Η μελαγχολία των γιορτών

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 31 Μαρ 2018, 01:27

Μιας κι έρχεται Πάσχα..
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24942
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Μαρ 2018, 01:27

Ανασταση ηρθε

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 31 Μαρ 2018, 01:41

αμάν βρε παιδιά με την μελαγχολία των γιορτών!...εδώ λέμε να αναστηθούμε σε λίγο καιρό...τί σας πιάνει;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
nid de mare
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:59

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nid de mare » 31 Μαρ 2018, 19:04

Εγώ ένα ξέρω, όλα είναι στο μυαλό μας.
Αν δουλεύεις, ούτε γιορτές καταλαβαίνεις ούτε μελαγχολία.
In romine tirmeno Ne romine to fa Imaginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 31 Μαρ 2018, 19:17

Δεν είναι όπως τα Χριστούγεννα. Τουλάχιστον δε διαρκεί τόσο κ δεν είναι τόσο έντονη. Το υπερβολικά γιορτινό κλίμα των Χριστουγέννων το κάνει λίγο χειρότερο νομίζω.

Ακόμη πάντως, είμαι καλά. Μ. Παρασκευή μάλλον θα μου ρθει κ Δευτέρα του Πάσχα, βράδυ, θα φύγει. Βλέπουμε. Δεν έχω όρεξη ούτε για μελαγχολία, φέτος.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 31 Μαρ 2018, 20:28

Εμένα η μόνη μελαγχολία που με έχει πιάσει είναι της μάσας. Από το πρωί που θα ξυπνήσω μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ τρώω. Έφαγα γόπες και μετά λαμπροκούλουρα.
Δηλαδή του εμετού.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 03 Απρ 2018, 17:02

Ποτέ δεν με έχει πιάσει μελαγχολία το Πάσχα,ούτε καν την Μ.Παρασκευή.Νομίζω πως κατά βάση είναι γιορτή χαράς κι ελπίδας και σε καμμία περίπτωση πένθιμη.Τα τελετουργικά που τη συνοδεύουν δε,είναι πολύ θεατρικά και θυμίζουν αρχαία ελληνική παράσταση,η περιφορά του Επιταφίου π.χ.,φοβερή στιγμή.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η μελαγχολία των γιορτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 24 Δεκ 2022, 21:43

Μάλλον σας πιάνει μελαγχολία το Πάσχα επειδή σκέφτεστε το αρνί που θυσιάστηκε για να γεμίσει την άπονη κοιλιά σας.
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών