Μαύρος καθρέπτης

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Δεκ 2022, 19:21

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2022, 19:20
AlienWay έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:21
Δηλαδή αν υπνωτίσει κάποιος τον εαυτό του, μετά πώς γίνεται να ξυπνήσει;
με φαπες απ τον συγκατοικο.. :003:
:lol:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Δεκ 2022, 19:30

AlienWay έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:21
Δηλαδή αν υπνωτίσει κάποιος τον εαυτό του, μετά πώς γίνεται να ξυπνήσει;
Τον ξυπνάει το είδωλο.
SpoilerShow
Εικόνα
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 25 Δεκ 2022, 19:32

Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 00:44
Θέλω να ρωτήσω κάποιον ψυχολόγο πώς λέγεται η τεχνική της αυτούπνωσης μεσω του ειδώλου μας σε μια επιφάνεια και πως ακριβώς δουλεύει.
Διάβασα ότι απο τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι συνήθιζαν να κοιτάζουν σε χαμηλό φωτισμό ή στο φώς του Φεγγαριου πάνω σε μια μαύρη επιφάνεια όπως το νερό πηγαδιου ή ένα μαυρο καθρέπτη μέχρι και σε κρυστάλλινες σφαίρες για να "δουν οράματα" και να μάθουν το μέλλον τους..
Προφανώς κοιτούσαν το είδωλο του προσώπου τους και έπεφταν σε αυτούπνωση.
Οι εικονες που βλέπουν ειναι απο το ασυνείδητο ή το υποσυνείδητο; Είναι ονείρωξη ή παθητική φαντασια;
Κοινωνικός λειτουργός είμαι (δεν ξέρω αν σου κάνει), έχω ασχοληθεί όμως χρόνια με το θέμα που αναφέρεις. Από όσο γνωρίζω, κάποιοι μόνο κλάδοι αξιοποιούν την ύπνωση και για συγκεκριμένα πράγματα. Θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτείς με ψυχανάλυση, αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει τόσο τα όνειρα, όσο και την ύπνωση για την αναζήτηση του εαυτού. «Τα όνειρα είναι ο βασιλικός δρόμος προς το ασυνείδητο», που έλεγε και ο Φρόιντ.

Η αυτοϋπνωση που αναφέρεις, δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται από ψυχολόγους, αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας. Όμως, μιας και έχω ασχοληθεί χρόνια με διαλογισμό, μπορώ να σου πω ότι μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις αυτοϋπνωση, μέσω διαλογισμού και χωρίς μεγάλη εξάσκηση. Αν εσύ θες να το κάνεις για σκοπούς αυτοαναζήτησης, προτείνω να διαβάσεις σοβαρή βιβλιογραφία για τον εαυτό (πρώτα Φρόιντ, Γιουνγκ, Άντλερ, Λακάν, Μέλανι Κλάιν και τους μετέπειτα από αυτούς), να βγάλεις τις δικές σου απόψεις, να κατασταλάξεις στο τι ταιριάζει σε εσένα περισσότερο και να αρχίσεις. Η αναζήτηση του εαυτού είναι κάτι που οφείλουμε όλοι μας να κάνουμε και διαρκεί όλη μας τη ζωή :)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 25 Δεκ 2022, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:33
Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:01
Γνωρίζω ότι η χρήση του καθρέπτη ώς μέσο αναγνώρισης του εαυτού ενός ατόμου μεταξύ του Εγώ και του κοινωνικού εγώ είναι σημαντικη στη Ψυχολογία.
https://www.psychologynow.gr/arthra-psy ... repti.html
Δυστυχώς δεν βρίσκω πληροφορίες πάνω στο θέμα πόσο μάλλον για την αυτούπνωση μέσω μαύρων ειδώλων.
Πρόκεται για mindfulness διαλογισμό ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έρευνα του υποσυνειδήτου;
Αυτά που σε απασχολούν εντάσσονται στις "Θεωρίες της προσωπικότητας" στο ψυχολογικό πεδίο.

Υποθέτω ότι πρώτα πρέπει να ασχοληθείς με το γενικότερο πλαίσιο, ώστε να έχεις μια ευρύτερη εικόνα και μετά να εστιάσεις στο "μαύρο καθρέφτη".

Γιατί διαφορετικά είναι σα να θέλεις να μάθεις κάποιο βουντού ή ξόρκι, παρακάμπτοντας τα υπόλοιπα.
Μα δέν θέλω να σπουδάσω Ψυχολογία και να κατσω να μάθω ολες τις θεωρίες προσωπικότητας.. Γνωρίζω οτι ολα αυτά είναι θεωρίες και πρέπει να ακολουθείτε πιστά μιά απο όλες τις μεθόδους ψυχανάλυσης.. Δέν έγραψα ότι θέλω να κάνω ψυχανάλυση στον εαυτό μου..
Εγώ έγραψα ότι ο μάυρος καθρέπτης έχει συγκεκριμένες ιδιοτητες και χρησιμοποιείται για κάποια δουλεια.. διαλογισμος? αυτούπνωση? δημιουργία και έλεγχος ονείρων? Αυτό ρωτάω..
Ο αποκρυφισμός που κολάει με αυτα που ρωτάω? Εγραψα οτι θέλω να καλέσω πνεύματα ή δαίμονες με τη Σολωμονική μου?
Πραγματικά νομίζω ότι κάνετε διαγωνισμό ανοησίας στο θέμα μου οσοι απαντατε..

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 25 Δεκ 2022, 20:26

Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 19:41

Ο αποκρυφισμός που κολάει με αυτα που ρωτάω? Εγραψα οτι θέλω να καλέσω πνεύματα ή δαίμονες με τη Σολωμονική μου?
Η ασκησεις με τον καθρεπτη στο σκοταδι η με ενα κερι, ειναι τα πρωτα βηματα εκπαιδευσης στον αποκρυφισμο

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 25 Δεκ 2022, 21:30

ik_90 έγραψε:
25 Δεκ 2022, 19:32
Κοινωνικός λειτουργός είμαι (δεν ξέρω αν σου κάνει), έχω ασχοληθεί όμως χρόνια με το θέμα που αναφέρεις. Από όσο γνωρίζω, κάποιοι μόνο κλάδοι αξιοποιούν την ύπνωση και για συγκεκριμένα πράγματα. Θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτείς με ψυχανάλυση, αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει τόσο τα όνειρα, όσο και την ύπνωση για την αναζήτηση του εαυτού. «Τα όνειρα είναι ο βασιλικός δρόμος προς το ασυνείδητο», που έλεγε και ο Φρόιντ.

Η αυτοϋπνωση που αναφέρεις, δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται από ψυχολόγους, αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας. Όμως, μιας και έχω ασχοληθεί χρόνια με διαλογισμό, μπορώ να σου πω ότι μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις αυτοϋπνωση, μέσω διαλογισμού και χωρίς μεγάλη εξάσκηση. Αν εσύ θες να το κάνεις για σκοπούς αυτοαναζήτησης, προτείνω να διαβάσεις σοβαρή βιβλιογραφία για τον εαυτό (πρώτα Φρόιντ, Γιουνγκ, Άντλερ, Λακάν, Μέλανι Κλάιν και τους μετέπειτα από αυτούς), να βγάλεις τις δικές σου απόψεις, να κατασταλάξεις στο τι ταιριάζει σε εσένα περισσότερο και να αρχίσεις. Η αναζήτηση του εαυτού είναι κάτι που οφείλουμε όλοι μας να κάνουμε και διαρκεί όλη μας τη ζωή :)
Απο όσα αναφέρεις έχω διαβάσει για την ενεργητική φαντασία του Γιουνκ καθώς και όλα τα σχετικά με τη θεωρία του για το συλλεκτικό ασυνείδητο και πράγματι τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα. Ωστόσο για να καταλάβω πώς δουλεύει η τεχνική ρώτησα ψυχολόγο και χρειάστηκε να κάνω αρχικά ασκησεις για να ανοιξει η φαντασία μου.. Η τεχνική δουλεύει και ειναι εύκολη.
Δέν θέλω να διαβάζω θεωρίες ψυχολογίας παρά μονο τα βασικά και να κάνω περισσότερο πρακτική.

Σχετικά με την τεχνικη του μαύρου καθρέπτη ισχύει αυτο που είπε ο Νιτσε για την άβυσσο. Λογικα πρέπει να ειναι ένα είδος διαλογισμου. Θεωρητικά οταν έχουμε αδειάσει απο σκέψεις και κοιτάμε το ειδωλο του προσωπου μας σε μαύρο φόντο μετα απο χαλάρωση, έλεγχο αναπνοής και χαμηλό φωτισμο θα αυτο-υπνωτιστουμε.. Γιατι το είδωλο αλλάζει συνεχώς διαστάσεις και αρχίζει να φαίνεται οτι βρίσκεται λιγο πιο μπροστά ή λιγο πιο πίσω απο τον καθρέπτη. Εχουμε λοιπον την ψευδαίσθηση ότι δέν είναι το ειδωλο μας. Στο σημείο αυτό τώρα θα αρχίσουν να ξεπετιουνται εικόνες και αισθήματα μέχρι και "οντοτητες" που θα μπορούμε να συνομιλήσουμε μαζί τους..

Αυτα ισχύουν και στην ενεργητική φαντασία του Γιουνκ όταν συνδέεται το ασυνείδητο με το συνειδητό. Η διαφορά με την τεχνική του καθρέπτη είναι ότι τώρα οι εμπειρίες είναι πολύ πιο ζωηρές και γρήγορες. Με αλλα λόγια δέν περιμένεις να σου έρθει κάτι και να το παρακολουθείς πώς αλλαζει και μετά να αρχίζεις να το αναλύεις.. Με τον καθρέπτη πέφτει με τη μιά η μάσκα του Εγώ και πλημυρίζεις απο μνήμες.. Ακομα και όταν πάς να κοιμηθείς είναι σίγουρο ότι θα δείς ζωηρά όνειρα γεμάτα συμβολισμους και προειδοποιήσεις..

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 25 Δεκ 2022, 22:06

Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 21:30
ik_90 έγραψε:
25 Δεκ 2022, 19:32
Κοινωνικός λειτουργός είμαι (δεν ξέρω αν σου κάνει), έχω ασχοληθεί όμως χρόνια με το θέμα που αναφέρεις. Από όσο γνωρίζω, κάποιοι μόνο κλάδοι αξιοποιούν την ύπνωση και για συγκεκριμένα πράγματα. Θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτείς με ψυχανάλυση, αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει τόσο τα όνειρα, όσο και την ύπνωση για την αναζήτηση του εαυτού. «Τα όνειρα είναι ο βασιλικός δρόμος προς το ασυνείδητο», που έλεγε και ο Φρόιντ.

Η αυτοϋπνωση που αναφέρεις, δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται από ψυχολόγους, αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας. Όμως, μιας και έχω ασχοληθεί χρόνια με διαλογισμό, μπορώ να σου πω ότι μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις αυτοϋπνωση, μέσω διαλογισμού και χωρίς μεγάλη εξάσκηση. Αν εσύ θες να το κάνεις για σκοπούς αυτοαναζήτησης, προτείνω να διαβάσεις σοβαρή βιβλιογραφία για τον εαυτό (πρώτα Φρόιντ, Γιουνγκ, Άντλερ, Λακάν, Μέλανι Κλάιν και τους μετέπειτα από αυτούς), να βγάλεις τις δικές σου απόψεις, να κατασταλάξεις στο τι ταιριάζει σε εσένα περισσότερο και να αρχίσεις. Η αναζήτηση του εαυτού είναι κάτι που οφείλουμε όλοι μας να κάνουμε και διαρκεί όλη μας τη ζωή :)
Σχετικά με την τεχνικη του μαύρου καθρέπτη ισχύει αυτο που είπε ο Νιτσε για την άβυσσο. Λογικα πρέπει να ειναι ένα είδος διαλογισμου. Θεωρητικά οταν έχουμε αδειάσει απο σκέψεις και κοιτάμε το ειδωλο του προσωπου μας σε μαύρο φόντο μετα απο χαλάρωση, έλεγχο αναπνοής και χαμηλό φωτισμο θα αυτο-υπνωτιστουμε.. Γιατι το είδωλο αλλάζει συνεχώς διαστάσεις και αρχίζει να φαίνεται οτι βρίσκεται λιγο πιο μπροστά ή λιγο πιο πίσω απο τον καθρέπτη. Εχουμε λοιπον την ψευδαίσθηση ότι δέν είναι το ειδωλο μας. Στο σημείο αυτό τώρα θα αρχίσουν να ξεπετιουνται εικόνες και αισθήματα μέχρι και "οντοτητες" που θα μπορούμε να συνομιλήσουμε μαζί τους..
Δεν ξέρω ποιος ψυχολόγος σου είπε για τέτοια τελετουργικά, μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν γίνονται αποδεκτά από τη συμβατική επιστήμη. Πρόσεχε, δεν λέω ότι δεν ισχύουν, λέω ότι δεν είναι αποδεκτά από τις συμβατικές επιστήμες.
Στα πειράματά σου, τώρα, σου εφιστώ την προσοχή. Οι καθρέπτες, φαντάζομαι πως ξες, λειτουργούν σαν πύλες. Και πολλές φορές μπορεί να έρθουν πράγματα που δεν θες.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Δεκ 2022, 22:16

Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:33
Magistrus έγραψε:
25 Δεκ 2022, 18:01
Γνωρίζω ότι η χρήση του καθρέπτη ώς μέσο αναγνώρισης του εαυτού ενός ατόμου μεταξύ του Εγώ και του κοινωνικού εγώ είναι σημαντικη στη Ψυχολογία.
https://www.psychologynow.gr/arthra-psy ... repti.html
Δυστυχώς δεν βρίσκω πληροφορίες πάνω στο θέμα πόσο μάλλον για την αυτούπνωση μέσω μαύρων ειδώλων.
Πρόκεται για mindfulness διαλογισμό ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έρευνα του υποσυνειδήτου;
Αυτά που σε απασχολούν εντάσσονται στις "Θεωρίες της προσωπικότητας" στο ψυχολογικό πεδίο.

Υποθέτω ότι πρώτα πρέπει να ασχοληθείς με το γενικότερο πλαίσιο, ώστε να έχεις μια ευρύτερη εικόνα και μετά να εστιάσεις στο "μαύρο καθρέφτη".

Γιατί διαφορετικά είναι σα να θέλεις να μάθεις κάποιο βουντού ή ξόρκι, παρακάμπτοντας τα υπόλοιπα.
Μα δέν θέλω να σπουδάσω Ψυχολογία και να κατσω να μάθω ολες τις θεωρίες προσωπικότητας.. Γνωρίζω οτι ολα αυτά είναι θεωρίες και πρέπει να ακολουθείτε πιστά μιά απο όλες τις μεθόδους ψυχανάλυσης.. Δέν έγραψα ότι θέλω να κάνω ψυχανάλυση στον εαυτό μου..
Εγώ έγραψα ότι ο μάυρος καθρέπτης έχει συγκεκριμένες ιδιοτητες και χρησιμοποιείται για κάποια δουλεια.. διαλογισμος? αυτούπνωση? δημιουργία και έλεγχος ονείρων? Αυτό ρωτάω..
Ο αποκρυφισμός που κολάει με αυτα που ρωτάω? Εγραψα οτι θέλω να καλέσω πνεύματα ή δαίμονες με τη Σολωμονική μου?
Πραγματικά νομίζω ότι κάνετε διαγωνισμό ανοησίας στο θέμα μου οσοι απαντατε..
Μα δεν αναφέρθηκα σε σπουδές αλλά σε προσωπική ενημέρωση. Υπάρχει επαρκέστατη βιβλιογραφία, ακόμη και σε pdf, όπως υπάρχουν και εκατοντάδες άρθρα ενημερωτικά για θέματα ψυχολογίας, εξειδικευμένα ή μη.

Και τα αναφορικά με βουντού δεν ήταν κυριολεκτικά, ως μια παρομοίωση της ευκολίας που αποζητάς τα χρησιμοποίησα.

Σε κάθε περίπτωση αγοράκι, εκτός από πανάσχετος με ψυχολογία είσαι και αγενέστατος. Οπότε, κάνε μας τη χάρη και άντε να πουλήσεις εξυπνάδα και να ψωνίσεις φρη μάνουαλ για όποια παπαριά γουστάρεις, κάπου αλλού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 25 Δεκ 2022, 22:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Δεκ 2022, 22:16
Μα δεν αναφέρθηκα σε σπουδές αλλά σε προσωπική ενημέρωση. Υπάρχει επαρκέστατη βιβλιογραφία, ακόμη και σε pdf, όπως υπάρχουν και εκατοντάδες άρθρα ενημερωτικά για θέματα ψυχολογίας, εξειδικευμένα ή μη.

Και τα αναφορικά με βουντού δεν ήταν κυριολεκτικά, ως μια παρομοίωση της ευκολίας που αποζητάς τα χρησιμοποίησα.

Σε κάθε περίπτωση αγοράκι, εκτός από πανάσχετος με ψυχολογία είσαι και αγενέστατος. Οπότε, κάνε μας τη χάρη και άντε να πουλήσεις εξυπνάδα και να ψωνίσεις φρη μάνουαλ για όποια παπαριά γουστάρεις, κάπου αλλού.
Πήγαινε κανε κανα βουντου και παράτα μας.. αντε μπράβο.. εδω μιλάμε για σοβαρά πράγματα

Magistrus
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 21 Δεκ 2022, 02:35
Phorum.gr user: $%^#$&^#$^&

Re: Μαύρος καθρέπτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magistrus » 26 Δεκ 2022, 18:14

ik_90 έγραψε:
25 Δεκ 2022, 22:06
Δεν ξέρω ποιος ψυχολόγος σου είπε για τέτοια τελετουργικά, μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν γίνονται αποδεκτά από τη συμβατική επιστήμη. Πρόσεχε, δεν λέω ότι δεν ισχύουν, λέω ότι δεν είναι αποδεκτά από τις συμβατικές επιστήμες.
Στα πειράματά σου, τώρα, σου εφιστώ την προσοχή. Οι καθρέπτες, φαντάζομαι πως ξες, λειτουργούν σαν πύλες. Και πολλές φορές μπορεί να έρθουν πράγματα που δεν θες.
Δέν μου είπε κανένας ψυχολόγος να κάνω αυτο-υπνωτισμό με καθρέπτη. Απλά έχω περιέργεια. Ο Καρλ Γιουνκ όταν έφτιαχνε την θεωρία του περι συλλογικού ασυνειδήτου είχε διαβάσει κάποια βιβλία Αλχημείας και όπως ήταν φυσικό τα απέρριψε αμέσως. Ωστόσο διαπίστωσε πειραματικά ότι όλες αυτές οι περίεργες εικόνες και σύμβολα που έβλεπε στα βιβλια ήταν μηνύματα στο ασυνείδητο. Δηλαδή προκαλούσαν μετασχηματισμό της συνείδησης.
Δέν είμαι σίγουρος άν υπαρχουν κίνδυνοι. Ο Γιουνγκ βέβαια έγραψε ότι πρέπει να προσέχεις να μην "εθιστείς" στο φανταστικό κόσμο και ειναι πιθανόν να δείς και εικόνες που δέν σου αρέσουν αλλά όχι κάτι σπουδαίο. Νομιζω ότι είναι αναπόφεκτο κάποια στιγμή να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου.

Βρήκα αυτό το πολύ χρήσιμο λινκ σάν οδηγό με περιγραφή της τεχνικής. Υπάρχουν και ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για να ξαναψωντανέψει η φαντασία σου γιατι έχει περάσει σε αδράνεια με τη ζωή που κάνουμε. Για τον μαύρο καθρέπτη δέν έχω βρεί σχεδόν τίποτε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών