Άντρες και αθλήματα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Δεκ 2022, 13:29

Εικόνα

Εικόνα

Τον ξέρετε τον κύριο; :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2022, 14:36

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 13:08
Ρε, μην λες μαλακίες, αυτά που λες δεν είναι μηχανές. Ούτε τα όπλα ούτε τα ποδήλατα ούτε οι ιστιοσανίδες είναι μηχανές.

Ούτε το άλογο φυσικά είναι μηχανή, είναι ζωντανός οργανισμός.

Τα κριτήρια με τα οποία ονομάζεις αθλητισμό την μηχανοκίνηση είναι τα ίδια με τα οποία θα μπορούσες να ονομάσεις αθλητισμό το σκάκι και το World of Warcraft.
καλα, παραλιγο να γινει το μπριτζ...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%BD%CE%AE

με αυτον τον ορισμο, μια χαρα μηχανη ειναι το ποδηλατο, ιστιοφορο, κλπ. το οπλο ειναι μηχανη με καθε ορισμο. εχει και κινητηριο δυναμη την πυριτιδα.

το αλογο δεν ειναι μηχανη, αλλα ειναι κατι που βοηθα τον αθλητη, οπως ας πουμε μια μοτοσικλετα που ειναι μηχανη. ο αναβατης και στα 2 ειναι εξισου αθλητης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Δεκ 2022, 14:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Δεκ 2022, 13:29
Τον ξέρετε τον κύριο; :lol:
Κάποιος χρυσαυγίτης, δε θυμάμαι όνομα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Δεκ 2022, 22:47

Ο Μπομπ Φίσερ το 1972, προπονείται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού:
SpoilerShow
Εικόνα
Άρα το σκάκι είναι άθλημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Δεκ 2022, 22:56

Ασέβαστος έγραψε:
05 Δεκ 2022, 14:36
με αυτον τον ορισμο, μια χαρα μηχανη ειναι το ποδηλατο, ιστιοφορο, κλπ. το οπλο ειναι μηχανη με καθε ορισμο. εχει και κινητηριο δυναμη την πυριτιδα.
Μπερδεύεις την μηχανή/μηχάνημα με τον μηχανισμό.

Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει άθλημα θαλάσσιων σκαφών που έχουν μηχανή;

Στην τελική, ο μόνος τρόπος για να μπορούσε να θεωρηθεί αληθινό άθλημα, έστω θεωρητικά, θα ήταν ο καθένας να έχει πρόσβαση σε όποια μηχανή θέλει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Δεκ 2022, 23:15

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 22:47
Ο Μπομπ Φίσερ το 1972, προπονείται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού:

Άρα το σκάκι είναι άθλημα.
Είναι θέμα του πόσο ευρύ ορισμό δέχεσαι για το αθλημα. Εντάξει, σίγουρα το να τρέχεις κατοστάρι είναι άθλημα. Το να κοιμάσαι, δεν είναι.

Παρ όλα αυτά, η σύγκριση είναι άτοπη. Το σκάκι ειναι ένα πνευματικό παιχνίδι που ταυτοχρονα θέλει μια υποτυπωδη φυσική κατάσταση στο να αντέχεις τους πολυωρους, απανωτους αγώνες. Από την άλλη, όπως σου είπα και σε προηγούμενη απάντηση, οι οδηγοί της F1 είναι στην κατηγορία των ελίτ αθλητών σε ό,τι αφορά τη φυσική κατάσταση. Αυτό δεν είναι απαραίτητο για έναν σκακιστή. Ο Αναντ είναι 52 και ειναι ακόμα στους 15 καλύτερους στον κόσμο, το οποιο ειναι βέβαια κατορθωμα για εναν πρωην πρωταθλητη. Αυτό απλά δε γίνεται στην f1. Είναι σαν το ποδόσφαιρο. Θα δεις την σπάνια περίπτωση του τύπου να φτάσει τα 40 και να παίζει ακόμα, όπως ο Κιμι έτρεχε μέχρι και τα 40, αλλά εκεί βγήκε στη σύνταξη.

Την ένστασή σου με τη μηχανή συνολικα δεν την καταλαβαίνω. Γιατί θεωρείς πχ το downhill με το ποδήλατο άθληση (φαντάζομαι ότι το θεωρείς) αλλά το αγωνιστικό μοτοκρος οχι; Επειδή με το ποδήλατο κάνεις πετάλι στις ανηφόρες; :lol:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Δεκ 2022, 23:24

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 22:56

Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει άθλημα θαλάσσιων σκαφών που έχουν μηχανή;
Φυσικά και υπάρχουν.



Ηλιθιο μεν, άθλημα δε. Σίγουρα με άπειρες ώρες προπόνησης. Δε νομίζω να είναι λιγότερο αθλητές κανένας από αυτούς συγκριτικά με τους αντίστοιχους της ιστιοπλοΐας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Δεκ 2022, 23:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Δεκ 2022, 23:15
hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 22:47
Ο Μπομπ Φίσερ το 1972, προπονείται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκακιού:

Άρα το σκάκι είναι άθλημα.
Είναι θέμα του πόσο ευρύ ορισμό δέχεσαι για το αθλημα. Εντάξει, σίγουρα το να τρέχεις κατοστάρι είναι άθλημα. Το να κοιμάσαι, δεν είναι.

Παρ όλα αυτά, η σύγκριση είναι άτοπη. Το σκάκι ειναι ένα πνευματικό παιχνίδι που ταυτοχρονα θέλει μια υποτυπωδη φυσική κατάσταση στο να αντέχεις τους πολυωρους, απανωτους αγώνες. Από την άλλη, όπως σου είπα και σε προηγούμενη απάντηση, οι οδηγοί της F1 είναι στην κατηγορία των ελίτ αθλητών σε ό,τι αφορά τη φυσική κατάσταση. Αυτό δεν είναι απαραίτητο για έναν σκακιστή. Ο Αναντ είναι 52 και ειναι ακόμα στους 15 καλύτερους στον κόσμο, το οποιο ειναι βέβαια κατορθωμα για εναν πρωην πρωταθλητη. Αυτό απλά δε γίνεται στην f1. Είναι σαν το ποδόσφαιρο. Θα δεις την σπάνια περίπτωση του τύπου να φτάσει τα 40 και να παίζει ακόμα, όπως ο Κιμι έτρεχε μέχρι και τα 40, αλλά εκεί βγήκε στη σύνταξη.

Την ένστασή σου με τη μηχανή συνολικα δεν την καταλαβαίνω. Γιατί θεωρείς πχ το downhill με το ποδήλατο άθληση (φαντάζομαι ότι το θεωρείς) αλλά το αγωνιστικό μοτοκρος οχι; Επειδή με το ποδήλατο κάνεις πετάλι στις ανηφόρες; :lol:
Δεν κάνεις πετάλι μόνο στις ανηφόρες, κάνεις οπουδήποτε χρειάζεται να υπερνικήσεις την τριβή.

Επίσης θα γνωρίζεις πως δεν είναι απλώς δική μου ένσταση, είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν μηχανές οποιουδήποτε είδους στους ΟΑ.

Τον Μπομπ Φίσερ τον έβαλα για να δείξω πόσο σαθρό είναι το επιχείρημα "προπονούνται πριν τον αγώνα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Δεκ 2022, 23:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Δεκ 2022, 23:24
hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 22:56

Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει άθλημα θαλάσσιων σκαφών που έχουν μηχανή;
Φυσικά και υπάρχουν.



Ηλιθιο μεν, άθλημα δε. Σίγουρα με άπειρες ώρες προπόνησης. Δε νομίζω να είναι λιγότερο αθλητές κανένας από αυτούς συγκριτικά με τους αντίστοιχους της ιστιοπλοΐας
Αγωνίσματα υπάρχουν (competition), αθλήματα δεν υπάρχουν (sport).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Δεκ 2022, 23:49

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 23:25

Δεν κάνεις πετάλι μόνο στις ανηφόρες, κάνεις οπουδήποτε χρειάζεται να υπερνικήσεις την τριβή.

Επίσης θα γνωρίζεις πως δεν είναι απλώς δική μου ένσταση, είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν μηχανές οποιουδήποτε είδους στους ΟΑ.

Τον Μπομπ Φίσερ τον έβαλα για να δείξω πόσο σαθρό είναι το επιχείρημα "προπονούνται πριν τον αγώνα".
Περίμενε, να τα πάρουμε από το τέλος. Εγώ δεν είπα ότι το σκάκι δεν είναι άθλημα. Είπα απλά ότι δε συγκρίνεται το σωματικό fitness που απαιτεί σε σχέση με την φ1.

Το θέμα των ΟΑ είναι περίπλοκο. Ούτε όλα τα αθλήματα εκπροσωπούνται (πχ διάφορες πολεμικές τέχνες) ούτε αυτά που παίζονται είναι απαραίτητα τίποτα σπορ της προκοπής (πχ γκολφ). Υπάρχουν λόγοι που απουσιάζουν τα motorsports από τους ΟΑ αλλά σήμερα δεν είναι τόσο ότι δε θεωρεί κάποιος τη φ1 πχ σπορ in its own right.

Τέλος για το downhill, ας πιάσουμε το skateboard που πλέον είναι και ολυμπιακό άθλημα, για να κάνουμε γέφυρα με τα προηγούμενα.



Μέτρα πόσες κλωτσιές δίνουν για ώθηση. Θα ήταν αστείο να πιστεύεις, φαντάζομαι, ότι είναι άθλημα μόνο οπότε χρησιμοποιεί ο κάθε skateας το ποδι για να δώσει ώθηση. Και φαντάζομαι στο windsurfing δε σε ενοχλεί που η ώθηση προέρχεται από τη δύναμη του ανέμου, έτσι;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Δεκ 2022, 23:56

https://aquasportsplanet.com/this-is-wh ... -exercise/

Btw, διάβασε αυτό αν θέλεις για το τζετ σκι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Δεκ 2022, 09:13

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 22:56


Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει άθλημα θαλάσσιων σκαφών που έχουν μηχανή;

φυσικα και υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Δεκ 2022, 09:14

hellegennes έγραψε:
05 Δεκ 2022, 23:25


Επίσης θα γνωρίζεις πως δεν είναι απλώς δική μου ένσταση, είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν μηχανές οποιουδήποτε είδους στους ΟΑ.
μα, υπαρχουν. ειπαμε, πυροβολα οπλα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Δεκ 2022, 09:27

Βρε μανία με τα όπλα. Από πού κι ως πού είναι τα όπλα μηχανές; Έχεις δει ποτέ περιγραφή "engine" σε όπλο; Μην μου πεις με όρους φυσικής γιατί κι εμείς μηχανές είμαστε.

Εδώ έχει υπάρξει ένα τεράστιο ντιμπέιτ για το αν τα προσθετικά μέλη σε άτομα με αναπηρίες συνιστούν μηχανική ώθηση ή όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 06 Δεκ 2022, 10:00

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 15:56
Το κοιτάτε λάθος κυρία Καραμελίτσα. Οι γυναίκες έχουν την παραξενιά.

Oι άντρες ασχολούνται με πολλά και διάφορα πράγματα, οι γυναίκες ασχολούνται μόνο με τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων.
Ότι και να τους δείξεις πάντα το μυαλό τους πάει στις σχέσεις, μόνο στις σχέσεις. Έτσι είναι καλωδιωμένες.

- Λες σε έναν άντρα πήρα πόρσε, σου λέει πωπω φοβερή, πόσα άλογα βγάζει; Και πιάνετε κουβέντα. Για το αυτοκίνητο.
Λες στη γυναίκα σου πήρα πόρσε και αμέσως σκέφτεται τι σε έπιασε τώρα, κρίση μέσης ηλικίας, μήπως γκομενίζεις;

- Λες σε έναν άντρα να δούμε μπάλα, σου λέει γαμώ, φέρνω μπύρες. Και πιάνετε κουβέντα. Για τη μπάλα.
Λες στην γυναίκα βλέπουμε μπάλα και αμέσως σκέφτεται μήπως είσαι γκέϊ, μήπως είναι σεξουαλικό υπόκατάστατο, γιατί την αγνοείς και βλέπεις μπάλα;

- Λες σε έναν άντρα πήρα ακριβό ρολόϊ και σου λέει είσαι μαλάκας, τζάμπα λεφτά, αφού έχει ώρα στο κινητό.
Και πιάνετε κουβέντα. Για ρολόγια.
Λες στη γυναίκα πήρα ακριβό ρολόϊ και αμέσως σκέφτεται πάει να μου τη βγεί επειδή πήρα ακριβή τσάντα; Μήπως είναι ευκαιρία τώρα να πάρω ακόμα ακριβότερη;

- Λες στον κολλητό σου πάω για ψάρεμα και σου λέει περίμενε ρε μαλάκα το ΣΚ να πάμε μαζί. Και πιάνετε κουβέντα. Για το ψάρεμα.
Το λες στη γυναίκα πάω για ψάρεμα και αμέσως σκέφτεται Πάλι; Γιατί έχεις την ανάγκη να απομονώνεσαι; Μήπως την αποφεύγεις;

Δεν είναι τίποτα απ'αυτά κυρίες μας.
Βλέπουμε μπάλα γιατί μας αρέσει, γιατί είναι ένα απ'τα πολλά πράματα που μας αρέσουν.
Αυτά.
Πες το με απλά λόγια.Γενικά ό,τι κι αν κάνει ο άντρας,η γυναίκα θα το εκλάβει ότι δε θέλει να περνάει χρόνο μαζί της.Ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απ'το αιδοίο τους,ως συνήθως.
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών