Φύλο και ηθική

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 16:52

Καραμελίτσα έγραψε:
23 Φεβ 2023, 16:07
hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 14:18
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Φεβ 2023, 13:35
Τότε δε θα είχαν υπάρξει άντρες. Η διαφοροποίηση των φύλων ήταν μετά: πριν ήταν η Αδάμ και η Εύα. Και πιθανότατα θα επιστρέψουμε στην ίδια κατάσταση.
Το αρχικό κείμενο λέει "η Αδάμ" ή λέει ότι ο Αδάμ δεν είχε εξοπλισμό και του φύτρωσε μετά;
Λέει ότι η δυνατότητα τεκνογονίας ήρθε μετά την πτώση. Λογική συνεπαγωγη ότι και η σεξουαλική διαφοροποίηση ήρθε μετά.
Δεν υπάρχει καμμιά τέτοια συνεπαγωγή. Στο πρώτο κιόλας κεφάλαιο της γενέσεως λέει ότι δημιούργησε τον άνθρωπο, άρρεν και θήλυ και τους είπε να αυξάνονται και να πληθύνονται και να κατακυριεύσουν την Γη. Αυτά όλα συνέβησαν πριν την 7η μέρα.

Μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι ο Θεός άλλαξε μετά τους όρους του παιχνιδιού και έκανε την γέννα να είναι επίπονη (εν λύπαις τέξη τέκνα).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Φεβ 2023, 17:15

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 16:52
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Φεβ 2023, 16:07
hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 14:18


Το αρχικό κείμενο λέει "η Αδάμ" ή λέει ότι ο Αδάμ δεν είχε εξοπλισμό και του φύτρωσε μετά;
Λέει ότι η δυνατότητα τεκνογονίας ήρθε μετά την πτώση. Λογική συνεπαγωγη ότι και η σεξουαλική διαφοροποίηση ήρθε μετά.
Δεν υπάρχει καμμιά τέτοια συνεπαγωγή. Στο πρώτο κιόλας κεφάλαιο της γενέσεως λέει ότι δημιούργησε τον άνθρωπο, άρρεν και θήλυ και τους είπε να αυξάνονται και να πληθύνονται και να κατακυριεύσουν την Γη. Αυτά όλα συνέβησαν πριν την 7η μέρα.

Μπερδεύεσαι από το γεγονός ότι ο Θεός άλλαξε μετά τους όρους του παιχνιδιού και έκανε την γέννα να είναι επίπονη (εν λύπαις τέξη τέκνα).
Μα αυτή είναι η αφήγηση χωρίς την Αδάμ και την Εύα. Η αφήγηση με Αδάμ και Εύα είναι το 2ο και 3ο κεφάλαιο. Είναι δύο διακριτές αφηγήσεις.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 17:25

Καραμελίτσα έγραψε:
23 Φεβ 2023, 17:15
Μα αυτή είναι η αφήγηση χωρίς την Αδάμ και την Εύα. Η αφήγηση με Αδάμ και Εύα είναι το 2ο και 3ο κεφάλαιο. Είναι δύο διακριτές αφηγήσεις.
Α, λες να μπερδεύτηκαν και την πρώτη φορά να εννοούσαν κάποιο άλλο ζεύγος;

Ή μήπως όταν στο τρίτο κεφάλαιο λέει ότι θα πληθύνουν οι πόνοι της Εύας χρησιμοποίησαν την λάθος λέξη;

Ή μήπως υπάρχει οπουδήποτε αναφορά ακόμα και στο τρίτο κεφάλαιο που να υποδεικνύει ότι πριν δεν υπήρχαν φύλα και σχέδιο τεκνοποίησης;

Ή μήπως όταν λέει ότι ο άνθρωπος θα εγκαταλείπει τους γονείς του και θα ενώνεται με την γυναίκα εις σάρκα μία έκανε κάνα λάθος ο Θεός; Ποιους γονείς και ποια γυναίκα αφού κατ' εσέ δεν υπήρχε σχέδιο τεκνοποίησης πριν το προπατορικό αμάρτημα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Φεβ 2023, 17:43

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 17:25
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Φεβ 2023, 17:15
Μα αυτή είναι η αφήγηση χωρίς την Αδάμ και την Εύα. Η αφήγηση με Αδάμ και Εύα είναι το 2ο και 3ο κεφάλαιο. Είναι δύο διακριτές αφηγήσεις.
Α, λες να μπερδεύτηκαν και την πρώτη φορά να εννοούσαν κάποιο άλλο ζεύγος;

Ή μήπως όταν στο τρίτο κεφάλαιο λέει ότι θα πληθύνουν οι πόνοι της Εύας χρησιμοποίησαν την λάθος λέξη;

Ή μήπως υπάρχει οπουδήποτε αναφορά ακόμα και στο τρίτο κεφάλαιο που να υποδεικνύει ότι πριν δεν υπήρχαν φύλα και σχέδιο τεκνοποίησης;

Ή μήπως όταν λέει ότι ο άνθρωπος θα εγκαταλείπει τους γονείς του και θα ενώνεται με την γυναίκα εις σάρκα μία έκανε κάνα λάθος ο Θεός; Ποιους γονείς και ποια γυναίκα αφού κατ' εσέ δεν υπήρχε σχέδιο τεκνοποίησης πριν το προπατορικό αμάρτημα;
Είναι διαφορετικές αφηγήσεις, από άλλες πηγές, η πρώτη αγνοεί τα περιστατικά με τα φίδια και πάει κατευθείαν στο δια ταύτα.

Αυτό το σημειο της αφήγησης με τους γονείς δεν είναι κάτι που λέει ο Θεός ή ο Αδάμ. Είναι του αφηγητή που εξηγεί ότι στο τέλος η Εύα είναι αυτή που αντιστοιχεί στα σύγχρονά του θηλυκά.



Επίσης, νομίζω ότι στα εβραϊκά το Αδάμ είχε πολλαπλή σημασία, άνθρωπος (ανεξάρτητα φύλου), ανθρωπότητα, και άνδρας, τυπικό της πατριαρχικής κοινωνίας.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 17:49

Είναι κάτι που λέει ο Θεός, δεν υπάρχει ένδειξη στο κείμενο ότι αλλάζει πρόσωπο η αφήγηση κι ακόμη κι αν άλλαζε δεν έχει σημασία γιατί το κείμενο είναι "θεόπνευστο" άρα όλα είναι πράγματα που λέει ο Θεός.

Όπως κι αν το στρίψεις, η τεκνοποιία και ο διαχωρισμός των φύλων γίνεται ξεκάθαρα κατευθείαν με την δημιουργία της Εύας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Φεβ 2023, 17:52

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2023, 13:29
Μπορεί, αλλά σίγουρα δεν θα έπαιζε προπατορικό.
πες οτι ο αδαμ ηταν ο φόσι, την ευα θα έβαζε να φαει το μήλο, οπότε δεν είμαστε σίγουροι νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Φεβ 2023, 20:47

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 17:49
Είναι κάτι που λέει ο Θεός, δεν υπάρχει ένδειξη στο κείμενο ότι αλλάζει πρόσωπο η αφήγηση κι ακόμη κι αν άλλαζε δεν έχει σημασία γιατί το κείμενο είναι "θεόπνευστο" άρα όλα είναι πράγματα που λέει ο Θεός.

Όπως κι αν το στρίψεις, η τεκνοποιία και ο διαχωρισμός των φύλων γίνεται ξεκάθαρα κατευθείαν με την δημιουργία της Εύας.
Καταρχάς σε εκείνο το σημείο μιλάει ο/η Αδάμ, όχι ο Θεός, και σε κάθε μετάφραση τα υπόλοιπα είναι λόγια του αφηγητή. Για την μπάλα στην εξέδρα με το θεόπνευστη, δε θα πω κάτι.

Να το ξαναπώ, δεν υπάρχει καμία ένδειξη για αναπαραγωγική διαδικασία στον κήπο της Εδέμ και πολύ εκπεφρασμένη αναφορά στη γέννα μετά την πτωση.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 21:08

Ό,τι πεις Άλκη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2023, 21:38

enaon έγραψε:
23 Φεβ 2023, 17:52
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2023, 13:29
Μπορεί, αλλά σίγουρα δεν θα έπαιζε προπατορικό.
πες οτι ο αδαμ ηταν ο φόσι, την ευα θα έβαζε να φαει το μήλο, οπότε δεν είμαστε σίγουροι νομίζω.
Μισό, Κινέζος φος για ελληνά;
Γιατί αλλάζουν όλα έτσι.

Σε καθε περιπτωση όμως θα είχε βρει ήδη τρόπο να αναπαράγει τον εαυτό του οπότε μάλλον θα έγραφε τον θεούλη στα @@ του. Μία η άλλη δλδ, απλά αν ήτανε Κινέζος πάλι θα το έτρωγε. Αν ήταν ελληνά τώρα θα λάτρευαν τον σατανά και οι άθεοι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 24 Φεβ 2023, 11:17

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 21:08
Ό,τι πεις Άλκη.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να οικειοποηθώ αυτό το όνομα, αρκεί να είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για την Άλκη.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Φεβ 2023, 13:52

Καραμελίτσα έγραψε:
24 Φεβ 2023, 11:17
hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2023, 21:08
Ό,τι πεις Άλκη.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να οικειοποηθώ αυτό το όνομα, αρκεί να είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για την Άλκη.
Σιγά μην μιλάμε και για τον Μπάμπι το ελαφάκι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2023, 16:33

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι η Καραμελίτσα δεν είναι ο Άλκης.

Εκτός αν παίζει τόσο καλά τον κόντρα ρόλο :D γιατί ο ίδιος ήταν κλασσικός πατριάρχης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Φεβ 2023, 16:54

Σιγά την κόντρα. Αν διάβαζα μυθιστόρημα θα έλεγα ότι δεν ξέρει να γράφει γυναικείους χαρακτήρες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2023, 17:09

hellegennes έγραψε:
24 Φεβ 2023, 16:54
Σιγά την κόντρα. Αν διάβαζα μυθιστόρημα θα έλεγα ότι δεν ξέρει να γράφει γυναικείους χαρακτήρες.
Σ' αυτό συμφωνώ. Η Καραμελίτσα παίζει στο πεδίο της φεμινιστικής πατριαρχίας, που εκ των πραγμάτων είναι πέραν του κόσμου τούτου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Φύλο και ηθική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 24 Φεβ 2023, 18:39

hellegennes έγραψε:
24 Φεβ 2023, 16:54
Σιγά την κόντρα. Αν διάβαζα μυθιστόρημα θα έλεγα ότι δεν ξέρει να γράφει γυναικείους χαρακτήρες.
Μήπως θα έπρεπε να διευρύνεις τους ορίζοντές σου στα μυθιστορήματα;
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών