Mattias Desmet

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιαν 2022, 10:36


Mattias Desmet on Our Grave Situation



Why People WILLINGLY Give Up Their Freedoms



Mattias Desmet on totalitarianism
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 03 Ιαν 2022, 12:38

Ωραιο θεμα!
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιαν 2022, 12:40

Bazoomba έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:38
Ωραιο θεμα!
Υπομονή
Οπου να'ναι θα μπουν οι γνωστοί με τα ψεκαστικα
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιαν 2022, 12:46

akirav έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:40
Bazoomba έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:38
Ωραιο θεμα!
Υπομονή
Οπου να'ναι θα μπουν οι γνωστοί με τα ψεκαστικα
Θα περιμένεις πολύ, χωρίς τον αρίστο να κάνει σόου είναι απλά μερικά βαρετά βίντεο :lol:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Ιαν 2022, 12:47

Εγώ δεν προβληματίζομαι τόσο με το πως ο κόσμος παρατάει έτσι την ελευθερία του. Αυτό λίγο πολύ το είχα δεδομένο από την ανθρώπινη ιστορία. Το περιμενα βασικά με το που είδα να μοιράζει η κυβέρνηση επιδόματα. Μια μεγάλη μερίδα κόσμου θα γούσταρε να ζει σε επική χούντα αν απλά της εξασφάλιζε ένα πιάτο φαί για το οποίο δεν θα χρειάζεται να δουλέψει. Η δική μου απορία είναι το πως γίνεται να ακούνε μαλακίες όλη την ώρα, να του εφαρμόζουν αυτές τις μαλακίες με 0 αποτέλεσμα και ακόμα να ακούς ζώα να σε πετάνε παπαριές τύπου "αυτό λένε οι ειδικοί".

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιαν 2022, 13:49

Δημοκράτης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:47
Μια μεγάλη μερίδα κόσμου θα γούσταρε να ζει σε επική χούντα αν απλά της εξασφάλιζε ένα πιάτο φαί για το οποίο δεν θα χρειάζεται να δουλέψει.
και καποιοι αλλοι το μονο που ζηταν ειναι η μη ευθυνη
"εγώ εκανα αυτό που μου ειπαν, ευθυνη δεν εχω".
Κι οταν ισχυει αυτό , βγαίνουν μπροστά πολλά κρυμμένα ...
δες ποσο ευκολα ευχονται αρκετοί ψοφους
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιαν 2022, 13:54

Stalker έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:46
akirav έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:40
Bazoomba έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:38
Ωραιο θεμα!
Υπομονή
Οπου να'ναι θα μπουν οι γνωστοί με τα ψεκαστικα
Θα περιμένεις πολύ, χωρίς τον αρίστο να κάνει σόου είναι απλά μερικά βαρετά βίντεο :lol:
νταξ ρε συ, τι περιμενες?
δεν ειναι και Βασιλακοπουλος ο ανθρωπος.
ουτε καν παγωνι
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Ιαν 2022, 14:25

akirav έγραψε:
03 Ιαν 2022, 13:49
Δημοκράτης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:47
Μια μεγάλη μερίδα κόσμου θα γούσταρε να ζει σε επική χούντα αν απλά της εξασφάλιζε ένα πιάτο φαί για το οποίο δεν θα χρειάζεται να δουλέψει.
και καποιοι αλλοι το μονο που ζηταν ειναι η μη ευθυνη
"εγώ εκανα αυτό που μου ειπαν, ευθυνη δεν εχω".
Κι οταν ισχυει αυτό , βγαίνουν μπροστά πολλά κρυμμένα ...
δες ποσο ευκολα ευχονται αρκετοί ψοφους
Φυσικά και αυτόι ειναι μεγαλος αριθμος ανθρωπων.. Γενικώς όταν επικρατεί γενική μιζέρια πολλοί βολεύονται. Οι τεμπέληδες που για πρώτη φορά στην ζωή τους βλέπουν και τους άλλους να μη δουλεύουν, οι αχρηστοι που για πρώτη φορά βλέπουν και τον διπλανό τους να την βγάζει με 3 και 60 γιατί το κρατος του έκλεισε το μαγαζί κτλ. Είναι πολλοί οι Προβληματικό γύρω μας που απλώς υην βρίσκουν με αυτή τη κατάσταση.
Εχθές στην Ολλανδία ένας αστυνομικός σκύλος δαγκωσε άσχημα εναν διαδηλωτή σε διαμαρτυρία για τις επιχειρήσεις που έκλεισαν και έβλεπες όλη την ολλανδικη πλεμπα να χαίρεται

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 03 Ιαν 2022, 14:36

Δημοκράτης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:47
θα γούσταρε να ζει σε επική χούντα αν απλά της εξασφάλιζε ένα πιάτο φαί για το οποίο δεν θα χρειάζεται να δουλέψει.
Ιστορικα παντως, οι επικες χουντες σε εβαζαν να δουλευεις απο την ανατολη ως τη δυση του ηλιου με ανταλλαγμα μονο ενα πιατο φαι.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Mattias Desmet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Ιαν 2022, 19:59

John Brown Gun Club έγραψε:
03 Ιαν 2022, 14:36
Δημοκράτης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:47
θα γούσταρε να ζει σε επική χούντα αν απλά της εξασφάλιζε ένα πιάτο φαί για το οποίο δεν θα χρειάζεται να δουλέψει.
Ιστορικα παντως, οι επικες χουντες σε εβαζαν να δουλευεις απο την ανατολη ως τη δυση του ηλιου με ανταλλαγμα μονο ενα πιατο φαι.
Ναι ξέρω, έχω αρκετούς φίλους από τέως κομμουυνιστικα κράτη. Αυτό θα γίνει και τώρα σε 1 χρόνο που θα έρθει ο λογαριασμός για τα έξυπνα μετρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών