Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 21:42

Θα ήθελα εδώ να μαζευτούν συμβουλές για την έλλειψη συγκέντρωσης.

Για μένα είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Έχω αντιμετωπίσει χρόνια τώρα λόγω ψυχοπαθολογίας το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όπως και πολλοί άνθρωποι με ψυχικές διαταραχές έχουμε το ίδιο ζήτημα. Δυσκολευόμουν στην αρχή υπερβολικά να διαβάσω έστω και μία γραμμή. Σε σύγκριση με το φυσιολογικό διάβασμα πριν τα ψυχολογικά προβλήματα η διαφορά ειναι χαώδης. Ξέρω πολλους που δε διαβάζουν πάνω από μία σελίδα την ημέρα. Για ταινίες ούτε συζήτηση εκεί χάνεται το νόημα. Οι ψυχολόγοι δε σου λένε κάτι. Οι ψυχίατροι το θεωρούν άλυτο μέρος της ψυχασθενειας. Το μυαλό απ' ό,τι φαίνεται είναι φορτωμένο με πληροφορίες και προβληματικές συνδέσεις. Πάντως εγώ κατάφερα τρομερή πρόοδο. Διαβάζοντας λίγο λίγο περισσότερο κάθε μέρα έχω φτάσει από τη μία σελίδα σε 80-100. Θέλει πολλή εξάσκηση. Είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω. Θέλει πείσμα. Αλλά παρ' όλα αυτά οι δυσκολίες παραμένουν. Κάθε διάβασμα έίναι βασανιστικό και κουραστικά αργό. Για αυτούς που τους αρέσει πραγματικά το διάβασμα είναι βασανιστικό αν και επιβραβεύεσαι στο τέλος. Αλλά σε κανέναν δεν αξίζει αυτό το πράγμα. Στο τέλος θα μπορούσες αν ήσουν υγιής να είχες διαβάσει τα διπλάσια. Κι αυτό με πάει προσωπικά πολύ πίσω. Και είναι δυσκολία με την οποία πρέπει να ζήσω.

Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Αν κάποιος έχει βρει το κόλπο ας το μοιραστεί.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Ιούλ 2021, 21:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 21:42
Θα ήθελα εδώ να μαζευτούν συμβουλές για την έλλειψη συγκέντρωσης.

Για μένα είναι ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Έχω αντιμετωπίσει χρόνια τώρα λόγω ψυχοπαθολογίας το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όπως και πολλοί άνθρωποι με ψυχικές διαταραχές έχουμε το ίδιο ζήτημα. Δυσκολευόμουν στην αρχή υπερβολικά να διαβάσω έστω και μία γραμμή. Σε σύγκριση με το φυσιολογικό διάβασμα πριν τα ψυχολογικά προβλήματα η διαφορά ειναι χαώδης. Ξέρω πολλους που δε διαβάζουν πάνω από μία σελίδα την ημέρα. Για ταινίες ούτε συζήτηση εκεί χάνεται το νόημα. Οι ψυχολόγοι δε σου λένε κάτι. Οι ψυχίατροι το θεωρούν άλυτο μέρος της ψυχασθενειας. Το μυαλό απ' ό,τι φαίνεται είναι φορτωμένο με πληροφορίες και προβληματικές συνδέσεις. Πάντως εγώ κατάφερα τρομερή πρόοδο. Διαβάζοντας λίγο λίγο περισσότερο κάθε μέρα έχω φτάσει από τη μία σελίδα σε 80-100. Θέλει πολλή εξάσκηση. Είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω. Θέλει πείσμα. Αλλά παρ' όλα αυτά οι δυσκολίες παραμένουν. Κάθε διάβασμα έίναι βασανιστικό και κουραστικά αργό. Για αυτούς που τους αρέσει πραγματικά το διάβασμα είναι βασανιστικό αν και επιβραβεύεσαι στο τέλος. Αλλά σε κανέναν δεν αξίζει αυτό το πράγμα. Στο τέλος θα μπορούσες αν ήσουν υγιής να είχες διαβάσει τα διπλάσια. Κι αυτό με πάει προσωπικά πολύ πίσω. Και είναι δυσκολία με την οποία πρέπει να ζήσω.

Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Αν κάποιος έχει βρει το κόλπο ας το μοιραστεί.
80-100 σελίδες είναι μια χαρά. Ίσως να το έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα και να μην το έχεις καταλάβει.
Αν δεν το έχεις αντιμετωπίσει, πιστεύεις ότι οι πχορουμίτες θα μπορούσαμε να λύσουμε, μην ξέροντάς σε, προβλήματα που δεν έχουν καταφέρει οι ειδικοί που σε παρακολουθούσαν συστηματικά;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 21:52

Δεν έίναι νήμα για debate. Στο πχώρουμ γράφει ο καθένας και ίσως αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχω φτάσει στο μάξιμουμ της εγκεφαλικής δραστηριότητας που είχα πριν τη διαταραχή και ούτε επανέρχεται με τα δεδομένα των γιατρών και της εμπειρίας. Αυτό δεν αποκλείει τίποτα βέβαια. Πάντα υπάρχουν περιθώρια για βελτίωση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:09

Συμβουλη πρωτη: ασχολησου γενικα με ό,τι σου αρεσει και πραγματικα επιθυμεις για να πεταξει ο εγκεφαλος τα περιττα.
Συμβουλη δευτερη: αν θες να διαβασεις, προτιμησε μονο ο,τι σου αρεσει (πχ αισθηματικα) και οχι ότι να ναι.
Συμβουλη τριτη: κανε δουλειες στο σπιτι! Ξεκουραζουν το μυαλο.
Συμβουλη τεταρτη: βοηθα καποιον που σου το ζηταει.
Συμβουλη πεμπτη: αν παρολα αυτα, συνεχιζεις να μην συγκεντρωνεσαι, ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ και παρατα αυτο που σε κουραζει γιατι αν συνεχισεις θα χειροτερεψεις!

αυτα

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:10

Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:09
Συμβουλη πρωτη: ασχολησου γενικα με ό,τι σου αρεσει και πραγματικα επιθυμεις για να πεταξει ο εγκεφαλος τα περιττα.
Συμβουλη δευτερη: αν θες να διαβασεις, προτιμησε μονο ο,τι σου αρεσει (πχ αισθηματικα) και οχι ότι να ναι.
Συμβουλη τριτη: κανε δουλειες στο σπιτι! Ξεκουραζουν το μυαλο.
Συμβουλη τεταρτη: βοηθα καποιον που σου το ζηταει.
Συμβουλη πεμπτη: αν παρολα αυτα, συνεχιζεις να μην συγκεντρωνεσαι, ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ και παρατα αυτο που σε κουραζει γιατι αν συνεχισεις θα χειροτερεψεις!

αυτα
Σε ευχαριατώ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:14

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:10
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:09
Συμβουλη πρωτη: ασχολησου γενικα με ό,τι σου αρεσει και πραγματικα επιθυμεις για να πεταξει ο εγκεφαλος τα περιττα.
Συμβουλη δευτερη: αν θες να διαβασεις, προτιμησε μονο ο,τι σου αρεσει (πχ αισθηματικα) και οχι ότι να ναι.
Συμβουλη τριτη: κανε δουλειες στο σπιτι! Ξεκουραζουν το μυαλο.
Συμβουλη τεταρτη: βοηθα καποιον που σου το ζηταει.
Συμβουλη πεμπτη: αν παρολα αυτα, συνεχιζεις να μην συγκεντρωνεσαι, ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ και παρατα αυτο που σε κουραζει γιατι αν συνεχισεις θα χειροτερεψεις!

αυτα
Σε ευχαριατώ.
Περικαλω. :D

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:14

Μ' αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα αυτόν τον καιρό. Έχω όμως κι άλλο διάβασμα να κάνω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:16

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:14
Μ' αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα αυτόν τον καιρό. Έχω όμως κι άλλο διάβασμα να κάνω.
Αν επιτρεπεις, με τι ασχολεισαι και διαβαζεις τόσο; Εισαι μηπως συγγραφεας; Ή απο χομπι;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:18

Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:16
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:14
Μ' αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα αυτόν τον καιρό. Έχω όμως κι άλλο διάβασμα να κάνω.
Αν επιτρεπεις, με τι ασχολεισαι και διαβαζεις τόσο; Εισαι μηπως συγγραφεας; Ή απο χομπι;
Είμαι επίδοξος συγγραφέας. Έχω και μια σχολή να βγάλω. Τα ενδιαφέροντά μου είναι πολλά οπότε προσπαθώ να διαβάζω ό,τι μ' αρέσει.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:20

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:18
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:16
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:14
Μ' αρέσουν τα ιστορικά μυθιστορήματα αυτόν τον καιρό. Έχω όμως κι άλλο διάβασμα να κάνω.
Αν επιτρεπεις, με τι ασχολεισαι και διαβαζεις τόσο; Εισαι μηπως συγγραφεας; Ή απο χομπι;
Είμαι επίδοξος συγγραφέας. Έχω και μια σχολή να βγάλω. Τα ενδιαφέροντά μου είναι πολλά οπότε προσπαθώ να διαβάζω ό,τι μ' αρέσει.
Καλη επιτυχια να ευχηθω σε ό,τι κανεις, αλλα να προσεχεις λίγο την πολυπραγμοσυνη γιατι κουραζει και καποτε θα αναγκαστεις να ασχοληθεις με ενα ή δυο τρια μονο πραγματα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:21

Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:18
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:16


Αν επιτρεπεις, με τι ασχολεισαι και διαβαζεις τόσο; Εισαι μηπως συγγραφεας; Ή απο χομπι;
Είμαι επίδοξος συγγραφέας. Έχω και μια σχολή να βγάλω. Τα ενδιαφέροντά μου είναι πολλά οπότε προσπαθώ να διαβάζω ό,τι μ' αρέσει.
Καλη επιτυχια να ευχηθω σε ό,τι κανεις, αλλα να προσεχεις λίγο την πολυπραγμοσυνη γιατι κουραζει και καποτε θα αναγκαστεις να ασχοληθεις με ενα ή δυο τρια μονο πραγματα.
Αυτό εξηγούσα σε άλλο νήμα. Ότι πρέπει να διαλέξω αν και μου αρέσουν όλα εξίσου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:24

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:21
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:20
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:18


Είμαι επίδοξος συγγραφέας. Έχω και μια σχολή να βγάλω. Τα ενδιαφέροντά μου είναι πολλά οπότε προσπαθώ να διαβάζω ό,τι μ' αρέσει.
Καλη επιτυχια να ευχηθω σε ό,τι κανεις, αλλα να προσεχεις λίγο την πολυπραγμοσυνη γιατι κουραζει και καποτε θα αναγκαστεις να ασχοληθεις με ενα ή δυο τρια μονο πραγματα.
Αυτό εξηγούσα σε άλλο νήμα. Ότι πρέπει να διαλέξω αν και μου αρέσουν όλα εξίσου.
Αργα ή γρηγορα ερχεται η ωρα της επιλογης και των επιλογων! Τι σου αρεσει πιο πολυ να κανεις; Θες να το πεις;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:25

Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:24
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:21
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:20


Καλη επιτυχια να ευχηθω σε ό,τι κανεις, αλλα να προσεχεις λίγο την πολυπραγμοσυνη γιατι κουραζει και καποτε θα αναγκαστεις να ασχοληθεις με ενα ή δυο τρια μονο πραγματα.
Αυτό εξηγούσα σε άλλο νήμα. Ότι πρέπει να διαλέξω αν και μου αρέσουν όλα εξίσου.
Αργα ή γρηγορα ερχεται η ωρα της επιλογης και των επιλογων! Τι σου αρεσει πιο πολυ να κανεις; Θες να το πεις;
Τέχνη... επιστήμη... φιλοσοφία της ζωής...
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 07 Ιούλ 2021, 22:26

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:25
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:24
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:21

Αυτό εξηγούσα σε άλλο νήμα. Ότι πρέπει να διαλέξω αν και μου αρέσουν όλα εξίσου.
Αργα ή γρηγορα ερχεται η ωρα της επιλογης και των επιλογων! Τι σου αρεσει πιο πολυ να κανεις; Θες να το πεις;
Τέχνη... επιστήμη... φιλοσοφία της ζωής...
Ποια τεχνη συγκεκριμενα και ποια επιστημη;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Έλλειψη συγκέντρωσης. Συμβουλές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Ιούλ 2021, 22:28

Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:26
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:25
Αλητάκι88 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 22:24


Αργα ή γρηγορα ερχεται η ωρα της επιλογης και των επιλογων! Τι σου αρεσει πιο πολυ να κανεις; Θες να το πεις;
Τέχνη... επιστήμη... φιλοσοφία της ζωής...
Ποια τεχνη συγκεκριμενα και ποια επιστημη;
Λογοτεχνία (πρόζα). Όλες οι επιστήμες ωραίες είναι (οι ανθρωπιστικές).
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών