Άνδρες και κρέας

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69605
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άνδρες και κρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μαρ 2023, 00:03

ik_90 έγραψε:
16 Μαρ 2023, 22:58
Ταυτίστηκα με το νήμα. Ως cis straight άντρας (για τους μπούμερς, φυσιολογικός άντρας που πάει μόνο με γυναίκες, δεν πιστεύει ότι η σεξουαλικότητα είναι ρευστή και είναι πλήρως ταυτισμένος με τις παραδοσιακές νόρμες για το αντρικό φύλο) έχω να πω ότι χοιρινό, αρνί, κατσίκι, μοσχάρι και γενικά, όλα τα είδη κρέατος τα λατρεύω.
Το κοτόπουλο αποτελεί μια εξαίρεση. Το τιμάω βέβαια και αυτό, αλλά όχι σαν τα άλλα. Επίσης, κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια, είναι ότι με όσες κοπέλες είχα σχέση ή έκανα παρέα, σχεδόν όλες τους προτιμούσαν το κοτόπουλο, δεν τρελαίνονταν για χοιρινό και απεχθανόταν τα αιγοπρόβεια.
Εν κατακλείδι, έχω βγάλει κι εγώ το συμπέρασμα (εμπειρικά) ότι υπάρχει συσχέτιση (μεγάλη μικρή, δεν ξέρω) αρρενωπότητας - βρώσης κρεατικών.
Να' τα μας.

Παίζω κατηγορία cis straight άντρας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Άνδρες και κρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 17 Μαρ 2023, 00:07

ik_90 έγραψε:
16 Μαρ 2023, 22:58
Ταυτίστηκα με το νήμα. Ως cis straight άντρας (για τους μπούμερς, φυσιολογικός άντρας που πάει μόνο με γυναίκες, δεν πιστεύει ότι η σεξουαλικότητα είναι ρευστή και είναι πλήρως ταυτισμένος με τις παραδοσιακές νόρμες για το αντρικό φύλο) έχω να πω ότι χοιρινό, αρνί, κατσίκι, μοσχάρι και γενικά, όλα τα είδη κρέατος τα λατρεύω.
Το κοτόπουλο αποτελεί μια εξαίρεση. Το τιμάω βέβαια και αυτό, αλλά όχι σαν τα άλλα. Επίσης, κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια, είναι ότι με όσες κοπέλες είχα σχέση ή έκανα παρέα, σχεδόν όλες τους προτιμούσαν το κοτόπουλο, δεν τρελαίνονταν για χοιρινό και απεχθανόταν τα αιγοπρόβεια.
Εν κατακλείδι, έχω βγάλει κι εγώ το συμπέρασμα (εμπειρικά) ότι υπάρχει συσχέτιση (μεγάλη μικρή, δεν ξέρω) αρρενωπότητας - βρώσης κρεατικών.
Πολύ αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις εσύ. Εγώ λατρεύω το χοιρινό και βρίσκω καλό και το κοτόπουλο, τι με κάνει αυτό σύμφωνα με τη θεωρία σου;

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Άνδρες και κρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Μαρ 2023, 05:49

Καρολίνα έγραψε:
17 Μαρ 2023, 00:07
Πολύ αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις εσύ. Εγώ λατρεύω το χοιρινό και βρίσκω καλό και το κοτόπουλο, τι με κάνει αυτό σύμφωνα με τη θεωρία σου;
Κανένα αυθαίρετο συμπέρασμα δεν έβγαλα, μίλησα για τις περισσότερες γυναίκες που έχω γνωρίσει. Δεν ξέρω τι σε κάνει, δεν με ενδιαφέρει κιόλας, γιατί δεν έχω βγάλει καμία θεωρία.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άνδρες και κρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Μαρ 2023, 08:54

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Μαρ 2023, 23:23
Θα πρέπει να απαγορευθεί το σεξ στους άνδρες που τρώνε κρέας, δήλωσε η οργάνωση για τα δικαιώματα των ζώων, People for the Ethical Treatment of Animals (PETA).

Σύμφωνα με τη μη κερδοσκοπική οργάνωση, η επιθυμία για λουκάνικα είναι σύμπτωμα τοξικής αρρενωπότητας, ένα σύνολο επιβλαβών και στερεοτυπικών συμπεριφορών που συνδέονται με τους άνδρες και που φαίνεται να έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην κοινωνία - συμπεριλαμβανομένης της καταστροφής του πλανήτη.

Ο γερμανικός κλάδος της οργάνωσης επικαλέστηκε έρευνα του επιστημονικού περιοδικού PLOS One, σύμφωνα με την οποία οι άνδρες ευθύνονται για 41% περισσότερες εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου από τις γυναίκες, κυρίως λόγω της υψηλότερης κατανάλωσης κρέατος.

Οι ακτιβιστές της PETA Γερμανίας επιζητούν «απαγόρευση του σεξ» σε όλους τους άνδρες που τρώνε κρέας, προτρέποντας τις γυναίκες να ξεκινήσουν μια «σεξουαλική απεργία για να σώσουν τον κόσμο».
https://www.newshub.co.nz/home/lifestyl ... ption.html
αυτο σημαινει να απαγορευθει το σεξ, γενικως. οι βιγκαν ειναι ολοι πουστηδες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών