiation, wanting nothing--that would be my evil: in short, dreamless sleep....

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Σεπ 2019, 03:49

Mole έγραψε:
16 Σεπ 2019, 12:05
Είδα τον Τοσίρο Μιφούνε.
Ωραιος!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Σεπ 2019, 00:29

Feindflug έγραψε:
16 Σεπ 2019, 12:02
Εχθές είδα ότι μου έφυγε κάτι σαν σφράγισμα από τα δόντια, μαζί με μια βίδα.

Μετά είδα ότι ήμουν σε ένα κατάστημα seven (τα βίντεο κλάμπ) και είχαν ένα μέρος στο οποίο περπατούσες σε έναν διάδρομο στον οποίο είχε οθόνες ανά κάποια διαστήματα, στα οποία προβάλλονταν σκηνές από γνωστές ταινίες αλλά είχε και κάποια εφέ που σε έκαναν να νιώθεις λες και είσαι στην ταινία. Π.χ. στον Εξολοθρευτή έδειχνε να σε κυνηγάει ο T1000 και τον έβλεπες όντως να έτρεχε κατά πάνω σου, το πάτωμα σε κάνε να πέφτεις και όλα αυτά με απίστευτο ηχητικό σύστημα που σε περιέβαλλε και τα έκανε όλα πιο ρεαλιστικά. Επίσης είδα και μια σκηνή από το Underworld και το σύστημα έβγαζε μια ζεστή κατά πάνω σου ενώ ταυτόχρονα το πάτωμα έκαιγε στην κυριολεξία και σε έκανε να αλλάζεις θέση συνέχεια, σαν να είσαι βρυκόλακας που καίγεται από τον ήλιο και τον αποφεύγει.

Έπειτα, είδα ότι στο γυμναστήριο που πάω άνοιξε και φαρμακείο και βιβλιοπωλείο και σκεφτόμουν ότι σε λίγο θα γίνει εμπορικό κέντρο.

Προς το τέλος είδα ότι ήμουν σε μια πόλη σαν την Νέα Υόρκη κάπως και έψαχνα να κλείσω ένα ραντεβού για γιατρό νομίζω. Κυρίως όμως έψαχνα έναν φίλο για να με βοηθήσει με το ραντεβού. Σε κάποια φάση νόμιζα ότι μπήκε κάποιος κλέφτης στο σπίτι, που εν τέλει ήταν ο φίλος που έψαχνα, ο οποίος είχε στοιχειωθεί από ένα φάντασμα. Αυτός λοιπόν, μαζί με κάποια άλλα πνεύματα, με καταδίωκαν να με στοιχειώσουν και μένα και απ' ότι κατάλαβα, αυτό ήθελαν να κάνουν σε όλη την πόλη.

.
Σταμάτα νά (τόν) παίζεις μέ βιντεοπαιχνίδια τύπε..... :a108:

Κόψε καί τίς ταινίες.....

καί κοίτα νά κλείσεις καί εκείνο το ραντεβού μέ το γιατρό πού λές..... :D

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

- Casper -

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Σεπ 2019, 00:36

Feindflug έγραψε:
16 Σεπ 2019, 12:02
Εχθές είδα ότι μου έφυγε κάτι σαν σφράγισμα από τα δόντια, μαζί με μια βίδα.

Μετά είδα ότι ήμουν σε ένα κατάστημα seven (τα βίντεο κλάμπ) και είχαν ένα μέρος στο οποίο περπατούσες σε έναν διάδρομο στον οποίο είχε οθόνες ανά κάποια διαστήματα, στα οποία προβάλλονταν σκηνές από γνωστές ταινίες αλλά είχε και κάποια εφέ που σε έκαναν να νιώθεις λες και είσαι στην ταινία. Π.χ. στον Εξολοθρευτή έδειχνε να σε κυνηγάει ο T1000 και τον έβλεπες όντως να έτρεχε κατά πάνω σου, το πάτωμα σε κάνε να πέφτεις και όλα αυτά με απίστευτο ηχητικό σύστημα που σε περιέβαλλε και τα έκανε όλα πιο ρεαλιστικά. Επίσης είδα και μια σκηνή από το Underworld και το σύστημα έβγαζε μια ζεστή κατά πάνω σου ενώ ταυτόχρονα το πάτωμα έκαιγε στην κυριολεξία και σε έκανε να αλλάζεις θέση συνέχεια, σαν να είσαι βρυκόλακας που καίγεται από τον ήλιο και τον αποφεύγει.

Έπειτα, είδα ότι στο γυμναστήριο που πάω άνοιξε και φαρμακείο και βιβλιοπωλείο και σκεφτόμουν ότι σε λίγο θα γίνει εμπορικό κέντρο.

Προς το τέλος είδα ότι ήμουν σε μια πόλη σαν την Νέα Υόρκη κάπως και έψαχνα να κλείσω ένα ραντεβού για γιατρό νομίζω. Κυρίως όμως έψαχνα έναν φίλο για να με βοηθήσει με το ραντεβού. Σε κάποια φάση νόμιζα ότι μπήκε κάποιος κλέφτης στο σπίτι, που εν τέλει ήταν ο φίλος που έψαχνα, ο οποίος είχε στοιχειωθεί από ένα φάντασμα. Αυτός λοιπόν, μαζί με κάποια άλλα πνεύματα, με καταδίωκαν να με στοιχειώσουν και μένα και απ' ότι κατάλαβα, αυτό ήθελαν να κάνουν σε όλη την πόλη.
Είσαι θεούλης :smt005:

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Σεπ 2019, 15:21

Ειδα δυο βραδια συνεχομενα το σκυλο μου. Κατι συμβαινει.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Σεπ 2019, 10:21

Είδα μια πρώην μου. Με είχε καλέσει στο σπίτι της, το οποίο ήταν διαφορετικό από την πραγματικότητα. Εν τέλει βρεθήκαμε σε έναν χώρο που είχε δίπλα από το φαρμακείο που είχε η μάνα της, στην πραγματικότητα όμως η μάνα της δεν είχε σχέση με φαρμακεία. Η ατμόσφαιρα ήταν φιλική, σε φάση "έχουμε χρόνια να τα πούμε και σου είπα να βρεθούμε γιατί σε σκέφτομαι" από μέρους της. Εγώ πάλι ένιωθα τρομερή αμηχανία γιατί δεν το περίμενα το όλο σκηνικό, χώρια που μπαινόβγαιναν διάφοροι συγγενείς της εκεί που καθόμασταν και τα λέγαμε στον καναπέ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών