Άντρες και αθλήματα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2022, 18:26

Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Δεκ 2022, 18:31

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
σίγουρα πιο απαιτητική από το να αράζεις στην παραλία. μην αλλάζεις θέμα. παραδέξου ότι είχες άδικο μια φορά.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 01 Δεκ 2022, 18:39

kongrosian έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:31
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
σίγουρα πιο απαιτητική από το να αράζεις στην παραλία. μην αλλάζεις θέμα. παραδέξου ότι είχες άδικο μια φορά.
και σιγουρα πιο απαιτητική από τους αγώνες ράλλυ, με την διαφορά ραλλυ - φορμουλα, πολύ μεγαλύτερη από φόρμουλα - πολεμικού αεροσκάφους
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68582
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Δεκ 2022, 18:47

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Σίγουρα δεν είναι άθλημα οι αερομαχίες αλλά επίσης σίγουρα είναι πιο εύκολο για έναν οδηγό φόρμουλας να πιλοτάρει πολεμικό αεροσκάφος. Αναφέρομαι στη σωματική και νοητική εγρήγορση και όχι σε μηχανικές γνώσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 01 Δεκ 2022, 18:48

Moto3 πούναι η χαμηλότερη κατηγορία ειχε γυναίκα που κατεβαίνε σε αγώνες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία

https://en.wikipedia.org/wiki/Mar%C3%ADa_Herrera

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 01 Δεκ 2022, 18:53

Rocco Siffredi έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:48
Moto3 πούναι η χαμηλότερη κατηγορία ειχε γυναίκα που κατεβαίνε σε αγώνες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία

https://en.wikipedia.org/wiki/Mar%C3%ADa_Herrera
Ειχε και η Γουλιαμς στην φ1 οδηγο δοκιμων γυναικα και ηταν 3 δευτερολεπτα πιο αργη στο γυρο απο τους αλλους :102:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Δεκ 2022, 19:25

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι διαχωρίζεις τον αγώνα από την προετοιμασία για αγώνα, που είναι αθλητική διαδικασία. Σαφώς πιο παλιά ήταν πιο χύμα τα πράγματα. Αλλά πού δεν ηταν; Μήπως το ποδόσφαιρο ήταν ίδιο τη δεκαετία του 1960; Είμαι σίγουρος ότι η προπόνηση και για τη φ1 θα περιλαμβάνει προγράμματα ενδυνάμωσης κάποιου είδους σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση. Αυτή η συνταγή παίζει σχεδον σε όλα τα αθλήματα. Και τον γιο μου που πάω κολυμβητήριο θα δεις ότι οι ομάδες πόλο κάνουν κανονικά και βάρη κτλ.

Για τους πιλότους της πολεμικής αεροπορίας δεν ξέρω, έχουμε όμως έναν φορουμιτη που είναι πιλότος, μπορεί να μας πει

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Δεκ 2022, 19:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 19:25
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι διαχωρίζεις τον αγώνα από την προετοιμασία για αγώνα, που είναι αθλητική διαδικασία. Σαφώς πιο παλιά ήταν πιο χύμα τα πράγματα. Αλλά πού δεν ηταν; Μήπως το ποδόσφαιρο ήταν ίδιο τη δεκαετία του 1960; Είμαι σίγουρος ότι η προπόνηση και για τη φ1 θα περιλαμβάνει προγράμματα ενδυνάμωσης κάποιου είδους σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση. Αυτή η συνταγή παίζει σχεδον σε όλα τα αθλήματα. Και τον γιο μου που πάω κολυμβητήριο θα δεις ότι οι ομάδες πόλο κάνουν κανονικά και βάρη κτλ.

Για τους πιλότους της πολεμικής αεροπορίας δεν ξέρω, έχουμε όμως έναν φορουμιτη που είναι πιλότος, μπορεί να μας πει
Στύγιος για πες μας.

:p2:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2022, 19:41

kongrosian έγραψε:
01 Δεκ 2022, 19:30
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 19:25
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι διαχωρίζεις τον αγώνα από την προετοιμασία για αγώνα, που είναι αθλητική διαδικασία. Σαφώς πιο παλιά ήταν πιο χύμα τα πράγματα. Αλλά πού δεν ηταν; Μήπως το ποδόσφαιρο ήταν ίδιο τη δεκαετία του 1960; Είμαι σίγουρος ότι η προπόνηση και για τη φ1 θα περιλαμβάνει προγράμματα ενδυνάμωσης κάποιου είδους σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση. Αυτή η συνταγή παίζει σχεδον σε όλα τα αθλήματα. Και τον γιο μου που πάω κολυμβητήριο θα δεις ότι οι ομάδες πόλο κάνουν κανονικά και βάρη κτλ.

Για τους πιλότους της πολεμικής αεροπορίας δεν ξέρω, έχουμε όμως έναν φορουμιτη που είναι πιλότος, μπορεί να μας πει
Στύγιος για πες μας.

:p2:
:smt005::smt005::smt005:
ε το μλκ.

καλο. :lol:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2022, 19:45

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
χμ, δεν ξερω. γινονται dogfights διαρκειας ωρων; αν ναι, σιγουρα πιο απαιτητικη, αν οχι, συζητησιμο.

παντως πριν λιγο συγκρινες με αραγμα σε παραλια. ε, εγω αυτο που ειπα ειναι πως ειναι σωματικα απαιτητικη. και θα ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει γυναικα στα ισια με αντρες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2022, 22:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 19:25
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
Το λάθος που κάνεις είναι ότι διαχωρίζεις τον αγώνα από την προετοιμασία για αγώνα, που είναι αθλητική διαδικασία. Σαφώς πιο παλιά ήταν πιο χύμα τα πράγματα. Αλλά πού δεν ηταν; Μήπως το ποδόσφαιρο ήταν ίδιο τη δεκαετία του 1960; Είμαι σίγουρος ότι η προπόνηση και για τη φ1 θα περιλαμβάνει προγράμματα ενδυνάμωσης κάποιου είδους σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση. Αυτή η συνταγή παίζει σχεδον σε όλα τα αθλήματα. Και τον γιο μου που πάω κολυμβητήριο θα δεις ότι οι ομάδες πόλο κάνουν κανονικά και βάρη κτλ.

Για τους πιλότους της πολεμικής αεροπορίας δεν ξέρω, έχουμε όμως έναν φορουμιτη που είναι πιλότος, μπορεί να μας πει
Μα ξεκάθαρα τα διαχωρίζω γιατί είναι διαφορετικές διαδικασίες. Έναν αθλητή δεν τον λέμε αθλητή επειδή πηγαίνει στο γυμναστήριο και προπονείται, αλλιώς θα λέγαμε αθλητές και τους ηθοποιούς ταινιών δράσης, που μπορεί η προετοιμασία τους να είναι 10 μήνες γυμναστήριο, εσώκλειστοι με τον προπονητή πάνω από το κεφάλι τους, για 5 εβδομάδες γυρίσματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 14:09

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
:smt023

Απαιτητικό είναι και το κομπρεσέρ ή η αμμοβολή.
Φυσικά δεν ακούσαμε ακόμη για "κομπρεσερίζοντα αθλητισμό".

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Δεκ 2022, 14:16

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 19:45
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2022, 18:26
Κανείς δεν λέει ότι δεν είναι απαιτητική η οδήγηση φόρμουλα, αν και φαντάζομαι όχι πιο απαιτητική από την πλοηγήση πολεμικού αεροσκάφους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σίγουρα πάντως δεν θεωρούμε άθλημα τις αερομαχίες.
χμ, δεν ξερω. γινονται dogfights διαρκειας ωρων; αν ναι, σιγουρα πιο απαιτητικη, αν οχι, συζητησιμο.

παντως πριν λιγο συγκρινες με αραγμα σε παραλια. ε, εγω αυτο που ειπα ειναι πως ειναι σωματικα απαιτητικη. και θα ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει γυναικα στα ισια με αντρες.
Δεν είναι απαιτητικό το άραγμα στην παραλία; Είσαι σοβαρός;
Και μόνο για να αλείψεις ένα κορμί 160 κιλών με αντηλιακό χρειάζεσαι γερά μπράτσα. Αντοχή.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 02 Δεκ 2022, 14:39

Καραμελίτσα έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 14:02
Με αφορμή το παγκόσμιο ποδοσφαίρου, μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί οι άντρες παρακολουθούν αθλήματα τόσο φανατικά.

Στις ΗΠΑ, περίπου 40% δηλώνουν φανατικοί ακόλουθοι κάποιου αθλήματος ενώ μόνο 12% των γυναικών.

Γιατί; Γονιδιακό; Κοινωνικό; Και μάλιστα το παράλογο είναι ότι παρακολουθούν αθλήματα όπου παίζουν άντρες όχι γυναίκες; Λανθάνουσα ομοφυλοφυλία;
Διότι τα σύγχρονα αθλήματα και σπορ έγιναν από άνδρες για άνδρες. Προωθούσαν την αρρενωπότητα, την πειθαρχία, την ομαδικότητα. Όλα αυτά είχαν ως στόχο τη διευθέτηση του ελεύθερου χρόνου με τέτοιο τρόπο ώστε να μην σπαταλιέται. Δηλαδή, με τρόπο που να βελτιώνει την παραγωγικότητα της εργατικής τάξης ή την αποτελεσματικότητα της ηγετικής τάξης.

Οι άνδρες που δεν συμμετέχουν ενεργά ως αθλητές, αλλά ως φίλαθλοι ή και οπαδοί, το κάνουν διότι ταυτίζονται με τις αξίες που προωθούν αυτά τα σπορ. Συνήθως, το αγαπημένο μας σπορ αποκαλύπτει και την κοινωνική μας καταγωγή. Τουλάχιστον έτσι υποστηρίζει ο Bourdieu.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Άντρες και αθλήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 02 Δεκ 2022, 14:58

Καραμελίτσα έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 17:21
Μα ο ανταγωνισμός είναι ωραίος όταν εσύ ανταγωνίζεσαι και τρεμεις από αδρεναλίνη. Το να τον βλέπεις ειναι σαν το πορνό σε σχέση με το σεξ. Μπορεί, ίσως το ποδόσφαιρο να είναι πορνογραφία αδρεναλίνης, αντί για τεστοστερόνης.
Οι περισσότεροι δεν παρακολουθούν ποδόσφαιρο σκέτο. Παρακολουθούν την ομάδα τους να παίζει ποδόσφαιρο. Η ταύτιση με μια συγκεκριμένη ομάδα οφείλεται σε διάφορους λόγους, ξεκινώντας από την κοινωνική προέλευση και φτάνοντας μέχρι την τοπικότητα. Επίσης, υποστηρίζουν κάποια ομάδα για αυτό που συμβολίζει μια ομάδα ή για τον συμβολισμό που αποδίδουν οι ίδιοι στην ομάδα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών