Πρόβλημα με γειτόνισσα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2023, 16:11

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:06
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θέλετε να στείλετε σε ψυχιατρικές κλινικές (για τρεις ημέρες έστω) και λογικά άτομα για λόγους εκδίκησης, μη χώνεψης, διασκέδασης κλπ.
Αυτό από πού προέκυψε;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 16:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:11
Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:06
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θέλετε να στείλετε σε ψυχιατρικές κλινικές (για τρεις ημέρες έστω) και λογικά άτομα για λόγους εκδίκησης, μη χώνεψης, διασκέδασης κλπ.
Αυτό από πού προέκυψε;
Από αυτό
οχι μακροχρόνιο, αλλά να τον πανε σε ψυχιατρική και να εξεταστεί υποχρεωτικώς. ΑΣτειευόμενος μου είχε πει ότι καταγγελίες μπορείς να κάνεις και για φασαρία και φωνές, όχι καμία τρελή παράνοια, αν το κανονισεις να πάει μέσα ΠΑρασκευή, θα τον κρατησουν στο ψυχιατρείο μέχρι Δευτέρα και "τρελός " να μην είναι. Εκεί μπορεί να αποτρελαθεί και "λογικός"
Ίσως γι' αυτό να μην πάει η αστυνομία, συν ότι είναι γυναίκα και θεωρητικά μη επικίνδυνη αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 30 Αύγ 2023, 16:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 16:16

Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Κατευθείαν εισαγγελέα ε; Θα ενημερώσω και τους γείτονες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2023, 16:22

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:16
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Κατευθείαν εισαγγελέα ε; Θα ενημερώσω και τους γείτονες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
Από τη στιγμή που είναι μόνη, καλό θα ήταν να ενημερώσετε πρώτα κάποια κοινωνική λειτουργό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2023, 16:29

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:29
Έχω μια γειτόνισσα η οποία είναι γύρω στα 40 και μερικές φορές μέσα στη μέρα ουρλιάζει για αρκετή ώρα, ακόμα και τις ώρες κοινής ησυχίας, αλλά σχεδόν κάθε μέρα. Οι γονείς της έχουν πεθάνει, τ' αδέρφια της δεν έχουν σχέση μαζί της, δεν εργάζεται και μένει μόνη της. Όταν ουρλιάζει τσακώνεται με κάποιο φανταστικό πρόσωπο και κάνει κανονικό διάλογο (σχιζοφρένεια;). Κάποιες φορές φωνάζει ότι τη βιάζουν και γενικότερα τις περισσότερες φορές ο "διάλογος" έχει σεξουαλικό περιεχόμενο. Άσχετος κόσμος που τυχαίνει να περνάει απ' έξω και που δεν γνωρίζει για την περίπτωσή της στέκεται και κοιτάζει προς το διαμέρισμά της κυριολεκτικά με το στόμα ανοιχτό. Οι γείτονες έχουν πάρει την αστυνομία πολλές φορές (υποθέτω θα την έχουν πάρει και περαστικοί που την ακούσανε να φωνάζει ότι τη βιάζουν) αλλά δεν έρχεται ποτέ. Όταν τη βλέπεις έξω σε χαιρετάει κανονικά και ο νους σου δεν πάει στο ότι μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο όταν θα τη δεις να μαζεύει καφέδες από τα σκουπίδια.

Είναι κρίμα για μια νέα γυναίκα να είναι αφημένη έτσι. Μας είπαν ότι αν δεν έχει εκδηλώσει επιθετικότητα προς κάποιο άτομο κι αν δεν είμαστε συγγενείς της δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα μπορούσαμε ν' απευθυνθούμε κάπου για την περίπτωσή της;
Εισαγγελική εντολή αλλά όχι εσείς, σωστά σας τα είπαν.
Ίσως σε κάποια κοινωνική υπηρεσία μήπως βοηθήσει.
Παρατηρητής...

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Αύγ 2023, 16:37

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:16
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Κατευθείαν εισαγγελέα ε; Θα ενημερώσω και τους γείτονες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
Δεν έχω κάνει δεν ξέρω τι ισχύει στην πράξη, τι έχω ακούσει. αν υπογράψετε ένα κείμενο 5-10 στην πολυκατοικία και το πάτε στον εισαγγελεα που ανήκει η περιοχή δεν νομίζω να υπάρχει κατι αντικανονικό. Δεν θα εκπλαγώ να σας γράψει και αυτός.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 30 Αύγ 2023, 16:38

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:14
Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:38
Τα αδέρφια της τι ρολο τραβάνε στην υπόθεση;
Όποτε επικοινωνούσαν μαζί της τρώγανε μπινελίκια κι έχουν ξεκόψει. Τους έχουν βρει γείτονες και τους έχουν πει ότι κάτι πρέπει να γίνει κι έχουν απαντήσει ότι για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν θέλουν να τους ξαναενοχλήσουν.
Να τους πείτε ότι γαμιουνται σορυ κιολας.Οτι μπινελικια και να έχουν φάει οσο σχέσεις άσχημες και να έχουν με την αδερφή τους είναι οι μόνοι που μπορουν να παν στον εισαγγελέα να του εξηγήσουν ότι υπάρχει σοβαρό προβλημα και να του ζητήσουν να βγάλει κατευθείαν μια εισαγγελική παραγγελία να τη στείλει στο τμήμα και να την εκτελέσουν.Θα χάσουν μόνο ένα πρωινό από τη ζωή τους και δεν εμπλέκονται πουθενά αλλού.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 16:43

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:16
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Κατευθείαν εισαγγελέα ε; Θα ενημερώσω και τους γείτονες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
Τι σε πειράζει να ζεις με αυτό; Έχεις φτάσει στα όριά σου; Θέλω να πω, αφού μένεις σε πολυκατοικία θα συμβιβαστείς με θορύβους και με όλα τα σχετικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 16:48

Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:43
Τι σε πειράζει να ζεις με αυτό; Έχεις φτάσει στα όριά σου; Θέλω να πω, αφού μένεις σε πολυκατοικία θα συμβιβαστείς με θορύβους και με όλα τα σχετικά.
Εμένα δεν με πειράζει ιδιαίτερα, για το δικό της καλό ενδιαφέρομαι περισσότερο. Είναι κρίμα να βασανίζεται από την ασθένειά της αφού αν υπήρχε μια διάγνωση και μια αγωγή θα ήταν πιο λειτουργική και δεν θα υπέφερε τόσο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 30 Αύγ 2023, 16:50

Η έλλειψη νομικού πλαισίου για την μέριμνα και την ευθύνη σε άρρωστους/υπερήλικες συγγενείς α' βαθμού-παρόμοιο με τους νόμους για τους ανήλικους, δημιουργεί τραγωδίες.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 16:52

Το καλύτερο είναι να πεισθεί με οικογενειακή βοήθεια να πάει σε ψυχίατρο. Ο ψυχίατρος θα συζητήσει, θα την ηρεμήσει και θα συνταγογραφήσει μερικά φάρμακα που καταπραϋνουν τα νεύρα και βοηθάνε στον ύπνο. Δεν θα ακούει φανταστικές φωνές.
Επίσης δεν καταλαβαίνω πως συντηρείται αφού δεν εργάζεται και δεν υπάρχει προφανώς βοήθεια από τους συγγενείς. Αν υπάρχει οικονομική βοήθεια πιστεύω θα ενδιαφέρονταν και στο να της κλείσουν ένα ραντεβού και να πάνε μαζί. Μόνο από κάποιον άλλο πείθονται οι άνθρωποι να ζητήσουν ψυχιατρική βοήθεια και εφόσον δεν υπάρχει σύντροφος ή σύζυγος ή φίλοι μένουν τα αδέρφια.

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 30 Αύγ 2023, 16:54

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:48
Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:43
Τι σε πειράζει να ζεις με αυτό; Έχεις φτάσει στα όριά σου; Θέλω να πω, αφού μένεις σε πολυκατοικία θα συμβιβαστείς με θορύβους και με όλα τα σχετικά.
Εμένα δεν με πειράζει ιδιαίτερα, για το δικό της καλό ενδιαφέρομαι περισσότερο. Είναι κρίμα να βασανίζεται από την ασθένειά της αφού αν υπήρχε μια διάγνωση και μια αγωγή θα ήταν πιο λειτουργική και δεν θα υπέφερε τόσο.
Φακτ: Θα την πάνε ψυχιατρείο.Θα μείνει κάποιες μέρες όπου θα την δίνουν την αγωγή με το ζόρι.Θα βελτιωθεί.Θα βγει.Θα σταματήσει να παίρνει την αγωγή εάν δεν υπάρχει κάποιος να την την δίνει (δεν υπάρχει).

Ριπιτ ....

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Αύγ 2023, 17:00

Λεγεών έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:01
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:44
βρες της ανδρα :102:
προθυμοποιήσου, καλό θα σου κάνει
ας την δωσει στον Ορεστη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 17:07

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:48
Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:43
Τι σε πειράζει να ζεις με αυτό; Έχεις φτάσει στα όριά σου; Θέλω να πω, αφού μένεις σε πολυκατοικία θα συμβιβαστείς με θορύβους και με όλα τα σχετικά.
Εμένα δεν με πειράζει ιδιαίτερα, για το δικό της καλό ενδιαφέρομαι περισσότερο. Είναι κρίμα να βασανίζεται από την ασθένειά της αφού αν υπήρχε μια διάγνωση και μια αγωγή θα ήταν πιο λειτουργική και δεν θα υπέφερε τόσο.
Το πιστεύω και το ξέρω για σένα. Απλά θέλω να σχολιάσω τώρα αυτό ακριβώς το πράγμα. Ότι την βλέπεις έτσι!
Και υποτίθεται ότι είσαι ο φασίστας, το νάζουλο σωστά; Σε σύγκριση με κάποιον άλλον ας πούμε που δεν είναι. :102:
Συγνώμη για το άσχετο στο νήμα αλλά ήθελα να το σημειώσω αυτό και θέλω να τα βλέπουμε αυτά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 17:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:22
Από τη στιγμή που είναι μόνη, καλό θα ήταν να ενημερώσετε πρώτα κάποια κοινωνική λειτουργό.
Ναί πρέπει να δούμε αν η κοινωνική υπηρεσία του δήμου έχει κάποια κοινωνική λειτουργό ώστε να ενημερωθεί και να μας πει τι μπορεί να γίνει για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών