Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21035
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 02:06

AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δυστυχώς ο Ρώσος θα θεωρείται στο μέλλον αρνητικό στοιχείο. Την ρετσινιά που είχε ο Γερμανός την πήρε ο Ρώσος, ειδικότερα στις νέες γενιές που το ζουν σήμερα αυτό. Στην Ελλάδα όχι τόσο που όπως και σε άλλα είναι πίσω, αλλά στον ανεπτυγμενο κόσμο σίγουρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 09 Απρ 2022, 02:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Απρ 2022, 02:09

Kauldron έγραψε:
08 Απρ 2022, 17:41
Eθνικοκοινωνιστης καμία άποψη?
το τρολλαρισμα ειναι τεχνη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 09 Απρ 2022, 02:22

Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:00
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
και ο μέσος ρουμάνος και ο μέσος Πολωνός σήμερα έχει πιο πολλά λεφτά από τον μέσο Ρώσο και την ίδια στιγμή δεν βομβαρδίζει παιδιάκια και δεν εισβάλει σε άλλες χώρες.
Καλό είναι να προβληματιστείς γιατί αντίθετα με τους ρώσους ο Ρουμάνος έχει πλέον περισσότερα λεφτά και γιατί δεν τον βρίζει όλος ο πολιτισμένος κόσμος
Μόνο η χρήση του όρου πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά, η Κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος ? με το ασυναγώνιστο οικονομικό της θαύμα ?
Και όχι δεν θα προβληματιστώ, εσύ και οι υπόλοιποι πρέπει να προβληματιστείτε που ως Ελλάδα πάμε κατά διαόλου. Και κάποιοι έχετε το θράσος να υποδυκνύετε σε άλλους λαούς πως να ζούνε.
Μισθοί του κώλου, 1,2 παιδιά ανά ζευγάρι ελλήνων, και brain drain.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24713
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 09 Απρ 2022, 02:36

AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:22
Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:00
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
και ο μέσος ρουμάνος και ο μέσος Πολωνός σήμερα έχει πιο πολλά λεφτά από τον μέσο Ρώσο και την ίδια στιγμή δεν βομβαρδίζει παιδιάκια και δεν εισβάλει σε άλλες χώρες.
Καλό είναι να προβληματιστείς γιατί αντίθετα με τους ρώσους ο Ρουμάνος έχει πλέον περισσότερα λεφτά και γιατί δεν τον βρίζει όλος ο πολιτισμένος κόσμος
Μόνο η χρήση του όρου πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά, η Κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος ? με το ασυναγώνιστο οικονομικό της θαύμα ?
Και όχι δεν θα προβληματιστώ, εσύ και οι υπόλοιποι πρέπει να προβληματιστείτε που ως Ελλάδα πάμε κατά διαόλου. Και κάποιοι έχετε το θράσος να υποδυκνύετε σε άλλους λαούς πως να ζούνε.
Μισθοί του κώλου, 1,2 παιδιά ανά ζευγάρι ελλήνων, και brain drain.
ναι χεστήκαμε αν εσύ πιστεύεις ότι ο πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά και όχι η κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος. Πολιτισμένος κόσμος και χούντα δεν πάει μαζί.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16593
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Απρ 2022, 02:45

AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:22
Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:00
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
και ο μέσος ρουμάνος και ο μέσος Πολωνός σήμερα έχει πιο πολλά λεφτά από τον μέσο Ρώσο και την ίδια στιγμή δεν βομβαρδίζει παιδιάκια και δεν εισβάλει σε άλλες χώρες.
Καλό είναι να προβληματιστείς γιατί αντίθετα με τους ρώσους ο Ρουμάνος έχει πλέον περισσότερα λεφτά και γιατί δεν τον βρίζει όλος ο πολιτισμένος κόσμος
Μόνο η χρήση του όρου πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά, η Κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος ? με το ασυναγώνιστο οικονομικό της θαύμα ?
Και όχι δεν θα προβληματιστώ, εσύ και οι υπόλοιποι πρέπει να προβληματιστείτε που ως Ελλάδα πάμε κατά διαόλου. Και κάποιοι έχετε το θράσος να υποδυκνύετε σε άλλους λαούς πως να ζούνε.
Μισθοί του κώλου, 1,2 παιδιά ανά ζευγάρι ελλήνων, και brain drain.
τι περιμενεις ρε brate απο ανθρωπους που βλεπουν τηλεοραση απο το πρωι μεχρι το βραδυ;

μονο για survivor, master chef και οτι αλλη μαλακια τους εχουν πουλησει για 20 χρονια ξερουν να σου απαντησουν και εχουν γνωμη και νομιζουν οτι ο υπολοιπος πλανητης ειναι υπαναπτυκτος, ενω οι ιδιοι ζουν με νοοτροπια και υποδομες του 1950-1960 σε σχεση με τον δυτικο κοσμο...

κουφιοκεφαλοι κουνοδαχτυλακιδες... γελανε και οι πετρες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 09 Απρ 2022, 11:05

Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:36
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:22
Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:00


και ο μέσος ρουμάνος και ο μέσος Πολωνός σήμερα έχει πιο πολλά λεφτά από τον μέσο Ρώσο και την ίδια στιγμή δεν βομβαρδίζει παιδιάκια και δεν εισβάλει σε άλλες χώρες.
Καλό είναι να προβληματιστείς γιατί αντίθετα με τους ρώσους ο Ρουμάνος έχει πλέον περισσότερα λεφτά και γιατί δεν τον βρίζει όλος ο πολιτισμένος κόσμος
Μόνο η χρήση του όρου πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά, η Κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος ? με το ασυναγώνιστο οικονομικό της θαύμα ?
Και όχι δεν θα προβληματιστώ, εσύ και οι υπόλοιποι πρέπει να προβληματιστείτε που ως Ελλάδα πάμε κατά διαόλου. Και κάποιοι έχετε το θράσος να υποδυκνύετε σε άλλους λαούς πως να ζούνε.
Μισθοί του κώλου, 1,2 παιδιά ανά ζευγάρι ελλήνων, και brain drain.
ναι χεστήκαμε αν εσύ πιστεύεις ότι ο πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά και όχι η κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος. Πολιτισμένος κόσμος και χούντα δεν πάει μαζί.
Πολιτισμένος κόσμος και τρένα που τρέχουν 420 χιλιόμετρα την ώρα πάνε μαζί, και φουτουριστικές μεγαπόλεις, και κβαντικοί υπερυπολογιστές.
Ο πολιτισμένος κόσμος χωρίς "χούντα" εδώ, έχει 40% ανεργία στους νέους και μια γενικότερη ολική κοινωνική κατάρευση.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24713
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 09 Απρ 2022, 12:29

AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 11:05
Δημοκράτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:36
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:22

Μόνο η χρήση του όρου πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά, η Κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος ? με το ασυναγώνιστο οικονομικό της θαύμα ?
Και όχι δεν θα προβληματιστώ, εσύ και οι υπόλοιποι πρέπει να προβληματιστείτε που ως Ελλάδα πάμε κατά διαόλου. Και κάποιοι έχετε το θράσος να υποδυκνύετε σε άλλους λαούς πως να ζούνε.
Μισθοί του κώλου, 1,2 παιδιά ανά ζευγάρι ελλήνων, και brain drain.
ναι χεστήκαμε αν εσύ πιστεύεις ότι ο πολιτισμένος κόσμος έχει ρατσιστική χροιά και όχι η κίνα δεν είναι πολιτισμένος κόσμος. Πολιτισμένος κόσμος και χούντα δεν πάει μαζί.
Πολιτισμένος κόσμος και τρένα που τρέχουν 420 χιλιόμετρα την ώρα πάνε μαζί, και φουτουριστικές μεγαπόλεις, και κβαντικοί υπερυπολογιστές.
Ο πολιτισμένος κόσμος χωρίς "χούντα" εδώ, έχει 40% ανεργία στους νέους και μια γενικότερη ολική κοινωνική κατάρευση.
:retarded:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Απρ 2022, 12:47

AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Το μίσος είναι αναπόφευκτο προκειμένου για λαούς που έχουν καταπιεσθεί από κάποια δύναμη.Μάλιστα είναι και δικαιολογήσιμο από τις "αντιρατσιστικές ευαισθησίες" πολλές φορές.Μια και που έχεις το παρατσούκλι AOC θα ξέρεις πολύ καλά ότι η πραγματική AOC είναι μέλος μιας τάσης στην Αμερική που δαιμονοποιεί τον οποιονδήποτε λευκό Αμερικανό για πράγματα που έκαναν άλλοι λευκοί στο παρελθόν,ολόκληρη βιομηχανία έχει στηθεί.
Το ίδιο συμβαίνει και στην Ελλάδα με τους Τούρκους ή στην Ιρλανδία με τους Άγγλους.Για τη συνεισφορά της Αγγλίας στο σύγχρονο πολιτισμό περιττό να μιλήσουμε.Είναι Ο σύγχρονος πολιτισμός.Για πέστο όμως σε άλλους που τους είχαν σε αποικίες.
Οι Ανατολικοευρωπαίοι έχουν καταπιεσθεί από τους Ρώσους.Μάθε να ζεις με αυτό το γεγονός διότι δεν θα φύγει.Κατά τα λοιπά βέβαια είναι λάθος που διάφοροι λαοί κρατάνε το παρελθόν μανιάτικο.Εάν όμως η δύναμη που έχει ασκήσει την καταπίεση ξαναρχίζει τα ίδια δεν μπορείς να περιμένεις κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Απρ 2022, 12:55

πατησιωτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 12:47
... δαιμονοποιεί τον οποιονδήποτε λευκό Αμερικανό για πράγματα που έκαναν άλλοι λευκοί στο παρελθόν,ολόκληρη βιομηχανία έχει στηθεί.
Το ίδιο συμβαίνει και στην Ελλάδα με τους Τούρκους
Έλα μωρέ οι καλοί μας οι τουρκούληδες, τι καλοί που είναι, αγκούού, γούτσου τα κουτσούνια
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

caramon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 20:08
Phorum.gr user: caramon

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από caramon » 09 Απρ 2022, 14:09

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:06
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δυστυχώς ο Ρώσος θα θεωρείται στο μέλλον αρνητικό στοιχείο. Την ρετσινιά που είχε ο Γερμανός την πήρε ο Ρώσος, ειδικότερα στις νέες γενιές που το ζουν σήμερα αυτό. Στην Ελλάδα όχι τόσο που όπως και σε άλλα είναι πίσω, αλλά στον ανεπτυγμενο κόσμο σίγουρα.
Οπότε για να μην έχει κάποιος τη ρετσινιά καλυτέρα να είναι "σύμμαχος" που στην Αμερική σημαίνει vassal state της Αμερικής.
Πραγματικά δηλαδή τώρα δηλαδή η Αμερική, μετά Βρετανία και μετά Ευρώπη το να δηλώνει ότι έχει το moral high ground θα ήταν αστείο αν δεν ήταν τόσο τραγικό.

Πρέπει να σταματήσουν για 1000 χρόνια να κάνουν πολέμους ( ή να φέρουν τη δημοκρατία, βλέπε με βομβαρδισμούς ή αλλαγή καθεστώτος με κάποιον δικό τους) και να αφήσουν όλους τους άλλους να πολεμάνε συνέχεια για να έρθει κάποια ισορροπία.

Και φυσικά έτσι έρχεται η υπεροχή του πολιτισμού. Αν έχεις κατακτήσει τον κόσμο είναι φυσικό να έχεις τα resources για τεχνολογία, καλύτερo επίπεδο διαβίωσης και να επιβάλεις τη γνώμη σου. Οπότε με μια δόση υποκρισίας βλέπε πχ "american exceptionalism" ή κάτι σαν "είναι κακό μόνο αν το κάνουν οι αλλοι" έχεις πάντα δίκιο και είσαι με τη σωστη πλευρά της ιστορίας. Αν φυσικά νικήσεις ή είσαι στη πλευρά της δικής σου σφαίρα επιρροής/προπαγάνδας.

Εδώ θα ήθελα να πω ότι γενικά δεν είμαι με κανέναν και θέλω να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά και ακόμα καλυτέρα επιστημονικά. Δυστυχώς επιστημονικά είναι πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο γιατί ο κόσμος που ζουμε δεν είναι ο εξωτερικός αλλά το μοντέλο αυτού που έχουμε στο μυαλό μας. Αυτό λοιπόν το μοντέλο επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες πχ αισθητήρες (μάτια κλπ) και κυρίως απο το κυρίαρχο αφήγημα ή αλλιώς η προπαγάνδα/εκπαίδευση που δεχόμαστε.

Ο πιο πολύς κόσμος απλά δεν ξεφεύγει από αυτόν τον προγραμματισμό αλλά θα μπορούσε. Με αυτούς μπορείς να μιλήσεις αλλά δεν είναι συνειδητοποιημένοι.

Υπάρχουν άλλοι που απλά κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους όφελος τους όποτε εκει δεν έχει νόημα να συζητήσεις ειδικά να αναπαράγουν το αφήγημα σαν εργαλείο. Τουλάχιστον τους καταλαβαίνω, είναι αμοραλιστές και συνειδητοποιημένοι.

Εχω Αμερικάνικη εκπαίδευση, είμαι software project manager σε αμερικάνικη εταιρεία, γυναίκα πολωνέζα και έχω επαφές σε όλο τον πλανήτη. Δεν υποστηρίζω τη Δυση, δηλαδή την Αμερική και τα vassal states που θα ήταν εύκολο λόγω καταβολών. Δεν έχω τόσο κλειστή κοσμοαντίληψη και έχω δει άπειρες φορες και από άλλη οπτική γωνία τα πράγματα. Ενας Ινδος συνεργάτης μου είπε για εσάς ο Χίτλερ είναι το απόλυτο κακό. Για εμάς ήταν ακόμα ένας ευρωπαίος δυνάστης, τουλάχιστον προκάλεσε φθορά στη Βρετανική αυτοκρατορία και ελευθερωθήκαμε.

Γιατί λοιπόν δεν υποστηρίζω τη Δύση. Γιατί μου αρέσει η ελευθερία. Ελευθερία είναι να έχεις επιλογές. Ακάμα γιατί μου αρέσει η αλήθεια.
Και για να υπάρχουν αυτά, πρέπει να υπάρχει ενας πολυπολικος κόσμος και όχι μια αμερικανική πλανητική κυριαρχία και ένα κυρίαρχο μονολιθικό αφήγημα. Το ίδιο θα έκανα αν στη θέση της Αμερικής θα ήταν οποιοδήποτε άλλο κράτος ή οργανισμός. Και για να υπάρχει αλήθεια πρέπει να υπάρχουν και άλλα αφηγήματα.

Γιατι λοιπόν τέτοια λύσσα: Γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους αν είναι συνειδητοποιημένοι ή πιστεύουν ότι θίγονται. Να είσαι παντοκράτορας και να απειλείται η κυριαρχία σου έστω και λίγο, λίγο είναι;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21035
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 14:26

caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 02:06
AOC έγραψε:
09 Απρ 2022, 01:56
Να πω την αλήθεια σαν μισός ρώσος ενοχλούμαι όταν κάτι λαοί σαν τους Ρουμάνους και τους Πολωνούς που ζουν με 300 ευρό τον μήνα βγαίνουν ονλάιν και καταδικάζουν την 2η πατρίδα μου και μας αποκαλούν απολίτιστους και ζώα. Έχουν οι πολιτισμοί τους κατασκευάζει διαστημικούς σταθμούς και υπερηχητικά όπλα και δεν το ξέρω ?
Δεν χρειάζεται να βγαίνει μίσος από καμία πλευρά, ούτε εγώ γουστάρω να βομβαρδίζουμε παιδάκια, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δυστυχώς ο Ρώσος θα θεωρείται στο μέλλον αρνητικό στοιχείο. Την ρετσινιά που είχε ο Γερμανός την πήρε ο Ρώσος, ειδικότερα στις νέες γενιές που το ζουν σήμερα αυτό. Στην Ελλάδα όχι τόσο που όπως και σε άλλα είναι πίσω, αλλά στον ανεπτυγμενο κόσμο σίγουρα.
Οπότε για να μην έχει κάποιος τη ρετσινιά καλυτέρα να είναι "σύμμαχος" που στην Αμερική σημαίνει vassal state της Αμερικής.
Πραγματικά δηλαδή τώρα δηλαδή η Αμερική, μετά Βρετανία και μετά Ευρώπη το να δηλώνει ότι έχει το moral high ground θα ήταν αστείο αν δεν ήταν τόσο τραγικό.

Πρέπει να σταματήσουν για 1000 χρόνια να κάνουν πολέμους ( ή να φέρουν τη δημοκρατία, βλέπε με βομβαρδισμούς ή αλλαγή καθεστώτος με κάποιον δικό τους) και να αφήσουν όλους τους άλλους να πολεμάνε συνέχεια για να έρθει κάποια ισορροπία.

Και φυσικά έτσι έρχεται η υπεροχή του πολιτισμού. Αν έχεις κατακτήσει τον κόσμο είναι φυσικό να έχεις τα resources για τεχνολογία, καλύτερo επίπεδο διαβίωσης και να επιβάλεις τη γνώμη σου. Οπότε με μια δόση υποκρισίας βλέπε πχ "american exceptionalism" ή κάτι σαν "είναι κακό μόνο αν το κάνουν οι αλλοι" έχεις πάντα δίκιο και είσαι με τη σωστη πλευρά της ιστορίας. Αν φυσικά νικήσεις ή είσαι στη πλευρά της δικής σου σφαίρα επιρροής/προπαγάνδας.

Εδώ θα ήθελα να πω ότι γενικά δεν είμαι με κανέναν και θέλω να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά και ακόμα καλυτέρα επιστημονικά. Δυστυχώς επιστημονικά είναι πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο γιατί ο κόσμος που ζουμε δεν είναι ο εξωτερικός αλλά το μοντέλο αυτού που έχουμε στο μυαλό μας. Αυτό λοιπόν το μοντέλο επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες πχ αισθητήρες (μάτια κλπ) και κυρίως απο το κυρίαρχο αφήγημα ή αλλιώς η προπαγάνδα/εκπαίδευση που δεχόμαστε.

Ο πιο πολύς κόσμος απλά δεν ξεφεύγει από αυτόν τον προγραμματισμό αλλά θα μπορούσε. Με αυτούς μπορείς να μιλήσεις αλλά δεν είναι συνειδητοποιημένοι.

Υπάρχουν άλλοι που απλά κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους όφελος τους όποτε εκει δεν έχει νόημα να συζητήσεις ειδικά να αναπαράγουν το αφήγημα σαν εργαλείο. Τουλάχιστον τους καταλαβαίνω, είναι αμοραλιστές και συνειδητοποιημένοι.

Εχω Αμερικάνικη εκπαίδευση, είμαι software project manager σε αμερικάνικη εταιρεία, γυναίκα πολωνέζα και έχω επαφές σε όλο τον πλανήτη. Δεν υποστηρίζω τη Δυση, δηλαδή την Αμερική και τα vassal states που θα ήταν εύκολο λόγω καταβολών. Δεν έχω τόσο κλειστή κοσμοαντίληψη και έχω δει άπειρες φορες και από άλλη οπτική γωνία τα πράγματα. Ενας Ινδος συνεργάτης μου είπε για εσάς ο Χίτλερ είναι το απόλυτο κακό. Για εμάς ήταν ακόμα ένας ευρωπαίος δυνάστης, τουλάχιστον προκάλεσε φθορά στη Βρετανική αυτοκρατορία και ελευθερωθήκαμε.

Γιατί λοιπόν δεν υποστηρίζω τη Δύση. Γιατί μου αρέσει η ελευθερία. Ελευθερία είναι να έχεις επιλογές. Ακάμα γιατί μου αρέσει η αλήθεια.
Και για να υπάρχουν αυτά, πρέπει να υπάρχει ενας πολυπολικος κόσμος και όχι μια αμερικανική πλανητική κυριαρχία και ένα κυρίαρχο μονολιθικό αφήγημα. Το ίδιο θα έκανα αν στη θέση της Αμερικής θα ήταν οποιοδήποτε άλλο κράτος ή οργανισμός. Και για να υπάρχει αλήθεια πρέπει να υπάρχουν και άλλα αφηγήματα.

Γιατι λοιπόν τέτοια λύσσα: Γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους αν είναι συνειδητοποιημένοι ή πιστεύουν ότι θίγονται. Να είσαι παντοκράτορας και να απειλείται η κυριαρχία στο έστω και λίγο, λίγο είναι;
1) Τη ρετσινιά την αποκτά όχι για αυτό που έγραψες, αλλά γιατί κάνει επεκτατικό πόλεμο σε ένα ανεξάρτητο εδώ και 30 χρόνια κράτος, του οποίου μάλιστα έχει εγγυηθεί την ανεξαρτησία. Καταπάτηση διεθνών συνθηκών συν φονικό πόλεμο που κρατά και μάλλον θα κρατήσει εβδομάδες, ίσως και μήνες. Σπέρνει το θάνατο, την καταστροφή και τη θλίψη σε εκατομμύρια ανθρώπους στη γειτονική του χώρα. Είναι επομένως σαφής και συγκεκριμένος ο λόγος και δεν χρειάζονται γεωπολιτικές αναλύσεις για να γίνει κατανοητός.

2) Κάποιος που ζει στις ΗΠΑ έχει άλλη εικόνα, αίσθηση και αγωνία για τον πόλεμο από τον Πολωνό ή Γερμανό που έχει πυρηνικές κεφαλές σε απόσταση 100/200 χλμ. από τη χώρα του. Το ίδιο και ένας Ινδός που μαθαίνει στην ιστορία για κάποιον Χίτλερ, από έναν Έλληνα που οι γονείς του ή παππούδες του τού έχουν αφηγηθεί ιστορίες από την κατοχή. Επίσης σαφής και συγκεκριμένος ο λόγος.

3) Δεν υποστηρίζεις τη Δύση επειδή σού αρέσει η ελευθερία; Να υποθέσω ότι ζεις στις ΗΠΑ και αισθάνεσαι δέσμιος; Κρίμα για σένα τότε, καλύτερα να πάς κάπου όπου θα αισθάνεσαι ελεύθερος. Στη Ρωσία θα έχουν πολύ ανάγκη από ανθρώπους τους επαγγέλματος σου, καθότι συνάδελφοι σου εκεί κοιτάνε να φύγουν όσο πιο γρήγορα μπορούν. Καλύτερα όμως πρώτα να τους ρωτήσεις γιατί το κάνουν. Συγγνώμη αλλά το ότι δεν αισθάνεσαι ελεύθερος και παραμένεις εκέι με τη θέληση σου δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά. Μήπως να ανέλυες περισσότερο τις συνθήκες που σε κάνουν να νοιώθεις έτσι; Και ας μείνουμε σε αυτό αφήνοντας τα γεωπολιτικά, γιατί θα μπλέξουμε.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Απρ 2022, 14:30

caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Ενας Ινδος συνεργάτης μου είπε για εσάς ο Χίτλερ είναι το απόλυτο κακό. Για εμάς ήταν ακόμα ένας ευρωπαίος δυνάστης, τουλάχιστον προκάλεσε φθορά στη Βρετανική αυτοκρατορία και ελευθερωθήκαμε.
Πάντα υπήρχε αυτή η διάσταση αποικιών και Ευρώπης.Αυτό εξήγησα και στο προηγούμενο σχόλιο.Τους Γερμανούς ως "απελευθερωτές" τους κληρονόμησαν οι Ρώσοι.
Τεράστια διαφορά υπάρχει μεταξύ Ανατολικής Ευρώπης και Λατινικής Αμερικής,ο καθένας με το πρόβλημά του.
caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Γιατι λοιπόν τέτοια λύσσα: Γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους αν είναι συνειδητοποιημένοι ή πιστεύουν ότι θίγονται. Να είσαι παντοκράτορας και να απειλείται η κυριαρχία σου έστω και λίγο, λίγο είναι;
Για ποιούς λες τώρα;για την ελληνική μειοψηφία που ονομάζεται νεοφιλελέρες όπως λέει και ο νηματοθέτης;αυτό είναι εσωτερικό ελληνικό θέμα.Αυτοί είχαν ακούσει τα μύρια όσα επί χρόνια από πολλούς και διάφορους,το κοινό σημείο των οποίων ήταν η ρωσοφιλία και τώρα ρεφάρουν.Να ποιοί είστε οι διάφοροι επαναστάτες λένε.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Απρ 2022, 14:30

caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Ενας Ινδος συνεργάτης μου είπε για εσάς ο Χίτλερ είναι το απόλυτο κακό. Για εμάς ήταν ακόμα ένας ευρωπαίος δυνάστης, τουλάχιστον προκάλεσε φθορά στη Βρετανική αυτοκρατορία και ελευθερωθήκαμε.
Πάντα υπήρχε αυτή η διάσταση αποικιών και Ευρώπης.Αυτό εξήγησα και στο προηγούμενο σχόλιο.Τους Γερμανούς ως "απελευθερωτές" τους κληρονόμησαν οι Ρώσοι.
Τεράστια διαφορά υπάρχει μεταξύ Ανατολικής Ευρώπης και Λατινικής Αμερικής,ο καθένας με το πρόβλημά του.
caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Γιατι λοιπόν τέτοια λύσσα: Γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους αν είναι συνειδητοποιημένοι ή πιστεύουν ότι θίγονται. Να είσαι παντοκράτορας και να απειλείται η κυριαρχία σου έστω και λίγο, λίγο είναι;
Για ποιούς λες τώρα;για την ελληνική μειοψηφία που ονομάζεται νεοφιλελέρες όπως λέει και ο νηματοθέτης;αυτό είναι εσωτερικό ελληνικό θέμα.Αυτοί είχαν ακούσει τα μύρια όσα επί χρόνια από πολλούς και διάφορους,το κοινό σημείο των οποίων ήταν η ρωσοφιλία και τώρα ρεφάρουν.Να ποιοί είστε οι διάφοροι επαναστάτες λένε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21035
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 14:38

πατησιωτης έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:30
caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Ενας Ινδος συνεργάτης μου είπε για εσάς ο Χίτλερ είναι το απόλυτο κακό. Για εμάς ήταν ακόμα ένας ευρωπαίος δυνάστης, τουλάχιστον προκάλεσε φθορά στη Βρετανική αυτοκρατορία και ελευθερωθήκαμε.
Πάντα υπήρχε αυτή η διάσταση αποικιών και Ευρώπης.Αυτό εξήγησα και στο προηγούμενο σχόλιο.Τους Γερμανούς ως "απελευθερωτές" τους κληρονόμησαν οι Ρώσοι.
Τεράστια διαφορά υπάρχει μεταξύ Ανατολικής Ευρώπης και Λατινικής Αμερικής,ο καθένας με το πρόβλημά του.
caramon έγραψε:
09 Απρ 2022, 14:09
Γιατι λοιπόν τέτοια λύσσα: Γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους αν είναι συνειδητοποιημένοι ή πιστεύουν ότι θίγονται. Να είσαι παντοκράτορας και να απειλείται η κυριαρχία σου έστω και λίγο, λίγο είναι;
Για ποιούς λες τώρα;για την ελληνική μειοψηφία που ονομάζεται νεοφιλελέρες όπως λέει και ο νηματοθέτης;αυτό είναι εσωτερικό ελληνικό θέμα.Αυτοί είχαν ακούσει τα μύρια όσα επί χρόνια από πολλούς και διάφορους,το κοινό σημείο των οποίων ήταν η ρωσοφιλία και τώρα ρεφάρουν.Να ποιοί είστε οι διάφοροι επαναστάτες λένε.
Κι αυτός Έλληνας είναι. Και προφανώς υπάγεται στο βιβλίο που είχες βάλει, το "Καλά να πάθουν". Τους βαρέθηκα.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21035
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί τέτοια λύσσα οι νεοφιλελέρες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 14:41

Να ζεις σε χώρα της Δύσης και να λες ότι δεν έχει ελευθερία. Ποιος σού είπε ότι δεν είναι μέρος της ελευθερίας το να μπορείς να βρίσκεις εργασία χωρίς μέσο, να διαγωνίζεσαι με άλλους αξιοκρατικά, να μπορείς να φύγεις από μία μέτρια δουλειά και να πας σε μία καλύτερη ή κάποια άλλη γιατί είναι πιο κοντά στο σπίτι σου ή γιατί έχει περισσότερο ενδιαφέρον χωρίς να φοβάσαι το αύριο; Αυτός είναι ο ορισμός της κοινωνικής ελευθερίας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών