Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 02 Απρ 2019, 21:33

shrike έγραψε:
02 Απρ 2019, 21:20
Sid Vicious έγραψε:
02 Απρ 2019, 21:16
Ειδα χθες πώς ήμουν με μια πανέμορφη, ήμασταν αραχτοι και γούτσου γούτσου, αθώα πράγματα , χάδια, αγκαλιές, φιλιά, γελάκια, που ηρεμούν την ψυχή φάση, μην με ξυπνάτε ρε, εδώ είναι ωραία. Και εκεί που λες τσσσσς τι ζούμε στον ύπνο ξαφνου στο όνειρο εμφανίζεται ένας γέροντας με μακριά άσπρη γενειάδα. Ωχ αμάν, κανένας σεβασμός στον ύπνο μου, περνούσα τόσο ωραία, τι ‘ναι τούτος πάλι, την κοπάνησε και η ωραία ύπαρξη, που πήγες, όχι μη, μη φεύγεις, γύρνα πίσωωωωω, μη φεύγεις, μηηηηηη... Τα χω πάρει και του λέω του τύπου
-ποιος είσαι συ, τι θες, παίζει κάνα προμπ;
-Ηρέμησε νεαρέ (στον ύπνο μου είμαι πάντα κάπου στα 22), είμαι ο Πατέρας Παοκίσιος και ήρθα για να αφήσω ένα μήνυμα, μια προφητεία: Θα παρακαλάνε να χάσει ο ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ δεν θα χάνει.
Λουλούδι της προσέφερες της πανέμορφης;
Όχι, παράλειψη μου!
Μην με πεις πως έχω κάνει κάτι τέτοιο σε παλιά φορουμαζωξη;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 02 Απρ 2019, 21:36

Sid Vicious έγραψε:
02 Απρ 2019, 21:33
shrike έγραψε:
02 Απρ 2019, 21:20
Sid Vicious έγραψε:
02 Απρ 2019, 21:16
Ειδα χθες πώς ήμουν με μια πανέμορφη, ήμασταν αραχτοι και γούτσου γούτσου, αθώα πράγματα , χάδια, αγκαλιές, φιλιά, γελάκια, που ηρεμούν την ψυχή φάση, μην με ξυπνάτε ρε, εδώ είναι ωραία. Και εκεί που λες τσσσσς τι ζούμε στον ύπνο ξαφνου στο όνειρο εμφανίζεται ένας γέροντας με μακριά άσπρη γενειάδα. Ωχ αμάν, κανένας σεβασμός στον ύπνο μου, περνούσα τόσο ωραία, τι ‘ναι τούτος πάλι, την κοπάνησε και η ωραία ύπαρξη, που πήγες, όχι μη, μη φεύγεις, γύρνα πίσωωωωω, μη φεύγεις, μηηηηηη... Τα χω πάρει και του λέω του τύπου
-ποιος είσαι συ, τι θες, παίζει κάνα προμπ;
-Ηρέμησε νεαρέ (στον ύπνο μου είμαι πάντα κάπου στα 22), είμαι ο Πατέρας Παοκίσιος και ήρθα για να αφήσω ένα μήνυμα, μια προφητεία: Θα παρακαλάνε να χάσει ο ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ δεν θα χάνει.
Λουλούδι της προσέφερες της πανέμορφης;
Όχι, παράλειψη μου!
Μην με πεις πως έχω κάνει κάτι τέτοιο σε παλιά φορουμαζωξη;
Ναι ρε, στα κορίτσια που καθόντουσαν πίσω μας στην ψαροταβέρνα.
Και μετά, στη σερβιτόρα στην Αριστοτέλους, δεν τη θυμάσαι; Ήτανε μπουκιά και συχώριο βέβαια, ήσουν απόλυτα δικαιολογημένος. :lol:


Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Απρ 2019, 17:04

Ειδα τον πατερα μου οτι χορευε και γελουσε. Με εκανε και εμενα να ευθυμησω ετσι οπως εκανε.

Ειδα οτι περναγε η ωρα και επρεπε να παω να παρακολουθησω καποιο μαθημα στο πανεπιστημιο γιατι θα γραφαμε εξετασεις. Μετα θυμηθηκα οτι εχω πολλα χρονια να πατησω. Ε και αλλοι δουλευουν και χρωστανε μαθηματα σκεφτηκα. Αναρωτηθηκα αν θα ειναι οι ιδιοι καθηγητες μετα απο 15 χρονια.

Μετα ημουν σε καποια εστια ή παρομοιο χωρο. Εκει εμενα. Βλεπω να περναει μια μουναρα ψηλη ξανθια ξενη και να μπαινει σε μια πορτα. Παω να ελεγξω τι γινεται. Μεσα ειχε κοιτωνες και ντους. Μπηκα στα ντους των ανδρων αλλα ηταν γυναικεια. Περασα στη διπλανη αιθουσα αλλα ουτε εκει ειχε ανδρικα ντους. Μετα με καποιο τροπο βρεθηκα γυμνος και βρεγμενος στο διαδρομο. Επρεπε να καλυφθω γρηγορα πριν με δει καποιος. Μπηκα σε εναν κοιτωνα και εκλεψα ενα μπουρνουζι.

Ορέστης 35

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Απρ 2019, 17:12

Στα ονειρα μας υπαρχουν στοιχεια για το μελλον μας. Πρεπει να βρεθω σε ενα αλλο μερος οπου θα συναντησω αυτα που ονειρευομαι.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 06 Απρ 2019, 17:19

Αφιερωμένο και καλό ΣΚ σε όλους.........

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 09 Απρ 2019, 17:16

Ονειρεύτηκα ότι ξύπνησα και δίπλα μου βόλταραν σκορπιοί. Αργότερα συνειδητοποίησα πως στον ύπνο μου μασούσα έναν από αυτούς. Όταν ξύπνησα για τα καλά, είχα μια ξινή γεύση στο στόμα μου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Απρ 2019, 18:04

Δεν θυμάμαι κανένα όνειρο εδώ και αρκετό καιρό. Πριν κάνα χρόνο τα θυμόμουν όλα ρε γμτ.

the comet the course the tail

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Απρ 2019, 08:43

κοιμόμουν ανάσκελα σε ένα ξέφωτο. το κεφάλι μου ακουμπισμένο σε ένα πεσμένο κορμό που σχημάτιζε κάτι σαν μαξιλάρι. και με ξύπνησε η καυτή ανάσα μια λέαινας... είχε κολλήσει την μουσούδα της πίσω από το κεφάλι μου...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Απρ 2019, 16:26

Επειδή με έβρισαν στην Θρησκειολογία έβλεπα στον ύπνο μου να μου λένε οι Ορθόδοξοι. "Ο Θεός είναι ένας, αλλά έχει δύο πρόσωπα, εμείς λατρεύουμε το αγαθό, οι άλλοι το πονηρό", "Τι θα επικρατήσει τελικά η υπέρτατη αλήθεια ή το υπέρτατο ψέμα;" ρωτούσαν. Η υπέρτατη αλήθεια απαντάω. "Έλα στην κοινότητά μας" μου λένε.
"Οι αρχαίοι Θεοί είναι πολυπρόσωποι με όλα τα πρόσωπα αγαθά" λένε. "Όπως περνάτε μην ξυπνήσετε τον Κύριό μας".
Παραδόξως διαβάζω σχετικά και στο Ίσις και Όσιρις του Πλούταρχου.
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Απρ 2019, 17:12
Στα ονειρα μας υπαρχουν στοιχεια για το μελλον μας. Πρεπει να βρεθω σε ενα αλλο μερος οπου θα συναντησω αυτα που ονειρευομαι.


Αυτό πιθανόν να ισχύει. Έχει συμβεί και σε εμένα, η ερμηνεία όμως είναι αρκετά περίπλοκη. Ένα όνειρο που είδα πρώτο ας πούμε μπορεί να συμβεί τελευταίο στην χρονική σειρά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Απρ 2019, 14:38

Είδα ότι ήμουν σε μια προβλήτα και καθόμουν και μιλούσα με κάτι ψαράδες και κοίταγα τα καλάθια τους και είχαν πολλά ψάρια.Και έρχεται μια γυναίκα με μαύρο σγουρό μαλλί λαμπερό και μου έβγαζε κάτι πολύ οικείο. Κράταγε κάτι λουλούδια σε μπουκετάκι σαν από κήπο κομμένα και μου δίνει ένα. Και μου λέει αυτό να το βάλεις στο βάζο σου γιατί τον έχεις θυμώσει. Να του πεις ότι στα έδωσε η Βάσω και να του δώσεις και νερό για να ηρεμήσει. Και εγώ της χαμογέλασα και μέσα μου είχα την αίσθηση )στο όνειρό μου τώρα αλλά ήταν ζωντανό) ότι ήξερα τι λέει.Και τα λουλούδια έβγαλαν ρίζες πράσινες και τυλίχτηκαν γύρω από το χέρι μου και με έσφιχναν και εγώ τους μίλαγα να τα ηρεμήσω σαν να ήταν ζωντανά.
Η μόνη Βάσω που ξέρω είναι μια θειά. Αλλά δεν ήταν αυτή στην όψη ήταν πιο νέα. Μου έδωσε όμως μια ηρεμία και ξύπνησα έτσι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 17 Απρ 2019, 11:23

Είδα σήμερα στο όνειρο μου πως στα 60 μου ήμουν πάμπλουτος τραπεζίτης/επιστήμονας/πολιτικός/ρομποτιστής/πρωτοπόρος που πήγαινα με υπέροχα μοντέλα κάθε μέρα. Με 2,2 και 3,3. Και είχα για γυναίκα ένα αντίστοιχο femme fatale που ήταν ο απόλυτος predator στην ουσία και έμοιαζε σαν μια γυμνασμένη 20άρα καλλονή.

yea right...σιγά μη βγεί. Ξύπνησα και έπρεπε να πάω τη σκυλίτσα μου βόλτα. :003:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Al Bundy

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 17 Απρ 2019, 11:38

Τι τρώτε ρε πστη μου τα βράδια;

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 17 Απρ 2019, 11:41

Al Bundy έγραψε:
17 Απρ 2019, 11:38
Τι τρώτε ρε πστη μου τα βράδια;
Εγώ τρώω πολλά σκατολοίδια βασικά. Και πίνω πολλούς καφέδες. Freddo Capuccino κυρίως. Λες αυτό να φταίει;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Απρ 2019, 16:59

Έβλεπα ότι φορούσα μια φούστα μακριά σαν τσιγγάνας λευκή με λουλουδια. Και χόρευα και στριφογύρναγα συνέχεια και κοίταζα τη φούστα πως κάνει από το στριφογύρισμα και ήταν ένας άντρας που τον έβλεπα αλλά δεν τον έβλεπα( ή δε τον θυμάμαι) και ακουμπούσε όρθιος σε ένα τοίχο και με παρακολουθούσε. Και του έλεγα κοίτα πως κάνει η φούστα μου. Και ήρθε και με γράπωσε από τα χέρια δυνατά και μου είπε τέλος ο χορός,θα ζαλιστείς. Και σταμάτησα απότομα το στριφογυρισμα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Είδα ένα όνειρο σήμερα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 19:40

Ο τύπος ήταν ο Φωτόπουλος, άσχετα που δεν τον έβλεπες. Και δεν ακουμπούσε σε τοίχο, σε λατέρνα ακουμπούσε.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών