Μνήμη και όσφρηση

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11545
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Ιουν 2022, 18:58

Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:44
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:33
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:06


Μπα, εγώ το κατάλαβα πολύ πιο νωρίς. Να λένε κάποιοι ότι μοσχοβολάει το τάδε φαγητό στο σπίτι και να μην καταλαβαίνω τίποτα, να λένε άλλοι ότι βρωμάνε άσχημα τα ζώα στο χωράφι και εγώ να περπατώ ανάμεσα τους και να μην νιώθω τίποτα στην μύτη μου. Τεστ με μυρωδικά δεν είχαν ποτέ αποτέλεσμα. Το μοναδικό που ίσως καταλαβαίνω είναι το οινόπνευμα, που αφήνει μία καυτερή αίσθηση στα ρουθούνια μου, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η όσφρηση. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εξαφανίζεται βέβαια.
Μισό λεπτό.
Αν κλείσεις τα μάτια και φας κάτι , καταλαβαίνεις αν είναι μοσχαράκι ή φασολάκια;



Τ
Φυσικά, αλλά δεν βασίζομαι στην όσφρηση που δεν έχω. Έχω γλώσσα, ουρανίσκο, γνωρίζω τις υφές του κάθε διαφορετικού υλικού και μπορώ να γευτώ κανονικά. Δεν μπερδεύω την ντομάτα με το βούτυρο αν αυτό ρωτάς, ούτε το αλκοόλ με το γάλα.

Αν όμως κλείσω τα μάτια και τα φέρουν μπροστά από την μύτη μου, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο πιάτων που ανέφερες.
Αν υποθέσουμε όμως πως δύο φαγητά έχουν την ίδια υφή, αν περάσουν στο μπλέντερ πχπάλι θα τα ξεχωρίσεις;

Τι εννοώ...
Αυτό που λέει ο κόσμος "γεύση", στην πραγματικότητα είναι συνδυασμός γεύσης και όσφρησης.
Οι άνθρωποι αντιλαμβανονται 5 βασικές γεύσεις (γλυκό, πικρό, ξινό, αλμυρό, ουμαμι) .
Ο,τιδηποτε άλλο δεν είναι παρά η "γευστική όσφρηση" , η όσφρηση που διεγείρεται κατά τη μάσηση, καθώς μόρια ανεβαίνουν μέσα από τον φαρυγγα προς το οσφρητικό επιθήλιο της μύτης διεγείροντας το οσφρητικό νεύρο.
Έτσι, αν αντιλαμβάνεσαι πως κάτι είναι αλμυρό αλλά δεν ξέρεις αν είναι φασολάκια ή μοσχαράκι οφείλεται στην πραγματικότητα στην Μη διέγερση του οσφρητικου νεύρου και όχι στους γευστικούς κάλυκες (και άλλα νευρα).
Δηλαδή έχεις πλήρη ανοσμια. Φυσικά μια σοβαρή υποσμια θα σε κάνει να μην μπορείς να μυρίσεις όταν στο φέρνουν μπροστά στη μύτη σου, αλλά πιθανότατα θα καταλαβαίνεις τη διαφορετική "γεύση" .

Επίσης, είναι λογικό το ότι αντιλαμβάνεσαι το οινόπνευμα γιατί αυτό ερεθίζει εκτός από το οσφρητικό και άλλο ένα νεύρο, το τριδυμο (που νευρώνει και αισθητικά το πρόσωπο) ,ώστε η αλκοόλη και άλλες ουσίες να προκαλούν αισθήση αντίληψης θερμότητας η ψυχρότητας (πχ η μενθολη, η μέντα κλπ) ή και πόνου.

Η πλήρης ανοσμια συνήθως οφείλεται σε μη ανάπτυξη του οσφρητικου επιθηλίου (ο βλεννογονος στην οροφή της μύτης) ή σε αντικατάσταση του από κοινό αναπνευστικό επιθήλιο (που υπάρχει σε όλο τον υπόλοιπο βλεννογονο).
Σπανιότερα σε σύνδρομα (κυρίως Kallman -ανοσμια με καθυστερημενη εφηβεία)
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9218
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Ιουν 2022, 19:01

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:58
Λεγεών έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:44
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:33


Μισό λεπτό.
Αν κλείσεις τα μάτια και φας κάτι , καταλαβαίνεις αν είναι μοσχαράκι ή φασολάκια;



Τ
Φυσικά, αλλά δεν βασίζομαι στην όσφρηση που δεν έχω. Έχω γλώσσα, ουρανίσκο, γνωρίζω τις υφές του κάθε διαφορετικού υλικού και μπορώ να γευτώ κανονικά. Δεν μπερδεύω την ντομάτα με το βούτυρο αν αυτό ρωτάς, ούτε το αλκοόλ με το γάλα.

Αν όμως κλείσω τα μάτια και τα φέρουν μπροστά από την μύτη μου, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο πιάτων που ανέφερες.
Αν υποθέσουμε όμως πως δύο φαγητά έχουν την ίδια υφή, αν περάσουν στο μπλέντερ πχπάλι θα τα ξεχωρίσεις;

Τι εννοώ...
Αυτό που λέει ο κόσμος "γεύση", στην πραγματικότητα είναι συνδυασμός γεύσης και όσφρησης.
Οι άνθρωποι αντιλαμβανονται 5 βασικές γεύσεις (γλυκό, πικρό, ξινό, αλμυρό, ουμαμι) .
Ο,τιδηποτε άλλο δεν είναι παρά η "γευστική όσφρηση" , η όσφρηση που διεγείρεται κατά τη μάσηση, καθώς μόρια ανεβαίνουν μέσα από τον φαρυγγα προς το οσφρητικό επιθήλιο της μύτης διεγείροντας το οσφρητικό νεύρο.
Έτσι, αν αντιλαμβάνεσαι πως κάτι είναι αλμυρό αλλά δεν ξέρεις αν είναι φασολάκια ή μοσχαράκι οφείλεται στην πραγματικότητα στην διέγερση του οσφρητικου νεύρου και όχι στους γευστικούς κάλυκες (και άλλα νευρα).
Δηλαδή δεν έχεις πλήρη ανοσμια. Φυσικά μια σοβαρή υποσμια θα σε κάνει να μην μπορείς να μυρίσεις όταν στο φέρνουν μπροστά στη μύτη σου.

Επίσης, είναι λογικό το ότι αντιλαμβάνεσαι το οινόπνευμα γιατί αυτό ερεθίζει εκτός από το οσφρητικό και άλλο ένα νεύρο, το τριδυμο (που νευρώνει και αισθητικά το πρόσωπο) ,ώστε η αλκοόλη και άλλες ουσίες να προκαλούν αισθήση αντίληψης θερμότητας η ψυχρότητας (πχ η μενθολη, η μέντα κλπ) ή και πόνου.

Η πλήρης ανοσμια συνήθως οφείλεται σε μη ανάπτυξη του οσφρητικου επιθηλίου (ο βλεννογονος στην οροφή της μύτης) ή σε αντικατάσταση του από κοινό αναπνευστικό επιθήλιο (που υπάρχει σε όλο τον υπόλοιπο βλεννογονο).
Σπανιότερα σε σύνδρομα (κυρίως Kallman -ανοσμια με καθυστερημενη εφηβεία)
Δεν ξέρω αν βοηθάει στο ντιφιρένσιαλ ντιαγνώουσις, αλλά είναι και γαύρος γιατρέ μας, φανατικός. Γιατρέυεται αυτό που έχει ή θα του μείνει κουσούρι με την ανοσμία;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Ιουν 2022, 19:13

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:58
Αν υποθέσουμε όμως πως δύο φαγητά έχουν την ίδια υφή, αν περάσουν στο μπλέντερ πχπάλι θα τα ξεχωρίσεις;
Δεν ξέρω, δεν χρειάστηκε να τα βάλω ποτέ σε μπλέντερ.

Θα πω ''ναι', θέλοντας να πιστεύω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες θα έπιαναν τις γευστικές ιδιαιτερότητες μεταξύ μοσχαριού και φασολάδας ακόμα και αν ήταν χυλός.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιουν 2022, 19:21

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:58

Τι εννοώ...
Αυτό που λέει ο κόσμος "γεύση", στην πραγματικότητα είναι συνδυασμός γεύσης και όσφρησης.
Ισχύει αυτό που λες. Όταν φτιάχνω μια σάλτσα πχ, καταλαβαίνω τη γεύση από τη μυρωδιά, χωρίς καν να τη δοκιμάσω. Και είναι κάτι πιο συγκεκριμένο, από το να μυρίζει κάποιος ένα φαγητό που έχει ξαναφάει και να ανακαλεί τη γεύση. Αυτό που περιγράφω είναι μια άμεση ροή/ανταλλαγή πληροφοριών, δεν έχει να κάνει με ευχάριστη μνήμη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 29 Ιουν 2022, 19:28

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:27
Διαβάστε το "Αρωμα" του Patrick Süskind. Γαμώ τα βιβλία (μυθιστόρημα), και είναι ακριβώς πάνω στο θέμα της σύνδεσης όσφρησης/συναισθήματος/μνήμης. Το διάβασα πολύ μικρός και το τέλος ειδικά μου έχει μείνει από τότε. Noμίζω βγήκε και ταινία κάποια στιγμή, δεν την είδα ειδικά γιατί δεν ήθελα να μου χαλάσει το πόσο γαμάτο ήταν το βιβλίο.
Η ταινία σε πληροφορώ είναι κα-τα-πλη-κτι-κή.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11545
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Ιουν 2022, 20:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2022, 19:21
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:58

Τι εννοώ...
Αυτό που λέει ο κόσμος "γεύση", στην πραγματικότητα είναι συνδυασμός γεύσης και όσφρησης.
Ισχύει αυτό που λες. Όταν φτιάχνω μια σάλτσα πχ, καταλαβαίνω τη γεύση από τη μυρωδιά, χωρίς καν να τη δοκιμάσω. Και είναι κάτι πιο συγκεκριμένο, από το να μυρίζει κάποιος ένα φαγητό που έχει ξαναφάει και να ανακαλεί τη γεύση. Αυτό που περιγράφω είναι μια άμεση ροή/ανταλλαγή πληροφοριών, δεν έχει να κάνει με ευχάριστη μνήμη.

Οι καραμέλες που λένε "με άρωμα λεμόνι" είναι πιο ακριβείς από αυτές που λένε με "γεύση λεμόνι", καθώς με την όσφρηση καταλαβαίνουμε το λεμόνι, ενώ με τη γλώσσα /γεύση μόνο πως είναι γλυκιές.


Ο άνθρωπος μπορεί να αντιληφθεί αρκετές χιλιάδες διαφορετικά αρώματα ,αλλά μόνο 5 γεύσεις.
Κάποιοι σομελιέδες μάλιστα εκπαιδεύουν το οσφρητικό τους νεύρο και διακρίνουν πολλαπλάσια αρώματα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Μνήμη και όσφρηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Ιουν 2022, 20:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:13
Οι καραμέλες που λένε "με άρωμα λεμόνι" είναι πιο ακριβείς από αυτές που λένε με "γεύση λεμόνι", καθώς με την όσφρηση καταλαβαίνουμε το λεμόνι, ενώ με τη γλώσσα /γεύση μόνο πως είναι γλυκιές.
Όχι, προσωπικά μία χαρά το καταλαβαίνω το λεμόνι μέσω της γεύσεως στις καραμέλες, στα αναψυκτικά, και πάει λέγοντας.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών