Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22899
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Μάιος 2023, 13:43

Antipnevma έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:40
Το μπάνιο στις παραλίες είναι μια χαζομόδα που άρχισε η αγγλική αστική τάξη με αποτέλεσμα μαζική έξαρση στον καρκίνο του δέρματος. Η απόλυτη εμπειρία λουτρού είναι οι θέρμες των αρχαίων Ρωμαίων και Βυζαντινών. Αυτές θα έπρεπε να αναστήσουμε σε μαζική κλίμακα.
Αν ειναι παραλία με άμμο όμως, θυμίζει έρημο, και η έρημος θυμίζει τους πραγματικους αντρες Αραβες, πυτε μου.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:44

Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:37
neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:32
μια φορά τα νερά της Δονούσας γαμούσαν κ δέρναν αλλά είχε πολλούς γυμνιστές

θυμάμαι να προσεγγίζουμε τον χώρο και μια σημαία με τον τσε στην παραλία

ευτυχώς δεν είχα γυαλιά και δεν μπορούσα να φορέσω τους φακούς και δεν είδα τπτ απ' όλα αυτά, απλώς μου τα περιέγραψαν

πάντως τα νερά ήταν υπέροχα και στις έξι το πρωί που έκανα μπάνιο επειδή δεν μπορούσα να κμθω στη σκηνή επειδή όλο το βράδυ έμπαινε στον κώλο μου μια πέτρα δεν υπήρχε κανένας γύρω μου

η δονούσα θα ήταν καλή για να βρω μία αντίστοιχη της τζένης καρέζη, όπως στο εκείνος και εκείνη, αλλά νομίζω το μόνο που έχει εκεί όταν φεύγουν οι παραθεριστές είναι ο θεριστής και δασκάλες του δημοσίου
Η πέτρα είχε δική της βούληση, τύπε;
μια φορά έπεσα από τη Μαλαισία και βγήκα στη Σουμάτρα προσπαθώντας να αποφύγω γυμνιστές

βέβαια, εκείνη την εποχή διάβαζα τον Λόρδο Τζιμ του Κόνραντ, αυτού του Ουρ-Αλτ Ράητ συγγραφέως

όταν έφτασα στη Σουμάτρα μιλούσα άπταιστα Ολλανδικά - ωστόσο δεν βρήκα να με περιμένει καμμία Ολλανδέζα εκεί

χρησιμοποιούσα όμως την υποτακτική με -η αντί για -ει, με αποτέλεσμα να με συμπαθήσουν άτομα προσκείμενα στη Φιλελεύθερη Συμμαχία

runner
Δημοσιεύσεις: 2610
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 30 Μάιος 2023, 13:44

Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε η θάλασσα.
Το να κάθεσαι στην παραλία το θεωρώ απίστευτα βαρετό και ταλαιπωρία, ειδικά αν πας πρωί ή μεσημέρι με ζέστη και πολύ ήλιο.
Αν και ξέρω κολύμπι, την θάλασσα την έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Μάιος 2023, 13:45

neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:37
neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:32
μια φορά τα νερά της Δονούσας γαμούσαν κ δέρναν αλλά είχε πολλούς γυμνιστές

θυμάμαι να προσεγγίζουμε τον χώρο και μια σημαία με τον τσε στην παραλία

ευτυχώς δεν είχα γυαλιά και δεν μπορούσα να φορέσω τους φακούς και δεν είδα τπτ απ' όλα αυτά, απλώς μου τα περιέγραψαν

πάντως τα νερά ήταν υπέροχα και στις έξι το πρωί που έκανα μπάνιο επειδή δεν μπορούσα να κμθω στη σκηνή επειδή όλο το βράδυ έμπαινε στον κώλο μου μια πέτρα δεν υπήρχε κανένας γύρω μου

η δονούσα θα ήταν καλή για να βρω μία αντίστοιχη της τζένης καρέζη, όπως στο εκείνος και εκείνη, αλλά νομίζω το μόνο που έχει εκεί όταν φεύγουν οι παραθεριστές είναι ο θεριστής και δασκάλες του δημοσίου
Η πέτρα είχε δική της βούληση, τύπε;
μια φορά έπεσα από τη Μαλαισία και βγήκα στη Σουμάτρα προσπαθώντας να αποφύγω γυμνιστές

βέβαια, εκείνη την εποχή διάβαζα τον Λόρδο Τζιμ του Κόνραντ, αυτού του Ουρ-Αλτ Ράητ συγγραφέως

όταν έφτασα στη Σουμάτρα μιλούσα άπταιστα Ολλανδικά - ωστόσο δεν βρήκα να με περιμένει καμμία Ολλανδέζα εκεί

χρησιμοποιούσα όμως την υποτακτική με -η αντί για -ει, με αποτέλεσμα να με συμπαθήσουν άτομα προσκείμενα στη Φιλελεύθερη Συμμαχία
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:46

runner έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε η θάλασσα.
Το να κάθεσαι στην παραλία το θεωρώ απίστευτα βαρετό και ταλαιπωρία, ειδικά αν πας πρωί ή μεσημέρι με ζέστη και πολύ ήλιο.
Αν και ξέρω κολύμπι, την θάλασσα την έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
κακώς είναι η καλύτερη μορφή άσκησης, ούτε καν ιδρώνεις ενώ χάρη στην τεράστια ακτογραμμή της πατρίδος μας μπορείς να αποφύγεις τους ανθρώπους

αν και, αν κρίνω από το νικ σου, μάλλον προτιμάς το τζόκινγκ

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Μάιος 2023, 13:46

runner έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε η θάλασσα.
Το να κάθεσαι στην παραλία το θεωρώ απίστευτα βαρετό και ταλαιπωρία, ειδικά αν πας πρωί ή μεσημέρι με ζέστη και πολύ ήλιο.
Αν και ξέρω κολύμπι, την θάλασσα την έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:48

Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:45
neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:37

Η πέτρα είχε δική της βούληση, τύπε;
μια φορά έπεσα από τη Μαλαισία και βγήκα στη Σουμάτρα προσπαθώντας να αποφύγω γυμνιστές

βέβαια, εκείνη την εποχή διάβαζα τον Λόρδο Τζιμ του Κόνραντ, αυτού του Ουρ-Αλτ Ράητ συγγραφέως

όταν έφτασα στη Σουμάτρα μιλούσα άπταιστα Ολλανδικά - ωστόσο δεν βρήκα να με περιμένει καμμία Ολλανδέζα εκεί

χρησιμοποιούσα όμως την υποτακτική με -η αντί για -ει, με αποτέλεσμα να με συμπαθήσουν άτομα προσκείμενα στη Φιλελεύθερη Συμμαχία
Εικόνα
αυτόν πρέπει όλοι να τον σεβόμαστε διότι α έφαγε τη γκόμενα του άλλου που καθόταν και έγραφε μανιφέστα για τον σουρεαλισμό και β θεωρούσε τα μυρμήγκια σύμβολο παρακμής - και ναι, η εργασία σκοτώνει τον άνθρωπο

δεν πρέπει να πληρώνουμε κοινόχρηστα και σταδιακά θα φτάσουμε στον ΕΝΦΙΑ

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:50

Είχα πει στο μπιτσ μπαρ στην Σκόπελο το 2004 στον άλλον που το είχε πως ο Βόκολος έδωσε το πρωτάθλημα στον βάζελο και είχε συμφωνήσει, αν και παοκτζής

θα έβαζα τζόη ντιβίζιον αν είχα μπιτς μπαρ πάντως, τώρα που ακούω θέλω να πάω για μπάνιο

τουλάχιστον είχαμε αποφύγει τους Ολυμπιακούς (τους αγώνες όχι τους γάβρους) και κάναμε πολλά μπάνια

χρησιμοποιούσαμε ακόμη παραδοσιακές φωτογραφικές μηχανές - δεν θα το πίστευα αλλά έχω τις φωτογραφίες που εμφάνισα στον σκοτεινό θάλαμο όταν την έστειλα

runner
Δημοσιεύσεις: 2610
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 30 Μάιος 2023, 13:50

neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:46
κακώς είναι η καλύτερη μορφή άσκησης, ούτε καν ιδρώνεις ενώ χάρη στην τεράστια ακτογραμμή της πατρίδος μας μπορείς να αποφύγεις τους ανθρώπους

αν και, αν κρίνω από το νικ σου, μάλλον προτιμάς το τζόκινγκ
Σωστά εκρινες αγαπητέ.
Προτιμώ το τρέξιμο και την γυμναστική.
Φυσικά και είναι καλή άσκηση το κολύμπι αλλά γούστα είναι αυτά.

runner
Δημοσιεύσεις: 2610
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 30 Μάιος 2023, 13:51

Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:46
runner έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε η θάλασσα.
Το να κάθεσαι στην παραλία το θεωρώ απίστευτα βαρετό και ταλαιπωρία, ειδικά αν πας πρωί ή μεσημέρι με ζέστη και πολύ ήλιο.
Αν και ξέρω κολύμπι, την θάλασσα την έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
Εικόνα

:smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Μάιος 2023, 13:52

Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:46
runner έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:44
Προσωπικά, ποτέ δεν μου άρεσε η θάλασσα.
Το να κάθεσαι στην παραλία το θεωρώ απίστευτα βαρετό και ταλαιπωρία, ειδικά αν πας πρωί ή μεσημέρι με ζέστη και πολύ ήλιο.
Αν και ξέρω κολύμπι, την θάλασσα την έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
Εικόνα
:smt005:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:54

runner έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:50
neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:46
κακώς είναι η καλύτερη μορφή άσκησης, ούτε καν ιδρώνεις ενώ χάρη στην τεράστια ακτογραμμή της πατρίδος μας μπορείς να αποφύγεις τους ανθρώπους

αν και, αν κρίνω από το νικ σου, μάλλον προτιμάς το τζόκινγκ
Σωστά εκρινες αγαπητέ.
Προτιμώ το τρέξιμο και την γυμναστική.
Φυσικά και είναι καλή άσκηση το κολύμπι αλλά γούστα είναι αυτά.
αν και είμαι φτωχομπινές, ποτέ δεν έτρεξα ούτε καν για να προλάβω αεροπλάνο

θεωρώ ότι το να διατηρείς τον βηματισμό σου σταθερό ακόμη και σε συνθήκες έντονης ανάγκης (όχι βιολογικής πάντως) είναι δείγμα τζέντλεμαν - θυμάμαι την παιδική σειρά που ο Φιλέας Φογκ είναι λιοντάρι, μ άρεσε αρκετά το στυλ του, αλλά και που πήγα Νεμέα δεν βρήκα κανένα

για γυμναστική συμφωνώ πάντως

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Μάιος 2023, 13:57

εν κατακλείδι, το σημαντικό στη θάλασσα είναι αν έχεις φάει καρμπονάρα να περιμένεις να χωνέψεις πριν βουτήξεις

η καρμπονάρα η κανονική είναι αυτή με το αβγό και την πανσέτα και δεν θυμάμαι τι άλλο έχει, όχι η δική μας εκδοχή που μας έχει κάνει τους πλέον παχύσαρκους στη γηραιά ήπειρο

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22899
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Μάιος 2023, 13:58

Το τρέξιμο εν τω μεταξυ σαν ασκηση, πολυ πιο επικίνδυνο ειναι απο το κολύμπι, μακροπρόθεσμα. Ιδιως για εναν αρχάριο.
Το κολύμπι αντιθετως, χρησιμεύει και σαν αποθεραπεία πολλες φορες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22899
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί πάμε στην θαλασσα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Μάιος 2023, 13:59

neon imposter έγραψε:
30 Μάιος 2023, 13:57
εν κατακλείδι, το σημαντικό στη θάλασσα είναι αν έχεις φάει καρμπονάρα να περιμένεις να χωνέψεις πριν βουτήξεις

η καρμπονάρα η κανονική είναι αυτή με το αβγό και την πανσέτα και δεν θυμάμαι τι άλλο έχει, όχι η δική μας εκδοχή που μας έχει κάνει τους πλέον παχύσαρκους στη γηραιά ήπειρο
Πύτε μου, αν εχεις φαει καρμπονάρα καλό θα ειναι να περιμένεις να χωνεψεις γενικώς, πριν κανεις οτιδηποτε. Ουτε να τρεξεις μπορεις ουτε να γυμναστείς γενικως, δεν φταιει η θαλασσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών