Χάλια ψυχολογία

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 18:16

Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:14
Αγγλικά ξέρεις..;

Ναι έχω και lower
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 23 Δεκ 2022, 18:21

GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:16
Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:14
Αγγλικά ξέρεις..;

Ναι έχω και lower
Ωραία, τότε, θα ρίξω μια ιδέα που αξίζει σκέψης..
Μπορείς να ξεκινήσεις youtube(στα αγγλικά) και να μοιράζεις τις γνώσεις ηχοληψίας που έχεις με τον κόσμο, να φτιάχνεις tutorials για προγραμματάκια (fl studio και τα λοιπά). Μπορείς ακόμα να φτιάξεις courses για το skillshare, udemy κλπ.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 23 Δεκ 2022, 18:38

"Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα μέρες κοσκινίζει".
Μετά από παρότρυνση άλλου μέλους διάβασα διαγώνια το νήμα,με σκοπό αν μπορώ να βοηθήσω.
Κατέληξα στην παραπάνω λαϊκή σοφία.
Και αν το πάω και παραπέρα,δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση άνθρωπος που έχει (ή είναι οριακά πριν την) κατάθληψη,να αναζητά λύση αναγνωρίζοντας το πρόβλημά του μεταξύ αγνώστων.
Αν λέω μαλακίες συγχώρεσέ με.Αν όμως είναι απλά τρολοκατάσταση,απλά έχε κατά νου ότι κανά-δυό άνθρωποι ενδιαφέρθηκαν και μπορεί να μην ξαναενδιαφερθούν για την επόμενη (πραγματική) ανάγκη κάποιου.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5113
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2022, 18:53

Έχω την εντύπωση ότι ο νηματοθετης μιλάει πολύ και γίνεται βαρετός στις παρέες γι’αυτό δεν έχει φίλους.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 19:00

Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:21
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:16
Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:14
Αγγλικά ξέρεις..;

Ναι έχω και lower
Ωραία, τότε, θα ρίξω μια ιδέα που αξίζει σκέψης..
Μπορείς να ξεκινήσεις youtube(στα αγγλικά) και να μοιράζεις τις γνώσεις ηχοληψίας που έχεις με τον κόσμο, να φτιάχνεις tutorials για προγραμματάκια (fl studio και τα λοιπά). Μπορείς ακόμα να φτιάξεις courses για το skillshare, udemy κλπ.

Το είχα επιχειρήσει αυτό με το που τελείωσα το ιεκ και αφού δεν έβρισκα δουλειά σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων αλλά και ραδιοφωνικούς σταθμούς, χωρίς επιτυχία. Η αγορά είναι υπερκορεσμένη από sound engineer experts και δεν έχει πέραση (στον συγκεκριμένο κλάδο) το πτυχίο του ΙΕΚ, ακόμα και πολύ καλός να είσαι, επειδή τα περισσότερα γίνονται από home studio και υπάρχουν απίστευτα πολλά δωρεάν κανάλια με tutorials διαθέσιμα.

Το πιο πιθανό να έβρισκα δουλειά αν μετακόμιζα σε καμία Αγγλία ή Γερμανία ως βοηθός ηχολήπτη αλλά δεν θέλω να μετακομίσω, θα είμαι μόνος πάλι όπως τώρα και σε άλλη χώρα, αν πάει κάτι στραβά θα φάω τα μούτρα μου εκεί..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 19:04

waldorf έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:38
"Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα μέρες κοσκινίζει".
Μετά από παρότρυνση άλλου μέλους διάβασα διαγώνια το νήμα,με σκοπό αν μπορώ να βοηθήσω.
Κατέληξα στην παραπάνω λαϊκή σοφία.
Και αν το πάω και παραπέρα,δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση άνθρωπος που έχει (ή είναι οριακά πριν την) κατάθληψη,να αναζητά λύση αναγνωρίζοντας το πρόβλημά του μεταξύ αγνώστων.
Αν λέω μαλακίες συγχώρεσέ με.Αν όμως είναι απλά τρολοκατάσταση,απλά έχε κατά νου ότι κανά-δυό άνθρωποι ενδιαφέρθηκαν και μπορεί να μην ξαναενδιαφερθούν για την επόμενη (πραγματική) ανάγκη κάποιου.

Ξαναλέω πως θέλω να δουλέψω. Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο εσύ και ένας άλλος πιο πάνω παρεξηγείτε το θέμα μου και πιστεύετε πως τρολάρω. Μιλάμε για δουλειά και πως η απουσία αυτής χαλάει τη ψυχολογία μου και αντί αν εστιάσετε στον πυρήνα, εστιάζεται στο αποτέλεσμα. Μα αν έβρισκα δουλειά (κανονική δουλειά, όχι φυλλάδια) θα έβρισκα εύκολα κοπέλες για γνωριμίες, έχω ήδη βγει μερικά ραντεβού που όμως δε πήγαν παραπέρα αφού όταν έμαθαν πως δεν έχω εργασία ξενέρωσαν -με το δίκιο τους, δεν τις αδικώ- και έληξε εκεί..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 19:06

nick έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:53
Έχω την εντύπωση ότι ο νηματοθετης μιλάει πολύ και γίνεται βαρετός στις παρέες γι’αυτό δεν έχει φίλους.
Έχω μία τάση ίσως να τα υπεραναλύω αλλά αυτό επειδή μ'αρέσει να περνάω στον άλλον όλα όσα πραγματικά σκέφτομαι και νιώθω. Παλιά που είχα παρέες κανείς δεν παραπονέθηκε για αυτό, απεναντίας, είχαμε πράματα να πούμε
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 23 Δεκ 2022, 19:08

GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:00
Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:21
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:16



Ναι έχω και lower
Ωραία, τότε, θα ρίξω μια ιδέα που αξίζει σκέψης..
Μπορείς να ξεκινήσεις youtube(στα αγγλικά) και να μοιράζεις τις γνώσεις ηχοληψίας που έχεις με τον κόσμο, να φτιάχνεις tutorials για προγραμματάκια (fl studio και τα λοιπά). Μπορείς ακόμα να φτιάξεις courses για το skillshare, udemy κλπ.

Το είχα επιχειρήσει αυτό με το που τελείωσα το ιεκ και αφού δεν έβρισκα δουλειά σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων αλλά και ραδιοφωνικούς σταθμούς, χωρίς επιτυχία. Η αγορά είναι υπερκορεσμένη από sound engineer experts και δεν έχει πέραση (στον συγκεκριμένο κλάδο) το πτυχίο του ΙΕΚ, ακόμα και πολύ καλός να είσαι, επειδή τα περισσότερα γίνονται από home studio και υπάρχουν απίστευτα πολλά δωρεάν κανάλια με tutorials διαθέσιμα.

Το πιο πιθανό να έβρισκα δουλειά αν μετακόμιζα σε καμία Αγγλία ή Γερμανία ως βοηθός ηχολήπτη αλλά δεν θέλω να μετακομίσω, θα είμαι μόνος πάλι όπως τώρα και σε άλλη χώρα, αν πάει κάτι στραβά θα φάω τα μούτρα μου εκεί..
Δεν κατάλαβα.. Είχες επιχειρήσει να κάνεις youtube..;

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 19:20

Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:08
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:00
Parrot έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:21


Ωραία, τότε, θα ρίξω μια ιδέα που αξίζει σκέψης..
Μπορείς να ξεκινήσεις youtube(στα αγγλικά) και να μοιράζεις τις γνώσεις ηχοληψίας που έχεις με τον κόσμο, να φτιάχνεις tutorials για προγραμματάκια (fl studio και τα λοιπά). Μπορείς ακόμα να φτιάξεις courses για το skillshare, udemy κλπ.

Το είχα επιχειρήσει αυτό με το που τελείωσα το ιεκ και αφού δεν έβρισκα δουλειά σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων αλλά και ραδιοφωνικούς σταθμούς, χωρίς επιτυχία. Η αγορά είναι υπερκορεσμένη από sound engineer experts και δεν έχει πέραση (στον συγκεκριμένο κλάδο) το πτυχίο του ΙΕΚ, ακόμα και πολύ καλός να είσαι, επειδή τα περισσότερα γίνονται από home studio και υπάρχουν απίστευτα πολλά δωρεάν κανάλια με tutorials διαθέσιμα.

Το πιο πιθανό να έβρισκα δουλειά αν μετακόμιζα σε καμία Αγγλία ή Γερμανία ως βοηθός ηχολήπτη αλλά δεν θέλω να μετακομίσω, θα είμαι μόνος πάλι όπως τώρα και σε άλλη χώρα, αν πάει κάτι στραβά θα φάω τα μούτρα μου εκεί..
Δεν κατάλαβα.. Είχες επιχειρήσει να κάνεις youtube..;

Όχι, εννοώ οτί επιχείρησα κανάλι με σκοπό αυτό ακριβώς, tutorials κτλπ. Μερικές προβολές σε διάστημα μηνών. Όπως είπα είναι υπερκορεσμένος αυτός ο κλάδος επειδή ο καθένας τα βρίσκει διαδικτυακά και μόνο άμα είσαι από τους καλύτερους θα δεχτεί κάποιος σπόνσορας να διαφημίσεις προϊόντα και υπηρεσίες του. Αλλά ήταν καλή σαν ιδέα που την πρότεινες, πριν 15-20 χρόνια θα είχε άλλη προοπτική..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Δεκ 2022, 20:03

GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:08
Feindflug έγραψε:
23 Δεκ 2022, 17:58
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 17:41



Δεν έχω κανένα όφελος να κάθομαι να γράφω ψέμματα ή να τρολάρω, εδώ ήρθα να τα πω να τα βγάλω από μέσα μου.

Πες μου εσύ αν μένεις Θεσσαλονίκη, κάποιο μέρος να πάω να ρωτήσω για δουλειά και θα πάω. Όλα τα δοκίμασα εκτός από φυλλάδια (3€ /ώρα δεν είναι δουλειά αλλά δουλεία) και τηλεφωνικές πωλήσεις που είναι βάση πωλήσεων τα λεφτά, άμα δε πουλάς απλά δεν παίρνεις..
Δικέ μου, πήγαινε ρώτα σε εταιρείες που παίρνουν κομμάτια έργων από μεγάλες εργολαβίες, όπως μετρό, εργοτάξια σε διυλιστήρια και μεγάλες βιομηχανικές μονάδες, κατασκευαστικά έργα σε όλη την Ελλάδα.

Θα ξεκινήσεις από χαμάλης, να κουβαλάς εργαλεία και σίδερα, να κάνεις όλες τις δουλειές. Σιγά σιγά θα σε βάλουν βοηθό κάποιου μάστορα, μονταδόρου, συγκολλητή, σωληνά, χειριστή μηχανημάτων κτλ. Φρόντισε να μάθεις την δουλειά για να γίνεις και συ μάστορας σιγά σιγά με τα χρόνια. Τα λεφτά είναι τα βασικά, αλλά συνήθως έχει υπερωρίες στα εργοτάξια και έχει και πολλά εκτός έδρας, όλα πληρωμένα. Βασικά, βγάζεις καλά λεφτά, αλλά δουλεύοντας πολλές ώρες, σε δύσκολες συνθήκες και με πολλούς μήνες εκτός έδρας. Βέβαια, θα έχεις άδειες για να επιστρέφεις, αλλά σε αυτές τις δουλειές προέχει να τελειώσει το έργο. Αυτά τα τελευταία εφόσον διαλέξεις να φεύγεις εκτός Θεσσαλονίκης.

Υπάρχουν τέτοιες εταιρείες προς την Σίνδο. Ψάξε για ηλεκτρομηχανολογικά και κατασκευαστικά έργα. Ιδίως σε σταματήματα για συντήρηση μεγάλων βιομηχανικών μονάδων, προσλαμβάνουν πολύ κόσμο και ότι να 'ναι. Αν είσαι φυσιολογικός στην συμπεριφορά σου και στα καθήκοντά σου, πιθανότατα θα σε ζητήσουν και για άλλα έργα. Όρεξη και αντοχές να έχεις.

Για το θέμα της μετακίνησης, θα ξεκινάς με τα πρώτα λεωφορεία για να είσαι εκεί στην ώρα σου και θα γνωρίσεις εκεί συναδέλφους που θα μπορείτε να πηγαινοέρχεστε μαζί.
Μα αυτό ακριβώς κάνω, στέλνω βιογραφικά και παίρνω τηλέφωνα σε βιομηχανίες στη Σίνδο..

Εγώ δεν έχω θέμα να παίρνω το πρώτο λεωφορείο των 5:15 από εδώ αλλά πολλές δουλείες ξεκινάνε στις 6 ή 7 και αν έχει και πολύ περπάτημα από τη στάση, σε αρκετές δεν προλαβαίνω να πηγαίνω και προτιμούν άτομα από τη δυτική Θεσσαλονίκη.


https://www.jobfind.gr/JobAds/Paragogi_ ... s_Ergasias σε όλες όσες βλέπεις εδώ που δεν γράφουν "απαραίτητη η προυπηρεσία" έχω κάνει αίτηση..
Τύπε, το να παίρνεις τηλέφωνα και να ρωτάς, δεν ωφελεί πολύ.

Θα αφιερώσεις χρόνο και θα πας από κοντά σε κατασκευαστικές εταιρείες, όχι σε εργοστάσια και βιομηχανίες. Αυτές οι εταιρείες αναλαμβάνουν έργα για μεγάλες και μικρές βιομηχανίες και έχουν συχνά ανάγκη για εργατικό δυναμικό. Όταν καίγονται, παίρνουν κάθε καρυδιάς καρύδι, ακόμα και άτομα που δεν ξέρουν γρι ελληνικά. Μπορείς επίσης να πας να ρωτήσεις σε διάφορα εργοτάξια που βλέπεις. Πήγαινε ένα πρωινό έξω από σταθμούς μετρό, έξω από τα ΕΛΠΕ, από το ΤΙΤΑΝ και ψάξε για εργολάβους κι εργάτες που δεν είναι όμως υπαγόμενοι στην εκάστοτε βιομηχανία, αλλά είναι εκεί για κάποιο έργο.

Θα αφήσεις βιογραφικό και θα τους πεις ότι έχεις ανάγκη από δουλειά, είσαι φιλότιμος, εργατικός και διαθέσιμος και για εκτός Θεσσαλονίκης εργασίες. Συνήθως κιόλας, δεν ξεκινούν δουλειά από τα κεντρικά τους, αλλά από το σημείο που είναι η εκάστοτε εργασία τους π.χ. σταθμό μετρό στην Καλαμαριά.

Με την ηχοληψία δύσκολα θα βγάλεις άκρη στην ηλικία σου, αν δεν είσαι χρόνια μέσα σε φάσεις με νυχτερινά μαγαζιά, συναυλίες, συγκροτήματα και τέτοια.

Ακόμα όμως και τα φυλλάδια, στην κατάσταση που είσαι, είναι μια αρχή. Και θα βγάζεις ένα χαρτζιλίκι και θα κοπιάζεις σωματικά - γυμναστική. Πού ξέρεις, μπορεί να είσαι καλός και να σε αναβαθμίσουν ή εκεί που μοιράζεις φυλλάδια να σου παρουσιαστεί μια άλλη εργασιακή ευκαιρία. Η τύχη σου και οι ευκαιρίες θα σε βρουν πιο δύσκολα στο σπίτι σου, απ' ότι έξω.

Στον ΟΑΕΔ είσαι γραμμένος; Έχεις ρωτήσει εκεί;

Γενικά να ξέρεις πάντως, επειδή είσαι καιρό έξω από τα πράγματα θα πρέπει να ξεκινήσεις από το μηδέν, με ότι θετικό και αρνητικό έχει αυτό.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5113
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2022, 20:33

GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:06
nick έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:53
Έχω την εντύπωση ότι ο νηματοθετης μιλάει πολύ και γίνεται βαρετός στις παρέες γι’αυτό δεν έχει φίλους.
Έχω μία τάση ίσως να τα υπεραναλύω αλλά αυτό επειδή μ'αρέσει να περνάω στον άλλον όλα όσα πραγματικά σκέφτομαι και νιώθω. Παλιά που είχα παρέες κανείς δεν παραπονέθηκε για αυτό, απεναντίας, είχαμε πράματα να πούμε
Να μιλάς λιγότερο, πρέπει να μην δείχνεις σαν λιγούρης που απλά θέλει φίλους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Δεκ 2022, 20:36

nick έγραψε:
23 Δεκ 2022, 20:33
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:06
nick έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:53
Έχω την εντύπωση ότι ο νηματοθετης μιλάει πολύ και γίνεται βαρετός στις παρέες γι’αυτό δεν έχει φίλους.
Έχω μία τάση ίσως να τα υπεραναλύω αλλά αυτό επειδή μ'αρέσει να περνάω στον άλλον όλα όσα πραγματικά σκέφτομαι και νιώθω. Παλιά που είχα παρέες κανείς δεν παραπονέθηκε για αυτό, απεναντίας, είχαμε πράματα να πούμε
Να μιλάς λιγότερο, πρέπει να μην δείχνεις σαν λιγούρης που απλά θέλει φίλους.
Αν δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου, δεν είναι φιλία προφανώς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 21:49

Feindflug έγραψε:
23 Δεκ 2022, 20:03
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 18:08
Feindflug έγραψε:
23 Δεκ 2022, 17:58

Δικέ μου, πήγαινε ρώτα σε εταιρείες που παίρνουν κομμάτια έργων από μεγάλες εργολαβίες, όπως μετρό, εργοτάξια σε διυλιστήρια και μεγάλες βιομηχανικές μονάδες, κατασκευαστικά έργα σε όλη την Ελλάδα.

Θα ξεκινήσεις από χαμάλης, να κουβαλάς εργαλεία και σίδερα, να κάνεις όλες τις δουλειές. Σιγά σιγά θα σε βάλουν βοηθό κάποιου μάστορα, μονταδόρου, συγκολλητή, σωληνά, χειριστή μηχανημάτων κτλ. Φρόντισε να μάθεις την δουλειά για να γίνεις και συ μάστορας σιγά σιγά με τα χρόνια. Τα λεφτά είναι τα βασικά, αλλά συνήθως έχει υπερωρίες στα εργοτάξια και έχει και πολλά εκτός έδρας, όλα πληρωμένα. Βασικά, βγάζεις καλά λεφτά, αλλά δουλεύοντας πολλές ώρες, σε δύσκολες συνθήκες και με πολλούς μήνες εκτός έδρας. Βέβαια, θα έχεις άδειες για να επιστρέφεις, αλλά σε αυτές τις δουλειές προέχει να τελειώσει το έργο. Αυτά τα τελευταία εφόσον διαλέξεις να φεύγεις εκτός Θεσσαλονίκης.

Υπάρχουν τέτοιες εταιρείες προς την Σίνδο. Ψάξε για ηλεκτρομηχανολογικά και κατασκευαστικά έργα. Ιδίως σε σταματήματα για συντήρηση μεγάλων βιομηχανικών μονάδων, προσλαμβάνουν πολύ κόσμο και ότι να 'ναι. Αν είσαι φυσιολογικός στην συμπεριφορά σου και στα καθήκοντά σου, πιθανότατα θα σε ζητήσουν και για άλλα έργα. Όρεξη και αντοχές να έχεις.

Για το θέμα της μετακίνησης, θα ξεκινάς με τα πρώτα λεωφορεία για να είσαι εκεί στην ώρα σου και θα γνωρίσεις εκεί συναδέλφους που θα μπορείτε να πηγαινοέρχεστε μαζί.
Μα αυτό ακριβώς κάνω, στέλνω βιογραφικά και παίρνω τηλέφωνα σε βιομηχανίες στη Σίνδο..

Εγώ δεν έχω θέμα να παίρνω το πρώτο λεωφορείο των 5:15 από εδώ αλλά πολλές δουλείες ξεκινάνε στις 6 ή 7 και αν έχει και πολύ περπάτημα από τη στάση, σε αρκετές δεν προλαβαίνω να πηγαίνω και προτιμούν άτομα από τη δυτική Θεσσαλονίκη.


https://www.jobfind.gr/JobAds/Paragogi_ ... s_Ergasias σε όλες όσες βλέπεις εδώ που δεν γράφουν "απαραίτητη η προυπηρεσία" έχω κάνει αίτηση..
Τύπε, το να παίρνεις τηλέφωνα και να ρωτάς, δεν ωφελεί πολύ.

Θα αφιερώσεις χρόνο και θα πας από κοντά σε κατασκευαστικές εταιρείες, όχι σε εργοστάσια και βιομηχανίες. Αυτές οι εταιρείες αναλαμβάνουν έργα για μεγάλες και μικρές βιομηχανίες και έχουν συχνά ανάγκη για εργατικό δυναμικό. Όταν καίγονται, παίρνουν κάθε καρυδιάς καρύδι, ακόμα και άτομα που δεν ξέρουν γρι ελληνικά. Μπορείς επίσης να πας να ρωτήσεις σε διάφορα εργοτάξια που βλέπεις. Πήγαινε ένα πρωινό έξω από σταθμούς μετρό, έξω από τα ΕΛΠΕ, από το ΤΙΤΑΝ και ψάξε για εργολάβους κι εργάτες που δεν είναι όμως υπαγόμενοι στην εκάστοτε βιομηχανία, αλλά είναι εκεί για κάποιο έργο.

Θα αφήσεις βιογραφικό και θα τους πεις ότι έχεις ανάγκη από δουλειά, είσαι φιλότιμος, εργατικός και διαθέσιμος και για εκτός Θεσσαλονίκης εργασίες. Συνήθως κιόλας, δεν ξεκινούν δουλειά από τα κεντρικά τους, αλλά από το σημείο που είναι η εκάστοτε εργασία τους π.χ. σταθμό μετρό στην Καλαμαριά.

Με την ηχοληψία δύσκολα θα βγάλεις άκρη στην ηλικία σου, αν δεν είσαι χρόνια μέσα σε φάσεις με νυχτερινά μαγαζιά, συναυλίες, συγκροτήματα και τέτοια.

Ακόμα όμως και τα φυλλάδια, στην κατάσταση που είσαι, είναι μια αρχή. Και θα βγάζεις ένα χαρτζιλίκι και θα κοπιάζεις σωματικά - γυμναστική. Πού ξέρεις, μπορεί να είσαι καλός και να σε αναβαθμίσουν ή εκεί που μοιράζεις φυλλάδια να σου παρουσιαστεί μια άλλη εργασιακή ευκαιρία. Η τύχη σου και οι ευκαιρίες θα σε βρουν πιο δύσκολα στο σπίτι σου, απ' ότι έξω.

Στον ΟΑΕΔ είσαι γραμμένος; Έχεις ρωτήσει εκεί;

Γενικά να ξέρεις πάντως, επειδή είσαι καιρό έξω από τα πράγματα θα πρέπει να ξεκινήσεις από το μηδέν, με ότι θετικό και αρνητικό έχει αυτό.
Οκ θα κοιτάξω για κατασκευαστικές αν και δε ξέρω από τέτοια επαγγέλματα, ίσως βρεθεί κάποια θέση.

Είμαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ αλλά δεν έχει δουλειές ή επιδοτούμενα προγράμματα και δε βγάζεις άκρη με αυτά, πολύ γραφειοκρατία γενικά.

Και συμφωνώ με την ηχοληψία, κάπως έτσι είναι η κατάσταση απ'ότι κατάλαβα κεγώ.. δυστυχώς.. πριν 15-20 χρόνια (προ κρίσης) θα έβρισκα για πλάκα δουλειά αλλά τώρα δύσκολα...
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 23 Δεκ 2022, 21:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Δεκ 2022, 20:36
nick έγραψε:
23 Δεκ 2022, 20:33
GreekGuy έγραψε:
23 Δεκ 2022, 19:06


Έχω μία τάση ίσως να τα υπεραναλύω αλλά αυτό επειδή μ'αρέσει να περνάω στον άλλον όλα όσα πραγματικά σκέφτομαι και νιώθω. Παλιά που είχα παρέες κανείς δεν παραπονέθηκε για αυτό, απεναντίας, είχαμε πράματα να πούμε
Να μιλάς λιγότερο, πρέπει να μην δείχνεις σαν λιγούρης που απλά θέλει φίλους.
Αν δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου, δεν είναι φιλία προφανώς.


Συμφωνώ
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Δεκ 2022, 21:50

κάτι που ξέχασα να πω επίσης: με αυτό το άβαταρ και το νικνέιμ, κανείς δεν έκανε καριέρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών