Μνήμη και όσφρηση

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 29 Ιουν 2022, 16:53

Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52


Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μυρωδιάς με λίγα λόγια.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Ιουν 2022, 16:55

BigChiefWahoo έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:53
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52


Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μυρωδιάς με λίγα λόγια.
καλό :lol:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 29 Ιουν 2022, 16:56

Ο τίτλος του νήματος πάντως είναι ο λόγος που σταμάτησα να βλέπω ΜάστερΣεφ,που όταν συστήνονται ως νέοι διαγωνιζόμενοι μάγειρες,λένε συνέχεια "η μαγειρική είναι μνήμες,είναι γέλια και χαρές...",να εύχεσαι εκείνη την ώρα να σκάσει ένας Νίντζα στο στούντιο που γυρίζεται η φάση,να τους τσακίσει.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Ιουν 2022, 16:57

Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:49
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:48
Έχω πλήρη ανοσμία. Έχω κάνει ένα μίνι χειρουργείο λόγω υπερτροφίας των ρινικών κογχών μου, αλλά πέρα από καλύτερη αναπνοή μέσω της μύτης, δεν βοήθησε καθόλου στο ζήτημα της όσφρησης.
Είχες ποτέ τροχαίο η άλλο ατύχημα που να χτύπησες στο κεφάλι;
Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μια απο τα ίδια, η πλάκα είναι οτι δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι που έφτασα τα 20.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Ιουν 2022, 16:58

Γκουερινο 4 έγραψε:
29 Ιουν 2022, 15:44
Είσαι ευαίσθητος λόγω ολυμπιακού
Γίνε ΠΑΟΚ και αυτόματα θα γίνεις πραγματικός άνδρας, θα χαρούν και οι δικοί σου
οι δικοί μου πρώτα θα με αποκληρώσουν και μετά θα αυτοκτονήσουν αν γίνω ΜΠΑΟΚ
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Ιουν 2022, 17:02

Otto Weininger έγραψε:
29 Ιουν 2022, 15:46
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Ιουν 2022, 15:42
Σέλευκας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 15:38
Πρόσφατα διαπίστωσα ότι έχω μια ανεξάρτητη λειτουργία στον ψυχισμό μου που δεν εξαρτάται απο κάτι ούτε και είναι συνειδητή, σε καμιά περίπτωση.
Η λειτουργία αυτή προκαλεί έντονες αντιδράσεις. Συμβαίνει οταν μια οσμή ξεχασμένη με συνδέει κατευθείαν με το παρελθόν.
Δεν είναι ντεζαβού, δεν υπάρχει η αίσθηση ότι αυτό ξανάγινε. Είναι η μνήμη της ίδιας της μυρωδιάς και μετά ακολουθεί η επαναφορά του παλιού εαυτού.
Αυτήν την κατάσταση λογικά την ακολουθεί μια συναισθηματική ένταση μέχρι δακρύων.
Το αιστάνθηκα σε ένα χωματόδρομο εντελώς έρημο στον οποίο περπατούσα συχνά ως παιδί μιας και εκεί μεγάλωσα και είχα να πάω πολλά χρόνια. Σε περιοχή που έχει εγκαταλειφθεί απο ανθρώπους εντελώς. Ισως παίζει ρόλο και η πολύ μεγάλη διαφορά της τωρινής ζωής μου με την παιδική. Η διαφορά δηλαδή του περιβάλλοντος που ζω. Ηταν και λίγο τρομακτικό όλο αυτο.
αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει και σε μένα
μέσω μυρωδιών μπορώ να ανακαλέσω όχι απλά μνήμες αλλά και τα ακριβή συναισθήματα που ένιωσα/ένιωθα όταν τις μύρισα πρώτη φορά
απλά δεν δίνω σημασία γιατί θεωρώ ότι συμβαίνει σε όλους. τελικά τι φάση; είναι χάρισμα κι έτσι;
δε θέλω να σας το χαλάσω, αλλά δεν είναι χάρισμα. Και εγώ το έχω πάθει. Μια ξαφνική μυρωδιά μου ξυπνάει αμέσως μνήμες, χαρούμενες και παιδικές. Και όντως μου έχει προκαλέσει συναισθηματική ένταση σχεδόν μέχρι δακρύων.
δεν θεωρώ ότι μπορεί να είναι χάρισμα. Δεν πετυχαίνω τίποτε με αυτό. Στην πραγματικότητα κατέρρευσε ολη η συνείδηση για το ποιος είμαι. Ο εαυτός μου μου φάνηκε σαν κάτι ελληνοαμερικάνους που έρχονται και είναι κάτι που δεν υπάρχει γιατί δεν συνδέεται με την αρχή και υπάρχει φανερό χάσμα, κάτι σαν διπλή προσωπικότητα ή περισσότερο σαν ελλειματική προσωπικότητα, μισή.
Εμένα απλά μου έκανε εντύπωση που ανακάλυψα μια λειτουργία που υπάρχει την οποία δεν γνώριζα. Κάποιες συνδέσεις μέσα στον εγκέφαλο μεταξύ μνήμης όσφρησης και συνείδησης
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Ιουν 2022, 17:05

BigChiefWahoo έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:53
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52


Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μυρωδιάς με λίγα λόγια.
:lol::lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Ιουν 2022, 17:06

gassim έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:57
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:49


Είχες ποτέ τροχαίο η άλλο ατύχημα που να χτύπησες στο κεφάλι;
Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μια απο τα ίδια, η πλάκα είναι οτι δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι που έφτασα τα 20.
Μπα, εγώ το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς. Να λένε κάποιοι ότι μοσχοβολάει το τάδε φαγητό στο σπίτι και να μην καταλαβαίνω τίποτα, να λένε άλλοι ότι βρωμάνε άσχημα τα ζώα στο χωράφι και εγώ να περπατώ ανάμεσα τους και να μην νιώθω τίποτα στην μύτη μου. Τεστ με μυρωδικά δεν είχαν ποτέ αποτέλεσμα. Το μοναδικό που ίσως καταλαβαίνω είναι το οινόπνευμα, που αφήνει μία καυτερή αίσθηση στα ρουθούνια μου, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η όσφρηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζεται βέβαια.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Ιουν 2022, 17:14

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:22
Η όσφρηση εδραζεται στον αρχέγονο εγκέφαλο , ενώ ο οσφρητικος βολβός και μερος της οσφρητικης οδού είναι τμημα του μεταιχμιακου συστήματος (limbic system) που σχετίζεται με τη μνήμη και το συναίσθημα.
Με άλλα λόγια υπάρχουν νευρικά κυκλώματα που συνδέουν άμεσα οσφρηση-μνημη-συναισθημα
ήμουν σίγουρος οτι είναι έτσι κατασκευασμένος ο άνθρωπος.
Ομως νομίζω οτι πια δεν μυρίζω το περιβάλλον ωστε να μου συμβεί στο μέλλον για πράγματα που μυρίζω τώρα. Υπάρχει μια άρνηση να αποδεχτώ ως δικά μου τα νέα ερεθίσματα. Ισως αυτό να είναι σοβαρό πρόβλημα εγκατάλειψης του εαυτού και παρακμής.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 29 Ιουν 2022, 17:19

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:22
Η όσφρηση εδραζεται στον αρχέγονο εγκέφαλο , ενώ ο οσφρητικος βολβός και μερος της οσφρητικης οδού είναι τμημα του μεταιχμιακου συστήματος (limbic system) που σχετίζεται με τη μνήμη και το συναίσθημα.
Με άλλα λόγια υπάρχουν νευρικά κυκλώματα που συνδέουν άμεσα οσφρηση-μνημη-συναισθημα
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Ιουν 2022, 17:21

Αρχέλαος έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:19
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:22
Η όσφρηση εδραζεται στον αρχέγονο εγκέφαλο , ενώ ο οσφρητικος βολβός και μερος της οσφρητικης οδού είναι τμημα του μεταιχμιακου συστήματος (limbic system) που σχετίζεται με τη μνήμη και το συναίσθημα.
Με άλλα λόγια υπάρχουν νευρικά κυκλώματα που συνδέουν άμεσα οσφρηση-μνημη-συναισθημα
:goodpost:
:smt023
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Ιουν 2022, 18:08

Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:06
gassim έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:57
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52


Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μια απο τα ίδια, η πλάκα είναι οτι δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι που έφτασα τα 20.
Μπα, εγώ το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς. Να λένε κάποιοι ότι μοσχοβολάει το τάδε φαγητό στο σπίτι και να μην καταλαβαίνω τίποτα, να λένε άλλοι ότι βρωμάνε άσχημα τα ζώα στο χωράφι και εγώ να περπατώ ανάμεσα τους και να μην νιώθω τίποτα στην μύτη μου. Τεστ με μυρωδικά δεν είχαν ποτέ αποτέλεσμα. Το μοναδικό που ίσως καταλαβαίνω είναι το οινόπνευμα, που αφήνει μία καυτερή αίσθηση στα ρουθούνια μου, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η όσφρηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζεται βέβαια.
Εγω δεν ειχα δωσει τοσο μεγαλη σημασια, νομιζα οτι υπερβαλουν. Καλα οταν ημουν πολυ μικρος νομιζα οτι το να μυριζεις ειναι κατι που μαθαινεται και οτι θα το μαθω αργοτερα μεγαλωνοντας.
Παντως ισως θα επρεπε να το εχουμε ψαξει σε κανεναν γιατρο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9919
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Ιουν 2022, 18:27

Διαβάστε το "Αρωμα" του Patrick Süskind. Γαμώ τα βιβλία (μυθιστόρημα), και είναι ακριβώς πάνω στο θέμα της σύνδεσης όσφρησης/συναισθήματος/μνήμης. Το διάβασα πολύ μικρός και το τέλος ειδικά μου έχει μείνει από τότε. Noμίζω βγήκε και ταινία κάποια στιγμή, δεν την είδα ειδικά γιατί δεν ήθελα να μου χαλάσει το πόσο γαμάτο ήταν το βιβλίο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11547
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Ιουν 2022, 18:33

Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:06
gassim έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:57
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:52


Όχι, από παιδί έτσι ήμουν, δεν είχα ποτέ όσφρηση.
Μια απο τα ίδια, η πλάκα είναι οτι δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι που έφτασα τα 20.
Μπα, εγώ το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς. Να λένε κάποιοι ότι μοσχοβολάει το τάδε φαγητό στο σπίτι και να μην καταλαβαίνω τίποτα, να λένε άλλοι ότι βρωμάνε άσχημα τα ζώα στο χωράφι και εγώ να περπατώ ανάμεσα τους και να μην νιώθω τίποτα στην μύτη μου. Τεστ με μυρωδικά δεν είχαν ποτέ αποτέλεσμα. Το μοναδικό που ίσως καταλαβαίνω είναι το οινόπνευμα, που αφήνει μία καυτερή αίσθηση στα ρουθούνια μου, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η όσφρηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζεται βέβαια.
Μισό λεπτό.
Αν κλείσεις τα μάτια και φας κάτι , καταλαβαίνεις αν είναι μοσχαράκι ή φασολάκια;



Τ
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Ιουν 2022, 18:44

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:33
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:06
gassim έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:57


Μια απο τα ίδια, η πλάκα είναι οτι δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι που έφτασα τα 20.
Μπα, εγώ το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς. Να λένε κάποιοι ότι μοσχοβολάει το τάδε φαγητό στο σπίτι και να μην καταλαβαίνω τίποτα, να λένε άλλοι ότι βρωμάνε άσχημα τα ζώα στο χωράφι και εγώ να περπατώ ανάμεσα τους και να μην νιώθω τίποτα στην μύτη μου. Τεστ με μυρωδικά δεν είχαν ποτέ αποτέλεσμα. Το μοναδικό που ίσως καταλαβαίνω είναι το οινόπνευμα, που αφήνει μία καυτερή αίσθηση στα ρουθούνια μου, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η όσφρηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζεται βέβαια.
Μισό λεπτό.
Αν κλείσεις τα μάτια και φας κάτι , καταλαβαίνεις αν είναι μοσχαράκι ή φασολάκια;



Τ
Φυσικά, αλλά δεν βασίζομαι στην όσφρηση που δεν έχω. Έχω γλώσσα, ουρανίσκο, γνωρίζω τις υφές του κάθε διαφορετικού υλικού και μπορώ να γευτώ κανονικά. Δεν μπερδεύω την ντομάτα με το βούτυρο αν αυτό ρωτάς, ούτε το αλκοόλ με το γάλα.

Αν όμως κλείσω τα μάτια και τα φέρουν μπροστά από την μύτη μου, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο πιάτων που ανέφερες.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών