Πρόβλημα με ανάπτυξη σχεσων(Tα φώτα σας)

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Professore
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2021, 00:08

Πρόβλημα με ανάπτυξη σχεσων(Tα φώτα σας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professore » 16 Νοέμ 2021, 20:29

Καλησπέρα,
Πρώτο ποστ στο φόρουμ αν και σας ακολουθώ καιρό. Καταρχήν είμαι 29 χρόνων και θέλω να σας διηγηθώ την ιστορία μου γιατί κοντεύω να σκάσω και δεν θέλω να πω και πράγματα σε φίλους μου. Ξεκινάω. Από μικρός έως και την εφηβεία μου είχα πολύ καλά χρόνια. Δεν μου έλειψε σχεδόν τίποτα. Και με τα κορίτσια γενικά δεν είχα πολλά θέματα. Και φλερτ και μικρές σχέσεις και όλα. Γενικά είμαι εμφανίσιμος απ' ότι μου λένε. Το πρόβλημα έρχεται όταν μετακομίζω απ' τη μικρή πόλη που εμένα σε μια μεγαλύτερη. Εκεί ερωτεύομαι παρα πολύ μια συμφοιτήτρια μου. Παρά το γεγονός ότι ήταν σε σχέση μετά από καιρό και έχοντας μείνει ελεύθερη της το έδειξα και κάναμε κάτι. Εγώ όμως επειδή ήμουν ιδιαίτερα ανώριμος (και αυτή το ίδιο) τα έκανα όλα λάθος. Σε κάθε περίπτωση καταλήξαμε πολύ άσχημα και με βαριές κουβέντες κυρίως εξαιτίας μου. Αυτό με έκανε ιδιαίτερα ψαρωμενο μετά και θα έλεγα ότι πέρασα μια φάση με πολλές επιτυχίες στο αντίθετο φύλο αλλά όχι σχέση λόγω του φόβου μου να δεθω συναισθηματικά. Γενικά πολύ κουλ και μπορώ να πω ότι στο κομμάτι του σεξ είμαι αρκετά χορτάτος. Δυστυχώς κάποια στιγμή όμως έχω το δεύτερο ατόπημα λίγα χρόνια πριν. Αφού κατέβηκα Αθήνα για μεταπτυχιακό και δουλειά και αφού ήμουν σε μια εξαιρετική φάση γνωρίζω μια μικρότερη κοπελα η οποία παρά το μεγάλο αρχικό ενδιαφέρον που έλαμψε κάποιες άμυνες μου μετά ξαφνικά για άκυρο λόγο με άδειασε και επιδόθηκε στο να προσβάλει άσχημα τη προσωπικότητα μου. Δεν προχώρησα μαζί της, δεν με πειράξει αυτό αλλα μου δημιούργησε αμφιβολίες για τον εαυτό μου.Τοτε μπήκα σε μια πολύ δύσκολη φάση. Άρχισα να εμφανίζω επιθετική και ψυχρή συμπεριφορά σε όποιαδηποτε κοπέλα γνώριζα ενώ αναζητούσα ερωτική επαφή ακόμα και σε κοπέλες που δεν μου άρεσαν ή σε ιερόδουλες.Καθε φορά δε που έκανα κάτι με κάποια σιχαινομουν ακόμα πιο πολύ τον εαυτό μου. Επίσης άρχισα το ποτό και τις ουσίες αραιά και που. Μέχρι το 2021.Τον τελευταίο ενά χρόνο άρχισα να ηρεμώ, επιτέλους βρήκα δουλειά στο αντικείμενο μου και σε καλή θέση και γενικότερα η ζωή μου μπήκε σε μια τάξη τουλάχιστον επαγγελματικά, γιατί στα ερωτικά παρέμεινα,με με μέτρο όμως πιο χαλαρός, από επιλογή. Πριν ενάμιση μήνα εκανα κάτι(δεν προχωρήσαμε) με μια συνάδελφο μου και παρά το γεγονός ότι όλα έμοιαζαν καλά βγαίνοντας και ανταλλάσσοντας μηνύματα και μέσα μου άρχισα να αισθάνομαι ξανά γεμάτος και χαρούμενος, τελευταία με αποφεύγει. Εν τω μεταξύ δεν έχω αλλάξει συμπεριφορά απέναντι της και η ίδια συνεχίζει να είναι πρόσχαρη όταν μιλάμε. Βλέποντας όμως την ήττα να έρχεται ακόμα μια φορά έχω αρχίσει και φοβάμαι μην πληγωθώ πάλι. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω στη δυστυχία μου που τουλάχιστον ευτυχώς δεν φαίνεται στους άλλους.Οπως καταλάβατε μάλλον εδώ πρόβλημα στην εξέλιξη τωμ σχέσεων. Όλο αυτό με έχει κουράσει τόσο πολύ που έχω απογοητευτεί. Άλλη μια αποτυχία και μετά δεν ξέρω τι θα κάνω και τι επιπτώσεις θα έχω. Σκέφτηκα τον ψυχολόγο, εχω σκεφτεί να κάνω κακό στον εαυτό μου γιατί δεν αντέχω άλλο συναισθηματικές αποτυχίες και γ αυτό έψαχνα κάπου να τα πω. Ακούω αν έχετε να δώσετε κάποια συμβουλή και με συγχωρείτε για το σεντόνι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών