Χάλια ψυχολογία

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 21 Δεκ 2022, 17:45

Τα έχω γράψει ξανά σε παλιό θέμα ( Να τα πω κάπου... ) και απλά να κάνω το εξής update: δεν άλλαξε τίποτα σε αυτό το διάστημα 1 μήνα από τότε που το έγραψα, παραμένω άνεργος και δεν έχω φίλους (για τον λόγο που αναφέρω εκεί) για να μοιραστώ μαζί τους το πόσο χάλια νιώθω... αν είχα χρήματα θα πήγαινα σε ψυχολόγο, πραγματικά με έχει πάρει πολύ από κάτω τελευταία, συνέχεια κάθομαι και σκέφτομαι τις λάθος επιλογές που πήρα και με οδήγησαν εδώ που βρίσκομαι τώρα, θα έλεγα στο σημείο μηδέν, σε ένα σημείο που πραγματικά μόνο ένας που αποφυλακίστηκε ίσως και να είναι..

Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να ταυτιστεί (ο/η οποιοσδήποτε το διαβάζει αυτό) μαζί μου και να μου δώσει κάποια συμβουλή καθώς όλοι/ες ή έχουν δουλειά, ή έχουν σχέση, ή έχουν φίλους/ες, ανήκω στη κατηγορία εκείνη των ανθρώπων που αναζητούν εργασία αλλά είναι απίστευτα πιο ψυχοφθόρο (και η λέξη "ψυχοφθόρο" ακούγεται απίστευτα αισιόδοξη σε σχέση με αυτό που νιώθω) το να μην έχεις κυριολεκτικά ΚΑΝΕΝΑΝ να μοιραστείς τα όσα αισθάνεσαι/σκέφτεσαι..

Κάνω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία οι οποίες σίγουρα θα περνούσαν για καταθλιπτικές άμα τις έγραφα εδώ αλλά πιστεύω πως είναι αποτέλεσμα της κατάστασης που βιώνω και μακάρι να γινόταν να τις έγραφα χωρίς να λογοκριθούν από κάποιον mod ή να με ειρωνευτούν για αυτές, δυστυχώς όμως δε γίνεται αυτό, έχω διαβάσει πολλά θέματα τα οποία είτε διαγράφτηκαν είτε κλειδώθηκαν επειδή τόλμησε κάποιος/α να περιγράψει με όσο γίνεται πιο αναπαραστατικό τρόπο τα όσα βιώνει και αισθάνεται, απλά μερικά θέματα είναι πολύ ευαίσθητα και δεν "εγκρίνονται" -ή εγκρίνονται και παρεξηγούνται / πέφτουν θύμα τρολ-.

Ελπίζω το 2023 να είναι η χρονιά που θα αλλάξουν όλα, να βρω μία δουλειά και να αποκτήσω κάποια σχέση καθώς το έχω πάρει απόφαση πλέον πως "ή τώρα ή ποτέ", στα 27 μου είμαι ένας άνεργος χωρίς καθόλου φίλους και γνωριμίες και όταν σκέφτομαι πόσο άθλια είναι η ζωή μου, θέλω/εύχομαι να υπήρχε μία μηχανή του χρόνου να τα άλλαζα όλα αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και ο χρόνος μπροστά πηγαίνει μόνο...
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Δεκ 2022, 17:57

Κάνε γυμναστική, τύπε, πήγαινε για τρέξιμο, περπάτα χιλιόμετρα, κάνε περιπάτους σε εξοχές και βουνά, εργάσου έστω και εθελοντικά για να κουράζεσαι.

Όλα αυτά επηρεάζουν την ψυχολογία σου προς το καλύτερο και διώχνουν την κακή ψυχολογία.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Δεκ 2022, 17:58

έλα ρε, μικρός είσαι ακόμα. θα πάνε όλα καλά. βρες μια δουλειά να μπορείς να κινείσαι και όλα θα πάνε καλύτερα.

έχεις κάποιο πτυχίο/ειδικότητα/εμπειρία σε κάτι; αν έχεις καλώς. αν δεν έχεις, έχεις περιθώριο να αποκτήσεις.

πάντως να ξέρεις, ότι αυτά που σε βασανίζουν, αυτά που σου λείπουν, δεν είναι απαραίτητο ότι αν τα λύσεις, θα λύσεις και όλο το ψυχολογικό κομμάτι. μπορεί έτσι να είσαι: να σου βάνει τρικλοποδιές το μυαλό σου. να είσαι λίγο καταθλιπτικούλης έτσι κι αλλιώς. κάπως έτσι είμαι κι εγώ, γι' αυτό στο λέω. :102:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Δεκ 2022, 18:02

Τράβα σε κανένα ψυχίατρο να σου δώσει αγωγή να βρεις την υγειά σου. Και μη ρωτάς κανένα μη ειδικό. Μη σου κάνει ο καθένας τον ψυχοθεραπευτή.
Το 99,9% αυτών που πάσχουν από κάποια χρόνια ψυχιατρική διαταραχή, δεν κάνει κάποια θεραπεία. Ή ξεκινάει κάποια θεραπεία, το κωλοβαράει λίγο καιρό και μετά στην πρώτη βελτίωση τα παρατάει.
Κατάθλιψη έχεις, μη χάνεις χρόνο. Τρέχα και θα γίνεις καλά. ΚΑι μακριά από θρησκείες και ψυχοθεραπευτές της παρέας

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Δεκ 2022, 18:39

Feindflug έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:57
Κάνε γυμναστική, τύπε, πήγαινε για τρέξιμο, περπάτα χιλιόμετρα, κάνε περιπάτους σε εξοχές και βουνά, εργάσου έστω και εθελοντικά για να κουράζεσαι.

Όλα αυτά επηρεάζουν την ψυχολογία σου προς το καλύτερο και διώχνουν την κακή ψυχολογία.
:smt023
Ο,τι πιο απλούστατο και το δε πόιντ σε συμβουλή, κιδέ μου.
Τουλάχιστον αν μιλάμε για καμιά αναστρέψιμη κατάσταση, σε πρώιμο στάδιο κτλ.
Αν ειναι κάτι πιο βαρύ και οδεύει σε τέρμιναλ καταστάσεις, ας απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό ο άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Δεκ 2022, 19:01

Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά προφανώς. Εφόσον όμως θες κάπου να ξεσπάς, μπορείς πάντα να γράφεις εδώ.

Η πρόταση του Feindflug για άθληση είναι πολύ σημαντική και να ξέρεις θα σε βοηθήσει.

Βρες τρόπο να ζητήσεις βοήθεια για δουλειά οπουδήποτε μπορείς. Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει πως θα πας μέχρι την πιο κοντινή σου εκκλησία και θα πεις στον παπά πως είσαι απελπισμένος.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Δεκ 2022, 19:09

Gherschaagk έγραψε:
21 Δεκ 2022, 19:01
Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει πως θα πας μέχρι την πιο κοντινή σου εκκλησία και θα πεις στον παπά πως είσαι απελπισμένος.
Το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας καταθλιπτικός είναι να μπλέξει με πνευματικούς. Εγγυημένα θα πάει χειρότερα

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 21 Δεκ 2022, 19:19

Αν είσαι άνεργος, πώς τη βγάζεις οικονομικά;

Magnus3
Δημοσιεύσεις: 1626
Εγγραφή: 16 Αύγ 2019, 14:21

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magnus3 » 21 Δεκ 2022, 19:23

Πηγαινε σε επαγγελματια ψυχικης υγειας. Ψυχολόγο ή ψυχιατρο. Κριμα που ειναι ακομα ταμπου στην χωρα μας.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 21 Δεκ 2022, 19:27

Δώσε ένα εικοσάρικο σε μία όμορφη. Να σου κάνει ένα καλο τσιμπούκι να έρθεις στα ίσα σου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Δεκ 2022, 19:40

Υδράργυρος έγραψε:
21 Δεκ 2022, 19:09
Gherschaagk έγραψε:
21 Δεκ 2022, 19:01
Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει πως θα πας μέχρι την πιο κοντινή σου εκκλησία και θα πεις στον παπά πως είσαι απελπισμένος.
Το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας καταθλιπτικός είναι να μπλέξει με πνευματικούς. Εγγυημένα θα πάει χειρότερα
Να ζητήσει βοήθεια είπα, όχι να μπλέξει στο οτιδήποτε.

Ξέρω γυναίκα που είχε ανάγκη για δουλειά και ζήτησε βοήθεια ακόμη και στον χορευτικό σύλλογο που συμμετείχε. Βρήκε τελικά. Όχι κάτι σπουδαίο, αλλά ήταν δουλειά και πλήρωνε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 21 Δεκ 2022, 19:41

GreekGuy έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:45
Τα έχω γράψει ξανά σε παλιό θέμα ( Να τα πω κάπου... ) και απλά να κάνω το εξής update: δεν άλλαξε τίποτα σε αυτό το διάστημα 1 μήνα από τότε που το έγραψα, παραμένω άνεργος και δεν έχω φίλους (για τον λόγο που αναφέρω εκεί) για να μοιραστώ μαζί τους το πόσο χάλια νιώθω... αν είχα χρήματα θα πήγαινα σε ψυχολόγο, πραγματικά με έχει πάρει πολύ από κάτω τελευταία, συνέχεια κάθομαι και σκέφτομαι τις λάθος επιλογές που πήρα και με οδήγησαν εδώ που βρίσκομαι τώρα, θα έλεγα στο σημείο μηδέν, σε ένα σημείο που πραγματικά μόνο ένας που αποφυλακίστηκε ίσως και να είναι..

Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να ταυτιστεί (ο/η οποιοσδήποτε το διαβάζει αυτό) μαζί μου και να μου δώσει κάποια συμβουλή καθώς όλοι/ες ή έχουν δουλειά, ή έχουν σχέση, ή έχουν φίλους/ες, ανήκω στη κατηγορία εκείνη των ανθρώπων που αναζητούν εργασία αλλά είναι απίστευτα πιο ψυχοφθόρο (και η λέξη "ψυχοφθόρο" ακούγεται απίστευτα αισιόδοξη σε σχέση με αυτό που νιώθω) το να μην έχεις κυριολεκτικά ΚΑΝΕΝΑΝ να μοιραστείς τα όσα αισθάνεσαι/σκέφτεσαι..

Κάνω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία οι οποίες σίγουρα θα περνούσαν για καταθλιπτικές άμα τις έγραφα εδώ αλλά πιστεύω πως είναι αποτέλεσμα της κατάστασης που βιώνω και μακάρι να γινόταν να τις έγραφα χωρίς να λογοκριθούν από κάποιον mod ή να με ειρωνευτούν για αυτές, δυστυχώς όμως δε γίνεται αυτό, έχω διαβάσει πολλά θέματα τα οποία είτε διαγράφτηκαν είτε κλειδώθηκαν επειδή τόλμησε κάποιος/α να περιγράψει με όσο γίνεται πιο αναπαραστατικό τρόπο τα όσα βιώνει και αισθάνεται, απλά μερικά θέματα είναι πολύ ευαίσθητα και δεν "εγκρίνονται" -ή εγκρίνονται και παρεξηγούνται / πέφτουν θύμα τρολ-.

Ελπίζω το 2023 να είναι η χρονιά που θα αλλάξουν όλα, να βρω μία δουλειά και να αποκτήσω κάποια σχέση καθώς το έχω πάρει απόφαση πλέον πως "ή τώρα ή ποτέ", στα 27 μου είμαι ένας άνεργος χωρίς καθόλου φίλους και γνωριμίες και όταν σκέφτομαι πόσο άθλια είναι η ζωή μου, θέλω/εύχομαι να υπήρχε μία μηχανή του χρόνου να τα άλλαζα όλα αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και ο χρόνος μπροστά πηγαίνει μόνο...
Ακριβώς εγώ πριν δέκα χρόνια, με την διαφορά ότι έκανα και μια δουλίτσα για 400 ευρώ..
Πήγαινε να μάθεις μια ειδικότητα πάση θυσία ώστε να βρεις δουλειά.. Μη γεμίσεις ανούσιες ασχολίες χομπυ κλπ, ένα-ένα τα προβλήματα, άρα ξεκινάς με το βασικότερο: μια σταθερή εργασία, οπότε πρέπει να βρεις να μάθεις μια ειδικότητα με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση..

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Δεκ 2022, 19:49

Gherschaagk έγραψε:
21 Δεκ 2022, 19:40

Να ζητήσει βοήθεια είπα, όχι να μπλέξει στο οτιδήποτε.

Ξέρω γυναίκα που είχε ανάγκη για δουλειά και ζήτησε βοήθεια ακόμη και στον χορευτικό σύλλογο που συμμετείχε. Βρήκε τελικά. Όχι κάτι σπουδαίο, αλλά ήταν δουλειά και πλήρωνε.
Δεν τα ξέρεις; Άμα σκάσει μύτη σε εκκλησία έτσι θα μπλέξει με πνευματικούς που θα του λένε κάποια άμαρτία βαραίνει την ψυχή του και θα πρέπει να εξομολογηθεί. Δε θα καλυτερεύει, μήπως είναι κάποια άλλη αμαρτία που δεν έχει εξομολογηθεί, νέα νηστεία-προσευχή-εξομολόγηση, ένας αέναος κύκλος ενδοσκοπήσεων που σε γεμίζει ενοχές και σε σπρώχνει όλο και πιο βαθιά.

Το πρόβλημα του δεν είναι οτι δε μπορεί να βρει δουλειά. Δε μπορεί να κινητοποιηθεί να βρει δουλειά
Όταν έχεις κατάθλιψη δεν πας ούτε να βρεις δουλειά, ούτε να βρεις να γαμήσεις (όπως προτείνουν οι περισσότεροι), ούτε τίποα. Πας σε ένα ψυχίατρο και ξεκινάς μια ειλικρινή συνεργασία μαζί του χωρίς να ακούς τους αυτόκλητους ψυχαναλυτές της πλάκας. Επικεντρώνεσαι να λύσεις το πρόβλημα σου. Και μετά όλα θα έρθουν από μόνα τους.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 21 Δεκ 2022, 19:51

https://www.1535.gr/1535/view/index.htm ... ofallpages

αν το αποφασίσεις, που για μένα καλό θα ήταν να το κάνεις,
έχει δωρεάν ραντεβού στο Αττικό για παράδειγμα από Μάρτιο, για πρώτη εξέταση/εκτίμηση
και με πληρωμή 48 ευρώ (από 11 Ιανουαρίου) απογευματινό

από εκεί και πέρα,
μικρός είσαι ακόμα, μην τα βλέπεις όλα τόσο μαύρα
επίσης, μην βάζεις την ζωή σου σε κουτάκια: πρέπει να είχα κάνει αυτά, να πετύχω εκείνα κλπ
όλα θα γίνουν, μην πιέζεις τον εαυτό σου

ξεκίνα με μικρά βήματα κάθε φορά και κυρίως μην σκέφτεσαι πολύ
πχ πήγαινε σε μια δουλειά και κάνε υπομονή στα χαζά, ώστε να γευτείς τα καλά,
έλεγες δούλεψες σε σουπερμαρκετ, ακόμα ψάχνουν Αθήνα, καίγονται για την ακρίβεια


και μια συμβουλή, διαβάζοντας το προηγούμενο μήνυμα σου,
ΜΗΝ πιστεύεις ΠΟΤΕ ο,τι οι άλλοι είναι πολύ καλύτεροι ή πολύ χειρότεροι σου, και ΜΗΝ πέφτεις στην παγίδα των ΣΟΣΙΑΛ (ψεύτικος κόσμος) και ΓΕΝΙΚΑ μην συγκρίνεις

γενικά, ο κόσμος εκεί έξω κρύβει πολλά και του αρέσει να δείχνει πολλά που ΔΕΝ είναι

είσαι αυτό που είσαι
ΜΙΑ μέρα θα αγαπήσεις και τον εαυτό σου, κι όσες δυσκολίες πέρασες γτι σε έκαναν αυτό που είσαι

όλα καλά θα πάνε
Καλή χρονιά, με υγεία
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Χάλια ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 21 Δεκ 2022, 20:00

@ΟΡ:
1. πανε δες ψυχίατρο να βεβαιωθείς τι παιζει - μπορεί κάποια ψυχικη παθηση να ωθησε τη ζωή σου σημερα να ειναι σκατα αλλα μπορεί αυτο να ειναι αποτελεσμα συνδυασμου ψυχολογικου προβληματος, κακης ανατροφής και δικών σου λάθος επιλογων - μην αποκλείεις το agency που εχεις ο ιδιος να επιρρεασεις τη ζωή σου. Οποιοσδήποτε είχε τοσο σκατα ζωή όσο περιγραφεις θα είχε καταθλιψη - δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι μονο αυτο.

Παράλληλα κανε ενα μικρο βημα να φτιαξεις
2. τον ύπνο σου (εστω μιση ωρα παραπανω)
3. τη διατροφή σου (όπως μπορείς)
4. το σώμα και την υγεια σου (γυμναστική - ό,τι είδος σου αρεσει)

Το αγαπα τον εαυτο σου ειναι ευκολο να το λες αλλα αμα ειναι ολα σκατα ειναι δυσκολο να το κανεις - αμα κανεις προσπαθεια ειναι πιο ευκολο ακομα κι αν ειναι ολα σκατα ακομα γιατι θα εχεις ελπιδα και αυτοσεβασμο. Η αγαπη απαιτει σεβασμο.

Ο Γαληνος στα λεει ωραια, βρες μια δουλεια, και να συγκρινεις τον εαυτο σου με εσενα περσι, οχι με τους αλλους. Δεν εχεις ιδεα για τον εαυτο σου (αυτο φαινεται) οποτε φαντασου ποσο λιγα ξερεις για τους αλλους. Δεν ξερεις τι προβληματα ειχες που δεν ειχαν και τι πλεονεκτηματα ειχαν που δεν ειχες εσυ.

Εισαι πολυ νεος ακομα και εχεις δυο πραγματα που τα 3/4 του πχώρουμ δεν εχουν:
1. Νιότη
2. Σεξουαλική εμπειρία (που να το ξέρει κι η άλλη)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών