Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Νοέμ 2022, 11:23

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:22
Είναι λίγο παλιό, αλλά δεν έχει συζητηθεί στο φόρουμ.
Η μελέτη επεσήμανε ότι πολλές από τις διαφορές του φύλου στη συμπεριφορά αναζήτησης κινδύνου, τις εισαγωγές στο τμήμα επειγόντων περιστατικών και τη θνησιμότητα μπορεί να εξηγηθούν από τη Θεωρία της Ανδρικής Ηλιθιότητας (ΘΑΗ). Η έρευνα εξέτασε τα δεδομένα για τους νικητές του βραβείου Darwin σε μια περίοδο 20 ετών. Βρήκε μια αξιοσημείωτη διαφορά φύλου στους νικητές του βραβείου Darwin: οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να λάβουν το βραβείο από τις γυναίκες. Οι άντρες αποτελούσαν το 88,7% των νικητών του βραβείου Darwin, και αυτή η διαφορά φύλου είναι εξαιρετικά σημαντική από στατιστική άποψη, σύμφωνα με τους συγγραφείς. Αυτό το εύρημα, αναφέρουν, είναι απολύτως συνεπές με τη ΘΑΗ και υποστηρίζει την υπόθεση ότι οι άνδρες είναι ηλίθιοι και οι ηλίθιοι κάνουν ανόητα πράγματα.
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g7094

Είναι και κοινή λογική βέβαια, αρκεί να ζεις στην κοινωνία για να το αντιληφθείς.
Νομίζω ότι η εξήγηση είναι πιο απλή. Οι άντρες πάντα είχαν μεγαλύτερη άνεση έκφρασης και δραστηριοτήτων από τις γυναίκες, άρα και την ευκαιρία να κάνουν περισσότερα ηλίθια πράγματα. :)

Με το που επήλθε μια σχετική ισότης (πχ στην έκφραση μέσω σοσιαλμήντια) η ψαλίδα κλείνει ταχύτατα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 16 Νοέμ 2022, 11:23

Μου αρέσει η επίκληση στην επιστήμη και στους επιστημονικούς ορισμούς :smt005:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8908
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Νοέμ 2022, 11:24

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:22
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:18


Δεν υπάρχει έτσι γενικά και αόριστα εξυπνάδα η εφυια ειναι κοινωνικοί χαρακτηρισμοί
Υπάρχουν διανοητικές ή άλλου είδους δεξιότητες ή ικανότητες που χρειάζονται για διαφορετικούς τομείς δραστηριοτήτων
Όχι. Είναι μετρήσιμο σύνολο ικανοτήτων. Έλεος δηλαδή.
Ποιες ικανότητες ακριβώς μετράει και σε τι τομέα;

Εάν ρίξω στις εμπορικές συναλλαγές μου κάποιον άνθρωπο με υψηλότερο IQ από εμένα είμαι εξυπνότερος ή πιο βλακας από αυτόν ;
Άνοιξε κανά βιβλίο να σου λυθούν οι απορίες. Και αποφάσισε, το πρόβλημα σου είναι ότι δεν θες να υπάρχουν ευφυείς άνθρωποι, ή ότι η ευφυϊα είναι υπερτιμημένη;
Z

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 16 Νοέμ 2022, 11:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:23
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:22
Είναι λίγο παλιό, αλλά δεν έχει συζητηθεί στο φόρουμ.
Η μελέτη επεσήμανε ότι πολλές από τις διαφορές του φύλου στη συμπεριφορά αναζήτησης κινδύνου, τις εισαγωγές στο τμήμα επειγόντων περιστατικών και τη θνησιμότητα μπορεί να εξηγηθούν από τη Θεωρία της Ανδρικής Ηλιθιότητας (ΘΑΗ). Η έρευνα εξέτασε τα δεδομένα για τους νικητές του βραβείου Darwin σε μια περίοδο 20 ετών. Βρήκε μια αξιοσημείωτη διαφορά φύλου στους νικητές του βραβείου Darwin: οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να λάβουν το βραβείο από τις γυναίκες. Οι άντρες αποτελούσαν το 88,7% των νικητών του βραβείου Darwin, και αυτή η διαφορά φύλου είναι εξαιρετικά σημαντική από στατιστική άποψη, σύμφωνα με τους συγγραφείς. Αυτό το εύρημα, αναφέρουν, είναι απολύτως συνεπές με τη ΘΑΗ και υποστηρίζει την υπόθεση ότι οι άνδρες είναι ηλίθιοι και οι ηλίθιοι κάνουν ανόητα πράγματα.
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g7094

Είναι και κοινή λογική βέβαια, αρκεί να ζεις στην κοινωνία για να το αντιληφθείς.
Νομίζω ότι η εξήγηση είναι πιο απλή. Οι άντρες πάντα είχαν μεγαλύτερη άνεση έκφρασης και δραστηριοτήτων από τις γυναίκες, άρα και την ευκαιρία να κάνουν περισσότερα ηλίθια πράγματα. :)

Με το που επήλθε μια σχετική ισότης (πχ στην έκφραση μέσω σοσιαλμήντια) η ψαλίδα κλείνει ταχύτατα.
:sal13:
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Νοέμ 2022, 11:25

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:17
Και ή θεωρία των IQ δεν ισχύει για την ακρίβεια είχε βγεί από ρατσιστές για να αποδείξει την ανωτερότητα της Λευκής φυλής



Εάν ένας άνθρωπος με υψηλότερο IQ από εμένα κάνει ...την μεγάλη βλακεία και ηλιθιότητα να μου το πει κι εγώ τον σαπισω στο ξυλο , τότε δεν είναι έξυπνος αλλά μεγάλος ηλίθιος..
Ναι, και αν δω την Μπέλλα Χαντιντ θα την ξεμαλλιάσω από τα νεύρα μου και δε θα είναι ωραία.
Πραγματικά εάν κάποιος ομορφότερος απο εμενα φάει ξύλο από εμένα και του κάνω το πρόσωπό του αγνώριστο , θα πάψει να είναι ομορφότερος απο εμενα !!! :smt005:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Νοέμ 2022, 11:26

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:22
Είναι λίγο παλιό, αλλά δεν έχει συζητηθεί στο φόρουμ.
Η μελέτη επεσήμανε ότι πολλές από τις διαφορές του φύλου στη συμπεριφορά αναζήτησης κινδύνου, τις εισαγωγές στο τμήμα επειγόντων περιστατικών και τη θνησιμότητα μπορεί να εξηγηθούν από τη Θεωρία της Ανδρικής Ηλιθιότητας (ΘΑΗ). Η έρευνα εξέτασε τα δεδομένα για τους νικητές του βραβείου Darwin σε μια περίοδο 20 ετών. Βρήκε μια αξιοσημείωτη διαφορά φύλου στους νικητές του βραβείου Darwin: οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να λάβουν το βραβείο από τις γυναίκες. Οι άντρες αποτελούσαν το 88,7% των νικητών του βραβείου Darwin, και αυτή η διαφορά φύλου είναι εξαιρετικά σημαντική από στατιστική άποψη, σύμφωνα με τους συγγραφείς. Αυτό το εύρημα, αναφέρουν, είναι απολύτως συνεπές με τη ΘΑΗ και υποστηρίζει την υπόθεση ότι οι άνδρες είναι ηλίθιοι και οι ηλίθιοι κάνουν ανόητα πράγματα.
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g7094

Είναι και κοινή λογική βέβαια, αρκεί να ζεις στην κοινωνία για να το αντιληφθείς.
Οσον αφορα τους φυσικους κινδυνους αυτα. Η γυναικεια ηλιθιοτητα ειναι κοινωνικη. Εκει εχει γινει καμμια μετρηση;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Νοέμ 2022, 11:28

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:25
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:17
Και ή θεωρία των IQ δεν ισχύει για την ακρίβεια είχε βγεί από ρατσιστές για να αποδείξει την ανωτερότητα της Λευκής φυλής

Εάν ένας άνθρωπος με υψηλότερο IQ από εμένα κάνει ...την μεγάλη βλακεία και ηλιθιότητα να μου το πει κι εγώ τον σαπισω στο ξυλο , τότε δεν είναι έξυπνος αλλά μεγάλος ηλίθιος..
Ναι, και αν δω την Μπέλλα Χαντιντ θα την ξεμαλλιάσω από τα νεύρα μου και δε θα είναι ωραία.
Πραγματικά εάν κάποιος ομορφότερος απο εμενα φάει ξύλο από εμένα και του κάνω το πρόσωπό του αγνώριστο , θα πάψει να είναι ομορφότερος απο εμενα !!! :smt005:
Εξαρτάται από το πόσο όμορφος ή άσχημος είναι κάποιος. Γιατί αν κάποιος άσχημος φάει ξύλο από τον οποιοδήποτε και γίνει το πρόσωπο του αγνώριστο, μπορεί να ομορφύνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Νοέμ 2022, 11:29

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:22
Είναι λίγο παλιό, αλλά δεν έχει συζητηθεί στο φόρουμ.
Η μελέτη επεσήμανε ότι πολλές από τις διαφορές του φύλου στη συμπεριφορά αναζήτησης κινδύνου, τις εισαγωγές στο τμήμα επειγόντων περιστατικών και τη θνησιμότητα μπορεί να εξηγηθούν από τη Θεωρία της Ανδρικής Ηλιθιότητας (ΘΑΗ). Η έρευνα εξέτασε τα δεδομένα για τους νικητές του βραβείου Darwin σε μια περίοδο 20 ετών. Βρήκε μια αξιοσημείωτη διαφορά φύλου στους νικητές του βραβείου Darwin: οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να λάβουν το βραβείο από τις γυναίκες. Οι άντρες αποτελούσαν το 88,7% των νικητών του βραβείου Darwin, και αυτή η διαφορά φύλου είναι εξαιρετικά σημαντική από στατιστική άποψη, σύμφωνα με τους συγγραφείς. Αυτό το εύρημα, αναφέρουν, είναι απολύτως συνεπές με τη ΘΑΗ και υποστηρίζει την υπόθεση ότι οι άνδρες είναι ηλίθιοι και οι ηλίθιοι κάνουν ανόητα πράγματα.
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g7094

Είναι και κοινή λογική βέβαια, αρκεί να ζεις στην κοινωνία για να το αντιληφθείς.
αυτό που μπορεί ο καθένας να βγάζει θεωρίες όπως "θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας" και όλα οκ αλλά αν κάποιος κάνει το αντίστροφο πέφτει επάνω του το σύμπαν και τον κατασπαράζει δε το καταλαβαίνω
ισότητες και αρχίδια και οι πρώτοι που μισούν την ισότητα είναι αυτοί που και καλά αγωνίζονται γι'αυτή
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Νοέμ 2022, 11:29

Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:24
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:22
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:20


Όχι. Είναι μετρήσιμο σύνολο ικανοτήτων. Έλεος δηλαδή.
Ποιες ικανότητες ακριβώς μετράει και σε τι τομέα;

Εάν ρίξω στις εμπορικές συναλλαγές μου κάποιον άνθρωπο με υψηλότερο IQ από εμένα είμαι εξυπνότερος ή πιο βλακας από αυτόν ;
Άνοιξε κανά βιβλίο να σου λυθούν οι απορίες. Και αποφάσισε, το πρόβλημα σου είναι ότι δεν θες να υπάρχουν ευφυείς άνθρωποι, ή ότι η ευφυϊα είναι υπερτιμημένη;
Απλά θέλω να πω ότι δεν υπάρχει ευφυία ή εξυπνάδα έτσι γενικά και αόριστα αλλά μόνο σε σχέση με συγκεκριμένο τομέα δραστηριότητας και .. κρίνεται από το αποτέλεσμα αυτής της δραστηριότητας...

Ή ..χαζη μπαροβια του κακόφημου μαγαζιού της γειτονιάς μπορεί να είναι λιγότερο έξυπνη από τον πλούσιο έμπορο ή γιατρό επιστήμονα που έχει πελάτες αλλά ..είναι έξυπνη στην δραστηριότητα που ξέρει πολύ καλά και είναι εκπαιδευμένη

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΑΕΙ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Νοέμ 2022, 11:30

Εχω την αίσθηση ότι σε κάποια ζητήματα που καλύπτονται με το αντιμετωπιστεί ο άνθρωπος ως ενιαίο είδος (homo sapiens), πάνε και διακρίνουν ταξινομικές μονάδες (π.χ. τα φύλα) και εξετάζουν ένα μέσο όρο σε κάθε μία από αυτές. Αν υπάρχει απόκλιση, αυτή αποδίδεται εσφαλμένα στο φύλο και όχι στην τυπική και αναμενόμενη απόκλιση που απορρέει από το γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση.

Σε κάποιο παλιό φόρουμ είχε συζητηθεί γιατί στο σκάκι (όπου δεν απαιτείται μυική δύναμη) τα τουρνουά διακρίνονται με βάση το φύλο και γιατί ανάμεσα στο τοπ20 των πρωταθλητών υπήρχε μόνο μία γυναίκα, η οποία έπαιζε στα ίσα τους άντρες.

Δεν είμαι της άποψης ότι το σκάκι σχετίζεται απαραίτητα με την ευφυία, ούτε το έχω ψάξει περισσότερο από την παραπάνω συζήτηση (δεν συμμετείχα, απλώς τη διάβαζα).

Απλώς επισημαίνω ότι όταν έχεις 8 δισεκατομμύρια κόσμου με διακριτή προσωπικότητα, σε οποιαδήποτε δύο σύνολα κι αν τους διακρίνεις, θα εντοπίσεις αποκλίσεις στα αποτελέσματα της στατιστικής επεξεργασίας.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8908
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 16 Νοέμ 2022, 11:33

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:29
Καραμελίτσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:24
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:22


Ποιες ικανότητες ακριβώς μετράει και σε τι τομέα;

Εάν ρίξω στις εμπορικές συναλλαγές μου κάποιον άνθρωπο με υψηλότερο IQ από εμένα είμαι εξυπνότερος ή πιο βλακας από αυτόν ;
Άνοιξε κανά βιβλίο να σου λυθούν οι απορίες. Και αποφάσισε, το πρόβλημα σου είναι ότι δεν θες να υπάρχουν ευφυείς άνθρωποι, ή ότι η ευφυϊα είναι υπερτιμημένη;
Απλά θέλω να πω ότι δεν υπάρχει ευφυία ή εξυπνάδα έτσι γενικά και αόριστα αλλά μόνο σε σχέση με συγκεκριμένο τομέα δραστηριότητας και .. κρίνεται από το αποτέλεσμα αυτής της δραστηριότητας...

Ή ..χαζη μπαροβια του κακόφημου μαγαζιού της γειτονιάς μπορεί να είναι λιγότερο έξυπνη από τον πλούσιο έμπορο ή γιατρό επιστήμονα που έχει πελάτες αλλά ..είναι έξυπνη στην δραστηριότητα που ξέρει πολύ καλά και είναι εκπαιδευμένη

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΑΕΙ
Άντε πάλι, η ευφυϊα υπάρχει με συγκεκριμένο ορισμό, είναι μετρήσιμη, και δεν είναι γενικό και αόριστο. Άμα εσύ θες να αποκαλείς όλες τις ικανότητες που αποκτά ένας άνθρωπος ευφυϊα, θα συνεννοείσαι μόνο με τον εαυτό σου.
Z

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Νοέμ 2022, 11:38

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:21
Και τελικά τι αξία έχει το να έχω υψηλό IQ όταν ο ... μπακάλης της γειτονιάς με κλέβει στο ζυγι ;
Ή όταν με πιάνουν κωτσο άνθρωποι όχι τόσο έξυπνοι η μορφωμένοι σαν κι εμένα;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 16 Νοέμ 2022, 11:42

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:55
panos291 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 10:44


Ή εξυπνάδα είναι μέσον ή αυτοσκοπός ;
Μεσον φυσικά.
Αν λοιπόν σαν βλακας και άσχημος εξυπηρετω καλύτερα τα συμφέροντα μου κσι τις ανάγκες μου από το να ειμαι έξυπνος και όμορφος γιατί θα πρέπει να επιδιώκω να είμαι έξυπνος και όμορφος;
Μπορεις να επιδιωξεις να γινεις πιο ομορφος (και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να έχει καποιος συμφέρον να παραμενει ασχημος εκτος απο καποιες εξαιρετικες περιπτωσεις), και επισης το να παραμενεις βλακας δεν σε βοηθα πουθενά (χωρίς εξαιρεσεις εδω).

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Νοέμ 2022, 11:47

Και κάτι άλλο
Ή θεωρία των IQ είναι ρατσιστική
Είχε βγει για να "αποδείξει" ότι οι λευκή φυλή είναι ανώτερη από πλευράς ευφυϊας από υιε υπόλοιπες (όμως δεν τα κατάφερε)

Είχα διαβάσει κάποτε ένα σχετικό άρθρο στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία στον ΙΟ της Κυριακης

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η θεωρία της αντρικής ηλιθιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Νοέμ 2022, 11:49

Είμαι πιο έξυπνος από έναν άγριο της Αφρικης εάν συγκρίνουμε εδώ στην πολιτισμένη δυτική κοινωνία, όμως εάν εγώ κι αυτός βρεθούμε στην άγρια ζούγκλα της Αφρικης αυτός είναι πιο έξυπνος από εμένα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών