Η μυθομανής κοπέλα μου

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Giorgos18
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Σεπ 2021, 05:12
Phorum.gr user: Giorgos18

Η μυθομανής κοπέλα μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos18 » 21 Σεπ 2021, 05:18

Καλησπέρα σος θέμα νομίζω η κοπέλα μου είναι μυθομανής κ δεν ξέρω τι να κάνω.
Είμαι 18 και η κοπέλα μου (θα την πούμε Μαρία) ένα χρόνο μικρότερη. Είμαστε μαζί τρεις μήνες τώρα ενώ ουσιαστικά τραβιόμαστε ένα χρόνο περίπου αλλά μέσα σε αυτό το χρόνο την είχα παρατηρήσει να έχει πει πολλά ψέματα και η συμπεριφορά της να αλλάζει συνεχώς. Έβλεπε αλλά άτομα μια ενδιαφερόταν μια όχι. Πήγε με τον κολλητό μου μόνο και μόνο για να μου την μπει. Προσπάθησε όντως να με πληγώσει με τα δικά της λεγόμενα γιατί δεν της είχα φερθεί στην αρχή με τον τρόπο που έλεγε πως αξίζει. Εν τέλη τους τελευταίους τρεις μήνες είμαστε μαζί γιατί εγώ είμαι ερωτευμένος άσχημα και μου φέρεται πολύ καλά γενικότερα. Όμως κάτι πάει λάθος και θέλω βοήθεια. Πριν δυο μήνες περίπου μια φίλη μας (θα την πούμε Γεωργία) αυτοτραυματίστηκε και επειδή έχει θέμα με αυτό χρόνια τώρα ζήτησα μια συμβουλή από την Μαρία γιατί δεν ήξερα τι άλλο να κάνω. ( είχα περάσει πολλά περιστατικά δύσκολα με την Γεωργία τον τελευταίο καιρό είχα μιλήσει κ στους γονείς της) τέλος πάντων η Μαρία ενώ δεν μου είχε αναφέρει κάτι ποτε ξανά μου είπε πως πριν περίπου 5 χρόνια είχε κάνει η ίδια απόπειρα αυτοκτονίας με χάπια κ πως είχε πάει σε κέντρο ανηλίκων και τη βοήθησε πολύ. Εγώ είχα σοκαριστεί αρκετά εκείνη την ώρα και πίστεψα όσα μου είπε χωρίς να μου αναφέρει βέβαια λεπτομέρειες κ εγώ ένιωθα άβολα να ρωτήσω περαιτέρω πράγματα. Η ίδια μου είπε να μιλησω στην Γεωργία για το κέντρο χωρίς να αναφέρω το όνομα της. Εγώ φυσικά και το έκανα θεωρώντας ότι θα βοηθήσω τη Γεωργία. Η Γεωργία όμως δεν άλλαξε ουσιαστικά και η Μαρία μου έβαζε λόγια πως είναι ψεύτικες οι κρίσεις που παθαίνει και την έβγαζε μυθομανή έπιασε μόνη της την Γεωργία κ της μίλησε για το κέντρο χωρίς πάλι να της πει πολλές λεπτομέρειες απλά άκυρα πράγματα τα οποία πολλά δεν έστεκαν κιόλας. Ταυτόχρονα προσπάθησε να την κάνει να νιώσει άσχημα για το βάρος που έριχνε σε μένα με όλες τις κρίσεις πανικού και λέγοντας της πως μου κάνει κακο κ πρέπει να απομακρυνθει. Πριν 2 εβδομάδες και με βάση κάποια αλλά περιστατικά μίλησα ξανά με την Γεωργία και συνδεσαμε διαφορά λόγια της Μαρίας που δεν έβγαζαν νόημα. Εγώ όμως όντας πολύ ερωτευμένος δεν είχα το θάρρος να ρωτήσω την Μαρία όσα δεν έστεκαν γιατί φοβόμουν την απάντηση. Πριν λίγες μέρες και ενώ εγώ ήδη έχω τις αμφιβολίες μου και αρχίζω να σκέφτομαι πολύ περισσότερο ο,τι μου λέει η Μαρία, μου αναφέρει πως την πήρε τηλέφωνο ο πρώην της ο οποίος εγώ έχω μεγάλο θέμα και πως της είπε να βρεθουν και εκείνη του είπε όχι και διαφορά με τα οποία τον απέρριπτε. Εγώ δεν της ειπα κάτι σε αυτό απλά το αφησα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία. Προχτές μου λέει σε άκυρη στιγμή πως πάλι ο ίδιος πρώην της έστειλε μήνυμα και την παρακαλαγε με λίγα λόγια και η Μαρία μου είπε πως του απάντησε πάλι απορρίπτοντας τον κ μετά τον μπλόκαρε κ διέγραψε τη συνομιλία τους. Όποτε εγώ δεν μπορούσα να τη δω. Επειδή όμως με έτρωγε η περιέργεια και πολλά συμβαίνουν τελευταία χωρίς εξήγηση ξέρω πως είναι λάθος αλλα τσέκαρα σήμερα το κινητό της. Τα μηνύματα που μου είπε δεν υπήρξαν ποτέ και δεν τον έχει ούτε μπλοκάρει ούτε τίποτα. Το σκηνικό αυτό ήταν απλά ψεύτικο. Πραγμα το οποίο με έχει τρελάνει γιατί τώρα αναρωτιέμαι τι να κάνω και ποσά αλλα ψέματα μου έχει πει. Δεν ξέρω τον σκοπό της και αυτό με τρομάζει απίστευτα και δεν βρίσκω λογική στις πράξεις της. Οποίος μπορεί να μου δώσει μια γνώμη θα ήμουν ευγνώμων πραγματικά. Νομίζω πως είναι μυθομανής αλλά πως θα της μιλήσω για όλα αυτά. Αν είναι ψέματα δεν νομίζω πως θα τα πάρει καλά. Πιο πιθανό να πει και αλλα για να βγει από τη δύσκολη θέση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών