Σύνδρομο Asperger

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Μάιος 2022, 22:10

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:04
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:37
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:32
Σαχλαμαρες για να βγάζουν λεφτά οι ψυχίατροι. Μια χαρά είσαι, αν δε θέλεις να κανεις κακό σε κάποιον ή στον εαυτό σου. Συνέχισε τη ζωή σου.
Απ την καταθλιψη τα κονομανε σιγα μην περιμεναν το ασπεργκερ :lol:
Μήν κοροϊδεύετε ρε... είστε νέοι ακόμη, δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να αλλάξει στην ψυχολογία σας.
Κι αν κρίνω από εδώ μέσα, οι πιθανότητες δεν είναι αμελητέες. :003:
Ποιος κοροιδευει;Εχω κανει αυτοδιαγνωση μινι καταθλιπτικων επεισοδιων απλα εκρινα οτι δεν χρηζουν θεραπειας.Σιγα μην πηγαινα να τα σκασω στο Χαοτικο ενω εχω τη google :102:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Μάιος 2022, 22:11

Beria έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:02
Ελπίζω να μη δίνεις συμβουλές σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη
Κι αν δίνεις, ελπίζω να μην τις ακούν
Ποιος απ όλους; :lol:

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 22:15

GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:10
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:04
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:37


Απ την καταθλιψη τα κονομανε σιγα μην περιμεναν το ασπεργκερ :lol:
Μήν κοροϊδεύετε ρε... είστε νέοι ακόμη, δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να αλλάξει στην ψυχολογία σας.
Κι αν κρίνω από εδώ μέσα, οι πιθανότητες δεν είναι αμελητέες. :003:
Ποιος κοροιδευει;Εχω κανει αυτοδιαγνωση μινι καταθλιπτικων επεισοδιων απλα εκρινα οτι δεν χρηζουν θεραπειας.Σιγα μην πηγαινα να τα σκασω στο Χαοτικο ενω εχω τη google :102:
Δεν μού μοιάζει για κατάθλιψη όπως το περιγράφεις. Δύσκολη η αυτοδιάγνωση σε ιατρικά θέματα και κατά περίπτωση επικίνδυνη.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Μάιος 2022, 22:18

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:15
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:10
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:04


Μήν κοροϊδεύετε ρε... είστε νέοι ακόμη, δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να αλλάξει στην ψυχολογία σας.
Κι αν κρίνω από εδώ μέσα, οι πιθανότητες δεν είναι αμελητέες. :003:
Ποιος κοροιδευει;Εχω κανει αυτοδιαγνωση μινι καταθλιπτικων επεισοδιων απλα εκρινα οτι δεν χρηζουν θεραπειας.Σιγα μην πηγαινα να τα σκασω στο Χαοτικο ενω εχω τη google :102:
Δεν μού μοιάζει για κατάθλιψη όπως το περιγράφεις. Δύσκολη η αυτοδιάγνωση σε ιατρικά θέματα και κατά περίπτωση επικίνδυνη.
Πες τι βλεπεις να το εξετασουμε
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Μάιος 2022, 22:24

Juno έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:09
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:25
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:35


Κοίταξε , ας πούμε κατά την εφηβεία και την πρώιμη νιότη μου ( 18-25 ) πολλά παιδιά ήταν με την παρέα τους μέρες ολόκληρες . Εγώ δεν μπορώ , πνίγομαι , άντε μία ημέρα άντε δύο , θέλω έστω τρεις ώρες να κάτσω μόνος μου . Να διαβάσω ένα βιβλίο ή τα νέα στο διαδίκτυο ή να δω μία ταινία την οποία θα αναλύσω και θα αφοσιωθώ όχι μόνο για να περάσει η ώρα .
Κι εγώ ποτέ δεν αραζα με φίλους για μέρες, ούτε πήγα ποτέ μαζί τους διακοπές. Μόνο μετά με γκόμενές. Τα κορίτσια είναι και πιο σοβαρά. Τα αγόρια είναι όλο καφριλικια και κουράζομαι.
Για τι ηλικίες λες;
Όλες. Ποτέ δεν είχα φίλους να πηγαίνω εκδρομές. Και μέχρι τα 25 δεν είχα και πολλούς φίλους. Κάνα δυο. Στον αναρχικό χώρο έκανα παρέες που πήγαιναμε σε Πάρτυ, συναυλίες, πορείες, μπάχαλα, ταβέρνες κλπ. Όχι να καθόμαστε όλοι μαζί με τις μέρες.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 18 Μάιος 2022, 22:24

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:35
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:32
Σαχλαμαρες για να βγάζουν λεφτά οι ψυχίατροι. Μια χαρά είσαι, αν δε θέλεις να κανεις κακό σε κάποιον ή στον εαυτό σου. Συνέχισε τη ζωή σου.
Κοίταξε , ας πούμε κατά την εφηβεία και την πρώιμη νιότη μου ( 18-25 ) πολλά παιδιά ήταν με την παρέα τους μέρες ολόκληρες . Εγώ δεν μπορώ , πνίγομαι , άντε μία ημέρα άντε δύο , θέλω έστω τρεις ώρες να κάτσω μόνος μου . Να διαβάσω ένα βιβλίο ή τα νέα στο διαδίκτυο ή να δω μία ταινία την οποία θα αναλύσω και θα αφοσιωθώ όχι μόνο για να περάσει η ώρα .
Αι συνεπειαι του phorum.gr σε μικρή ηλικία
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 22:32

GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:18
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:15
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:10


Ποιος κοροιδευει;Εχω κανει αυτοδιαγνωση μινι καταθλιπτικων επεισοδιων απλα εκρινα οτι δεν χρηζουν θεραπειας.Σιγα μην πηγαινα να τα σκασω στο Χαοτικο ενω εχω τη google :102:
Δεν μού μοιάζει για κατάθλιψη όπως το περιγράφεις. Δύσκολη η αυτοδιάγνωση σε ιατρικά θέματα και κατά περίπτωση επικίνδυνη.
Πες τι βλεπεις να το εξετασουμε
Εκ του προχείρου και του μακρόθεν η διάγνωση λέει νταουνιάσματα :lol:

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Μάιος 2022, 22:34

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:32
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:18
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:15


Δεν μού μοιάζει για κατάθλιψη όπως το περιγράφεις. Δύσκολη η αυτοδιάγνωση σε ιατρικά θέματα και κατά περίπτωση επικίνδυνη.
Πες τι βλεπεις να το εξετασουμε
Εκ του προχείρου και του μακρόθεν η διάγνωση λέει νταουνιάσματα :lol:
Οχι Γιαννης Γιαννακης
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 22:34

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:28
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%A3% ... E%B5%CF%81

Τι γνωρίζετε για το Άσπεντζερ ; Εγώ πρόσφατα διάβασα πολύ υλικό και θεωρώ ότι από τα 10 ας πούμε συμπτώματα , μέχρι τα δεκαπέντε μου είχα τα 9 . :-? Τώρα στα 28 ούτε τα μισά δεν μπορώ να βρω στον εαυτό μου . Δέκα χρόνια είμαι φουλ κοινωνικός , αλλά έχω πολύ φαντασία πολλά megabyte μνήμης ακόμα και για θεωρητικά ασήμαντες λεπτομέρειες κολλάει η βελόνα σε συγκεκριμένα θέματα και μπορώ να πορωθώ , έχω ακόμα ένα περίεργο τρόπο περπατήματος αν και 90 % βελτιωμένο συγκριτικά με την εφηβική μου ηλικία, δυσκολεύομαι αρκετά στα κορδόνια και σε κάθε είδους κόμπους , και θέλω να αφιερώνω μερικές ώρες στον εαυτό μου . Μικρός δεν ήθελα να κάνω παρέα με συνομηλίκους , προτιμούσα τα βιβλία τα κόμικς και τις ταινίες / σειρές . Επίσης ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να καταλάβω αν κάποια με γουστάρει εκτός αν το κάνει με ξεκάθαρο τρόπο .
Λέτε να έχω ήπιο Aspenger ;
Μίλησα με γιατρό και μου είπε ότι δεν μπορεί να κρίνει με την πρώτη αλλά ίσως αυτά που θα μπορούσα να αποδώσω στο Asperger οφείλονται στον τρόπο που μεγάλωσα ( χωρίς αδέρφια και με εντελώς μοναχικές δραστηριότητες ) . Και η φαντασία η μνήμη κλπ να αναπτύχθηκαν επειδή ακριβώς μόνο αυτά εξασκούσα μέσω των βιβλίων , σε αντίθεση ας πούμε με την γυμναστική που μπήκε πρώτη φορά στην ζωή μου στα 15 μου , και το θέμα με τα κορδόνια να οφείλεται στο ότι … εν γνώση μου τα αποφεύγω από νήπιο ( πρώτα κριτς κρατς μετά πάτημα από μέσα μετά έναν κόμπο όταν τα αγοράζω και από μέσα μέχρι να χρειαστούν πλύσιμο κλπ ) .
Ο γιατρός ήταν ψυχολόγος/ψυχίατρος/αναλυτής; Ήταν κανονική επίσκεψη επί πληρωμή ή απλά φίλος που ρώτησες; Για την σχέση σου με την μητέρα σου συζητήσατε;

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 22:35

GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:34
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:32
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:18


Πες τι βλεπεις να το εξετασουμε
Εκ του προχείρου και του μακρόθεν η διάγνωση λέει νταουνιάσματα :lol:
Οχι Γιαννης Γιαννακης
Άλλο αυτό, η κατάθλιψη είναι σοβαρή ασθένεια, δεν είναι αυτό που λέμε στο μεταξύ μας.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2022, 22:36

Lugozzi έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:24
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:35
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:32
Σαχλαμαρες για να βγάζουν λεφτά οι ψυχίατροι. Μια χαρά είσαι, αν δε θέλεις να κανεις κακό σε κάποιον ή στον εαυτό σου. Συνέχισε τη ζωή σου.
Κοίταξε , ας πούμε κατά την εφηβεία και την πρώιμη νιότη μου ( 18-25 ) πολλά παιδιά ήταν με την παρέα τους μέρες ολόκληρες . Εγώ δεν μπορώ , πνίγομαι , άντε μία ημέρα άντε δύο , θέλω έστω τρεις ώρες να κάτσω μόνος μου . Να διαβάσω ένα βιβλίο ή τα νέα στο διαδίκτυο ή να δω μία ταινία την οποία θα αναλύσω και θα αφοσιωθώ όχι μόνο για να περάσει η ώρα .
Αι συνεπειαι του phorum.gr σε μικρή ηλικία
Ναι, εδώ μέσα πέφτει βαριά ανάλυση και έχουμε εθιστεί.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Μάιος 2022, 22:37

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:35
GoBack έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:34
sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:32


Εκ του προχείρου και του μακρόθεν η διάγνωση λέει νταουνιάσματα :lol:
Οχι Γιαννης Γιαννακης
Άλλο αυτό, η κατάθλιψη είναι σοβαρή ασθένεια, δεν είναι αυτό που λέμε στο μεταξύ μας.
Υπαρχει mild/moderate/severe κλπ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 9894
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 18 Μάιος 2022, 22:47

Καλά δεν είσαι φουλ κοινωνικός που λες όταν αποφευγεις τις παρέες με συνομηλικους
Φουλ ακοινωνητος είσαι
Πιθανότατα όμως να πάσχεις από ατενσιοχοριτιδα δευτέρου βαθμου

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 18 Μάιος 2022, 23:30

jason0 έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:47
Καλά δεν είσαι φουλ κοινωνικός που λες όταν αποφευγεις τις παρέες με συνομηλικους
Φουλ ακοινωνητος είσαι
Πιθανότατα όμως να πάσχεις από ατενσιοχοριτιδα δευτέρου βαθμου
Τις απέφευγα μέχρι τα 15 .
Από τότε και στο εξής όχι μόνο δεν τις αποφεύγω αλλά συνέχεια γνωρίζω καινούρια άτομα χώρια που κοιτώ να μην χάνω επαφή με τους τέσσερις πέντε φίλους από παλιά .
Αλλά εννοώ ότι δεν μου αρέσει να είμαι όλη μέρα κάθε μέρα με παρέα , όπως κάνουν πολλοί , με πνίγει . Να το κάνω δύο φορές την εβδομάδα δεν έχω πρόβλημα . Σπίτι μου , και οι δύο γονείς μου να είναι , δεν έχω θέμα καθώς δεν τους φαίνεται περίεργο να αφοσιωθώ σε μία μοναχική δραστηριότητα για ώρες .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Σύνδρομο Asperger

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 18 Μάιος 2022, 23:32

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:34
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:28
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%A3% ... E%B5%CF%81

Τι γνωρίζετε για το Άσπεντζερ ; Εγώ πρόσφατα διάβασα πολύ υλικό και θεωρώ ότι από τα 10 ας πούμε συμπτώματα , μέχρι τα δεκαπέντε μου είχα τα 9 . :-? Τώρα στα 28 ούτε τα μισά δεν μπορώ να βρω στον εαυτό μου . Δέκα χρόνια είμαι φουλ κοινωνικός , αλλά έχω πολύ φαντασία πολλά megabyte μνήμης ακόμα και για θεωρητικά ασήμαντες λεπτομέρειες κολλάει η βελόνα σε συγκεκριμένα θέματα και μπορώ να πορωθώ , έχω ακόμα ένα περίεργο τρόπο περπατήματος αν και 90 % βελτιωμένο συγκριτικά με την εφηβική μου ηλικία, δυσκολεύομαι αρκετά στα κορδόνια και σε κάθε είδους κόμπους , και θέλω να αφιερώνω μερικές ώρες στον εαυτό μου . Μικρός δεν ήθελα να κάνω παρέα με συνομηλίκους , προτιμούσα τα βιβλία τα κόμικς και τις ταινίες / σειρές . Επίσης ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να καταλάβω αν κάποια με γουστάρει εκτός αν το κάνει με ξεκάθαρο τρόπο .
Λέτε να έχω ήπιο Aspenger ;
Μίλησα με γιατρό και μου είπε ότι δεν μπορεί να κρίνει με την πρώτη αλλά ίσως αυτά που θα μπορούσα να αποδώσω στο Asperger οφείλονται στον τρόπο που μεγάλωσα ( χωρίς αδέρφια και με εντελώς μοναχικές δραστηριότητες ) . Και η φαντασία η μνήμη κλπ να αναπτύχθηκαν επειδή ακριβώς μόνο αυτά εξασκούσα μέσω των βιβλίων , σε αντίθεση ας πούμε με την γυμναστική που μπήκε πρώτη φορά στην ζωή μου στα 15 μου , και το θέμα με τα κορδόνια να οφείλεται στο ότι … εν γνώση μου τα αποφεύγω από νήπιο ( πρώτα κριτς κρατς μετά πάτημα από μέσα μετά έναν κόμπο όταν τα αγοράζω και από μέσα μέχρι να χρειαστούν πλύσιμο κλπ ) .
Ο γιατρός ήταν ψυχολόγος/ψυχίατρος/αναλυτής; Ήταν κανονική επίσκεψη επί πληρωμή ή απλά φίλος που ρώτησες; Για την σχέση σου με την μητέρα σου συζητήσατε;
Ψυχίατρος , άγνωστος , τον πήρα τηλέφωνο για να τον ρωτήσω αν μπορεί να διαγνωσθεί στα είκοσι οκτώ αλλά ήταν πολύ εξυπηρετικός και μιλούσαμε αρκετή ώρα σχετικά με τους προβληματισμούς μου .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών