«Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Casp
Δημοσιεύσεις: 2935
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

«Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 09 Ιαν 2023, 01:47

Περιγράψτε λίγο πώς αντιλαμβάνεστε αυτό τον στίχο, αν τον έχετε βιώσει, πώς τον έχετε βιώσει. Και αν λόγω του «τραύματος» έχετε αλλάξει κοσμοθεωρία/τρόπο αντίληψης και ζωής… αν πιστεύετε ή έχετε ζήσει πως μια άσχημη εμπειρία ή βίωμα μπορεί να μας αλλάξει προς το καλύτερο. Γενικά, θέλω τις σκέψεις σας. :D
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 09 Ιαν 2023, 02:15

άσχημη εμπειρία όπως να σε πατήσει ένα τραίνο και να μείνεις καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι με 50 σωληνάκια πχ?δεν νομίζω

Casp
Δημοσιεύσεις: 2935
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 09 Ιαν 2023, 09:12

nowhere έγραψε:
09 Ιαν 2023, 02:15
άσχημη εμπειρία όπως να σε πατήσει ένα τραίνο και να μείνεις καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι με 50 σωληνάκια πχ?δεν νομίζω
Πω πω. Το πήρες πολύ κυριολεκτικά! :lol: Για ψυχικό τραύμα μιλάει κυρίως.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Ιαν 2023, 09:18

Με άλλα λόγια: ο,τι δεν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό. Η δύναμη εδώ είναι το φως, η γνώση. Μαθαίνεις από τις δυσκολίες.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 09 Ιαν 2023, 09:20

Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 09:12
Πω πω. Το πήρες πολύ κυριολεκτικά! :lol: Για ψυχικό τραύμα μιλάει κυρίως.
το ίδιο είναι.οι άσχημες εμπειρίες μας κάνουν χειρότερους

Casp
Δημοσιεύσεις: 2935
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 09 Ιαν 2023, 16:14

Όχι πάμτα. Εξαρτάται το άτομο και την περίπτωση. Γι’ αυτό έκανα το νήμα. Για να μου πείτε τις σκέψεις και τις εμπειρίες σας.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 09 Ιαν 2023, 16:23

Μερικές φορές ο άνθρωπος είναι σαν να κοιμάται κι όταν του συμβαίνει κάτι τον ταρακουνάει και τον ξυπνάει.
Μερικές φορές, τις περισσότερες συνεχίζει να κοιμάται.
Έχει να κάνει και με την οπτική, μερικοί άνθρωποι προσπαθούν να βρουν κάτι θετικό ακόμα και στις κακουχίες.
Και για να απαντήσω στο νήμα, ισχύει αλλά όχι πάντα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 09 Ιαν 2023, 16:36

Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 01:47
Περιγράψτε λίγο πώς αντιλαμβάνεστε αυτό τον στίχο, αν τον έχετε βιώσει, πώς τον έχετε βιώσει. Και αν λόγω του «τραύματος» έχετε αλλάξει κοσμοθεωρία/τρόπο αντίληψης και ζωής… αν πιστεύετε ή έχετε ζήσει πως μια άσχημη εμπειρία ή βίωμα μπορεί να μας αλλάξει προς το καλύτερο. Γενικά, θέλω τις σκέψεις σας. :D
Το θέμα είναι είδες εσύ τελικά φως στο τραύμα που σου έδωσε η φύση.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιαν 2023, 16:54

Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 01:47
Περιγράψτε λίγο πώς αντιλαμβάνεστε αυτό τον στίχο, αν τον έχετε βιώσει, πώς τον έχετε βιώσει. Και αν λόγω του «τραύματος» έχετε αλλάξει κοσμοθεωρία/τρόπο αντίληψης και ζωής… αν πιστεύετε ή έχετε ζήσει πως μια άσχημη εμπειρία ή βίωμα μπορεί να μας αλλάξει προς το καλύτερο. Γενικά, θέλω τις σκέψεις σας. :D
Εξαρτάται από το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο "φως".

Αν παραδείγματος χάριν το βλέπουμε ως έναν φακό που διευκρινίζει κάποια δικά μας ή μη σκοτεινά σημεία, που δεν θέλαμε να δούμε ή να αναλύσουμε, είναι όντως κάτι θετικό.

Αν το βλέπουμε ως κάτι "ποιητικό" ίσως να είναι προσωρινό χανζαπλαστ στην πληγή. Κάτι σαν ποιητική συσκότιση δηλαδή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιαν 2023, 17:05

Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 09:12
nowhere έγραψε:
09 Ιαν 2023, 02:15
άσχημη εμπειρία όπως να σε πατήσει ένα τραίνο και να μείνεις καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι με 50 σωληνάκια πχ?δεν νομίζω
Πω πω. Το πήρες πολύ κυριολεκτικά! :lol: Για ψυχικό τραύμα μιλάει κυρίως.
Και από πού προκύπτει ότι ένας καθηλωμένος σε κρεββάτι δεν έχει ΚΑΙ ψυχικό τραύμα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15473
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 09 Ιαν 2023, 20:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:54
Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 01:47
Περιγράψτε λίγο πώς αντιλαμβάνεστε αυτό τον στίχο, αν τον έχετε βιώσει, πώς τον έχετε βιώσει. Και αν λόγω του «τραύματος» έχετε αλλάξει κοσμοθεωρία/τρόπο αντίληψης και ζωής… αν πιστεύετε ή έχετε ζήσει πως μια άσχημη εμπειρία ή βίωμα μπορεί να μας αλλάξει προς το καλύτερο. Γενικά, θέλω τις σκέψεις σας. :D
Εξαρτάται από το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο "φως".

Αν παραδείγματος χάριν το βλέπουμε ως έναν φακό που διευκρινίζει κάποια δικά μας ή μη σκοτεινά σημεία, που δεν θέλαμε να δούμε ή να αναλύσουμε, είναι όντως κάτι θετικό.

Αν το βλέπουμε ως κάτι "ποιητικό" ίσως να είναι προσωρινό χανζαπλαστ στην πληγή. Κάτι σαν ποιητική συσκότιση δηλαδή.
:+1:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Ιαν 2023, 20:17

Καθένας είναι προϊον όλων όσων του έχουν συμβεί. Επομένως αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, σε ένα βαθμό όντως πιστεύεις πως όλα ήταν για καλό, αφού σε άλλη περίπτωση δεν θα υπήρχες, θα ήσουν κάποιος άλλος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιαν 2023, 20:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιαν 2023, 20:17
Καθένας είναι προϊον όλων όσων του έχουν συμβεί. Επομένως αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, σε ένα βαθμό όντως πιστεύεις πως όλα ήταν για καλό, αφού σε άλλη περίπτωση δεν θα υπήρχες, θα ήσουν κάποιος άλλος.
Το ερώτημα είναι το κατά πόσον το να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, εξαρτάται από την επιβεβαίωση των άλλων για τον εαυτό σου. Γιατί τα πράγματα δεν συμβαίνουν μόνον σε μας αλλά και στους άλλους και βάσει αυτών κρίνονται φαινόμενα και παρατηρητές.

Εννοώ, ότι όποιος υπάρχει μόνον μέσω της άποψης των άλλων, είναι ήδη κάποιος άλλος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2935
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 10 Ιαν 2023, 00:57

1451 έγραψε:
09 Ιαν 2023, 16:23
Μερικές φορές ο άνθρωπος είναι σαν να κοιμάται κι όταν του συμβαίνει κάτι τον ταρακουνάει και τον ξυπνάει.
Μερικές φορές, τις περισσότερες συνεχίζει να κοιμάται.
Έχει να κάνει και με την οπτική, μερικοί άνθρωποι προσπαθούν να βρουν κάτι θετικό ακόμα και στις κακουχίες.
Και για να απαντήσω στο νήμα, ισχύει αλλά όχι πάντα.
Συμφωνώ απόλυτα!
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2935
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: «Είδες ποτέ σου πόσο φως κρύβεται σε ένα τραύμα;»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 10 Ιαν 2023, 00:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιαν 2023, 17:05
Casp έγραψε:
09 Ιαν 2023, 09:12
nowhere έγραψε:
09 Ιαν 2023, 02:15
άσχημη εμπειρία όπως να σε πατήσει ένα τραίνο και να μείνεις καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι με 50 σωληνάκια πχ?δεν νομίζω
Πω πω. Το πήρες πολύ κυριολεκτικά! :lol: Για ψυχικό τραύμα μιλάει κυρίως.
Και από πού προκύπτει ότι ένας καθηλωμένος σε κρεββάτι δεν έχει ΚΑΙ ψυχικό τραύμα;
Δεν προκύπτει από πουθενά. Έχεις δίκαιο. Επίσης ερώτηση είναι κυρίως το νήμα. Για όσους/ες το έχουν/έχετε ζήσει.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών